Caroline Wozniacki møder i 1. runde Carina Witthoeft, og i Rotterdam starter Roger Federer jagten på at blive den ældste no. 1

Tirsdag eftermiddag mødtes to tyskere Carina Witthoef og Tatjana Maria i en kamp, som gjaldt retten til at møde Verdens no. 1 Caroline Wozniacki onsdag på Centre Court ved Premier 5 turneringen i Qatar Total Open i Doha.
Selvom kampen blev afviklet i de mere beskedne rammer på Court 3, fik TV2 Sports seere mulighed for at overvære det meste af kampen, hvilket skyldes at alle kampe fra dagsprogrammet på Centre Court var færdigspillet længe inden aftenprogrammet skulle begynde.

Tatjana Maria havde i weekenden spillet Fed Cup for Tyskland, som vandt 3-2 over Hviderusland, hvilket Maria havde en væsentlig andel i med sejr i en single og en double sammen med Anna-Lena Groenefeld, men hun havde ikke det helt store at byde på, da hun blev besejret af Witthoeft så overbevisende som 6-3, 6-0.

Kampen spilles som 4. kamp på Centre Court onsdag, hvor der kl. 1000 forinden afvikles 3 kampe med nogle af de helt store navne.
3. seedede Svitolina (UKR) indleder mod kval-spilleren Marketa Vondrousova (CZE), der sidste år gjorde sig bemærket, da hun vandt en WTA-titel i Biel.

Derefter spiller 6. seedede Petra Kvitova (CZE), som har vist skræmmende styrke, mod Agnieszka Radwanska (POL), og lige inden Carolines kamp spiller 2. seedede Simona Halep (ROU) sin første kamp siden nederlaget i finalen ved Australian Open, når hun møder Ekaterina Makarova (RUS).

Halep har mulighed for at generobre 1. pladsen på ranglisten, hvis hun mindst når semifinalen og i øvrigt når længere end Caroline i turneringen.
Hvis det ikke lykkes for Halep får hun en ny chance i næste uge i Dubai, hvor hun oprindelig – ligesom Caroline – ikke var tilmeldt, men hun er uden tvivl opsat på at forsøge at tage 1. pladsen tilbage.

Mange danske TV-seere er formentlig godt tilfredse med, at Carolines kamp ikke er på aften-programmet, som tidligst starter kl. 1700, idet der på TV2 Sport er programsat håndbold fra kl. 18, og derfor havde TV2 Sport gjort opmærksom på, at kampen i så fald kunne blive vist på TV2 Play i stedet.
De 3 første kampe skal blive ekstremt lange, inden der er risiko for, at Carolines kamp tidsmæssigt kan falde sammen med håndbold.

Tidligst kl. 17 spiller 5. seedede Karolina Pliskova (CZE) mod Alize Cornet (FRA), og sidste kamp på Centre Court er mellem 6. seedede Jelena Ostapenko (LAT) og Mihaela Buzarnescu (ROU).

Roger Federer forsøger at blive ældste no. 1

78158905Ved ATP 500 turneringen i Rotterdam kan der også blive skiftet ud i toppen af ranglisten, idet 36-årige Roger Federer (SUI) med en plads i semifinalen kan overtage 1. pladsen fra Rafael Nadal (ESP), og i så fald vil han blive den ældste no. 1 nogensinde på ATP-ranglisten.

Det første skridt kan blive taget, når han onsdag tidligst kl. 1930 møder Ruben Bemelmans (BEL), og det er allerede afgjort, at han i tilfælde af sejr møder Philipp Kohlschreiber (GER) i 1/8-finalen.
På forhånd havde mange set frem til, at han derefter kan sikre 1. pladsen i kvartfinalen, hvor en sandsynlig modstander ville blive hans landsmand Stan Wawrinka, men det bliver ikke aktuelt, idet Wawrinka i 1. runde tabte 6-4, 3-6, 2-6 til ranglistens no. 262 Tallon Griekspoor (NED), der har wildcard til turneringen.

Under alle omstændigheder skal Federer senere på ugen vinde over en hollænder, idet Griekspoor i 1/8-finalen møder vinderen af opgøret mellem hans landsmænd Robin Haase og Thiemo de Bakker, der spiller 2. kamp efter kl. 1000, hvor 7. seedede Lucas Pouille (FRA) møder Andrey Rublev (RUS), og derefter spiller 2. seedede Grigor Dimitrov (BUL) mod Yuichi Sugita (JPN).

Disse 3 kampe kan følges på TV3 Sport, hvorimod både Federers kamp samt den sidste kamp på Centre Court mellem 3. seedede Alexander Zverev (GER) og Andreas Seppi (ITA), der er Lucky Loser, kan følges på Viaplay.

Alle singlekampe på både Centre Court og Court 1 kan følges på Tennistv.com, hvor man desuden kan følge kampe fra de to ATP 250 turneringer i New York og Buenos Aires.


Genveje:.

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA (uge 7)

WTA Premier 5, Qatar Total Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer
TV-dækning fra mandag: TV2 Sport, TV2 Play, WTATV.com (5 baner)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1000cet
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. Sorana Cirstea (ROU)
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Catherine Bellis (USA)
(2) Simona Halep (ROU) vs. (13) Anastasija Sevastova (LAT)
NB 1700: (1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Monica Niculescu (ROU)
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (10) Johanna Konta (GBR)

Court 1 – start 1330cet
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Anna Blinkova (RUS)
(9) Julia Goerges (GER) vs. Ostapenko OR Buzarnescu
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (16) Petra Kvitova (CZE)
Double kamp

Court 2 – start 1200cet
5 Double kampe

TV2 Sport sender fra kl. 0950 til 2000. TV2 Play fra kl. 2000.
WTA TV viser kampe fra alle baner

Singles kvalifikation

Q32 (udvalgte)
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Mubaraka Al-Naimi (QAT) 6-0, 6-0
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-3
(4) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-4

QFi
(1) Catherine Bellis (USA) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-1, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (16) Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-1
(3) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Ying-Ying Duan (CHN) vs.Vera Zvonareva (RUS) 7-6(7), 6-7(5), 6-3
(14) Bernarda Pera (USA) vs. (5) Christina McHale (USA) 6-3, 6-0
(6) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. (13) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. (7) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-2, 4-2 Ret’d
(8) Monica Niculescu (ROU) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R64 udvalgte
(1) Caroline Wozniacki (DEN) – bye
Carina Witthoeft (GER) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (WC) Maria Sharapova (RUS) 4-6, 6-4, 6-3
(14) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (WC) (520) Fatma Al Nabhani (OMA)
(8) Angelique Kerber (GER) – bye
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye
Agnieszka Radwanska (POL) vs. Mona Barthel (GER) 3-6, 6-3, 7-5 (10. matchbold)
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lesia Turenko (UKR) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) – bye

(7) Caroline Garcia (FRA) – bye
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6(8), 6-4
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-1, 6-3
(Q) Ying-Ying Duan (CHN) vs. (WC) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-3
(4) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(5) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 4-1 Ret’d
(Q) Naomi Osaka (JPN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-0
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 6-0
(2) Simona Halep (ROU) – bye

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Carina Witthoeft (GER) 6-2, 6-0
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (14) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-7(6), 6-2, 3-0 Ret’d
(10) Johanna Konta (GBR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-2
(8) Angelique Kerber (GER) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-1
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 6-4
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-7(3), 6-3, 6-4
(9) Julia Goerges (GER) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 3-6, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (6) Jelena Ostapenko (LAT) 6-1, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-7(3), 6-0
(Q) Anna Blinkova (RUS) vs. (11) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (15) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-4
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Ying-Ying Duan (CHN) 6-3, 6-4
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-3
(Q) Catherine Bellis (USA) vs. (12) Madison Keys (USA) 2-6, 6-3, 6-0
(13) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Naomi Osaka (JPN) 6-4, 6-1
(2) Simona Halep (ROU) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-3, 6-0

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-doha-qatar-1003#orderofplay


ATP (uge 7)

ATP 500, ABN Amro World Tennis Tournament, Rotterdam (NED) – Hardcourt
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv (31 kampe fra mandag)

Spilleprogram torsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
Andrey Rublev (RUS) vs. Damir Dzumhur (BIH)
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS)
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Filip Krajinovic (SRB)
NB 1930: (1/WC) Roger Federer (SUI) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)
Robin Haase (NED) vs. (WC) Tallon Griekspoor (NED)

TV3 Sport 1100-1700. Viaplaly fra 1930
Singlerne vises desuden på Tennistv

Singles kval-finaler
(1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4
Ruben Bemelmans (BEL) vs. (WC) Tim Van Rijthoven (NED) 6-4, 6-3
(3) Pierre-Hugues Hernter (FRA) vs. (8) Ricardas Berankis (LTU) 4-6, 6-3, 7-6(6)
Martin Klizan (SVK) vs. (4) Andreas Seppi (ITA) 6-3, 7-6(2)

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1/WC) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL) 6-1, 6-2
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 3-6, 7-6(1), 7-6(5)
Robin Haase (NED) vs. (WC) Thiemo de Bakker (NED) 6-2, 6-2
(WC) Tallon Griekspoor (NED) vs. (5) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-3, 6-2
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Davis Ferrer (ESP) 6-4, 6-3
(LL) Andreas Seppi (ITA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 1-6, 6-2
(Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 3-1 Ret’d
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (9) Gilles Muller (LUX) 6-4, 7-6(9)

(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Mischa Zverev (GER) 7-5, 6-3
Viktor Troicki (SRB) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 1-6, 7-6(5), 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. (Q) Martin Klizan (SVK) 6-3, 7-6(4)
(4) David Goffin (BEL) vs. (LL) Nicolas Mahut (FRA) 6-1, 6-1
Andrey Rublev (RUS) vs. (7) Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-4
Damir Dzumhur (BIH) vs. (SE) Marius Copil (ROU) 6-4, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 3-6, 7-5
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-4 7-6(5)

1/8-finale (udvalgte)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (LL) Andreas Seppi (ITA) (opdateres)
(6) Tomas Berdych (CZE) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1, 6-2
(4) David Goffin (BEL) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-1, 6-3

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rotterdam/407/daily-schedule


ATP 250, New York Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv (23 kampe fra mandag)

Deltagere: Anderson, Querrey, Isner, Mannarino, Nishikori, Harrison, Johnson, Basilashvili, Donaldson m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1900cet
(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. (7) Steve Johnson (USA) 1-6, 6-3, 7-6(7)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA) 4-6, 7-6(1), 6-4
Double kamp
NB 0130cet: (5) Key Nishikori (JPN) vs. (WC) Noah Rubin (USA)
(Q) Ernesto Escobedo (USA) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA)

Grandstand – start 1900cet
Radu Albot (MDA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-3
Peter Gojowczyk (GER) vs. Blaz Kavcic (SLO) 6-4, 6-2
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) 7-5, 6-1
Double kamp
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Matthew Ebden (AUS)

Single-kampe fra Stadium Court vises på Tennistv.com

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1900cet
(4) Adrian Mannarino (FRA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-7(5), 7-5, 4-1 Ret’d
(Q) Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA)
Double kamp
NB 0130: (3) John Isner vs. Radu Albot (MDA)
Evgeny Donskoy (RUS) Kei Nishikori (JPN)

Single-kampe fra Stadium Court vises på Tennistv.com

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Kevin Anderson (RSA) – bye
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Sebastian Korda (USA) 4-6, 6-4, 6-2
Dudi Sela (ISR) vs. (8) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-4
(3) John Isner (USA) – bye
(4) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(6) Ryan Harrison (USA) vs. Donald Young (USA) 6-3,7-6(4)
Ivo Karlovic (CRO) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 7-6(4)
(2) Sam Querrey (USA) – bye

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/new-york/424/daily-schedule


ATP 250, Argentina Open, Buenos Aires (ARG) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: Tennistv (9 kampe fra onsdag)

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1800cet
Guido Pella (ARG) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-4
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Aljaz Bedene (SLO)
NB 2245: (5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Thomaz Bellucci (BRA)
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. Horacio Zeballos (ARG)

Tennistv.com viser kun Schwartzman vs. Bellucci

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q16: (6) Casper Ruud (NOR) vs. Joao Domingues (POR) 6-1, 6-3

QFi
Facundo Bagnis (ARG) vs. (5) Gastao Elias (POR) 6-7(7), 6-1, 6-1
(2) Marco Cecchinato (ITA) vs. (6) Casper Ruud (NOR) 6-3, 7-6(4)
(3) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. (Alt) Guiherme Clezar (BRA) 7-6(5), 7-6(5)
(4) Thomas Bellucci (BRA) vs. (WC) Herman Casanova (ARG) 6-2, 6-4

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(1) Dominic Thiem (AUT) – bye
Horacio Zeballos (ARG) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-1, 6-4
Guido Pella (ARG) vs. (WC) Nicolas Kicker (ARG) 2-6, 6-4, 6-4
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. (SE) Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 7-5
(4) Fabio Fognini (ITA) – bye
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-7(4), 6-2, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 7-6(4), 6-1
Gael Monfils (FRA) vs. (7) Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-4

(5) Diego Schwartzman (ARG) vs. (PR) Andreas Haider-Maurer (AUT) 6-4, 6-3
(Q) Thomaz Bellucci (BRA) vs. (WC) Pedro Cachin (ARG) 6-2, 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-0, 6-3
(3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
(LL) (114) Gastao Elias (POR) vs. (SE) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. Florian Mayer (GER) 7-6(4), 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (WC) Carlos Berlocq (ARG) vs.  6-3, 6-3
(2) Pablo Carreno Busta (ESP)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/buenos-aires/506/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 7)

$50.000+H, Chennai (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +4½ time

€43.000, Cherbourg (FRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Q32: [7] (396) Mikael Ymer (SWE) – bye
Q16: Mikael Ymer vs. Philipp Davydenko (RUS) 7-6(3), 6-2
QFi: Mikael Ymer vs. (516) Aslan Karatsev (RUS) 6-4, 2-6 7-5

R32: (Q) (396) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (260) Antoine Hoang (FRA) 3-6, 6-4, 7-6(7)
1/8-finale: Mikael Ymer vs. (158) Gleb Sakharov (FRA) – tor ca. 1900cet

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 7)
Tidsforskel: cet -1 time

$25.000, Great Britain F3 Futures, Shrewsbury (GBR) – Hardcourt

Singles kvalifikation

Q64: [3] (944) Søren Hess-Olesen (DEN) – bye
Q32: Søren Hess-Olesen vs. James Ledger (GBR) 6-0, 6-0
QFi: Søren Hess-Olesen vs. [11] (1418) Alexis Canter (GBR) 4-6, 4-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
(558) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [4] (348) Yannick Jankovits (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(LL) (944) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (Q) (883) Bogdan lonut Apostol (ROU) 6-7(4), 6-2, 4-6 (tirsdag)

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen vs. (541) Ronnie Schneider (USA) 2-6, 4-6 (onsdag)

Doubles

1/8-finale:
(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Harri Heliovaara (FIN) vs. Igor Sijsling/Boy Westerhof (NED) 7-6(4), 6-1
Kvartfinale: Løchte/Heliovaara vs. Billy Harris/Evan Hoyt (GBR) 7-6(4), 6-4
Semifinale: Løchte/Hellovaara vs. Jack Findel-Hawkins/Luke Johnson (GBR) – tor NB 1600cet


$15.000, Egypt Men’s Futures, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Nitin Gunduboina (IND) 6-4, 6-4
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist vs. [5] (851) Oleksandr Bielinskyi (UKR) 2-6, 4-6 (søndag)

R32: (WC) Frederik Ørvad (DEN) vs. (Q) (884) Germain Gigounon (BEL) 1-6, 2-6 (onsdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 7)

$25.000, SURPRISE TENNIS CLASSIC, AZ (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

R32: [8] (181) Julia Boserujp (USA) vs. (208) Elitsa Kostova (BUL) – tor 0200cet


$15.000, Rafa Nadal Academy by Movistar Womens II, Manacor (Mallorca) (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og Court 4)?

