Caroline Wozniackis uventede nederlag til Maria Sakkari kan vise sig at være en kæmpe fordel, da det giver mulighed for restitution inden næste turnering i Beijing

Et alment benyttet udtryk er, at man bør vælge sine kampe med omhu, og hvis man vil prioritere, hvor det bedst lønner sig at bruge sin energi, var Premier 5 turneringen i Wuhan bestemt ikke det mest optimale sted at ødsle med kræfterne – af flere grunde.

Der er på nuværende tidspunkt af sæsonen 2 vigtige turneringer tilbage på årets WTA-tour, hvor der i næste uge afvikles den fjerde og sidste Premier Mandatory turnering i Beijing, og 3 uger senere afvikles det prestige-fyldte WTA-slutspil i Singapore, hvor de 8 bedste på racelisten deltager.

Da turneringen i Beijing SKAL tælle til ranglisten, og der er henholdsvis 1.000, 650 og 390 point for titel, finale og semifinale, er det vigtigt at være velforberedt, når turneringen starter allerede på lørdag, og derfor kan en pause uden kampe de næste dage få vital betydning for, hvor meget energi spillerne har tilbage i tanken, når turneringen starter.

I Caroline Wozniackis “glansperiode” 2010-11 var det sjældent et problem for hende at spille turneringer flere uger i træk, selvom hun ofte nåede langt i flere af dem, bl.a. da hun i 2010 vandt titlen i Tokyo, som dengang var en Premier 5, og ugen efter vandt hun Premier Mandatory turneringen i Beijing, hvor hun desuden indledte en lang periode som no. 1 på ranglisten i 67 uger.

På nuværende tidspunkt langt inde i en sæson, hvor Caroline har spillet masser af kampe, kan det næppe undgås, at kroppen og hovedet er ved at være godt mør, og derfor er det logisk nok, at hun efter blot en enkelt dags pause efter triumfen i Tokyo manglede det nødvendige overskud, da hun mødte Maria Sakkari (billedet), som fortjener fuld anerkendelse for, at hun var i stand til at udnytte situationen og dominere kampen, så hun kunne spille sig videre til 1/8-finalen efter en glimrende indsats.

Hvis Caroline havde formået at grave dybt mentalt og fysisk, kunne hun muligvis have spillet sig en enkelt runde eller to videre, men der var næppe kræfter i behold til at gå hele vejen, og desuden ville hun formentlig være helt udaset i Beijing, ligesom det var tilfældet både i 2014 og 2016, hvor hun havde haft mange kampe i både Tokyo og Wuhan.

Derfor kan det vise sig at blive en kæmpe fordel, at Caroline er ude af turneringen i Wuhan, så hun kan nå at restituere og være klar til næste uges turnering i Beijing.

Set udefra kan det ligne en “håbløs” planlægning at deltage i 4 turneringer i træk (Tokyo, Wuhan, Beijing og Hongkong), men hvert år oplever man, at de spillere, som har mulighed for at kvalificere sig til WTA-slutspillet, forsøger at skaffe de nødvendige point til racelisten i sæsonens sidste turneringer, da WTA-slutspillet prioriteres meget højt.

De 4 øverste på racelisten – Muguruza, Halep, Pliskova, Svitolina – samt no. 6 Venus Williams er allerede klar, mens no. 5 Caroline langt ude i teorien stadig kan blive Sorteper.
Caroline har ganske vist 4620 point, hvilket er mere end Venus med 4612, men hvis Caroline taber 1. runde i Beijing, SKAL de 5 optjente point erstatte hendes 16. bedste resultat, som er 100 point fra kvartfinale i Sydney (eller Charleston), og derved kan hun lande på 4525 point – og dermed bagved Venus.
Selvom både Mladenovic og Kuznetsova er slået ud i Wuhan, kan en af dem ved at vinde titlen i både Beijing, Hongkong og Moskva kile sig ind imellem Venus og Caroline, som kan blive henvist til 9. pladsen, hvis både Ostapenko og Konta samtidig opnår flere point end Caroline.

WTA Premier 5 – Dongfeng Motor Wuhan Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer

Centre Court – start 0630cet
(9) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Ashleigh Barty (AUS)
NB 0800: (3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Qiang Wang (CHN)
(Q) Monica Puig (PUR) vs. (8) Jelena Ostapenko (LAT)
Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Magda Linette (POL)
NB 1400: (7) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Caroline Garcia (FRA)

Court 1 – start 0800cet
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Daria Kasatkina (RUS)
(16) Elena Vesnina (RUS) vs. (Q) Maria Sakkari (GRE)
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA)
Double kamp

Court 2 – start 0800cet
3 Double kampe

Court 3 – start 0800cet
3 Double kampe

TV2 Sport viser kampe fra kl. 0630.
WTATV viser fra Centre Court fra 0630, og kl. 0800 fra Court 1.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wuhan#undefined

WTA International, Tashkent Open (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Center – start 0700cet
(Q) Vera Zvonareva (RUS) vs. Pauline Parmentier (FRA)
Denisa Allertova (CZE) vs. (2) Timea Babos (HUN)
(1) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Kurumi Nara (JPN)
NB 1130: Double kamp

Court 1 – start 0700cet
Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (7) Nao Hibino (JPN)
(5) Marketa Vondrousa (CZE) vs. Stefanie Voegele (SUI)
Double kamp

Court 2 – start 0700cet
(8) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR)
Jana Cepelova (SVK) vs. (6) Aleksandra Krunic (SRB)
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (3) Tatjana Maria (GER)
NB 1130: Double kamp

WTATV viser kampe på Center Court samt Court 1 og 2.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-tashkent#undefined

ATP 250K, Chengdu Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer
TV-dækning: TV3 Sport 2 og Tennistv.com 5 kampe fra fredag

Stadium Court – start 0700cet
(5) Yuichi Sugita (JPN) vs. Thiago Monteiro (BRA)
Dusan Lajevic (SRB) vs. (2) Albert Ramos-Vinolas 8ESP)
NB 0900: Denis Istomin (UZB) vs. (3) karen Khachanov (RUS)
NB 1130: (6)Kyle Edmund (GBR) vs. Jared Donaldson (USA)
Double kamp

Court 1 – start 0700cet
(SE) Peter Gojowczyk (GER) vs. (8) Leonard Mayer (ARG)
NB 0830: 4 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/chengdu/7581/daily-schedule

ATP 250, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer
TV-dækning: Tennistv.com 16 kampe fra onsdag

Center Court – start 0800cet
Henri Laaksonen (SUI) vs. Marius Copil (ROU)
(Q) Zhizhen Zhang (CHN) vs. (4) Paolo Lorenzi (ITA)
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (2) David Goffin (BEL)
NB 1300: (8) Donald Young (USA) vs. Jeremy Chardy (FRA)

Court 2 – start 0800cet
(PR) John Millman (AUS) vs. (6) Damir Dzumhur (BIH)
2 Double kampe
NB 1100: Double kamp

Court 1 – start 0800cet
2 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shenzhen/6967/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000+H, Orleans (FRA)

$100.000, Tiburon, CA (USA)
Felix Auger-Aliassime (CAN), Michael Mmoh (USA), Elias Ymer (SWE)

R32:
[7] (161) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (771) Deiton Baughman (USA) 2-6, 2-6 (tirsdag)
[4] (142) Michael Mmoh (USA) vs. (195) Noah Rubin (USA) 6-1, 6-2
[8] (164) Cameron Norrie (GBR) vs. (200) Elias Ymer (SWE) 7-5, 3-6, 7-5 (tirsdag)

1/8-finale: Michael Mmoh vs. (201) Tobias Kamke (GER)

€43.000, Rome 2 (ITA)
Casper Ruud (NOR), Tommy Robredo (ESP)

R32:
(139) Casper Ruud (NOR) vs. (143) Martin Klizan (SVK) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(150) Tommy Robredo (ESP) vs. (182) Joao Domingues (POR) 7-5, 3-6, 7-6(4)

1/8-finale: Tommy Robredo vs. [5] (104) Roberto Carballes Baena (ESP) – onsdag

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q32: Jesper Andi vs. [4] Frederik Press (GER) 1/6 – 2/6 (mandag)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, ENGIE OPEN Clermont-Auvergne-Rhône-Alpes (FRA) – Hardcourt

Q32: [5] (481) Karen Barritza (DEN) vs. Salma Djoubri (FRA) 6-2, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [13] (682)Alicia Barnett (GBR) 6-0, 6-4
R32: (Q) Karen Barritza vs. (278) Jesika Maleckova (CZE) 0-6, 2-6 (onsdag)

Doubles

Karen Barritza (DEN)/Amandine Cazeaux (FRA) vs. Tamara Korpatsch (GER)/Jessika Ponchet (FRA) 5-7, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Soho Square Egypt F26 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: (796) Emilie Francati (DEN) vs. [8] (751) Nina Stadler (SUI) 6-3, 3-6, 6-4
1/8-finale: Emilie Francati vs. ??

Doubles

1/8-finale: (4) Emilie Francati (DEN)/Nina Stadler (SUI)
vs. Caroline Romeo (FRA)/Jelena Stojanovic (AUS) 2-6, 2-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 3, Curro Junior ITF, Stellenbosch (RSA) – Grus

Girls singles

R32: [1] (195) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Mienke Viljoen (RSA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Hannah vs. (1491) Janneke Turck (RSA)

Girls doubles

1/8-finale: [1] (Dakota Fordham (USA)/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Gizelle Naude/Lungile Ntuli (RSA) – onsdag NB 1400

Grade 5, 1er Open Les Trières de Nabeul (TUN) – Grus

Boys singles

R32: (1278) Elmer Møller (DEN) vs. [2] (683) Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. (Q) Espedito Valerio (ITA) – torsdag?

Girls singles

R32: [8] (1089) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Mey Ayari (TUN) – onsdag ca. 1130

Girls doubles

1/8-finale: Zeynep Cakirer (TUR)/Olivia Gram (DEN) vs. [3] Marie Mettraux (SUI)/Sara Zalukar (SRB) – onsdag NB 1300

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)