Ingen af duellanterne i Tokyo har før vundet en WTA titel. I Århus er Danmark bagud 1-2 før de - forhåbentlig - to afgørende Davis Cup singlekampe starter.

Bortset fra en lille skridt tilbage i 2016 er Miyu Kato år for år avanceret på rankinglisten fra nummer 919 i 2011 til nu live ranking nummer 123. Hvis hun vinder finalen, er hun tæt på top 100. Hendes største skalpe i 2017 før denne tunering er Carla Suarez Navarro og Irina-Cameli Begu. Nu her i Tokyo har hun slået #71 Nao Hibino, #44 Kr Pliskova og #67 Aleksandra Krunic, tre gode skalpe på stribe.

Zarina Diyas brød ind i top 100 i 2014, hvor hun sluttede som nummer 34. Siden er det gået lidt tilbage i rankingen. 2016 sluttede hun som nummer 148. På live ranking er hun nu nummer 72 med mulighed for at rykke omkring 10 pladser op ad listen, hvis hun vinder finalen.
Diyas har i 2017 inden denne turnering slået blandt andre Shuai Peng, Oceane Dodin og Mona Barthel. Her i Tokyo har hun besejret #95 Misaki Doi, #52 Yulia Putintseva og #62 Christina McHale. Også Diyas har således taget nogle gode skalpe.

Der er lagt op til en spændende finale, mellem to unge spillere, der begge viser storform.

WTA International, Japan Women’s Open Tennis, Tokyo (JPN) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +7 timer.

Court 1 tidligst 08:00cet, finale
(Q) Miyu Kato (JPN) vs. (Q) Zarina Diyas (KAZ)

TV2 Play viser fra kl. 0800
WTATV viser ifølge deres schedule kampe fra kl. 0800.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tokyo-international#undefined

WTA International, Coupe Banque Nationale, Quebec (CAN) – Carpet
Tidsforskel: cet -6 timer

COURT BANQUE NATIONALE – Starts At 17:00 cet

Finale: Timea Babos (HUN) vs. Alison Van Uytvanck (BEL)

Turneringen dækkes ikke af WTATV, men kampene kan følges live hos flere betting-tjenester

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-quebec-city

Davis Cup 15-17. september (udvalgte)

World Group – Semifinaler 

Belgien vs. Australien – Grus (Brussels)

Belgien: David Goffin, Steve Darcis, Ruben Bemelmans, Joris De Loore
Australien: Nick Kyrgios, Jordan Thompson, Thanasi Kokkinakis, John Peers

Fredag: 2 singler fra kl. 1400
David Goffin vs. John Millman 6(4)7 64 63 76(4)
Steve Darcis vs. Nick Kyrgios 36 63 76(5) 16 26

Lørdag: Double kl. 1500
Ruben Bemelmans/Arthur de Greef vs. John Peers/Jordan Thompson 3/6, 4/6, 0/6

Søndag: 2 singler fra kl. 1400

Frankrig vs. Serbien – Grus (Lille)

Frankrig: Jo-Wilfried Tsonga, Lucas Pouille, Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut
Serbien: Dusan Lajovic, Laslo Djere, Filip Krajinovic, Nenad Zimonjic

Fredag: 2 singler fra kl. 1300
Lucas Pouille vs. Dusan Lajovic 16 63 6(7)7 6(5)7
Jo-Wilfried Tsonga vs. Laslo Djere 76(2) 63 63

Lørdag: Double kl. 1400
Pierre Hugues Herbert/Nicolas Mahut vs. Filip Krajinovic/Nenad Zimonjic 6/1, 6/2, 7/6(3)

Søndag: 2 singler fra kl. 1300

World Group – Play-offs

Kazakhstan vs. Argentina 1-2
Colombia vs. Kroatien 1-1
Schweiz vs. Hviderusland 1-2
Holland vs. Tjekkiet 1-2
Portugal vs. Tyskland 1-1
Japan vs. Brasilien 2-0
Ungarn vs. Rusland 1-1
Canada vs. Indien 1-1

Alle ovennævnte kampe i World Group og World Group Play-offs kan følges live på https://video.daviscup.com/, hvor man for €39.99/år (ca. 375 Dkr.) kan følge kampe fra både Davis Cup og Fed Cup

