(5) Caroline Wozniacki vs. Qiang Wang (CHN) starter som 2. kamp på Center Court og vises på TV2 Sport ca. kl. 08:00

China Open i Beijing er startet op, og der er store navne igang med det samme, ja, der er jo heller ikke meget andet end store navne, der var ikke de store overraskelser på første dagen hvor alle vinder af Kerber, Kvitova, Sharapova i 3 timer, Gavrilova, Pavlyuchenkova og Duan vinder lidt overraskende over Kristina Mladenovic og sikre at Caroline Wozniacki er klar til WTA Slutspillet i Singapore! Men måske ikke den store overraskelse, da Kiki Mladenovic nu har tabt sine sidste 18 sæt!

WTA Premier 5 – Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt

Tidsforskel: cet+ 6 timer

Centre Court
Finaler:
(1) Yung-Jan Chan (TPE)/Martina Hingis (SUI) vs. Shuko Aoyama (JPN)/Zhaoxuan Yang (CHN) 7-6, 3-6, 10-4

Hingis vinder på hendes 37. års fødselsdag.

Ashleigh Barty (AUS) vs Caroline Garcia (FRA) 7-6, 6-7, 2-6.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wuhan#undefined

WTA Premier – China Open 2017 Beijing

NATIONAL TENNIS STADIUM – STARTS 06:30 cet

1ST RD
Shuai Zhang VS Yulia Putintseva – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
(5) Caroline Wozniacki VS Qiang Wang – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
Carla Suarez Navarro VS (4) Karolina Pliskova – WTA

NOT BEFORE 7:30 PM
1ST RD
(3) Elina Svitolina VS (WC) Lin Zhu – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
(6) Johanna Konta VS Monica Niculescu – WTA

LOTUS COURT STARTS 06:30 cet

1ST RD
Magdalena Rybarikova VS (WC) Eugenie Bouchard – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
(Q) Carina Witthoeft VS (11) Agnieszka Radwanska – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
(WC) Yafan Wang VS Alize Cornet – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
Kristina Mladenovic
Anastasia Pavlyuchenkova
VS
Lyudmyla Kichenok
Raluca Olaru – WTA

MOON COURT STARTS 06:30 cet
1ST RD
Katerina Siniakova VS Samantha Stosur – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
Anastasija Sevastova
Donna Vekic
VS
Sloane Stephens
Heather Watson – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD (Q) Jennifer Brady VS Ekaterina Makarova – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
(7) Svetlana Kuznetsova VS (Q) Lara Arruabarrena – WTA

BRAD DREWETT STARTS 06:30 cet

Q-F (1) Borna Coric VS Marcel Granollers – ATP

FOLLOWED BY
Q-F
(4) Malek Jaziri VS (7) Sergiy Stakhovsky – ATP

FOLLOWED BY
1ST RD
(Q) Andrea Petkovic VS Kiki Bertens – WTA

COURT 3 STARTS 06:30 PM

1ST RD
(8)Anna-Lena Groenefeld
Kveta Peschke
VS
Nicole Melichar
Anna Smith – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
Abigail Spears
CoCo Vandeweghe
VS
Elise Mertens
Demi Schuurs – WTA

FOLLOWED BY
1ST RD
(Q) Madison Brengle VS Julia Goerges – WTA

TV2 Sport sender 2 kampe fra 06:30, TV2 Play 1 viser fra 10:30 cet

WTATV viser på 5 baner startende kl 06:30 cet

WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +3 timer

Finale: Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (2) Timea Babos (HUN) 6-4, 6-4.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tashkent#undefined

ATP 250K, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer
TV-dækning: TV3 Sport 2 og Tennistv.com 5 kampe fra fredag

Center Court – start 0800cet

Doubles kamp
Finale: NB 10:30 Denis Istomin (UZB) vs. (CYP) Marcos Baghdatis

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule

ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer
TV-dækning: Tennistv.com 16 kampe fra onsdag

Center Court – start NB 11:30 cet

Finale: (2) David Goffin (BEL) vs. (5) Alexandr Dolgopolov (UKR)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000+H, Orleans (FRA)

$100.000, Tiburon, CA (USA)
Felix Auger-Aliassime (CAN), Michael Mmoh (USA), Elias Ymer (SWE)

R32:
[7] (161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (771) Deiton Baughman (USA) 2-6, 2-6 (tirsdag)
[4] (142) Michael Mmoh (USA) vs. (195) Noah Rubin (USA) 6-1, 6-2
[8] (164) Cameron Norrie (GBR) vs. (200) Elias Ymer (SWE) 7-5, 3-6, 7-5 (tirsdag)

1/8-finale: Michael Mmoh vs. (201) Tobias Kamke (GER) 6-3, 2-6, 7-6(7)
Kvartfinale: Michael Mmoh vs. [8] (164) Cameron Norrie (GBR) 5-7, 2-6 (fredag)

€43.000, Rome 2 (ITA)
Casper Ruud (NOR), Tommy Robredo (ESP)

R32:
(139) Casper Ruud (NOR) vs. (143) Martin Klizan (SVK) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(150) Tommy Robredo (ESP) vs. (182) Joao Domingues (POR) 7-5, 3-6, 7-6(4)

1/8-finale: Tommy Robredo vs. [5] (104) Roberto Carballes Baena (ESP) 3-6, 2-4 Ret’d (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, ENGIE OPEN Clermont-Auvergne-Rhône-Alpes (FRA) – Hardcourt

Q32: [5] (481) Karen Barritza (DEN) vs. Salma Djoubri (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [13] (682)Alicia Barnett (GBR) 6-0, 6-4
R32: (Q) Karen Barritza vs. (278) Jesika Maleckova (CZE) 0-6, 2-6 (onsdag)

Doubles

Karen Barritza (DEN)/Amandine Cazeaux (FRA) vs. Tamara Korpatsch (GER)/Jessika Ponchet (FRA) 5-7, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Soho Square Egypt F26 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: (796) Emilie Francati (DEN) vs. [8] (751) Nina Stadler (SUI) 6-3, 3-6, 6-4
1/8-finale: Emilie Francati vs. (Q) Celine Fritsch (GER) 6-3, 6-2
Kvartfinale: Emilie Francati vs. (897) Giada Clerici (ITA) 6-2, 2-6, 1-6 (fredag)

Doubles

1/8-finale: (4) Emilie Francati (DEN)/Nina Stadler (SUI)
vs. Caroline Romeo (FRA)/Jelena Stojanovic (AUS) 2-6, 2-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Curro Junior ITF, Stellenbosch (RSA) – Grus

Girls singles

R32: [1] (195) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Mienke Viljoen (RSA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Hannah vs. (1491) Janneke Turck (RSA) 6-0, 6-1
Kvartfinale: Hannah vs. [7] (397) Linge Steenkamp (RSA) 6-0, 6-0
Semifinale: Hannah vs. [3] (226) Myah Petchey (RSA) 6-1, 6-1
Finale: Hannah vs. Amelie Boy (MRI) 6-1, Ret’d

Girls doubles

1/8-finale: [1] Dakota Fordham (USA)/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Gizelle Naude/Lungile Ntuli (RSA) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Fordham/Møller vs. Lize-Alet Morkel/Rochelle Pienaar (RSA)  6-1, 6-4
Semifinale: Fordham/Møller vs. Maretha Burger/Inge Greyling (RAA) 6-3, 6-1
Finale: Fordham/Møller vs. [4] Amelie Boy (MRI)/Corin De Waal (RSA) 6-3, 6-3

Grade 5, 1er Open Les Trières de Nabeul (TUN) – Grus

Boys singles

R32: (1278) Elmer Møller (DEN) vs. [2] (683) Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (Q) Espedito Valerio (ITA) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [8] (1225) Vitek Horak (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
Semifinale: Elmer Møller vs. (Q) Goran Zivotic (SRB) – lørdag 1030

Boys doubles

1/8-finale: (4) Terence Atmane (FRA)/Elmer Møller (DEN) vs.
Skander Ben Fraj/Nessime Chabaan (TUN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Atmane/Møller vs. Matteo Lugari (ITA)/Chanon Phunsawat (THA) 4-6, 6-3, [10-8]
Semifinale: Atmane/Møller vs. [1] Skander Ben Abdallah/Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-3, 6-2
Finale: Atmane/Møller vs. [2] Mohamed Anouar Braham/Yassine Chouaieb (TUN) NB 1500

Girls singles

R32: [8] (1089) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Mey Ayari (TUN) 6-0, 6-1
1/8-finale: Olivia Gram vs. (1585) Sara Ata (TUN) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Olivia Gram vs. [1] (346) Adriana Senkarova (SVK) 4-6, 3-6 (fredag)

Girls doubles

1/8-finale: Zeynep Cakirer (TUR)/Olivia Gram (DEN) vs. [3] Marie Mettraux (SUI)/Sara Zalukar (SRB) 3-6, 0-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)