3-4. seedede Caroline Wozniacki og Johanna Konta får yderligere en fridag, mens 1-2. seedede Garbine Muguruza og Karolina Pliskova starter onsdag

Da de 4 øverst-seedede i Tokyo – heriblandt Caroline Wozniacki – er oversiddere i 1. runde, har de haft et par ekstra fridage, inden de træder ind i turneringen i 1/8-finalerne, som afvikles onsdag-torsdag.
Arrangørerne har valgt at lade begge de top-seedede Garbine Muguruza og Karolina Pliskova spille onsdag, og derfor må både 3. og 4. seedede Johanna Konta og Caroline Wozniacki vente yderligere en dag, inden de kommer i aktion, hvilket brormand Patrik Wozniacki problematiserede en smule, da han kommenterede tirsdagens kampe på TV2 Sport.

Caroline kan derved risikere at spille de næste 4 dage i træk, hvis det skal lykkes hende at nå finalen, ligesom det var tilfældet sidste år, hvor hun vandt turneringen, hvilket dog er de samme vilkår, som gælder for halvdelen af deltagerne, hvor alle andre end de 4 øverst seedede desuden har spillet en kamp mere end både Caroline og Konta, og det er betingelserne i de fleste turneringer, som afvikles på en enkelt uge.

Hvis Wozniacki-teamet er bekymret for, at programmet kan blive for sammenpresset, da Caroline i de 2 næste uger deltager i både Wuhan og Beijing, hvor der er langt større point på spil end i Tokyo, havde det formentlig været en mere ideel planlægning at undlade at deltage i Tokyo, hvilket erfaringerne fra tidligere år godt kan tyde på.

Sidste år gik gassen en smule ud af ballonen, da Caroline havde vundet turneringen i Tokyo, hvor hun spillede 5 kampe, men både i Wuhan og Beijing tabte hun efterfølgende allerede i 1/8-finalen til Agnieszka Radwanska, som hun slog i semifinalen i Tokyo, og Caroline har da også haft et godt tag på Radwanska både før og siden.

Noget tilsvarende skete i 2014, hvor Caroline fik sin 2. “glansperiode” med et forrygende efterår, hvor det i flere turneringer kun var Serena, som kunne besejre Caroline.
Dengang var hun også i finalen i Tokyo, hvor hun tabte til Ana Ivanovic, og i Wuhan manglede energien i semifinalen mod Eugenie Bouchard, og der var endnu mindre i tanken, da hun derefter tabte sin første kamp i Beijing til Samantha Stosur.
En tiltrængt pause herefter bevirkede dog, at Caroline i WTA-slutspillet spillede noget at sit bedste tennis i hele karrieren.

Da Wuhan er en Premier 5 med 900 point til vinderen og Beijing er Premier Mandatory, som giver 1000 point, vil det ud fra et rangliste synspunkt have været mere optimalt at prioritere disse 2 turneringer, og derfor vil det på ingen måde være nogen katastrofe, hvis Caroline ikke når langt i Tokyo.

WTA Premier, Toray Pan Pacific Open, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer.

Center Court – start 0400cet
Double kamp
NB 0530: Qiang Wang (CHN) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
(Q) Magda Linette (POL) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE)
NB 1000: (1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Monica Puig (PUR)
(7) Angelique Kerber (GER) vs. Daria Kasatkina (RUS)

Court 1 – start 0500cet
3 Double kampe

TV2 Sport viser de første 3 singler. Den sidste vises på TV2 Play
WTATV viser alle kampe på Center Court

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-Tokyo#undefined

WTA International, Guangzhou Open, Guangzhou (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Centre Court – start 0800cet
Yafan Wang (CHN) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
(Q) Kai-Lin Zhang (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE)
NB 1100: (Q) Ipek Soylu (TUR) vs. Xiaodu You OR shuai Zhang
Shuai Peng OR Ons Jabeur vs. Yanina Wickmayer (BEL)
Danka Kovinic (MNE) vs. Pera OR Cornet

Court 1 – start 0800cet
(Q) Lizette Cabrera (AUS) vs. (3) Anett Kontaveit (EST)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. Mona Barthel (GER)
(7) Samantha Stosur OR Xinyun Han vs. Kateryna Kozlova (UKR)

Court 2 – start 0800cet
3 Double kampe

WTATV viser ifølge deres schedule kampene på Centre Court og Court 1 fra 0800.
TV2 Play 2 viser fra kl. 1000

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-guangzhou#undefined

WTA International, KEB Hana Bank Korea Open, Seoul (KOR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Centre Court – start 0500cet
Denisa Allertova (CZE) vs. Richel Hogenkamp (NED)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (WC) Na-Lae Han (KOR)
(5) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Beatriz Haddad Maia(BRA)
Double kamp

Court 2 – start 0500cet
(Q) Luksika Kumkhum (THA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)
Kristie Ahn (USA) vs. (6) Tatjana Maria (GER)
2 Double kampe

WTATV viser kampe fra begge ovennævnte baner.
TV2 Play viser kampe fra torsdag

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-seoul

ATP 250K, St. Peterbourg Open (RUS)
Tidsforskel: cet+1 time

Centre Court – start 1200cet
Damir Dzumhur (BIH) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
NB 1300: (8) Jan-Lennard Struf (GER) vs. Borna Coric (CRO)
Daniil Medvedev (RUS) vs. Thomas Fabbiano (ITA)
NB 1730: Joao Sousa (POR) vs. (WC) Evgeny Donskoy (RUS)
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (4) Adrian Mannarino (FRA)

Court 1 – start 1100
Double kamp
Dusan Lajovic (SRB) vs. Guido Pella (ARG)
NB 1300: Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. Jiri Vesely (R32)
3 Double kampe

Både Tennistv.com og Eurosport Player viser kampe fra Centre Court.

ATP 250K, Moselle Open i Metz (FRA)

Court Central – start 1100

Court Central – start 1200
Double kamp
NB 1400: (WC) Dustin Brown (GER) vs. (WC) Nicolas Mahut (FRA)
Pierre Hugues Herbert (FRA) vs. (5) Mischa Zverev (GER)
NB 1800: (WC) Paul-Henri Mathieu (FRA) vs. Henri Laaksonen (SUI)
(Q) peter Gojowczyk (GER) vs. (8) Gilles Simon (FRA)

Court 1 – start 1400
3 Double kampe

TennisTV.com viser kampene fra Court Central

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$75.000, Columbus, OH (USA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet-6 timer

Singles

R32: (363) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (265) Filip Peliwo (CAN) 6-7(2), 4-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Martin Joyce (USA)/Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Alex Kobelt/Hunter Tubert (USA) 3-6, 6-3, [12-10]
Bemærk matchbolden, som Torpegaard betegner som et “gummi arms lob”.

Kvartfinale Joyce/Torpegaard vs. (4) Sekou Bangoura/Evan King (USA) – onsdag 4. kamp efter 1700cet

€64.000, Izmir (TUR)

R32: (230) Lloyd George Harris (RSA) vs. (303) Danilo Petrovic (SRB) 7-6(10), 3-6, 3-6 (tirsdag)

$50.000, Gwangju (KOR)

€43.000, Sibiu (ROU)

R32:
(137) Casper Ruud (NOR) vs. (195) Vaclav Safranek (CZE) 6-1, 3-0 Ret’d
(151) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (347) Matteo Donati (ITA) 1-6, 4-6 (tirsdag)

1/8-finale: Casper Ruud vs. [4] (106) Roberto Carballes Baena (ESP) – torsdag?

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup– Grus

Q64: Clara Tauson (DEN) – bye
QFi: Clara Tauson vs. Amelia Stuart (GBR) 6-2, 6-0
R32: Clara Tauson vs. (1095) Rebeca Pereira (BRA) 6-0, 7-5
1/8-finale: Clara Tauson vs. (Q) (1224) Vitalia Stamat (MDA)

Claras første Pro Circuit turnering nogensinde, og det første point til WTA-ranglisten allerede optjent efter sejren i 1. runde af hovedturneringen – ikke dårligt som 14-årig.

$15.000, Soho Square Egypt F25 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Grus

R32: [7] (794) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Ina Kaufinger (GER) – onsdag NB 1830

Doubles

1/8-finale: (3) Emilie Francati (DEN)/Kanika Vaidya vs. Naomi Totka/Alexandra Walters 6-4, 7-5
Kvartfinale: Francati/Vaidya vs. Aida Kalimullina/Elina Vikhrianova (RUS) – torsdag?

$15.000, 5º OPEN INT. FEMENINO BREZO OSUNA (ESP) – Hardcourt

Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Angeles Moreno Barranquero (ESP) 5-7, 1-6 (lørdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, Mostar Open 18&U 2017 (BIH) – Grus

Girls singles

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. (429) Lana S. Sipek (CRO) – onsdag NB 1030

Girls doubles

Victoria Borodulina (RUS)/Nina Vicic (DEN) vs. (2) Victoria Mikhaylova (RUS)/Andreea Velcea (ROU) – onsdag NB 1600

Grade 5, ITF Junior Circuit – Grus

Tidsforskel: cet+3 timer

Boys singles

R32: [3] Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Jagtar Arora (IND) 6-1, 6-0
1/8-finale: Eric vs. (2020) Ming-Chieh Chiu (TPE) 6-3, 6-0
Kvartfinale: Eric vs. (1534) Guangxian Lin (TPE)

Boys Doubles

1/8-finale Chun Jui Kung (TPE)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Avindra Perera/Kavisha Ratnayake (SRI) 7-5, 6-0
1/4-finale Kung/Vanshelboim vs.

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)