Group II Europe/Africa – Oprykning (udvalgte)

Danmark vs. Sydafrika – Hardcourt (Aarhus)

Danmark: Frederik Løchte Nielsen, Søren Hess-Olesen, Benjamin Hannestad, Thomas Kromann
Sydafrika: Lloyd Harris, Nicolaas Scholtz, Ruan Roelopse, Raven Klaasen

Fredag: 2 singler fra kl. 1500
Frederik Løchte Nielsen vs. Nicholaas Scholtz 6/4, 6/2, 6/3
Benjamin Hannestad vs. Lloyd Harris 6/7, 0/6, 5/7

Lørdag: Double kl. 1300
Frederik Løchte Nielsen/Thomas Kromann vs. Raven Klaasen/Ruan Roelofse 3/6, 0/6, 4/6

Søndag: 2 singler fra kl. 1200
Fredrik Løchte Nielsen vs Lloyd Harris 1/6, 6/1, 4/6, 3/6
Søren Hess-Olesen vs Nicholaas Scholtz

Alle kampe kan følges på DR3 samt livestream på http://www.dr.dk/live/nyheder/sporten/live-davis-cup-tennis-danmark-sydafrika.

Sverige vs. Litauen – Grus (Båstad)

Sverige: Elias Ymer, Mikael Ymer, Markus Eriksson, Johan Brunstrom
Litauen: Laurynas Grigelis, Julius Tverijonas, Tadas Babelis, Tomas Vaise

Fredag: 2 singler fra kl. 1030
Elias Ymer vs. Julius Tverlijonas 62 63 64
Mikael Ymer vs. Laurynas Grigelis 26 75 60 06 61

Lørdag: Double kl. 1300
Johan Brunstrom/Markus Eriksson vs. Tadas Babelis/Laurynas Grigelis 7/6(2), 6/3, 6/1

Søndag: 2 singler fra kl. 1030

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000, Szczecin (POL)
[1] (30) Richard Gasquet (FRA), [2] (74) Florian Mayer (GER), [7] (112) Casper Ruud (NOR)

R32: Casper Ruud vs. (SE) (311) Jurgen Zopp (EST) 5-7, 7-6(4), 2-6 (tirsdag)

$75.000, Istanbul (TUR)

$75.000, Shanghai (CHN)

$50.000, Cary, NC (USA)

€43.000, Banja Luka (BIH)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup– Grus

Q64: Clara Tauson (DEN) – bye
Q32: Clara Tauson vs. Amelia Stuart (GBR)

$15.000, 5º OPEN INT. FEMENINO BREZO OSUNA (ESP) – Hardcourt

Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Angeles Moreno Barranquero (ESP) 5-7, 1-6 (lørdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF 5 Outdoor Almere 2017 (NED) – Grus

Boys singles

R32: [3] (586) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) Jesse De Jager (NED) 6-0, 1-0 Ret’d
1/8-finale: Seb vs. (Q) William Butler (GBR) 6-1, 7-5
Kvartfinale: Seb vs. Luuk Van Eeuwen (NED) 2-6, 6-3, 6-0
Semifinale: Seb vs. [8] (1123) Max Houkes (NED) 6-4, 6-3
Finale: Seb vs. (2445) Stijn Pel (NED)  6-2, 6-3

Doubles

1/8-finale: [3] Sebastian Grundtvig (DEN)/Pietro Martinetti (ITA) – bye
Kvartfinale: Grundtvig/Martinetti vs. Guus Van De Kerkhof/Jasper Oliver Van Kleef (NED) 4-6, 4-6 (torsdag)

Girls singles

R32: (1366) Karoline Laursen (DEN) vs. [7] (756) Gabriella Mujan (NED) 6-3, 6-4
1/8-finale: Karoline vs. (Q) Brandy Hehalatu (NED) 1-6, 6-3, 6-3
Kvartfinale: Karoline vs. [3] (584) Estella Jaeger (GER) 0-6, 2-6 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: Karoline Laursen (DEN)/Hanna Schmidt Axelsson (SWE) vs. Nirielle De Bakker/Finn Joziasse (NED)  1-6, 5-7 – onsdag

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)