Singles kvalifikation

Q64:
Anna Marie Møller (DEN) vs. Paula Font De La Rica (ESP) 5-7, 5-7 (lørdag)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Saara Aerila (FIN) 6-2, 6-1

Q32: Sofia Nami Samavati vs. [11] (1186) Irina Cantos Siemers (GER) 3-6, 5-7 (søndag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 7)

Grade 1, 38th Asuncion Bowl, Lambare (PAR) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64: (152) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (525) Franco Roncadelli (URU) 6-3, 2-6, 6-4
R32: Eric Vanshelboim vs. [11] (60) Joao Ferreira (BRA) 0-6, 1-6 (onsdag)

Boys doubles

R32: Eric Vanshelboim (UKR)/Phuong Van Nguyen (VIE) vs. (WC) Alan Benitez Garcia/Lucas Carlos Ribas Chichigno (PAR) 2-6, 6-0, [10-6]
1/8-finale: Vanshelboim/Nguyen vs. (5) Juan Manuel Cerundolo (ARG)/Sebastian Rodriguez (PER) – ons ca. 1730cet


Grade 4, ITF Copenhagen 2018, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32 (lørdag)
[1] (110) Timo Legout (FRA) – bye
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 6-1, 6-2
Mads Møller Haase (DEN) vs. Jack Joel (GBR) 7-5, 7-5
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 6-3, 3-6, 3-6 (lørdag)
Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [2] (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 6-2, 4-6, 6-7(7) (lørdag)
Theodor Boisen (DEN) vs. (1930) Herry Quere (FRA) 1-6, 3-6 (lørdag)
Sebastian Herche (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) 6-0, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. [3] (1389) Ivan Trevisiol (FRA) 6-4, 6-4
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Olle Sonesson Lidholt (SWE) 7-6(4), 6-0
Oliver Eliasen (DEN) vs. (1753) Arslan Kellou (ITA) 0-6, 1-6 (lørdag)
Vladimir Ristic (DEN) vs. [8] (1k753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 3-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [4] (1498) Isac Stroemberg (SWE) 4-6, 3-6 (lørdag)
Christian Andersen (DEN) vs. (1892) Maj Tomac (SLO) 1-6, 0-6 (lørdag)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 1-6, 1-6 (lørdag)
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 7-5, 6-2

Q16
(1988) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [1] (110) Timo Legout (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Mads Møller Haase (DEN) vs. [5] (1672) Felix Nordby (NOR) 4-6, 1-6 (lørdag)
[6] (1734) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1988) Emil Westling (SWE) 5-7, 6-7(4) (lørdag)
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 7-6(7), 6-4
[7] (1753) Kevin Chen (DEN) vs. (1928) Markus Sorensen (NOR) 2-6, 5-7

QFi
Mads Tagesen (DEN) vs. [8] (1753) Joel Pierleoni (GBR) 2-6, 2-6 (søndag)

Girls singles kvalifikation

Q32: (lørdag)
[3] (1193) Ida Ferding (SWE) – bye
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (234) Olivia Malm (SWE) 6-2, 6-3
Nina Vicic (DEN) vs. Benedicte Joel Ahm Danielsen (DEN) 6-3, 6-1
[5] (1571) Louise Wikander (SWE) – bye
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (2228) Julia Tillstrom (SWE) 7-6(4), 6-7(4), 4-6 (lørdag)
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (2228) Klara Nelander (SWE) 0-6, 1-6 (lørdag)
Louise Flintsø (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-3, 2-6, 5-7 (lørdag)
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6
Melissa Zulkic (DEN) vs. (2228) Emilia Valentinsson (SWE) 0-6, 0-6

Q16:
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [3] (1193) Ida Ferding (SWE) 1-6, 6-4, 1-6 (lørdag)
Nina Vicic (DEN) vs. [5] (1571) Louise Wikander (SWE) 3-6, 2-6 (lørdag)

Boys singles hovedturnering

R32: (udvalgte)
(WC) (1892) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (502) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (LL) (1988) Emil Westling (SWE) 1-6, 4-6 (mandag)
(WC) William Gormsen (DEN) vs. [7] (412) Leyton Rivera (SWE) 2-6, 4-6 (mandag)
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. (842) Daniel Martin (GBR) – tir 0900 C6
(1096) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1005) Rikard Raad (SWE) 6-4, 6-4
[2] (195) Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. (Q) (1355) Jack Pinnington Jones (GBR) 4-6, 7-6(6), 6-1

1/8-finale: (udvalgte)
Jesper Andi Jørgensen vs. [5] (255) Gustaf Strom (SWE) 1-6, 7-6(5), 2-6 (onsdag)
Carl Emil Overbeck vs. (822) Mans Dahlberg (SWE) 5-7, 7-6(4), 4-6

Boys doubles

1/8-finale:
(WC) William Gormsen/Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (3) Jesper Klov Nilsson/Olof Wiklund (SWE) 6-2, 3-6, [11-13] (tirsdag)
Carl Emil Overbeck (DEN)/Iiro Vasa (FIN) vs. Rikard Raad/Gustaf Strom (SWE) 3-6, 0-6 (tirsdag)
(WC) Richard Biagiotti/Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (4) Leyton Rivera (SWE)/Joachim Andreas Schaefer (NOR) 2-6, 5-7 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
[1] (157) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1571) Louise Wikander (SWE) 7-5, 6-1
(664) Olivia Gram (DEN) [7] (520) Charlotte Navin Weinstein (GBR) 6-3, 6-1
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [3] (222) Esther Adeshina (GBR) 1-6, 5-7 (mandag)
(WC) (1432) Mille Elsborg (DEN) vs. (LL) (2228) Klara Nelander (SWE) 2-6, 2-6 (mandag)
(999) Helena Francati (DEN) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) 4-6, 2-6 (mandag)
(1059) Karoline Laursen (DEN) vs. (662) Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6
[4] (261) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1193) Ida Ferding (SWE) 6-2, 6-0
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) 0-6, 2-6
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 1-6, 1-6

1/8-finale (udvalgte)
Hnnah Viller Møller vs. (1024) Hedda Gurholt 6-0, 6-2
Olivia Gram vs. (593) Selena Jancijevic (FRA) 6-7(4), 2-6 (onsdag)
Olga Helmi vs. (799) Helena Stevic (FRA) 6-2, 7-5

Kvartfinale
Hannah Viller Møller vs. (593) Selena Janicijevic (FRA) – tor ca 1030 C5
[3] (222) Ester Adeshina (GBR) vs. (666) Annali Olivelle (GBR) – tor 0900 C5
Olga Helmi vs. [5] (263) Erin Richardson (GBR) – tor 0900 C5
[2] (165) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (716) Sonay Kartal (GBR) – tor 0900 C7

Girls doubles

1/8-finale
(WC) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Therese Ekdahl/Ida Ferding (SWE) 1-6, 3-6 (tirsdag)
(3) Helena Francati/Hannah Viller Møller (DEN) vs. Klara Nelander/Emilia Valentinsson (SWE) 6-1, 6-1
Olivia Gram (DEN)/Sarina Reinertsen (NOR) vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 2-6, 4-6 (tirsdag)
(WC) Louise Flintsø/Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. Olivia Malm/Maja Radenkovic (SWE) 5-7, 2-6 (tirsdag)
Nikoline Gullacksen/Karoline Laursen (DEN) vs. Tiana Fox/Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-2

Kvartfinale:
Francati/Møller vs. Agnes Gustafsson (FRA)/Charlotte Russell (GBR) 4-6, 6-3, [9-11] (onsdag)
Gullacksen/Laursen vs. (2) Caijsa Wilda Hennemann/Lisa Zaar (SWE) 2-6, 0-6 (onsdag)


Grade 4, GD Tennis Cup I, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering
Tidsforskel: cet + 2 timer

R64: (842) Elmer Møller (DEN) vs. (1618) Tamerlan Kalkenov (KAZ) 6-0, 6-0
R32: Elmer Møller vs. [13] (651) Filip Misolic (AUT) 6-4, 6-4
1/8-finale: Elmer Møller vs. [1] (141) Bora Sengul (TUR) – tor NB 0800cet

Boys doubles

R32: Elmer Møller (DEN)/Marko Andrejic (AUT) vs. Halil Aydogdo (TUR)/Nikita Revin (UKR) 7-5, 6-2
1/8-finale: Elmer/Andrejic vs. (7) Umut Akkoyun/S Mert Ozdemir (TUR) 6-7(5), 7-5, [10-4]
Kvartfinale: Elmer/Andrejic vs. (4) Nikita Chuev/Elisey Kalashnikov (RUS) – tor NB 1030cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage