Caroline Wozniacki spiller sidste kamp på Grandstand. Da Eurosport sender 2 timer forskudt, kan kampen formentlig følges på TV tirsdag morgen

Det har ikke vakt større begejstring hos Danske tennis-interesserede, at Europort i den første uge af US Open kun viser kampe 2 timer forskudt, og mange finder det som en provokation, at Eurosport Player markedsføres på den måde, og de færreste bliver mildere stemt, når prisen for Player desuden er steget fra 69 kr./md til 119 kr./md.

Der er dog ingen grund til at “overfalde” de Danske kommentatorer hos Eurosport, da det er en beslutning, som er truffet på højeste plan hos Discovery Networks ledelse, hvilket  Eurosport Danmark er helt uden indflydelse på.
Som “salt i såret” omfatter beslutningen kun Danmark og Finland, mens kampene fra US Open i de øvrige lande også bliver vist live på begge TV-kanaler.

Da Caroline Wozniacki mandag spiller den fjerde og sidste kamp på Grandstand, hvor der fra kl. 1700cet først skal afvikles 2 herresingler og 1 damesingle, kan det risikere at blive sent om natten Dansk tid, at hun kommer på banen.
Eurosport garanterer dog, at kampen bliver vist på TV, men da den vises 2 timer forskudt, er chancen for at følge den på TV måske større, hvis man står tidligt op tirsdag morgen.
Natteravne kan dog vælge at følge kampen live på Eurosport Player, men det er umuligt at forudsige, hvor lang tid de forudgående 3 kampe tager, da de to herresingler i princippet begge kan gå i 5 sæt.

Dansk-amerikanske Julia Boserup skal ligeledes afvente, at 1 damesingle og 2 herresingler bliver afviklet, inden hun i 4. kamp på Court 6 møder no. 88 Aliaksandra Sasnovich (BLR).
Julia har i en længere periode været i top 100, men skader og flere tidlige exits har bevirket, at hun nu er no. 115 på ranglisten.

Julia Boserup
Foto: Tennisavisen – Julia Boserup på besøg i Danmark

Umiddelbart er de færreste formentlig interesseret i kampen kl. 1700cet på Court 15, men hvis man følger med i Elitedivisionen herhjemme, har man muligvis stiftet bekendtskab med Hørsholm-Rungsteds Tyske spiller, Anna Zaja, som har kvalificeret sig til US Open med 3 sejre i kvalifikationen.
Hendes kamp i 1. runde mod Ekaterina Alexandrova (RUS) kan følges på Eurosport Player.
Tilføjelse: Da der ikke er camera på Court 8, 9, 14 og 15, bliver kampen ikke vist.

Anna Zaja
Foto: Sportsfotograf.com. – Anna Zaja

Herunder en oversigt med kampene på 3 showcourts, samt enkelte udvalgte kampe på andre baner.

Eurosport har fremsendt denne sendeplan for Eurosport 1 og 2. Bemærk dog, at der i Danmark og Finland sendes 2 timer senere.

Tilføjelse:  Eurosport har besluttet, at Carolines kamp bliver vist i fuld længde på Eurosport 2 – altså forskudt 2 timer.

E1 INTER – 17:00 CET
Varvara Lepchenko [USA] v Garbiñe Muguruza, [ESP] (3) – ARTHUR ASHE STADIUM
Tennys Sandgren [USA] v Marin Cilic [CRO] (5) – ARTHUR ASHE STADIUM
GAME SET & MATS #1
Thanasi Kokkinakis, [AUS] v Janko Tipsarevic [SRB] – COURT 17
GAME SET & MATS #2

Then, depending on what’s happening, we will either go on:
–        Caroline Wozniacki [DEN] (5) v Mihaela Buzarnescu [ROU] – GRANDSTAND
–        Lucas Pouille [FRA] (16) v Ruben Bemelmans [BEL] – COURT 5
–        Jana Cepelova [SVK] v Dominika Cibulkova [SVK] (11) – COURT 17

E1 INTER – 01:45 CET NIGHT SESSION (after Opening Ceremony)
GAME SET & MATS #3
Maria Sharapova [RUS] v Simona Halep [ROU] (2) – ARTHUR ASHE STADIUM
Darian King [BAR] v Alexander Zverev [GER] (4) – ARTHUR ASHE STADIUM

E2 INTER – 17:00 CET:
Petra Kvitova [CZE] (13) v Jelena Jankovic [SRB] – LOUIS ARMSTRONG STADIUM
Johanna Konta [GBR] (7) v Aleksandra Krunic [SRB] – GRANDSTAND
Viktoria Kuzmova [SVK] v Venus Williams [USA] (9) – ARTHUR ASHE STADIUM

Then, depending on what’s happening, we will either go on:
–        Caroline Wozniacki [DEN] (5) v Mihaela Buzarnescu [ROU] – GRANDSTAND
–        Lucas Pouille [FRA] (16) v Ruben Bemelmans [BEL] – COURT 5
–        Jana Cepelova [SVK] v Dominika Cibulkova [SVK] (11) – COURT 17

Grand Slam, US Open (udvalgte)
TV-dækning: Eurosport 1 og 2 (forskudt 2 timer i første uge)
Eurosport Player:
Full Production: Arthur Ashe – Grandstand – Louis Armstrong – Court 17, 5, 10, 13
Remote Production: (3 cameras without operator): Court 4, 6, 7, 11, 12
Tidsforskel: cet -6 timer – W=Women, M=Men

Arthur Ash Stadium – start 1700cet
1700: Varvara Lepchenko (USA) vs. (3) Garbine Muguruza (ESP) – W
Næste: Tennys Sandgren (USA) vs. (5) Marin Cilic (CRO) – M
Næste: Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (9) Venus Williams (USA) – W
NB 0100: Maria Sharapova (RUS) vs. (2) Simona Halep (ROU) – W

Louis Armstron Stadium – start 1700cet
(13) Petra Kvitova (CZE) vs. Jelina Jankovic (SRB) – W
NB 1900: Pierre-Hugues Herbert (FRA) – M
Sloane Stephens (USA) vs. Roberta Vinci (ITA) – W
NB: 2300: (13) Jack Sock (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) – M

Grandstand – start 1700cet
Nicolas Almagro (ESP) vs. Steve Johnson (USA) – M
(7) Johanna Konta (GBR) vs. Aleksandra Krunic (SRB) – W
(17) Sam Querrey (USA) vs. Gilles Simon (FRA) – M
(5) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) – W

Øvrige baner (udvalgte)

Court 13 – start 1700cet
3. kamp: Mona Barthel (GER) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – W

Court 6 – start 1700cet
1 Damesingle og 2 Herresingler
4. kamp: Julia Boserup (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)

Court 7 – start 1700cet
3. kamp Denis Shapovalov (CAN) vs. Daniil Medvedev (RUS) – M

Court 11 – start 1700cet
3. kamp: Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Johanna Larsson (SWE) – W

Court 15 – start 1700cet
1700: Anna Zaja (GER) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) – W

Alle kampe vises live på Eurosport Player, mens kampene på Eurosport 1 og 2 i den første uge vises 2 timer forskudt.

Det komplette program findes på http://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$50.000, Quito (ECU) – Combo| S | D | QS | QD | OOP

€43.000, Como (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Tennis Organisation Cup, Istanbul (TUR) – Grus

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Ruben Busch (GER) 6-3, 6-2
Q32: Jesper Andi vs. Atilla C. Cavdar (TUR) 2-6, 6-1, 3-6 (mandag)

Hovedturnering
(993) Søren Hess-Olesen (DEN)

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Al-Solaimaneyah EGY 1 ITF Junior Tournament, Cairo (EGY) – grus

R32: (280) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (1337) Norhan Hesham (EGY) 6-0, 6-1
1/8-finale: Hannah vs. [6] (158) Zoziya Kardava (GEO) – onsdag

Doubles

1/8-finale (tirsdag)
[4] Hannah Viller Møller (DEN)/Valentina Ivanov (NZL) vs.
Mouna Bouzgarrou (TUN)/Hala Khaled (EGY)

Grade 5, ITF U18 Mauritius Open, Phoenix (MHI) – Hardcourt

R32: (2230) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [4] (805) Tinashe Taruberekera (ZIM) 2-6, 4-6 (mandag)

Grade A, US Open Junior Championships – kvalifikation (udvalgte)

(80) Clara Tauson (DEN)

Tennis Europe (udvalgte)

 

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)