WTA færdigspiller 1. runde i Miami, hvor Caroline Wozniackis modstander findes i natkampen mellem OL-vinder Monica Puig og veteranen Samantha Stosur

Ved Miami Open blev de første 12 1. runde kampe (R128) afviklet tirsdag med succes hos vore svenske naboer, idet Johanna Larsson spillede sig videre til 2. runde med sejr over Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 7-6(5), 7-5, og den svenske succes blev total hos kvinderne, da Rebecca Peterson i kvalfinalen vandt 6-4, 6-3 over Eugenie Bouchard (CAN).

Der var dog lidt svensk malurt i bægeret, da Elias Ymer i ATP kvalfinalen tabte 5-7, 2-6 til Yuki Bhambri (IND), men der er alligevel svensk deltagelse i 1. runde, idet lillebror Mikael Ymer har fået wildcard, og han kan følges på Tennistv onsdag kl. 1600 på Court 2, når han i 1. runde møder Jan-Lennard Struff (GER).

Rebecca Peterson kan følges på WTATV.com, når hun i 1. runde spiller 4. kamp på Court 8 mod en anden kvalspiller, Natalia Vikhlyantseva (RUS), men det er formentlig begrænset, hvor mange danske tennis-interesserede, der vælger netop at følge netop denne kamp, som tidsmæssigt risikerer at falde sammen med to højprofilerede kampe, som vises på TV2 Sport fra kl. 2000 – eller senere, hvis ATP kampene på Stadium Ryan Harrison (USA) vs. Joao Sousa (POR) og Taylor Fritz (USA) vs. Pierre Hugues Herbert (FRA) trækker ud.

TV2 Sport indleder nemlig med at vise 2 superstjerner, Victoria Azarenka (BLR) og Serena Williams (USA), som begge forsøger at gøre comeback til toppen efter overstået fødsel.
Azarenka, der i Indian Wells tabte i 2. runde til Sloane Stephens (USA), møder først 18-årige Catherine (CiCi) Bellis (USA), som mange har store forventninger til.

Serena tabte i Indian Wells i 3. runde til storesøster Venus, og efter førnævnte kamp møder hun 20-årige Naomi Osaka (JPN), der overraskende blev vinder af Indian Wells.
Resultatet af opgøret besvarer formentlig 2 spørgsmål – om Osaka kan køre videre på bølgen fra Californien, samt om Serena er et nyt skridt nærmere sit gamle niveau.
For japaneren er det noget helt specielt at få mulighed for at møde hendes idol.

Da Frederik Løchte Nielsen efter sin 56. doubletitel forleden først skal i kamp igen, når Danmark spiller Davis Cup mod Egypten 7-8. april, har han fået mulighed for at afse tid til at fungere som ekspert-kommentator for TV2 Sport under turneringen i Miami, og han er på plads i kommentator-boksen ved begge førnævnte kamp.

Frederik Løchte Nielsen i interview ved Davis Cup opgøret mod Moldova.

TV2 Sport viser også den sidste kamp på Stadium, når Caroline Wozniackis modstander i 2. runde findes tidligst kl. 02 natten til torsdag i kampen mellem OL guld-vinderen Monica Puig (PUR) og den tidligere US Open vinder Samantha Stosur (AUS).

TV3 Sport, som viser kampe fra ATP 1000 udgaven af Miami Open, er med fra starten kl. 1600.
Ligesom WTATV.com viser alle WTA-kampe, kan man på Tennistv.com også selv vælge blandt alle ATP kampe.


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier Mandatory, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Deltagere: Næsten alle topspillere – incl. Caroline Wozniacki

Spilleprogram torsdag (R64)

start 1600cet
(10) Angelique Kerber (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) – ST
(30) Agnieszka Radwanska (POL) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) – C2
(25) Barbora Strycova (CZE) vs. Christina McHale (USA) – C8
(20) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Alize Cornet (FRA) – C9

2. match
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – C1
(23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) – C7

3. match
(12) Julia Goerges (GER) vs. Carina Witthoeft (GER) – C8
(17) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) – C9
Stadium – NB 2000cet:
(1) Simone Halep (ROU) vs. (LL) Oceane Dodin (FRA)

4. match
(13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Ajla Tomljanovic (AUS) – ST
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Alison Riske (USA) – C1
(18) Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) – C2
(32) Sorana Cirstea (ROU) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) – C7
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs. (Q) Yafan Wang (CHN) – C8

Stadium – NB fre 0030cet
(14) Madison Keys (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR)

Alle ovenstående kampe vises på WTATV.com
TV2 Sport fra kl. 2030-2350 og fra 0030
TV2 Play fra 1600

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Tereza Martincova (CZE) vs. (4) Sara Errani (ITA) 6-4, 5-7, 7-6(2)
(119) Rebecca Peterson (SWE) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA) 6-0, 6-3
(13) Andrea Petkovic (GER) vs. Sabine Lisicki (GER) 4-6, 6-3, 3-1 Ret’d

QFi: (tirsdag)
(1) Monica Niculescu (ROU) vs. (21) Yanina Wickmayer (BEL) – 1500 C9
Rebecca Peterson (SWE) vs. (22) Eugenie Bouchard (CAN) – ca. 1630 C7

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128
(LL) Oceane Dodin (FRA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-7(3), 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-7(3), 7-5, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-2, 7-5
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Catherine Bellis (USA) 6-3, 6-0

Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-4
Zarina Diyas (KAZ) vs. Jennifer Brady (USA) 7-5, 7-6(8)
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-4, 7-5
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 2-6, 6-4

(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-3, 1-6, 6-2
Christina Mchale (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 1-3 Ret’d
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-4
(WC) Alja Tomljanovic (AUS) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 3-6, 6-4, 7-5

Johanna Larsson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 4-6, 7-6(5), 7-5
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 1-6, 7-6(5), 7-5
(Q) Yafan Wang (CHN) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 4-6, 7-6(0)
(Q) Alison Riske (USA) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-0, 6-2
== (nederste halvdel)
Timea Babos (HUN) vs. Mona Barthel (GER) 7-6(5), 6-3
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Heather Watson (GBR) 7-6(3), 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-4, 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-4

(WC) Claire Liu (USA) vs. (wc) Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-1
Petra Martic (CRO) vs. Lauren Davis (USA) 6-1, 7-5
(Q) Andrea Petkovic (GER) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-0
Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Serena Williams (USA) 6-3, 6-2

(Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 7-5, 6-1
Varvara Lepchenko (USA) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-4, 5-7, 7-5
(WC) Bernarda Pera (USA) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 7-5, 6-4
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-3

(Q) Danielle Collins (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-1, 6-1
Donna Vekic (CRO) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-0, 7-5
Maria Sakkari (GRE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 7-5, 6-1
Monica Puig (PUR) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-4

R64: (torsdag+fredag)
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. Amanda Anisimova (USA) – walkover

R32: (lørdag+søndag)
R16: (mandag)
Kvart: (tirsdag+onsdag)
Semi: (fredag)
Finale: (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-miami-usa-902#orderofplay


ATP 1000, Miami Open presented by Itaú (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer
TV-dækning (fra onsdag): TV3 Sport (og Viaplay), Tennistv.com

Deltagere: Næsten alle topspillere

Spilleprogram torsdag (R128)

start 1600cet
Denis Shapovalov (CAN) vs. Viktor Troicki (SRB) – GS
(Q) Alex De Minaur (AUS) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN) – C1
(WC) Nicola Kuhn (eSP) vs. (Q) Darian King (BAR) – C7

2. match
Leonardo Mayer (ARG) vs. Donald Young (USA) – ST
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) – GS
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Aljaz Bedene (SLO) – C2
Thomas Fabbiano (ITA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) – C8

3. match
Steve Johnson (USA) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) – GS
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Daniil Medvedev (RUS) – C1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Horacio Zeballos (ARG) – C2
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) – C7

4. match
(Q) Ricardas Berankis (LTU) vs. Radu Albot (MDA) – C8

5. match
(Q) Calvin Hemery (FRA) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) – C1

Stadium – NB fredag 0900cet:
Nicolas Kicker (ARG) vs. Frances Tiafoe (USA)

Alle ovenstående kampe vises på Tennistv.com
TV3 Sport fra kl. 1600

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: (mandag)
(24) Mackenzie McDonald (USA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-2, 7-6(6)
(3) John Millman (AUS) vs. Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(8)
(19) Elias Ymer (SWE) vs. (PR) Santiago Giraldo (COL) 7-6(9), 6-4

QFi: (tirsdag)
(9) Yuki Bhambri (IND) vs. (19) Elias Ymer (SWE) 7-5, 6-2

Singles hovedturnering (udvalgte)

R128: (onsdag+torsdag)
==(nederste halvdel)
Robin Haase (NED) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4, 3-6, 6-1
(Q) John Millman (AUS) vs. Peter Gojowczyk (GER) 2-6, 6-4, 6-4
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 7-6(5), 6-3
Benoit Paire (FRA) vs. Mischa Zverev (GER) 1-6, 6-1, 6-2

Nicolas Jarry (CHI) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 7-6(3), 6-2
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 3-6, 7-5, 6-1
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 7-6(2)
Maximilian Marterer (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-4

Joao Sousa (POR) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 7-6(4)
Jared Donaldson (USA) vs. (WC) Marcos Baghdatis (CYP) 6-3, 6-4
Matthew Ebden (AUS) vs. Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-7(2), 7-5
(Q) Michael Mmoh (USA) vs. (WC) Christopher Eubanks (USA) 4-6, 6-4, 6-4

Jiri Vesely (CZE) vs. Lukas Lacko (SVK) 7-6(2), 6-3
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Guido Pella (ARG) 7-6(3), 7-6(2)
Vasek Pospisil (CAN) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 7-6(5)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(4), 6-4

R64: (fredag+lørdag)
R32: (søndag+mandag)
R16: (tirsdag)
Kvart: (onsdag+torsdag)
Semi: (fredag)
Finale: (lørdag)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 12)


$75.000, Qujing (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

€43.000+H, Lille (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOPHardcourt

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 12)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 12)

$15.000, Soho Square Egypt F10 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Elena De Santis (ITA) 6-2, 4-6, 4-6 (lørdag)


$15.000, 12th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q64: Maria Jespersen (DEN) vs. Lola Mireille Glantz (GER) 6-3, 6-2
Q32: Maria Jespersen vs. Ana Lantigua De La Nuez (ESP) 2-6, 6-4, 7-6(0)
QFi: Maria Jespersen vs. [3] (874) Laura Heinrichs (GER) 6-2, 6-3

Singles hovedturnering

R32: onsdag på Clay Court 2
(637) Emilie Francati (DEN) vs. (676) Julia Stamatova (BUL) 4-6, 6-7(7) (onsdag)
(Q) Maria Jespersen (DEN) vs. [Q] (719) Josephine Boualem (FRA) 3-6, 6-1, 6-2

1/8-finale: Maria Jespersen vs. [2] (411) Monika Kilnarova (CZE) – tor NB 1030cet

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati/Maria Jespersen (DEN) vs. Gabriela Ana Maria Davidescu/Alexandra Maria Staiculescu (ROU) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Francati/Jespersen vs. (4) Gabriela Duca (ROU)/Sofia Dmitrieva (RUS) 4-6, 6-3, [10-3]
Semifinale: Francati/Jespersen vs. (1) Romy Koelzer/Lisa Ponomar (GER) – tor NB 1330cet

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 12)

Grade 1, 34. Perin Memorial, Vrsar (CRO) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64:
(299) Giuseppe La Vela (ITA) vs. [8] (70) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 6-3
(169) Matteo Arnaldi (ITA) vs. (371) Borna Devald (CRO) 3-6, 6-2, 6-0
[4] (60) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (381) Makary Adamek (POL) 6-1, 6-0
(267) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) vs. (WC) (703) Mile Matic (CRO) 6-1, 6-2
[2] (53) Harold Mayot (FRA) vs. (301) Volodymyr Malakhov (UKR) 6-1, 6-2

R32:
[4] (60) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (459) Kristof Minarik (SVK) 4-6, 7-5, 6-4
(253) Giacomo Dambrosi (ITA) vs. (267) Lukas Hellum Lilleengen (NOR) 7-5, 6-1
[2] (53) Harold Mayot (FRA) vs. (409) Lukas Palovic (SVK) 6-3, 7-5

Kvartfinale – torsdag
[4] (60) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [14] (127) Leopold Zima (GER) – 0900
[2] (53) Harold Mayot (FRA) vs. [15] (136) Cezar Cretu (ROU) – 0900

Girls singles hovedturnering

R64:
[1] (16) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (Q) (1458) Bianca Behulova (SVK) 6-3, 6-1

[8] (97) Daria Frayman (RUS) vs. (376) Metka Komac (SLO) 6-2, 6-0
[3] (25) Clara Tauson (DEN) vs. (633) Eva Lys (GER) 4-6, 6-2, 6-2
(541) Ielyzaveta Skorokhodova (UKR) vs. [2] (20) Nika Radisic (SLO) 6-2, 2-6, 6-1

R32:
[1] (16) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Ekaterina Vinnik (RUS) 6-7(2), 6-2, 6-3
Daria Frayman (RUS) vs. (700) Noa Krznaric (CRO) 6-1, 6-0
Clara Tauson vs. (448) Cristina Elena Tiglea (ITA) 6-2, 6-0

1/8-finale: torsdag
[1] (16) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. [14] (149) Viktoriya Petrenko (UKR) – NB1000
Daria Frayman (RUS) vs. [10] (119) Selma Stefania Cadar (ROU) – NB 1000
Clara Tauson vs. [13] (131) Dasha Lopatetskaya (UKR) – NB 1000

Girls doubles

R32: (2) Clara Tauson (DEN)/Iva Zelic (CRO) vs. Elena Milovanovic (SRB)/Neli Sunjic (CRO) 4-6, 5-7 (onsdag)


Grade 2, ITF/CAT North African Circuit – Casablanca, Morocco ((MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Holger VItus Nødskov Rune, Hannah Viller Møller, Sebastian Grundtvig
Foto: Aneke Rune – De danske deltagere: Holger Vitus Nødskov Rune, Hannah Viller Møller, Sebastian Grundtvig

Boys singles hovedturnering

R32:
(269) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (1996) Mohamed Ali Sakkat (MAR) 6-3, 6-2t
[6] (190) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (297) Zyaan Ahmed (GBR) 6-0, 6-1

1/8-finale:
Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (479) Filippo Moroni (ITA) 2-6, 1-6 (onsdag)
Holger Rune vs. (353) Lancelot Carnello (SWE) 6-2, 6-1

Kvartfinale: Holger Rune vs. [2] (145) Arthur Bouquier (FRA) – tor 1130cet

Boys doubles

1/8-finale: (2) Holger Vitus Nødskov Rune/Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Adham Gaber/Faris Zakaryia (EGY) 6-4, 6-7(4), [10-2]
kvartfinale: Rune/Grundtvig vs. Skander Ben Abdallah (TUN)/Lancelot Carnello (SWE) 6-0, 6-4
Semifinale: Rune/Grundtvig vs. (3) Adam Nagoudi (TUN)/Youcef Rihane (ALG) – tor 1500cet

Girls singles hovedturnering

R32: [2] (133) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (LL) (1313) Anna Loire Lemongo Toumbou (CMR) 6-1, 6-0
1/8-finale: Hannah Viller Møller vs. (329) Amira Badawi (EGY) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. [2] (246) Myah Petchey (RSA) – tor NB 1300cet

Girls doubles hovedturnering

(1) Hannah Viller Møller (DEN)/Melania Delai (ITA) vs. Maelys Bougrat (FRA)/Zera Lennon (MRI) 4-6, 6-4, [8-10] (onsdag)


Grade 4, Malta ITF U18 World Ranking Tournament, Marsa (MLT) – Hardcourt

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (1314) Nikoline Nikoline Gullacksen (DEN) – bye
Olivia Thiemke (DEN) vs. (WC) Iryna Trystan (UKR) 1-6, 3-6 (lørdag)

QFi:
Nikoline Gullacksen vs. (WC) Maja Glumac (MLT) 6-1, 6-4

Girls singles hovedturnering

R64: (Q) (1314) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (Q) Beatrice Stagno (ITA) – walkover
R32: Nikoline Gullacksen vs. ??

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage