Allerede på førstedagen i Dubai kan TV-seerne opleve topnavne som Agnieszka Radwanska, Kristina Mladenovic og Johanna Konta

Doha og Dubai skiftes hvert år til at arrangere årets første turnering i Premier 5 kategorien, som er lige under Grand Slam og Premier Mandatory.
I den forløbne uge var det Doha, der arrangerede Premier 5, og i den kommende uge afvikles Premier turneringen Dubai Duty Free Tennis Championships, men selvom den ligger en kategori lavere deltager hovedparten af spillerne i WTA top 10.

Caroline Wozniacki valgte i år at springe Dubai over og i stedet stille op i St. Petersburg ugen efter Australian Open, hvilket blev besluttet inden hun nåede til tops i Melbourne.
Hvis hun på forhånd havde regnet med at tage titlen der, havde hun formentlig foretrukket at deltage i Dubai, så der havde været bedre tid til både at fejre Grand Slam triumfen og sørge for både restitution og opladning inden turneringen i Doha.

Til gengæld får hun nu nogle uger, hvor hun har god tid til både at slappe af og lade op til de næste store opgaver, som bliver Premier Mandatory turneringerne i Indian Wells og Miami, som begge afvikles i løbet af marts måned.

Caroline vil forsat være no. 1 på ranglisten, når den opdateres mandag, men næste mandag bliver de 585 point fra sidste års finale i Dubai forældede, og da Simona Halep ikke har point at forsvare, vil hun overtage 1. pladsen, selvom hun har meldt fra til Dubai på grund af den skade, som fik hende til at melde fra inden semifinalen i Doha.

Caroline og Halep samt no. 8 Venus Williams er de eneste fra den nye top 10, der ikke deltager i Dubai.
De 4 øverst-seedede – Elina Svitolina, Garbine Muguruza, Karolina Pliskova og Jelena Ostapenko – er oversiddere i 1. runde, men allerede mandag kan TV-seerne opleve flere kampe med spillere, der indtil for nylig befandt sig i top 10.

Kl. 1100 indleder Elena Vesnina (RUS) vs. Shuai Peng (CHN), og derefter spiller Carolines “bane-kvinde” fra St. Petersburg, Daria Kasatkina (RUS) mod Agnieszka Radwanska (POL), som i mange år har været fast inventar i top 10.
Tidligst kl. 1600 spiller 8. seedede Kristina Mladenovic (FRA) mod 20-årige Naomi Osaka (JPN), der har wildcard.
Sidste kamp på Centre Court er 7. seedede Johanna Konta (GBR), der også har wildcard, mod Anastasia Pavlyuchenkova (RUS).

Disse kampe kan både følges på TV3 Sport og WTATV.com, der desuden viser Ekaterina Makarova (RUS) vs. Anastasija Sevastova (LAT), som afvikles fra kl. 12 på Court 1.

Som det fremgår herunder afvikles også en WTA International turnering i Budapest, men turneringen kan tilsyneladende ikke følges på WTATV, og derfor heller ikke på TV2 Play. Der er dog mulighed for at følge kampene på livestreaming fra bettingtjenester, bl.a. Bet365, Unibet.

ATP 500 i Rio på TV3 Sport og Tennistv

Ligesom i sidste uge, hvor Roger Federer overtog 1. pladsen i Rotterdam, er der også i den kommende uge ATP 500 tennis på TV3 Sport og Viaplay.
Mandag indledes på Viaplay kl. 2030, mens TV3 Sport – på grund af fodbold – først viser tennis fra kl. 2230.

Turneringen kan også følges på Tennistv.com, som desuden viser kampe fra de to ATP 250 turneringer i Marseille (fra tirsdag) og Marseille (fra onsdag)


Genveje:.

#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA (uge 8)

WTA Premier, Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -3 timer
TV-dækning: TV2 Sport, WTATV.com (2 baner)

Deltagere: Svitolina, Muguruza, Plikova, Ostapenko, Garcia, Kerber, Konta, Mladenovic, Sevastova, m.fl.
Kvitova har efter finalesejren i Doha meldt afbud til turneringen og erstattes af Lucky Loser Qiang Wang.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1100cet
Elena Vesnina (RUS) vs. Shuai Peng (CHN) 6-4, 7-5
Daria Kasatkina (RUS) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 7-5, 6-4
NB 1600: (8) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Naomi Osaka (JPN) 2-6, 2-6
(7/WC) Johanna Konta (GBR) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 7-6, 6-2

Court 1 – start 0930cet
(2) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (&) Zarina Diyas (KAZ)  6-1, 6-2
(3/WC) Samantah Stosur (AUS) vs. (8) Maria Sakkari (GRE) 6-1, 6-4
Ekaterina Makarova (RUS) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 3-6, 7-6, 6-3
Double kamp

Court 3 – 0930cet (kvalfinaler)
(4) Qiang Wang (CHN) vs. Sofya Zhuk (RUS) 1-6, 2-6
(10) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Sara Errani (ITA) 2-6, 6-1, 6-7

TV-dækning mandag
TV2 Sport fra kl. 1100-2000.
WTATV.com fra Centre Court kl. 11 og Court 1 kl. 12

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100cet
(wc) Catherine Bellis (USA) vs. Elise Mertens (BEL)
Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Samantha Stosur (AUS)
NB 1600: (6) Angelique Kerber (GER) vs. Barbora Strycova (CZE)
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. Lucie Safarova (CZE)

Court 1 – start 1100cet
(LL) Qiang Wang (CHN) vs. Kiki Bertens (NED)
(Q) Sofya Zhuk (RUS) vs. Carla Suarez Navarro (ESP)
(Q) Sara Errani (ITA) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR)
Double kamp

TV-dækning tirsdag
TV2 Sport 1100-1455 og 1600-1800. TV2 Play fra 1800
WTATV.com fra 1100 på 2 baner

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-dubai-united-arab-emirates-718#orderofplay


WTA International, Hungarian Ladies Open – Budapest (HUN) – Hardcourt

Deltagere: Rybarikova, Cibulkova, Zhang, Babos, Cirstea, Bacsinszky, Buzarnescu, Sasnovich m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
2 Kvalfinaler
NB 1230: Mona Barthel (GER) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 7-6, 5-7, 6-0
(WC) Antonia Lottner (GER) vs. Petra Martic (CRO) 4-6, 2-6
NB 1430: Pauline Parmentier (FRA) vs. Sabine Lisicki (GER) 6-0, 4-6, 2-6

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1000
(5) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Lara Arruabarrena (ESP)
(6) Aliaksandra Sanovich (BLR) vs. (Q) Roberta Vinci (ITA)
(4) Sorana Cirstea (ROU) vs. (LL)Viktoria Kuzmova (SVK)
(8) Donna Vekic (CRO) vs. (wc) Panna Udvardy (HUN)

Temesvari Court – start 1000
(7) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP)
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Sara Sorribes Tormo (eSP)
Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Magdalena Frech (POL)
2 Double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-budapest-budapest-1097%20#orderofplay


ATP (uge 8)

ATP 500, Rio Open presented by Claro (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer
TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (33 kampe fra mandag)

Deltagere: Cilic, Thiem, Carreno Busta, Ramos-Vinolas, Fognini, Schwartzman, Cuevas, Verdasco, Casper Ruud m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 2030cet
(4) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
NB 2300: (1) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Carlos Berlocq (ARG)
(5) Fabio Fognini (ITA) vs. (WC) Thomaz Bellucci (BRA)

Court 1 – 2030cet
Nicolas Jarry (CHI) vs. Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3, 7-6(3)
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Leonardo Mayer (ARG)
Double kamp

Court 2 – start 2130cet
(Q) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Tennis Sandgren (USA)
(Q) Corentin Moutet (FRA) vs. Guido Pella (ARG)

TV3 Sport fra 2230. Viaplay fra 2030.
Tennistv.com viser singler fra alle 3 baner

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 2030cet
(7) Pablo Cuevas (URU) vs. (wc) Thiago Monteiro (BRA)
NB 2300: Gael Monfils (FRA) vs. Horacio Zeballos (ARG)
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. Dusan Lajovic (SRB)

Court 1 – start 2030cet
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. (wc) Casper Ruud (NOR)
Jiri Vesely (CZE) vs. Federico Delbonis (ARG)
(3) Pablo Carreno Busta (ESP)

Court 2 – start 2030cet
Victor Estrella Burgos (DOM) vs. Nicolas Kicker (ARG)
Aljaz Bedene (SLO) vs. (PR) Andreas Haider-Maujrer (AUT)
Double kamp

Court 4 – start 2030cet
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. Gerald Melzer (AUT)
2 Double kampe

TV3 Sport fra 2245. Viaplay fra 2030.
Tennistv.com viser singler fra flere baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rio-de-janeiro/6932/daily-schedule


ATP 250, Open 13 Provence, Mareeille (FRA) – Hardcourt
TV-dækning: Tennistv.com (17 kampe fra tirsdag)

Deltagere: Wawrinka, Pouille, Berdych, Bautista Agut, Muller, Dzumhur, Krajinovic, Khachanov, Shapovalov, Fritz, Auger-Aliassime m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Court Central – start 1200
2 kvalfinaler
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-7(6), 7-6(3), 6-1
Julien Benneteau (FRA) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-4, 6-3
Thomas Fabbiano (ITA) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-3, 6-4

Court 1 – start 1200
2 kvalfinaler
NB 1700: 2 Double kampe

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Court Central – start 1200
(8) Filip Krajinovic (SRB) vs. Joao Sousa (POR)
(9) Karen Khachanov (RUS) vs. (Q) Ruben Bemelmans (BEL)
(WC) Hugo Gaston (FRA) vs. (Q) Stefano Travaglia (ITA)
NB 1900: Maximillian Marterer (GER) vs. Gilles Simon (FRA)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK)

Court 1 – start 1200
Double kamp
Laslo Djere (SRB) vs. (Q) Ilya Ivashka (BLR)
4 double kampe

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/marseille/496/daily-schedule


ATP 250, Delray Beach Open, FL (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer
TV-dækning: Tennistv.com (16 kampe fra onsdag)
Deltagere: Sock, Del Potro, Anderson, Querrey, Kyrgios, Isner, Mannarino, Chung m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Stadium – start 1700cet
Double kamp
NB 1830: (8) Hyen Chung (KOR) vs. (LL) Cameron Norrie (GBR) 3-6, 6-3, 6-1
NB 2030: (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) vs. Donald Young (USA)
NB 2400: Mathew Ebden (AUS) vs. (WC) Frances Tiafoe (USA)
NB 0200: (1) Jack Sock (USA) vs. (Q) John-Patrick Smith (AUS)

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Opdateres…

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/delray-beach/499/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


ATP Challengers (Uge 8)

€64.000+H, Bergamo (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Kyoto (JPN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +8 timer

$50.000+H, Morelos (MEX) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -7 timer

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 8: $15000, ITF Palmanova Calvia, Mallorca (ESP) – Grus

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 8)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 8)

$25.000, Ak ladies Open (GER) – Carpet

Q64: (548) Karen Barritza (DEN) vs. (790) Polina Bakhmutkina (RUS) 6-4, 5-7, 7-5
Q32: Karen Barritza vs. [2] (309) Harriet Dart (GBR) 4-6, 1-6 (søndag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 8)

Grade 1, Banana Bowl, Criciuma (BRA) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Boys singles hovedturnering

R64: (152) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (LL) (361) Juan Bautista Torres (ARG) – man NB 1830cet

Girls singles hovedturnering

R64:
(64) Clara Tauson (DEN) – bye
(163) Varvara Gracheva (RUS) vs. (Q) (312) Carlota Martinez Cirez (ESP) – man NB 1530cet


Grade 4, Ata Kuner ITF Junior Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet + 2 timer

Singles hovedturnering

R64: (847) Elmer Møller (DEN) vs. (Q) Simone Guercio (ITA) – tirsdag?


Grade 4, ITF Oslo Open (NOR) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (1062) Karoline Laursen (DEN) vs. (WC) Anine Wilberg (NOR) 6-1, 6-0
1/8-finale: Karoline Laursen vs. [1] (334) Aubane Droguet (FRA)


Grade 5, ITF Roskilde 2018 (DEN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1232) Herry Quere (FRA) 6-4, 7-5
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Mattias Selde (SWE) 6-3, 6-3
Mads Springborg (DEN) vs. Lorenzo Vatteroni (ITA) 2-6, 0-6 (lørdag)
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Jacob Danell (SWE) 3-6, 6-3, 6-3
[2] (1763) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Arslanbek Temirhanov (SWE) 3-6, 0-6 (lørdag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Simon Birgerson (SWE) 6-3, 7-6(4)
Vladimir Ristic (DEN) vs. Edward Andrei Craciun (ROU) 6-2, 6-2
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [3] (1763) Maxwell Omaliey (USA) 6-1, 6-3
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Hannes Tylehed (SWE) 6-1, 6-3
Emile Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. Melchior Delloye (FRA) 1-6, 2-6 (lørdag)
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [5] (1998) Emil Westling (SWE) 2-6, 2-6 (lørdag)
[4] Gustav Theilgaard (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-0, 6-0
Mads Møller Haase (DEN) vs. Stefan Dediu (ROU) 7-5, 6-0

Q16
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Tobias Bo Kudsk (DEN) 6-1, 1-0 Ret’d
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Lorenzo Vatteroni (ITA) 0-6, 2-6 (søndag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Vladimir Ristic (DEN) 6-2, 6-4
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Emil Okkels Jensen (DEN) 6-4, 6-3
Mads Møller Haase (DEN) vs. [4] Gustav Theilgaard (DEN) 6-2, 0-6, 7-5

QFi
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Lorenzo Vatteroni (ITA) 4-6, 0-6 (søndag)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Leonardo Rossi (ITA) 6-1, 6-4
Mads Tagesen (DEN) vs. [5] (1998) Emil Westling (SWE) 6-4, 6-3
Mads Møller Haase (DEN) vs. [6] (1998) Edis Nokic (SWE) 3-6, 4-6 (søndag)

Girls singles kvalifikation

Q32
Nina Vicic (DEN) vs. Loan Monnet (FRA) 4-6, 1-6 (lørdag)
Olivia Thiemke (DEN) vs. Sissi Axelsson (SWE) 5-7, 2-6 (lørdag)
Victoria Ilena Andersen (DEN) – bye
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Milica Kostic (SRB) 6-0, 6-0
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. Brigitte Manceau (FRA) 0-6, 3-6
(WC) Sophia Horne Bang (DEN) vs. Camilla Raggi (ITA) 0-6, 0-6
Frederikke Woller Kvist (DEN) vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 4-6, 1-6 (lørdag)
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Emma Vanderheyden (BEL) 4-6, 6-7(10)
Louise Flintsø (DEN) vs. Thedora Xantava (GRE) 5-7, 6-2, 0-6 (lørdag)
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Isabella Martensson (SWE) 6-0, 7-5

Q16
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. Sissi Axelsson (SWE) 7-6(4), 6-1
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. [2] (2237) Klara Nelander (SWE) 6-3, 4-6, 6-2
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Carolina Piferi (ITA) 6-4, 6-2

QFi
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [1] (2237) Emilia Valentinsson (SWE) 1-6, 1-6
Katerina Norup Hansen (DEN) vs. Brigitte Manceau (FRA) 0-6, 2-6
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Theodora Xantava (GRE) 4-6, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (1011) Rikard Raad (SWE) 2-6, 0-6
(1744) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Lorenzo Vatteroni (ITA) 5-7, 2-6
(1102) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [3] (710) Olof Wiklund (SWE)
(Q) Mads Tagesen (DEN) vs. (1229) Pierre Joffre (FRA) 3-6, 4-6
(WC) Richard Biagiotti (DEN) vs. [8] (928) Carl Gustafsson (SWE) 2-6, 1-6
(1507) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. [7] (826) Mans Dahlberg (SWE) 4-6, 2-6
(WC) William Gormsen (DEN) vs. (1170) Leo Borg (SWE)
(WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [5] (810) Theo Arribage (FRA)
(WC) (1903) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (Q) (1998) Edis Nokic (SWE)

Girls singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
(WC) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (1574) Louise Wikander (SWE)
(WC) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1143) Veronika Solovyeva (RUS) 2-6, 4-6
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1729) Olivia Pezo (SWE)
(WC) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (1172) Tiana Fox (GBR)
(1480) Mille Elsborg (DEN) vs. (Q) Theodora Xantava (GRE) 7-5, 6-2
[2] (660) Olivia Gram (DEN) vs. (1594) Natalie Slezakova (CZE) 6-3, 6-4

1/8-finale (udvalgte)
(1480) Mille Elsborg (DEN) vs. [3] (800) Helena Stevic (FRA)
Olivia Gram vs. (1729) Klara Milicevic (SWE)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage