Mandag færdigspilles 4. runde, hvor no. 1 hos både kvinderne og mændene møder useedede spillere

I de to første kampe på Arthur Ashe Stadium er det no. 1 på den aktuelle WTA-rangliste, Karolina Pliskova og ATP-ranglisten, Rafael Nadal, der er i aktion, og begge møder useedede spillere.
De har desuden det tilfælles, at de i de sidste 2 kampe har tabt 1. sæt, hvorefter de alligevel har kørt sejrene i hus, og der skal en mindre sensation til, hvis de ikke går planmæssigt videre til kvartfinalen.

Større spænding vil der uden tvivl være om udfaldet, når 20. seedede CoCo Vandeweghe møder no. 37 Lucie Safarova, samt i den sidste kamp på Arthur Ashe mellem 4. seedede Elina Svitolina og Madison Keys.

På Louis Armstrong mødes de to useedede no. 39 Daria Kasatkina (RUS) og 32-årige no. 421 Kaia Kanepi (EST), der for 5 år siden var no. 15 på ranglisten og lignede et godt bud på en top 10 spiller, hvilket blev spoleret af skader, men foreløbig 6 sejre ved US Open tyder på, at hun igen har fundet storspillet frem.
Faktisk har hun vundet 11 sejre på stribe, idet hun sidst i juli vandt en 15K turnering i hjemlandet, hvor hun fra kvartfinalen og resten af turneringen kun afgav i alt 3 partier.

3. seedede Roger Federer fik brudt stimen af 5-sæts kampe, da han vandt i 3 sæt over 31. seedede Feliciano Lopez (ESP), og derfor kan han formentlig stille udhvilet op, når han kl. 01 dansk tid møder no. 33 Philipp Kohlschreiber (GER).

Herunder spilletider for singlerne.
Opdateres når sendeplan fra Eurosport modtages. Søndag blev kampene på Eurosport 1 & 2 også vist live, hvilket vil være tilfældet resten af turneringen.

Tlføjelse: Her følger sendeplanen fra Eurosport med kommentatorerne anført i parentes:

E1 – Start 17:00
[1] K. Pliskova (Cze) v J. Brady (Usa) – Arthur Ashe Stadium – Michael
GSM 1 – Michael
[1] R. Nadal (Esp) v A. Dolgopolov (Ukr) – Arthur Ashe Stadium – Michael
GSM 2 – Michael
[20] C. Vandeweghe (Usa) v L. Safarova (Cze) – Arthur Ashe Stadium – Thomas
End of [24 ] J.M Del Potro (Arg) v D. Thiem (Aut) [6] – Grandstand – Thomas
GSM 3 – Thomas

Night Session

[3] R. Federer (Sui) v P. Kohlschreiber (Ger) [33] – Arthur Ashe Stadium – Per
[4] E. Svitolina (Ukr) v M. Keys (Usa) [15] – Per

E2 – Start 17:00
Doubles match TBA – Anders
[9] D. Goffin (Bel) v A. Rublev (Rus) – Louis Armstrong stadium – Anders
D. Kasatkina (Rus) v K. Kanepi (Est) – Louis Armstrong stadium – Peer
Start [24 ] J.M Del Potro (Arg) v D. Thiem (Aut) [6] – Grandstand (If possible – before E1 take it) – Peer

Grand Slam, US Open (udvalgte)
TV-dækning: Eurosport 1 og 2, Eurosport Player
Tidsforskel: cet -6 timer – W=Women, M=Men

Arthur Ashe Stadium – start 1700cet
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Jennifer Brady (USA) – W
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) – M
(20) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Lucie Safarova (CZE) – W
0100: (3) Roger Federer (SUI) vs. (33) Philipp Kohlschreiber (GER) – M
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (15) Madison Keys (USA) – W

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
To be arranged
NB 1800: (9) David Goffin (BEL) vs. Andrey Rublev (RUS) – M
Daria Kasatkina (RUS) vs. Kaia Kanepi (EST) – W

Grandstand – start 1700cet
3 kampe To be arranged
4. kamp: (24) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (6) Dominic Thiem (AUT) – M

Øvrige baner (udvalgte)

Alle kampe vises live på Eurosport Player, mens kampene på Eurosport 1 og 2 i den første uge vises 2 timer forskudt.

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

€127.000, Genova (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€64.000, Seville (ESP) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Bogota (COL) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000, Zhangjiagang (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€43.000, Alphen (NED) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, ITF Future Bagneres de Bigorre (FRA) – Hardcourt

Q32: [1] (552) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. Louis Dussin (FRA) 6-1, 6-2
QFi: Løchte vs. Tommaso Metti (ITA) 6-2, 6-4

Hovedturnering

R32: (Q) (552) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (Q) (1015) Romain Bauvy (FRA) 6-0, 6-7(1), 4-6 (mandag)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus

Q64: (lørdag)
Philip Hjorth (DEN) vs. Ruben Busch (GER) 6-2, 6-0
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Ioan Luca Vidan (ROU) 5-1 Ret’d

Q32
Philip Hjorth vs. [9] (1674) Gregorio Cordonnier (ARG) 2-6, 0-6 (søndag)
Jesper Andi vs. [13] (1951) Scott Duncan (GBR) 1-6, 2-6 (søndag)

Hovedturnering

Søren Hess-Olesen (DEN)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, International Badenweiler Open (GER) – Grus

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Rebeka Kern (GER) 6-2, 6-1
QFi: Sofia vs. Ioana Toanchina (ROU) 6-1, 6-1

Hovedturnering

R32: (Q) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [1] (413) Katharina Gerlach (GER) – onsdag?

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Thun Czech Junior Open 2017, Prag – Grus

Boys singles

R64:
(353) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (726) Matej Panik (CZE) – 0900
(582) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (Q) (513) Jayden Court (AUS) – ca. 1030

Girls singles

R64: [9] (245) Olga Helmi (DEN) – bye

Grade 5, ITF Junior Circuit, Colombo (SRI) – Grus

R32: [3] (823) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1600) Kun LIU (TPE) 6-0, 6-2
1/8-finale: Eric vs. (Q) (1821) Vibuda Wijebandara (SRI)

Grade A, US Open Junior Championships – kvalifikation (udvalgte)

Q32 – fredag
(8) (80) Clara Tauson (DEN) vs. (118) Lisa Piccinetti (ITA) 4-6, 4-6 (fredag)

Juniorkampene kan også følges på turneringens officielle livescore – http://www.usopen.org/en_US/scores/index.html?promo=subnav

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)