Grigor Dimitrov eller David Goffin kan tage et stort skridt på vejen mod semifinalen ved ATP-slutspillet

Både Grigor Dimitrov og David Goffin (billedet herover) fik en perfekt start, da de mandag vandt deres første kamp i Group Pete Sampras ved Nitto ATP Finals i London, og derfor vil vinderen af deres indbyrdes møde onsdag være godt på vej mod semfinalen.

Efter at Rafael Nadal trak sig på grund af sin knæskade, spiller Pablo Carreno Busta de 2 sidste pulje-kampe, som Nadal skulle have spillet, og i tilfælde af sejr over Dominic Thiem kan spanieren stadig nå semifinalen, hvis han også vinder den sidste kamp fredag mod Dimitrov.

Begge onsdagens singler kan følges på TV3 Sport, og Tennistv.com, der desuden viser doublerne.

I Group Boris Becker er Roger Federer videre efter 2 sejre, mens Marin Cilic efter 2 nederlag ikke har mulighed for at komme videre.
Kroaten var dog i vinderposition i 3. sæt mod både Alexander Zverev og Jack Sock, og med en smule mere mental robusthed, havde han formentlig i stedet stået med 2 sejre.

WTA 125K, Taipei OEC Open (TPE) – Carpet
Tidsforskel: cet +7 timer

Centre Court – start 0500cet
(3) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (WC) Belinda Bencic (SUI)
Jil Teichmann (SUI) vs. (WC) Ching-Wen Hsu (TPE)
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Misaki Doi (JPN)
(8) Arina Rodionova (AUS) vs. Su Jeong Jang (KOR)
NB 1115: Couble kamp
Viktorija Golubic (SUI) vs. (WC) Ya-Hsuan Lee (TPE)

Court 2 – start 0500cet
Irina Khromacheva (RUS) vs. (Q) Priscilla Hon (AUS)
(Q) Dalila Jakupovic (SLO) vs. (6) Risa Ozaki (JPN)
2 Double kampe
NB 1030: Naomi Broady (GBR) vs. Yafan Wang (CHN)
Double kamp

Kampene på Centre court og Court 2 vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-taipei-chinese-taipei-1059#orderofplay

ATP World Tour, Nitto ATP FINALS, London (GBR)– Hardcourt

Singles

Group Pete Sampras:
(7) David Goffin (BEL) vs. (1) Rafael Nadal (ESP) 7-6(5), 6-7(4), 6-4)
(6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (4) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 5-7, 7-5
Grigor Dimitrov vs. David Goffin 6-0, 6-2
Dominic Thiem vs. (Alt) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 3-6, 6-4
(6) Grigor Dimitrov vs. Pablo Carreno Busta
(7) David Goffin vs. Dominic Thiem
Stillingen:
Vinder: Grigor Dimitrov 2-0
Dominic Thiem 1-1
David Goffin 1-1
No. 4: Pablo Carreno Busta 0-1

Group Boris Becker:
(2) Roger Federer (SUI) vs. (8) Jack Sock (USA) 6-4, 7-6(4)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (5) Marin Cilic (CRO) 6-4, 3-6, 6-4
Roger Federer vs. Alexander Zverev 7-6(6), 5-7, 6-1
Jack Sock vs. Marin Cilic 5-7, 6-2, 7-6(4)
Roger Federer vs. Marin Cilic
Alexander Zverev vs. Jack Sock
Stillingen:
Vinder: Roger Federer 2-0
Alexander Zverev 1-1 (3-3)
Jack Sock 1-1 (2-3)
No. 4: Marin Cilic 0-2

Doubles

Group Woodbridge/Woodforde
(1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP) 7-6(2), 6-4
(5) Bob & Mike Bryan (USA) vs. (4) Jamie Murray (GBR(/Bruno Soares (BRA) 7-5, 6-7(3), [10-8]
Lukasz Kubot/Marcelo Melo vs. Bob & Mike Bryan 6-4, 6-3
Jamie Murray/Bruno Soares vs. Ivan Dodig/Marcel Granollers 6-1, 6-1
Lukasz Kubot/Marcelo Melo vs. Jamie Murray/Bruno Soares
Bob & Mike Bryan vs. Ivan Dodig/Marcel Granollers
Stillingen:
Lukasz Kubot/Marcelo Melo 2-0 (4-0)
Jamie Murray/Bruno Soares 1-1 (3-2)
Bob & Mike Bryan 1-1 (2-3)
Ivan Dodig/Marcel Granollers 0-2

Group Eltingh/Haarhuis
(8) Ryan Harrison/Michael Venus (USA) vs. (2) Henri Kontinen (FIN)/John Peers (AUS) 6-4, 7-6(8)
(6) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA) vs. (3) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU) 1-6, 7-6(7), [10-8]
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut 6-7(4), 6-4, [10-5]
Henri Kontinen/John Peers  vs. Jean-Julien Rojer/Horia Tecau 7-6(3), 7-6(6)
Ryan Harrison/Michael Venus vs. Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau
Henri Kontinen/John Peers vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut
Stillingen:
Vinder: Ryan Harrison/Michael Venus 2-0
Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut 1-1 (3-3)
Henri Kontinen/John Peers 1-1 (2-2)
No. 4: Jean-Julien Rojer/Horia Tecau 0-2

Centre Court – Onsdag
1300cet: (1) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA) vs. (5) Bob & Mike Bryan (USA)
1500cet: (6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (7) David Goffin (BEL)
1900cet: (4) Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA) vs. (7) Ivan Dodig (CRO)/Marcel Granollers (ESP)
2100cet: (Alt) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (4) Dominic Thiem (AUT)

Centre Court – Torsdag
1300cet: Henri Kontinen/John Peers vs. Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut
1500cet: Roger Federer vs. Marin Cilic
1900cet: Jean-Julien Rojer/Horia Tecau vs. Ryan Harrison/Michael Venus

TV3 sendeplan for Live TV-dækning af singler ved Nitto ATP:
Søndag: Live 2100 (TV3 Max)
Mandag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Tirsdag: Live 1500 og forskudt 2245-0045) (TV3 Sport)
Onsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Torsdag: Live 1500 og 2100 (TV3 Sport)
Fredag: Live 1500 (TV3 Sport) og 2100 (TV3 Max)
Lørdag: Live 1900 (TV3 Max)
søndag: Live 1900 (TV3 Max) – Finale

Alle singler og doubler vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.nittoatpfinals.com/en/schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

$75.000, Champaign, IL (USA)
bl.a. Michael Mmoh (USA), Taylor Harry Fritz (USA), Nicolaas Scholtz (RSA)

$50.000+H, Pune (IND)

$50.000+H, Santiago 2 (CHI)

$50.000+H, Toyota (JPN)

€43.000+H, Brescia (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 46)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Vasil Yehorov (UKR) 6-3, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [8] (1825) Aron Pierce (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Linus Krohn (GER) 6-2, 6-2
Q32: Jesper Andi Jørgensen vs. [7] (1959) Artem Strokan (RUS) 6-1, 6-2
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. Moritz Trocker (ITA) 1-6, 4-6 (mandag)

ITF Women (udvalgte uge 46)

$15.000, Collector Bank Norwegian Open, Oslo (NOR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q32: Linnea Sophie Dissing Fristam (DEN) – bye
QFi: Linnea Sophie Dissing Fristam vs. Emily Morton (GBR) 6-4, 1-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32:
Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Shaline-Doreen Pipa (GER) 6-3, 6-4
[8] (812) Malene Helgo (NOR) vs. Hedda Gurholt (NOR) 6-1, 6-2
(WC) Emilie Elde (NOR) vs. (Q) Maren Nordklev (NOR) 6-1, 6-2

Olga har dermed optjent sit 2. WTA rangliste-point.

Olga Helmi
All rights reserved Espen Hildrup 2017 – Olga Helmi

1/8-finale
Olga Helmi vs. [4] (571) Simona Waltert (SUI) 2-6, 3-6 (onsdag)
Malena Helgo (NOR) vs. (WC) Emilie Elde (NOR) – ons NB 1600

$15.000, Aava Open, Helsinki (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32:
(WC) Oona Orpana (FIN) vs. (1029) Daria Kuczer (POL) 6-3, 6-3
[2] (500) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) Elena Malygina (EST) 6-1, 6-2

1/8-finale:
Oona Orpana vs. [6] (569) Eden Silva (GBR) 6-3, 5-7, 1-6 (onsdag)
Karen Barritza vs. (Q) Deniza Marcinkevica (LAT) 6-1, 6-1

Kvartfinale: Karen Barritza vs. (WC) Anastasia Kulikova (RUS) – tor 1400

Doubles

1/8-finale: [1] Karen Barritza (DEN)/Ema Laine (FIN) vs. Anna Marija Bukina/Deniza Marcinkevica (LAT) 6-0, 6-2
Kvartfinale: Barritza/Laine vs. Mia Nicole Eklund/Oona Orpana (FIN) 6-0, 6-0
Semifinale: Barritza/Laine vs. (4) Naima Karamoka/Tess Sugnaux (SUI) – tor ca. 1730cet

ITF Junior (udalgte)

Grade 2, HAP International Junior Tournament, Haifa (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [10] (149) Hannah Viller Møller DEN) vs. (240) Emmanouelo Antonakis (GRE) 6-7(3), 2-6 (tirsdag)

Doubles

R32: [6] Hannah Viller Møller (DEN)/Victoria Kalaitzis (BEL) – bye
1/8-finale: Hannah/Kalaitzis vs. Eleni Louka (CYP)/Noya Ohana (ISR) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Hannah/Kalaitzis vs. Maria Krupenina/Ekaterina Makarova (RUS) – NB 1130cet

Uge 47 + 48

Der afvikles 2 større turneringer i Florida, Grade 1 Eddie Herr og Grade A Orange Bowl.
Clara Tauson er i hovedturneringen i begge turneringer, og både Hannah Viller Møller, Olga Helmi og Sebastian Grundtvig spiller formentlig kvalifikation.

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)