Dagens kampe onsdag 3. januar: Caroline Wozniacki på dansk “natarbejde”

371
Caroline Wozniacki spiller 2. runde mod Petra Martic om formiddagen, så nattesøvnen må ofres, hvis man vil se kampen live på TV2 Sport i Danmark

I et interview med Camilla Nørgaard til TV2 Sport efter WTA-slutspillet i Singapore indrømmede Caroline Wozniacki, at hun sjældent er “morgen-frisk”, men som regel er mest oplagt sidst på dagen.
Det sidste blev bekræftet, da hun tirsdag aften (lokal tid) hurtigt fandt de gode takter i 1. runde kampen mod Madison Brengle (USA), der ikke kunne stille meget op, når man lige ser bort fra starten af kampen, mens Caroline lige skulle finde sig til rette, hvorefter hun kørte en sikker sejr hjem med cifrene 6-3, 6-0.

WTA Auckland: Wozniacki uddelte æg til de morgenfriske

Når Caroline onsdag møder Petra Martic (CRO) bliver det ikke på hendes favorit-tidspunkt om aftenen, men selvom Caroline ikke hører til blandt de mest “morgenfriske”, bliver det formentlig omkring “kaffe-tid” om eftermiddagen på Centre Court, hvor hun må forventes at være tilstrækkelig vågen til, at kroaten ikke får mulighed for at stoppe danskerens kurs mod kvartfinalen mod no. 63 Varvara Lepchenko (USA) eller no. 108 Sofia Kenin (USA), der omkring samme tid mødes på Grandstand.

Danske TV-seere skal dog være mere end morgenfriske for at følge kampen på TV2 Sport, der sender live fra Auckland fra kl. 0030, da 12 timers forskel betyder, at kampen spilles midt om natten herhjemme.
Til gengæld kan “almindelig morgenfriske” danskere se kampen forskudt på TV2 Sport kl. 0700, og hvis det er for tidligt for nogle, genudsendes kampen også kl. 1545.

Hvis man vælger at blive længe oppe for at følge kampen live, kan man kl. 0030 følge kampen mellem Johanna Larsson (SWE) og 3. seedede Barbora Strycova (CZE).

Efter genudsendelsen kl. 07 af Carolines kamp, kan man på TV2 Sport følge med fra Shenzhen, hvor 1. seedede Simona Halep (ROU) med sejr over Ying-Ying Duan (CHN) kan cementere 1. pladsen på WTA-ranglisten, som Caroline ellers fortsat vil have mulighed for at overtage, hvis hun vinder titlen i Auckland.

Under alle omstændigheder bliver Halep og Caroline seedet 1 og 2 ved Australian Open, da Garbine Muguruza (ESP) måtte trække sig med krampe i Brisbane ved stillingen 5-7, 7-6(3), 1-2 mod Aleksandra Krunic (SRB).
Muguruza er dog sikker på at blive seedet 3 ved Australian Open, mens både Karolina Pliskova (CZE) og Elina Svitolina (UKR) har muligheden for at blive seedet 4, hvilket forudsætter, at Svitolina når finalen eller Pliskova vinder turneringen i Brisbane og derved skubber Venus Williams (USA) ned som no. 5.

Svitolina møder kl. 04 natten til onsdag 20-årige Ana Konjuh (CRO), som imponerede med sejr 6-1, 6-2 over Kiki Bertens (NED) i 1. runde. Kroaten er spået en stor karriere, og måske kommer det store gennembrud i 2018.
Pliskova møder kl. 1130 18-årige Catherine (CiCi) Bellis (USA), som også forventes at blive blandt de dominerende på WTA-touren.
Sidstnævnte kamp kan også følges på TV2 Sport.

Hopman Cup opgøret mellem Japan og USA fusede en smule ud, da Naomi Osaka (JPN) måtte trække sig med en virussygdom, og derfor blev hun erstattet af Maddison Inglis (AUS), som spillede for japaneren i singlen mod CoCo Vandeweghe, der vandt 7-5, 6-2, men USA blev dog noteret for sejr på 6-0, 6-0 i singlen og 4-0, 4-0 i mixdoublen, som ikke blev gennemført.
Yuichi Sugita vandt 1. sæt 7-6(1) i singlen mod Jack Sock, som måtte trække sig ved 1-1 i 2. sæt.

Til gengæld blev alle kampe gennemført, da Schweiz med Roger Federer og Belinda Bencic for 2. gang vandt 3-0, da de mødte Rusland med Karen Khachanov og Anastasia Pavlyuchenkova.

Onsdag spiller Canada mod Tyskland kl. 0300 og Belgien mod Australien kl. 1030.
Begge opgør kan følges på Eurosport Player. Eurosport 2 viser Hopman Cup fra kl. 12.

Eurosport 1 viser fra kl. 02-08 kampe fra ATP i Brisbane, og  fra kl. 1330 kan man på Eurosport Player følge med fra Doha, hvor Eurosport 2 sender 1530-1730, hvorefter Eurosport 1 overtager 1730-2130.
1. seedede Dominic Thiem møder ved 15-tiden no. 49 Aljaz Bedene, der i ATP/WTA er anført som (SLO), men den tidligere slovener skiftede for få år siden til britisk statsborgerskab.

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: WTATV fra mandag, TV2 Sport fra natten til tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-0
Petra Martic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 7-6(2), 6-3
Varvara Lepchenko (USA) vs. (7) Mona Barthel (GER) 6-2, 6-2
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 4-6, 6-2
Taylor Townsend (USA) vs. Christina Mchale (USA) 1-6, 6-4, 6-4
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Nao Hibino (JPN) 6-0, 6-3
Johanna Larsson (SWE) vs. Kurumi Nara (JPN) 7-6(5), 6-3
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-4, 6-7(3), 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 7-6(5), 3-6, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Monica Puig (PUR) 6-4, 4-6, 6-2

1/8-finale onsdag

Centre Court – start 0030cet
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-7(3), 6-2
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Petra Martic (CRO) 6-2, 6-2
Polona Hercog (SLO) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 62
(2) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-4, 6-0
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Taylor Townsend (USA) 6-3, 7-5

Grandstand – start 0030cet
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-4, 6-3
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 7-6(6)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-2, 6-4
Double kamp

Court 2 – start 0100cet
3 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe på alle 3 baner
TV2 Sport sender iflg. guiden fra kl. 0030-0700

Kvartfinale torsdag

Centre Court – start 0030cet
(3) Barbora Strycova (CZE) vs. Su-Wei Hsieh (TPE)
(2) Julia Goerges (GER) vs. Polona Hercog (SLO)
(4) Agnieszka Radwanska (POL) vs. (Q) Sachia Vickery (USA)
NB 0700: (1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (WC) Sofia Kenin (USA)
Double kamp

Grandstand – start 0100cet
Double kamp

WTATV.com viser alle kampe på begge baner
TV2 Sport viser alle single kampe

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-auckland-new-zealand-1049#orderofplay

WTA International, Szhenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Play fra tirsdag

R32 (udvalgte)
(1) Simona Halep vs. Nicole Gibbs (USA) 6-4, 6-1
(Q) Danka Kovinic (MNE) vs. (7) Maria Sakkari (GER) 4-6, 6-2, 6-3
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-3
(8) Timea Babos (HUN) vs. (WC) Xiyu Wang (CHN) 6-1, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-0
Zarina Diyas (KAZ) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-3, 6-4
(3) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-4
(WC) Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Jasmine Paolini (ITA) 6-0, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (2) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-4

1/8-finaler (udvalgte)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-0
(8) Timea Babos (HUN) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 6-1
Maria Sharapova (RUS) vs. Alison Riske (USA) 4-6, 6-3, 6-2
Zarina Diyas (KAZ) vs. (3) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-7(5), 6-4

1/8-finaler onsdag

Centre Court – start 0500cet
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 4-6, 6-1, 6-2
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. (wc) Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-3
NB 0800: (1) Simona Halep (ROU) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-1, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 7-6(3)

Court 1 – start 0500cet
3 Double kampe

WTATV.com viser alle kampe
TV2 Sport sender iflg. TV-guiden 0900-1100

Kvartfinaler torsdag

Centre Court – start 0500cet
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (8) Timea Babos (HUN)
Maria Sharapova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ)
NB 0800: (1) Simona Halep (ROU) vs. Aryna Sabalenka (BLR)
(6) Katerina Siniakova (CZE) vs. Kristyna Pliskova (CZE)

WTATV.com viser alle kampe
TV2 Play 2 sender fra kl. 0500

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-shenzhen-china-1063#orderofplay

WTA Premier & ATP 250 Brisbane, International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 9 timer

Spilleprogram onsdag

Pat Rafter Arena – start 0200cet
Horacio Zeballos (ARG) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – ATP
NB 0400cet: (3) Elina Svitolina (UKR) vs. Ana Konjuh (CRO) – WTA
(3) Nick Kyrgios (AUS) vs. Matthew Ebden (AUS) – ATP
NB 1000: (4) Milos Raonic (CAN) vs. (WC) Alex de Minaur (AUS) – ATP
NB 1130: (2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Catherine Bellis (USA) – WTA

Show Court 1 – NB 0200cet
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) – WTA
Double kamp – ATP
NB 0600: Lesia Tsurenko (UKR) vs. (Q) Michael Mmoh (USA) – ATP
Double kamp – ATP

Show Court 2 – NB 0200cet
4 Double kampe – WTA + ATP

TV-dækning: Se herunder

Spilleprogram torsdag

Pat Rafter Arena – start 0200cet
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovic (BLR) – WTA
(5) Johanna Konta (GBR) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) – WTA
Kyle Edmujnd (GBR) vs. Hyeon Chung (KOR) – ATP
NB 1000: (2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) – WTA
(1) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) John Millman (AUS) – ATP

Show Court 1 – start 0200cet
Double kamp – ATP
Denis Istomin (UZB) vs. Jared Donaldson (USA) – ATP
NB 0500: Ryan Harrison (USA) vs. (LL) Yannick Hanfman (GER) – ATP
NB 0730: (7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Aleksandra Krunic (SRB) – WTA

Show Court 2 – start 0200cet
2 Double kampe WTA

TV-dækning: Se herunder

Den komplette schedule for både WTA og ATP findes på https://www.brisbaneinternational.com.au/schedules/order-of-play/

WTA Premier, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: WTATV fra søndag, TV2 Sport og TV2 Play fra mandag

Deltagere: Muguruza, Pliskova, Svitolina, Garcia, Konta, Mladenovic, Sevastova, Barty, Keys, Kasatkina, Kvitova m.fl.

Q32: (135) Julia Boserup (USA) vs. [4] (88) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 1-6, 4-6 (fredag)

R32 (udvalgte)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (41) Samantha Stosur (AUS)
Alize Cornet (FRA) vs. (4) Caroline Garcia (FRA) 3-6, 6-3, Ret’d
Anett Kontaveit (EST) vs. (LL) Heather Watson (GBR) 6-0, 6-3
(Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (6) Kristina Mladenovic 1-6, 6-3, 7-5
(5) Johanna Konta (GBR) vs. Madison Keys (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (8) Ashleigh Barty (AUS) 6-3, 6-2
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-2
Catherine Bellis (USA) vs. (Q) Kateryna Bondarenko (UKR) 6-2, 7-5

1/8-finaler (udvalgte)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 5-7, 7-6(3), 1-2 Ret’d *bem)
(7) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. Mirjana Lucic-Baroni (CRO) 6-1, 7-5
(5) Johanna Konta (GBR) vs. (wc) Ajla Tomljanovic (CRO) 4-6, 6-1, 6-4
*bem) Muguruza trak sig efter krampe.

TV-dækning onsdag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe fra alle 3 baner
TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0200
TV2 Sport sender fra kl. 1130 (Pliskova vs. Bellis)

TV-dækning torsdag – se spilleplan herover

WTATV.com viser alle WTA-kampe
TV2 Play 1 viser kampe fra kl. 0200
TV2 Sport sender fra kl. 1000 (Pliskova vs. Kanepi)

Den komplette WTA schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-brisbane-australia-800#orderofplay

ATP 250, Brisbane International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag

Deltagere: Dimitrov, Murray, Kyrgios, Raonic, Muller, Schwartzman, Dzumhur, Zverev, Dolgopolov m.fl.

R32 (udvalgte)
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG)
(8) Mischa Zverev (GER) vs. (Q) John-Patrick Smith (AUS) 6-4, 7-5
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-4
Ray Harrison (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 3-6, 6-2

TV-dækning onsdag – se spilleplan herover

Eurosport 1: 0200-0800
Tennistv.com: Kyrgios vs. Ebden, Minaur vs. Raonic
(Zeballos vs. Dolgopolov vises ikke på Tennistv i Danmark)

TV-dækning torsdag – se spilleplan herover

Eurosport Player: 0630-0730 og 1130-1330
Eurosport 1: 0300-0430 og 0600-0800
Tennistv.com: Edmund vs. Chung, Dimitrov vs. Millman

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/brisbane/339/daily-schedule

ATP 250, Qatar Exxonmobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Deltagere: Thiem, Busta, Berdych, Vinolas, Gasquet, Krajinovic, Verdasco, Lopez, Rublev m.fl. (Djokovic har meldt afbud).

Q16: (142) Elias Ymer (SWE) vs. [5] (126) Pedro Sousa (POR) 4-2 Ret’d
QFi: Elias Ymer vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(3), 6-7(2) (søndag)

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-6(3), 6-3
(7) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dudi Sela (ISR) 4-6, 6-4, 6-0

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1330cet
Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Fernando Verdasco (ESP) 6-4, 3-6, 6-4
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Aljaz Bedene (SLO) 7-5, 6-4
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Jan-Lennard Sgtruff (GER) 6-3, 1-6, 6-3
(Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Richard Gasquet (FRA)

Court 1 – start 1330cet
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. (8) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 7-6(2)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 6-2
Guido Pella (ARG) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 7-6(4), 6-3
Double kamp

Court 2 – start 1330cet
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Borna Coric (CRO)
NB 1500: 3 Double kampe

TV-dækning:
Eurosport Player: 1330-2230
Eurosport 2 1530-1730
Eurosport 1 1730-2130

Kvartfinaler torsdag

Centre Court – start 1330cet
(Q) Mirza Basic (BIH) vs. Guido Pella (ARG)
Andrey Rublev (RUS) vs. Borna Coric (CRO)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Tsitsipas OR Gasquet
(WC) Gael Monfils (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER)

Court 1 – start 1500cet
2 Doubler

TV-dækning:
Eurosport 2: 1530-1730
Eurosport 1: 1730-2130

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/doha/451/daily-schedule

ATP 250, Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

R32 (udvalgte)
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(4), 6-7(6), 6-2
Gilles Simon (FRA) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-1
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (6) Jiri Vesely (CZE) 6-3, 7-6(5)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 7-6(4)

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1000cet
(8) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Yuki Bhambri (IND) 4-6, 6-3, 6-4
Gilles Simon (FRA) vs. (3) Roberto Bautista Agut ESP) 6-3, 7-6(5)
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (wc) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 6-3
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 7-6(4), 3-2 Ret’d

Court 1 – start 1000cet
(4/WC) Benoit Paire (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-4, 6-7(4), 7-6(6)
(7) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 7-6(5)
(Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR) 6-4, 6-4
Double kamp

Court 2 – start 1030cet
(5) Robin Haase (NED) vs. Nicolas Jarry (CHI) 3-6, 7-6(5), 7-5
Double kamp

Spilleprogram torsdag

Centre Court – start 1230cet
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (8) Pierre-Hugues Herbert (FRA)
(2) Kevin Anderseon (RSA) vs. (7) Mikhail Kukushkin (KAZ)
Double kamp

Court 1 – start 1230cet
Gilles Simon (FRA) vs. (Q) Ricardo Ojeda Lara (ESP)
(5) Robin Haase (NED) vs. (4/WC) Benoit Paire (FRA)
2 Double kampe

TV3 Sport sender fra 1235
Tennistv.com sender 5 kampe fra tors

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/pune/891/daily-schedule

Hopman Cup, Perth (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer
TV-dækning: Eurosport fra lørdag

Group A:
Tyskland: Alexander Zverev, Angelique Kerber – 2-0 (5-1)
Belgien: David Goffin, Elise Mertens – 1-1 (4-2)
Australien: Thanasi Kokkinakis, Daria Gavrilova – 1-1 (2-4)
Canada: Vasek Pospisil, Eugenie Bouchard – 0-2 (1-5)

Søndag 0300cet: Australien vs. Canada 2-1
Daria Gavrilova vs. Eugenie Bouchard 6-1, 6-4
Thanasi Kokkinakis vs Vasek Pospisil 6-4, 3-6, 6-4
Gavrilova/Kokkinakis vs. Bouchard/Pospisil 3-4(1), 3-4(4)

Mandag 1030cet: Belgien vs. Tyskland 1-2
Elise Mertens vs. Angelique Kerber 6-7(6), 6-7(1)
David Goffin vs. Alexander Zverev 6-3, 6-3
Mertens/Goffin vs. Kerber/Zverev 2-4, 3-4(2)

Onsdag 0300cet: Canada vs. Tyskland 0-3
Eugenie Bouchard vs. Angelique Kerber 1-6, 3-6
Vasek Pospisil vs. Alexander Zverev 4-6, 2-6
Bouchard/Pospisil vs. Kerber/Zverev 3-4(2), 3-4 (2)

Onsdag 1030cet: Australien vs. Belgien 0-3
Daria Gavrilova vs. Elise Mertens 6-2, 4-6, 2-6
Thanasi Kokkinakis vs. David Goffin 4-6, 2-6
Gavrilova/Kokkinakis vs. Mertens/Goffin 3-4(3), 6-2, 1-4

Fredag 0300cet: Belgien vs. Canada
Fredag 1030cet: Australien vs. Tyskland

Group B:
Schweiz: Roger Federer, Belinda Bencic – 2-0 (6-0)
USA: Jack Sock, CoCo Vandeweghe – 2-0 (4-2)
Rusland: Karen Khachanov, Anastasia Pavlyuchenkova – 0-2 (1-5)
Japan: Yuichi Sugita, Naomi Osaka – 0-2 (1-5)

Lørdag 0300cet: Rusland vs. USA 1-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. CoCo Vandeweghe 3-6, 3-6
Karen Khachanov vs. Jack Sock 4-6, 6-1, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Vandeweghe/Sock 3-4(5), 4-1, 4-1

Lørdag 1030cet: Japan vs. Schweiz 0-3
Yuichi Sugita vs. Roger Federer 4-6, 3-6
Naomi Osaka vs. Belinda Bencic 5-7, 3-6
Osaka/Sugita vs. Bencic/Federer 4-2, 1-4, 3-4(1)

Tirsdag 0300cet: Japan vs. USA 1-2
Maddison Inglis (AUS) vs. CoCo Vandeweghe 5-7, 2-6 *)
Yuichi Sugita vs. Jack Sock 7-6(1) 1-1 Ret’d
Inglis/Sugita vs. Vandeweghe/Pat Cash – Ret’d **)
*) tæller som 0-6, 0-6, da Naomi Osaka trak sig
**) tæller som 0-4, 0-4 af samme årsag

Tirsdag 1030cet: Rusland vs. Schweiz 0-3
Karen Khachanov vs. Roger Federer 3-6, 6-7(8)
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Belinda Bencic 1-6, 6-3, 3-6
Pavlyuchenkova/Khachanov vs. Bencic/Federer 3-4(1), 4-3(3), 1-4

Torsdag 0300cet: Japan vs. Rusland
Naomi Osaka vs. Anastasia Pavlyuchenkova
Yuichi Sugita vs. Karen Khachanov
Osaka/Sugita vs. Pavlyuchenkova/Khachanov
Eurosport Player: 0240-0730

Torsdag 1030cet: Schweiz vs. USA
Roger Federer vs. Jack Sock
Belinda Bencic vs. CoCo Vandeweghe
Federer/Bencic vs. Sock/Vandeweghe
Eurosport Player: 1015-1500
Eurosport 2: 0930-1530

Lørdag 0900cet: Finale

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 1)

$75.000+H, Noumea, New Caledonia – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet+10 timer

R32: [4] (139) Casper Ruud (NOR) vs. (204) Salvatore Caruso (ITA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Casper Ruud vs. (WC) (301) Geoffrey Blancaneaux (FRA) – ons ca. 2230

$75.000, Playford (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bangkok (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (609) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (664) Daniiar Duldaev (KGZ) 6-2, 4-6, 6-3
Q16: Frederik Løchte vs. [3] (302) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 7-6(4)
QFi: Frederik Løchte vs. Flavio Cipolla (ITA) 6-2, 5-7, 4-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/David O’Hare (IRL) vs. Nikola Milojevic (SRB)/Mohamed Safwat (EGY) 1-6, 4-6 (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Chandigarh ITF Juniors (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [4] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (674) Naithaolin Calvin Golmei (IND) 6-3, 6-4
1/8-finale Eric Vanshelboim vs. (LL) Shashikant Rajput (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (262) Mann Shah (IND) – tor NB 0700cet

Boys doubles

1/8-finale: [1] Eric Vanshelboim (UKR)/Brandon Perez (VEN) vs. Dev Javia/Karan Srivastava (IND) 5-7, 7-6(5), [10-4]
Kvartfinale: Vanshelboim/Perez vs. Dong Ju Kim/Minjong Park (KOR) 1-6, 2-6 (onsdag)

Grade 4, SALK Open, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (mandag)
(1863) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (2429) Sebastian Abboud (SWE) 4-6, 2-6
(2077) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1734) Oliver Dunne (SWE) 7-6(3), 6-2

Q16: Carl Emil Overbeck vs. [8] (1378) Thijmen Loof (NED) 6-2, 5-7, 6-2
QFi: Carl Emil Overbeck vs. (1863) Osman Torski (GER) 3-6, 2-6 (tirsdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (start onsdag 0900)
(LL) (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) (1595) Leo Borg (SWE) 6-2, 6-2
[2] (213) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (943) Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-2, 6-1

1/8-finale:
Carl Emil Overbeck vs. [6] (299) Filippo Moroni (ITA) – tor 0900 Court 2
Sebastian Grundtvig vs. (472) Pietro Marino (ITA) – tor næste Court 2

Girls singles kvalifikation

Q32: (WC) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2600) Olivia Malm (SWE) 6-4, 4-6, 0-6 (mandag)

Girls singles hovedturnering

R32: [1] (169) Olga Helmi (DEN) vs. (471) Polina Shitikova (RUS) 6-3, 6-0
1/8-finale: Olga Helmi vs. (400) Morgan Cross (GER) – tor ca. 1030 Court 4

Girls doubles

1/8-finale: (1) Olga Helmi (DEN)/Adrienn Nagy (HUN) vs. Sydney Berlin (SWE)/Maria Budin (GBR) – tor NB 1430 Court 2

China Junior 1 Grade 4, Shenzhen (CHN) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64: (1693) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Hawen Li (CHN) 5-7, 1-6 (mandag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)