Roger Federers seneste kamp var finalen ved Wimbledon. Onsdag kl. 1830 er der gensyn med Mesteren

Da Roger Federer vandt finalen ved Wimbledon, var det hans 12. sejr på stribe, idet han i optakten også vandt titlen i Halle.
Det er svært at forestille sig, at han ikke vinder den 13. sejr, når han onsdag kl. 1830 møder no. 115 Peter Polansky, der har fået en wildcard, som han udnyttede til at besejre sin Canadiske landsmand Vasek Pospisil 7-5, 6-2 i en kamp, der udover præmiepenge også ranglistepoint og gjaldt æren at få lov at møde Federer, som Polansky også mødte i R32 ved Rogers Cup for 3 år siden – ganske vist i Toronto, hvor Federer vandt 6-2, 6-0.

Den med spænding imødesete kamp mellem den formstærke CoCo Vandeweghe (USA) og Agnieszka Radwanska (POL) blev ikke helt den oplevelse, som mange havde forventet, hvilket ikke er usædvanligt, når en spiller efter en masse kampe lige inden, har svært ved at holde dampen oppe.

Sejren var en tiltrængt succes-oplevelse for Radwanska, der har haft en “besværlig” sæson, og hun er helt usædvanligt for hende kun no. 32 på Racelisten, som omfatter resultater for indeværende sæson.

Radwanska kan med sejr onsdag aften over Timea Babos (HUN) sikre sig et nyt opgør mod Caroline Wozniacki, som gennem karrieren for det meste har haft krammet på sin Polske veninde.

Hverken Frederik Løchte Nielsen eller det Norske håb Casper Ruud slap videre fra 1. runde ved ATP Challenger i Aptos. Deres kampe kan genses på “Dagens kampe tirsdag 8. august“.

Simon Friis Søndergaard har onsdag mulighed for at vende tilbage til ATP-ranglisten allerede i sin første turnering efter en pause fra ITF-touren siden september 2015.

Det kræver dog sejr over 7. seedede no. 607 Genaro Alberto Olivieri (ARG)

WTA Premier 5, Rogers Cup presented by National Bank, Toronto (CAN) – Hardcourt
TV2 Sport – WTATV.com – tidsforskel cet -6 timer

Centre Court – start 1700cet
1700: Kirsten Flipkens (BEL) vs. (4) Garbine Muguruza (ESP)
NB 1900: (1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
Næste: Katerina Siniakova (CZE) vs. (9) Venus Williams (USA)
NB 0100: (2) Simona Halep (ROU) vs. (LL) Magdalena Rybarikova (SVK)
Næste: (Q) Donna Vekic (CRO) vs. (3) Angelique Kerber (GER)

Grandstand – start 1700cet
1700: Catherina Bellis (USA) vs. (8) Svetlana Kuznetsova (RUS)
Næste: Lucie Safarova (CZE) vs. Dominika Cibulkova (SVK)
Næste: Agnieszka Radwanska (POL) vs. Timea Babos (HUN)
NB 2300: (7) Johanna Konta (GBR) vs. Ekaterina Makarova (RUS)
Næste: (WC) Sloane Stephens (USA) vs. (14) Petra Kvitova (CZE)

Court 1 – start 1700cet
1700: Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Varvara Lepzhenko (USA)
Næste: (16) Elena Vesnina (RUS) vs. (Q) Ashleigh Barty (AUS)
Næste: (Q) Naomi Osaka (JPN) vs. (15) Anastasija Sevastova (LAT)
Næste: Doubles
Næste: Doubles

Court 4 – start 1700cet
1700: Doubles
Næste: Doubles
Næste: Doubles
Næste: Doubles

TV2 Sport sender fra kl. 2300.
WTATV sender fra 4 baner og viser formentlig også double kampe.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-toronto#undefined

ATP 1000, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
TV3 Sport 2/Viaplay – Tennistv.com – tidsforskel cet -6 timer

Court Central – start 1830cet
1830: (WC) Peter Polansky (CAN) vs. [2] Roger Federer (SUI)
NB 2030: (WC) Denis Shapovalov (CAN) vs. Juan Martin del Potro (ARG)
NB 0030: [1] Rafael Nadal (ESP) vs. Borna Coric (CRO)
Næste: Adrian Mannarino (FRA) vs. [6] Milos Raonic (CAN)

Banque Nationale – start 1830cet
1830: [5] Kei Nishikori (JPN) vs. Gael Monfils (FRA)
Næste: [7] Grigor Dimitrov (BUL) vs. Mischa Zverev (GER)
Næste: [4] Alexander Zverev (GER) vs. Richard Gasquet (FRA)
NB 0030: Sam Querrey (USA) vs. [8] Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
[9] David Goffin (BEL) vs. Hyeon Chung (KOR)

Court 9 – start 1830cet
1830: Ryan Harrison (USA) vs. [12] Roberto Bautista Agut (ESP)
NB 2030: Jack Sock (USA) OR (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. David Ferrer (ESP)
2 double kampe

Court 5 – start 1830cet
Robin Haase (NED) vs. (LL) Ernesto Escobedo (USA)
3 double kampe

TV3 Sport 2/Viaplay sender live fra kl. 1830
Tennistv.com viser kampe fra flere baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montreal/421/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000, Jinan (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$100.000, Aptos, CA (USA) – Combo | S | D |QS | QD | OOP

Q32: Frederik Løchte Nielsen (DEN) – bye
Q16: Løchte vs. [1] (209) Marc Polmans (AUS) 3-6, 6-1, 6-4
QFi: Løchte vs. [6] (398) Bradley Mousley (AUS) 6-0, 4-6, 6-3

Hovedturnering:
R32: (578) (Q) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [6] (106) Tennys Sandgren (USA) 2-6, 4-6 (tirsdag)
R32: [7] (109) Casper Ruud (NOR) vs. (126) Quentin Halys (FRA) 4-6, 6-3, 3-6

Løchte deltager ikke i double i turneringen.

$50.000+H, Floridablanca (COL) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€43.000+H, Portoroz (SLO) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Edwardsville, IL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Q64:
Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [1] (1098) Dusty H. Boyer (USA) 6-3, 6-2
Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. Piotr Lada (USA) 6-2, 7-5

Q32: Simon vs. Jonas 6-2, 6-7(3), 6-1
QFi: Simon vs. Francisco Dias (POR) 7-6(1), 2-6, 6-3

Hovedturnering:

R32: (Q) Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [7] (607) Genaro Alberto Olivieri (ARG) 4-6, 2-6

ITF Women (udvalgte)

 

ITF Junior (udvalgte)

 

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Quooker Copenhagen TE U12, KB – Grus

Girls singles

Kvalifikation:
Liva Kornelia Mortensen (DEN) vs. June Bjork (SWE) 1-6, 0-6

Hovedturnering:
R32:
(WC) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Grete Kjaergaard (SWE) – walkover
Emma Zulkic (DEN) vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 0-6
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Tessa Johanna Brockmann (GER) 5-7, 6-7(6)
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Annika Maria Glaser (AUT) 3-6, 2-6
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 7-5, 1-6, 1-6
Laura Brunkel (DEN) vs. (LL) Liva Kornelia Morgensen (DEN) 6-3, 6-1
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Edit Cosmo (SWE) 6-3, 6-2
(WC) Opheli Mille Ruus (DEN) vs. Iben Storkaas (NOR) 6-2, 6-2
Chili Alberthe Emilie Jensen (DEN) vs. (Q) Ekaterina Ivanova (RUS) 1-6, 3-6
(Q) Alberte Kleis Giersloev Jørgensen (DEN) vs. Adelisa Kahriman (SWE) 3-6, 6-3, 6-2
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (Q) Naomi Von Oesen (GER) 6-2, 6-1
(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (Q) Georgia Elizabeth Okropiridze (LAT) 1-6, 7-6(2), 6-2
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Miezl Lina Gutzeit (GER) 3-6, 6-3, 6-2
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Emilia Korseth (NOR) 4-6, 6-1, 2-6
Nelli Zsigri Dyndgaard (DEN) vs. (Q) June Bjork (SWE) 0-6, 1-6
Mille Mørk (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 0-6, 1-6

1/8-finale:
Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 1-6
Sarafina Olivai Hansen (DEN) vs. Annika Maria Glaser (LAT) 5-7, 4-6
Laura Brunkel (DEN) vs. Stella Remander (FIN) 0-6, 0-6
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ophelia Mille Ruus (DEN) 6-1, 6-0
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Ekaterina Ivanova (RUS) 4-6, 6-2, 2-6
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lucca Ingildsen (DEN) 6-1, 6-0
Augusta Thalia Estrup (DEN) vs. Emilla Korseth (NOR) 1-6, 0-6

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Stella Remander (FIN) – torsdag
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Ekaterina Ivanova (RUS) – torsdag

Girls doubles (udvalgte)

Semifinale
Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. June Bjork (SWE)/Stella Remander (FIN) – torsdag

Boys singles

R32:
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Makar Krivoshchekov (RUS) 2-6, 0-6
(WC) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Richard Antoni (GER) 3-6, 0-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Julian Peter (GER) 7-6(7), 5-7, 4-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. Lasse Buschmann (GER) 2-6, 6-2, 4-6
Fidel Nweke (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) 2-6, 3-6
Oliver Steines (DEN) vs. Oliver Bonding (GBR) 6-1, 6-1
Conrad Schat-Holm (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 0-6, 0-6
Christopher Garde (DEN) vs. Valdemar Wedell Wedellsborg (DEN) 6-0, 6-0
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Finbar Micgarvey (GBR) 7-5, 3-6, 7-5
Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Dominic Ducariu (GER) 0-6, 1-6
William Emil Schnack (DEN= vs. Andrey Kozlov (RUS) 1-6, 0-6
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Balthazar Huss (GER) 6-7(6), 6-4, 7-6(0)
Jarl August Ildor (DEN) vs. Mats Cappelen Mazzocchi (NOR) 0-6, 3-6
Linus Bangert (DEN) vs. Carl Labitzke (GER) 0-6, 0-6
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Klim Krivoshchekov (RUS) 0-6, 2-6
Alexander Grube Andersen (DEN) vs. Jamie Luke Fichtenmeier (GER) 5-7, 5-7

1/8-finale:
Oliver Steines (DEN) vs. Carl Degenhardt (GER) 6-3, 6-4
Christopher Garde (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER) 0-6, 1-6
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Dominic Ducariu (GER) 1-6, 6-7(3)
Conrad K. Clasen (DEN) vs. Andrey Kozlov (RUS) 1-6, 0-6

Kvartfinale:
Oliver Steines (DEN) vs. Marc Majdandzic (GER)

Boys doubles (udvalgte)

Semifinale:
Nicolas Borgsten/Christopher Garde (DEN) vs. Richard Antoni/Dominic Ducariu (GER) – torsdag

Klik på link til de enkelt rækker for at få alle resultater

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DM Senior ude 2017, Hareskov-Værløse TK, Lille Værløsevej 77, 3500 Værløse

Facebook: https://www.facebook.com/TennisDM2017/, hvor nogle af kampene bliver livestreamet af Morten Sylvest.
På “Dagens kampe mandag 8. august” findes udvalgte resultater samt mulighed for at gense 2 af de kampe, der blev livestreamet.

Morten Sylvest havde forudset, at der blev sat “seer-rekord”, hvilket viste sig at holde stik, idet der tirsdag aften var over 900 visninger fra kampe Martin Pedersen vs. Martin Nygård Knudsen.
Mandagens damesingle mellem Julie Noe og Emilie Stilling Krause var tirsdag aften nået over 1.000 visninger.

Herresingle (udvalgte) – start 1245
Christian Sigsgaard (Gentofte) vs. Magnus Ibh (Vi/So) 6-1, 6-2
August Holmgren (Gentofte) vs. Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge) 6-3, 6-2
Anders Grinderslev (Skovbakken) vs. Sebastian Grundtvig (HIK) 6-3, 6-1
Søren-Borup Wedege (HRT) vs. Morten Lyngbæk (HRT) 6-2, 6-2
Johannes Ingildsen (KB) vs. Nikolaj Katic (KB) 6-3, 6-4
Nicolai Ferrigno (KB) vs. Simon Raagaard (Ryvang) 6-0, 6-0
Martin Pedersen (KB) vs. Fredderik Nymann (Vi/So) 3-6, 6-1, 6-1
Benjamin Hannestad (KB) vs. Joen Moth-Poulsen (Ryvang) 6-0, 6-0

Damesingle (udvalgte) – start 1245
Hannah Viller Møller (HIK) vs. Sofie Vindberg Nielsen (Rødovre) 6-4, 6-0
Karina I. Jacobsgaard (KB) vs. Emilie Vesten Håkansson (HIK) 6-0, 6-1
Amanda Rommetveit Rohde (KB) vs. Nikoline Gullacksen (KB) 6-4, 7-6(8)
Emilie K.S. Hansen (Greve) vs. Louise Flintsø (KB) 6-3, 4-6 6-2
Maria Jespersen (Gentofte) vs. Laura Gaarde Andersen (Lyngby) 6-2, 6-1
Julie Noe (KB) vs. Caroline Fricke (Gentofte) 6-2, 6-2
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. Julie S.B. Olsen (ATK) 6-2, 6-2
Mai Grage (KB) vs. Divine Dasam Nweke (KB) 6-0, 6-1

Herredouble (udvalgte)
Philip Ørnø/August Holmgren (Gentofte) vs.
Philip Qvist Hyldedal/Rasmus Michelsen (Skovbakken)

Det komplette program findes på http://dmtennis.dk/turneringsprogram/