I de kommende 2 uger deltager næsten alle topspillere i WTA Premier 5 og ATP 1000 turneringer som optakt til US Open om 3 uger

Ved WTA Premier 5 turneringen i Toronto er Serena Williams eneste fra top 16, som ikke deltager i den kommende uge, og hos mændene ved ATP 1000 i Montreal mangler Andy Murray, Stan Wawrinka, Novak Djokovic og Marin Cilic – ellers er hele eliten i aktion som optakt til US Open, der begynder om 3 uger.

TV2 Sport og TV3 Sport 2 dækker hver sin turnering, hvilket formentlig primært bliver kampe fra Centre Court, hvor Nick Kyrgios (billedet herover) indleder mod Viktor Troicki mandag kl. 1830.
På Tennistv.com og WTATV.com kan man frit vælge mellem flere baner, hvilke kampe man ønsker at følge.

Formentlig bliver der også mulighed for at følge Frederik Løchte Nielsen på Livestream, idet han netop har klaret sig igennem kvalifikationen til ATP Challenger turneringen i Aptos i Canada.

Nederst er schedule for singler ved DM i HVT samt links til turneringen.
Clara Tauson er ikke med, og hun kommer derfor ikke til at forsvare titlen fra sidste år.

WTA Premier 5, Rogers Cup presented by National Bank, Toronto (CAN) – Hardcourt
TV2 Sport – WTATV.com – tidsforskel cet -6 timer

Centre Court – start 1700cet
1700: [13] Kristina Mladenovic (FrA) vs. Barbora Strycova (CZE)
1900: (Q) Varvara Lepchenko (USA) vs. [12] Jelena Ostapenko (LAT)
Næste: Carla Suarez Navsarro (ESP) vs. [14] Petra Kvitova (CZE) – Possible Court Change
0100cet: (Q) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. [9] Venus Williams (USA)
Næste: Lucie Safarova (CZE) vs. (WC) Francoise Abanda (CAN)

Grandstand – start 1700cet
1700: Daria Kasatkina (RUS) vs. Roberta Vinci (ITA)
Næste: [11] Dominika Cibulkova (SVK) vs. Lesia Tsurenko (UKR)
2300: Yulia Putintseva (KAZ) vs. Sloane Stephens (USA)
Næste: Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Mariana Duque-Marino (COL)

Court 1 – start 1700cet
Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) Lara Arruabarrena (ESP)
Ana Konjuh (CRO) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL)
Lauren Davis (USA) vs. [15] Anastasija Sevastova (LAT)
Næste: Double kamp

Court 3- start 2200cet
3 Double kampe

Court 4 – start 1700cet
(Q) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q)Heather Watson (GBR)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. (Q) Ekaterina Alexandrova (RUS)
Double kamp
Double kamp

Vinderen af Vickery vs. Alexandrova møder Caroline Wozniacki i 2. runde.

TV2 Sport sender fra kl. 1700 – 2255 og igen fra kl. 0100
WTATV sender fra 5 baner og viser formentlig også double kampe.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-toronto#undefined

ATP 1000, Rogers Cup, Montreal (CAN) – Hardcourt
TV3 Sport 2/Viaplay – Tennistv.com – tidsforskel cet -6 timer

Court Central – start 1830cet
1830: Viktor Troicki (SRB) vs. [16] Nick Kyrgios (AUS)
NB 2030: Steve Johnson (USA) vs. Gael Monfils (FRA)
NB 2230: Juan Martin del Potro (ARG) vs. [14] John Isner (USA)
Næste: (WC) Vasek Pospisil (CAN) vs. (WC) Peter Polansky (CAN)

Banque Nationale – start 1830cet
1830: [13] Lucas Pouille (FRA) vs. Jared Donaldson (USA)
Næste: David Ferrer (ESP) vs. Kyle Edmund (GBR)
(WC) Brayden Schnur (CAN) vs. Richard Gasquet (FRA)
NB 0030:[12] Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Tim Smyczek (USA)

Court 9 – start 1830cet
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Robin Haase (NED)
Donald Young (USA) vs. Benoit Paire (FRA)
Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Reilly Opelka (USA)
Daniil Medvedev (RUS) vs. Adrian Mannarino (FRA)

Court 5 – start 1900cet
Mischa Zverev (GER) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK)
Ryan Harrison (USA) vs. (Q) Thomas Fabbiano (ITA)

TV3 Sport 2/Viaplay sender live fra kl. 1830
Tennistv.com viser kampe fra flere baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/montreal/421/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$150.000, Jinan (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$100.000, Aptos, CA (USA) – Combo | S | D |QS | QD | OOP

Q32: Frederik Løchte Nielsen (DEN) – bye
Q16: Løchte vs. [1] (209) Marc Polmans (AUS) 3-6, 6-1, 6-4
QFi: Løchte vs. [6] (398) Bradley Mousley (AUS) 6-0, 4-6, 6-3

Hovedturnering:
R32:
(578) (Q) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [6] (106) Tennys Sandgren (USA)
[7] (109) Casper Ruud (NOR) vs. (126) Quentin Halys (FRA)

Løchte deltager ikke i double i turneringen.

$50.000+H, Floridablanca (COL) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€43.000+H, Portoroz (SLO) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Edwardsville, IL (USA) – Hardcourt

Q64:
Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. [1] (1098) Dusty H. Boyer (USA) 6-3, 6-2
Jonas Zacho Larsen (DEN) vs. Piotr Lada (USA) 6-2, 7-5

Q32: Simon vs. Jonas 6-2, 6-7(3), 6-1
QFi: Simon vs. Francisco Dias (POR) – NB 1700cet

ITF Women (udvalgte)

 

ITF Junior (udvalgte)

 

Tennis Europe (udvalgte)

 

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)

DM Senior ude 2017, Hareskov-Værløse TK, Lille Værløsevej 77, 3500 Værløse

Facebook: https://www.facebook.com/TennisDM2017/, hvor nogle af kampene bliver livestreamet af Morten Sylvest

Klar til hovedturneringen, som starter mandag

Herresingle (udvalgte) – start 1300
August Holmgren (Gentofte) vs. Romeo Midtgaard Jivraj (Lyngby) 6-2, 6-2
Benjamin Hannestad (KB) vs. Mads Hjortskov (Lyngby)  7-6(2), 6-2
Christian Sigsgaard (Gentofte) vs. Kasper Elsvad (KB) 6-0, 6-1

Magnus Ibh (Vi/So) vs. Jonas Schwarz (Rødovre) 6-2, 6-2
Nikolaj Katic (KB) vs. Niels Heise Korsgaard (Fruens Bøge) 3-6, 6-1, 6-4
Joen Moth-Poulsen (Ryvang) vs. Christian Damgaard Qvist (Fruens Bøge)

Damesingle (udvalgte) – start 1300
Emilie Vesten Håkansson (HIK) vs. Ida Hasselbalch (HRT) 6-0, 6-2
Karina I. Jacobsgaard (KB) vs. Martha-Elisa Stemann (HIK) 6-1, 6-0
Louise Flintsø (KB) vs. Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) 6-3, 6-3
Laura Gaarde Andersen (Lyngby) vs. Noa Hylbæk Toelhøj (HIK) 7-5, 6-1
Caroline Fricke (Gentofte) vs. Emma Vesten Håkansson (HIK) 6-7(3), 7-6(8), 6-4
Julie Noe (KB) vs. Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) 6-0, 6-0

Sofie Vindberg Nielsen (Rødovre) vs. Elisabeth Nørgaard (Birkerød) 6-2, 7-6(3)
Amanda Rommetveit Rohde (KB) vs. Frederikke Uhrskov Støchkel (Holte) 6-3, 6-1
Maria Jespersen (Gentofte) vs. Vibeke B. Schou (HVT) 6-1, 6-0
ca. 1715:
Julie S.B. Olsen (ATK) vs. Olivia Thiemke (KB)

Mixdouble (udvalgte)
Karina I. Jacobsgaard (KB)/Rasmus Heinemann (HVT) vs.
Emilie Vesten Håkansson (HIK)/Anton Lindquist Davidsen (Skovshoved) 6-2, 7-5

Det komplette program findes på http://dmtennis.dk/turneringsprogram/