Onsdag kl. 2000 indledes en massiv dækning af WTA fra Indian Wells. ATP afvikler kvalfinaler og har først TV-dækning torsdag

Når 1. runde af hovedturneringen ved WTA Premier Mandatory turneringen BNP Paribas Open indledes onsdag aften kl. 20 dansk tid, vil der være TV-dækning fra samtlige kampe på WTATV.com, og turneringen vil desuden blive fulgt tæt på TV2 Sport, som endvidere laver en række TV-indslag derfra.

TV2 Sport har dog ikke – som det var tilfældet forleden i Doha – sendt kommentatorerne af sted, og derfor vil kampen blive kommenteret fra studiet herhjemme, bl.a. af TV2 Sports tennis-redaktør Henrik Jensen, Caroline Wozniackis bror Patrik Wozniacki samt HIKs Sportschef Michael Tauson.

Sidstnævntes forgænger som Sportschef i HIK var Morten Christensen, som vil være til stede nogle af dagene i Indian Wells, da han arbejder for det amerikanske forbund, men TV2 Sport har aftalt med Morten, at de også kan trække på hans ekspertise.

TV2 Sport lægger blødt ud, idet den første kamp onsdag kl. 2000 på Stadium 1 mellem de to amerikanere Shelby Rogers og Caroline Dolhide, der har wildcard, vises på TV2 Play, og TV2 Sport begynder først transmissionen kl. 2230, hvor den næste kamp mellem Samantha Stosur (AUS) og Lauren Davis (USA) formentlig er i fuld gang.

Næste kamp på TV2 Sport bliver mellem Sachia Vickery (USA), som er videre fra kvalifikationen, og Eugenie Bouchard (CAN), som har wildcard.

TV2 Sport sender ifølge planen tennis indtil kl. 0200, men Tennisavisen har fået bekræftet, at den sidste kamp på Stadium 1 mellem Maria Sharapova (RUS) og Naomi Osaka (JPN) bliver vist på TV2 Play.

Alle WTA kampe er fra øverste halvdel af lodtrækningen, og derfor afvikles 1. runde i Caroline Wozniackis (nederste) halvdel torsdag, men TV2 Sport har allerede på forhånd fået oplyst, at Serena Williams (USA) tidligst kl. 04 natten til fredag dansk tid møder Zarina Diyas (KAZ), og at den efterfølgende kamp bliver mellem Viktoria Azarenka (BLR), der har wildcard, og Heather Watson (GBR).
Både Azarenka kan blive Carolines modstander allerede i 1/8-finalen, og hvis resultaterne flasker sig, kan hun møde Serena Williams i semiinalen

Caroline Wozniacki kan i Indian Wells løbe ind i Viktoria Azarenka, Serena Williams og Maria Sharapova – i nævnte rækkefølge.

Da alle 32 seedede er oversiddere i 1. runde (R128) og spillerne i øverste halvdel indleder på førstedagen, spiller Caroline sin første kamp lørdag, men tidspunktet er endnu uvist.

Hos herrerne, som er er i ATP 1000 kategorien, afvikles torsdag kval-finaler, som ikke dækkes på TV, og derfor er det ikke muligt at følge med, når Caper Ruud (NOR) spiller kvalfinale onsdag kl. 2300 mod 6. seedede Ricardas Berankis (LTU).
I en anden kvalfinale omkring midnat spiller det 17-årige canadiske supertalent Felix Auger-Aliassime (CAN) mod (23) Norbert Gombos (SVK).

Fra torsdag kl. 20 kan man følge alle kampene fra hovedturneringen i ATP 1000  på Tennistv.com, og kl. 2330 indleder TV3 Sport deres dækning af turneringen, som dog kan kan følges på Viaplay fra kl. 20.

Mange kampe bliver først spillet om natten dansk tid, som er 9 timer foran Indian Wells hele den første uge, inden Californien skifter til sommertid, så tidsforskellen i næste uge bliver 8 timer.
Til gengæld er Danmark 7 timer bagefter Kina, hvor der afvikles $60.000 turneringen Zhuhai Open, hvor flere af kampene kan følges på http://live.itftennis.com/en/live-streams/.

Marta Kostyuk
Foto: Getty Images – Marta Kostyuk

Blandt deltagerne i denne turnering er 15-årige Marta Kostyuk (UKR), som slog sit navn fast med syvtommersøm, da hun ved Australian Open vandt 3 kampe i kvalifikationen og derefter nåede til 3. runde i hovedturneringen, inden hun blev stoppet af hendes landsmand Elina Svitolina.
Hvis man alligevel er sent oppe for at se Maria Sharapova kl. 02 i nat, kan man efterfølgende overveje at blive oppe og følge Marta Kostyuk, når hun i 1/8-finalen i Zhuhai møder Fang Ying Zun (CHN).

“Dagens kampe” omfatter som bekendt også en oversigt med resultater for danske spillere, der deltager i forskellige internationale turneringer.
Frederik Løchte Nielsen har spillet sig videre fra kvalifikationen i en 25K turnering i Sherbroke i Canada, men i hovedturneringen blev det til nederlag i 1. runde i både single og double.

Olga Helmi var direkte i hovedtureringen ved 15K i Solarino i Italien, men hun måtte ligeledes forlade turneringen efter 1. runde i både single og double.

Til gengæld er både Carl Emil Overbeck og Nikoline Gullacksen videre til 1/8-finalerne ved Grade 4 i Kramfors i Sverige.
Resultaterne vil blive opdateret herunder.


Genveje:.

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA + ATP (uge 10)

BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Den komplette schedule for WTA+ATP findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

TV-dækning: TV2 Sport, WTATV.com (fra onsdag)
Deltagere: Næsten alle topspillere

Spilleprogram onsdag-torsdag (udvalgte)

Alle kampe vises på WTATV.com.
TV2 Play sender fra kl. onsdag kl. 2000
TV2 Sport kl. 2230-0200
2000:
Shelby Rogers (USA) vs. (wC) Caroline Dolehide (USA) – ST1
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Pauline Parmentier (FRA) – S2
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) – S6
2. match:
Samantha Stosur (AUS) vs. Lauren Davis (USA) – S1
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) – S2
Qiang Wang (CHN) vs. Timea Bacsinszky (SUI) – S6
3. match:
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. (Q) Sachia Vickery (USA) – S2
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) – S5
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. Kristyna Pliskova (CZE) – S6
NB 2330: Donna Vekic (CRO) vs. Maria Sakkari (GRE) – S3
4. match:
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (WC) Claire Liu (USA) – S1
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Varvara Lepchenko (USA) – S2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Madison Brengle (USA) – S3
Petra Martic (CRO) vs. Tatjana Maria (GER) – S4
(Q) Kurumi Nara (JPN) vs. Kaia Kanepi (EST) – S7
5. match – NB torsdag 0200
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (fra torsdag)
Deltagere: Næsten alle topspillere

 

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 6-2, 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) 2-6, 7-6(4), 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 10)

$75.000, Zhuhai (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

$50.000+H, Santiago (CHI) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – GRUS
Tidsforskel: cet -4 timer

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, Zhuhai Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32: (185) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (532) Urszula Radwanska (POL) 7-6(3), 6-2
1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (Q) (320) Fang Ying Zun (CHN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Marta Kostyuk vs. (169) Dalila Jakupovic (SLO) – fredag?

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 10)

$25.000, Sherbrooke Futures (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (550) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1070) Luis David Martinez (VEN) 6-3, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [14] (834) Ricardo Rodriguez (VEN) 3-6, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(357) Mikael Ymer (SWE) vs. (482) Samuel Monette (CAN) – ons NB 2400cet
(Q) Frederik Løchte vs. (359) Jared Hiltzik (USA) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: (2) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Gregoire Jacq (FRA) vs. Adrien Bossel (SUI)/Joris De Loore (BEL) 5-7, 4-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 10)

$15.000, TOPSPIN ENERGY CUP, Solarino (ITA) – Carpet

R32 (udvalgte):
(999) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (758) Shelby Talcott (USA) – man ca. 1100
(WC) Olga Helmi (DEN) vs. (997) Nandini Sharma (IND) 6-4, 3-6, 4-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Jennifer Timotin (IRL) vs. Mary Closs/Almee Tarun (USA) 4-6, 1-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 10)


Grade 4, ITF Kramfors High Coast Junior World Ranking Tournament 2018 (SWE) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(889) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Erik Sarlvik (SWE) 6-0, 6-1
(937) Leo Borg (SWE) vs. (1412) Aleksandr Stekolschikov (RUS) 3-6, 6-4, 6-4
(1773) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1450) Melker Isaksson (SWE) 2-6, 5-7 (mandag)

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. [1] (255) Kevin Chahoud (SWE) 1-6, 2-6 (onsdag)
Leo Borg (SWE) vs. [7] (588) David Quayle (GBR) 6-1, 3-6, 4-6 (onsdag)

Boys Doubles

1/8-finale: Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (4) Oliver Andersson/Hugo Regner (SWE) 3-6, 4-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (2252) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (Q) (2379) Othilia Brodin (SWE) 0-6, 0-6 (onsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Nikoline Gullacksen (DEN)/Maria Fernanda Morales (SWE) vs. Amanda Citre/Fanny Norin (SWE) 6-4, 3-6, [7-10] (tirsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbag