Efter Wimbledon er det atter hverdag med 3 ATP 250 og 2 WTA International turneringer. Mikael Torpegaard spiller kvalfinale i Canadisk Challenger

I den kommende uge afvikles 3 ATP 250 turneringer, som Tennistv.com ifølge deres TournamentSchedule viser fra mandag.
Desuden afvikles 2 WTA International turneringer, som senere på ugen kan følges på henholdsvis TV3 Sport 2 og TV2 Play.

Mikael Torpegaard befinder sig fortsat på den anden side af “dammen”, hvor han mandag spiller kvalfinale til en ATP Challenger i Canada.
Karen Barritza forsøger at kvalificere sig til en $80.000 turnering i Tjekkiet, og både Søren Hess-Olesen og Maxim Landa er i hovedturneringen i en $15.000 turnering i Litauen.

Måske er der flere Danske spillere i aktion i udlandet, hvilket i så fald vil fremgå af kommende opdateringer af “Dagens kampe” i løbet af ugen.

ATP 250, Dell Technologies Hall of Fame Open, Newport (USA) – Græs
Tennistv.com 21 kampe

Udvalgte 1. runde kampe Stadium (start 1600cet)
Dennis Novikov (USA) vs. Marco Chiudinelli (SUI)
Denis Kudla (USA) vs. Mitchell Krueger (USA)
Taylor Fritz (USA) vs. Tobias Kamke (GER)
Bjorn Fratangelo (USA) vs. [8] Illya Marchenko (UKR)

Ovennævnte kampe kan følges på Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/newport/315/daily-schedule

ATP 250, lava Laguna Croatia Open Umag (CRO) – Grus
Tennistv.com 13 kampe

Udvalgte 1. runde kampe på Stadium Goran Ivanisevic
1730: Marco Cecchinato (ITA) vs. [5] Gilles Simon (FRA)
NB 2000: Marius Copil (ROU) vs. (WC) Ivan Dodig (CRO)

Begge kampe kam følges på Tennistv.com.

Den komplette schedule – incl. kvalfinaler og doubler – findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/umag/439/daily-schedule

Det komplette program findes på http://wtafiles.wtatennis.com/pdf/draws/2017/1094/OP.pdf

ATP 250, SkiStar Swedish Open, Båstad (SWE) – Grus
Tennistv.com 22 kampe

Udvalgte kampe Centre Court
1100: Federico Delbonis (ARG) vs. (Alt) Markus Eriksson (SWE) – Q-1st
NB 1230: Arthur De Greef (BEL) vs. Tommy Robredo (ESP) – QFi
NB 1530: Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE) – 1st Rnd

Sidstnævnte kamp kan følges live på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/bastad/316/daily-schedule

WTA International, BRD Bucharest Open (ROU) – Grus
TV2 Play fra torsdag

Udvalgte kampe 1. runde Centre Court
1300cet: Cagla Buyukakcay (TUR) vs. Polona Hercog (SLO)
NB 1430cet: Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (WC) Irina Bara (ROU)
Næste: Annika Beck (GER) vs. [2] Carla Suarez Navarro (ESP)
NB 1930cet: (WC) Jaqueline Cristian (ROU) vs. Kateryna Kozlova (UKR)

Grand Stand
NB 1430cet: Nadia Podoroska (ARG) vs. Maryna Zanevska (BEL)

Alle ovennævnte kampe kan følges på Bet365 m.fl.

Det komplette program, som desuden omfatter de sidste kvalkampe, findes på http://wtafiles.wtatennis.com/pdf/draws/2017/1079/OP.pdf

WTA International, Ladies Championship Gstaad by iXion Services (SUI) – Grus
TV3 Sport 2 fra fredag

Udvalgte kampe 1. runde – Centre Court (start 1030):
Maria Sakkari (GRE) vs. [4] Mona Barthel (GER)
Silvia Soler-Espinosa (ESP) vs. [6] Carina Witthoeft (GER)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. [2] Kiki Bertens (NED)
(Q) Anna Kalinskaya (RUS) vs. (WC) Rebeka Masarov (SUI)

Court 1 (start 1030)
Nina Stojanovic (SRB) vs. Rebecca Sramkova (SVK)
Louisa Chirico (USA) vs. (Q) Tereza Smitkova (CZE)
(Q) Anna Zaja (GER) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 6-2, 6-3

Alle ovennævnte kampe kan følges på Bet365 m.fl.
Anna Zaja, der spiller 3. kamp på Court 1, spiller desuden for Hørsholm Rungsted.

Anna Zaja
Foto: Sportsfotograf.com.

Det komplette program findes på http://wtafiles.wtatennis.com/pdf/draws/2017/1094/OP.pdf

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

Udvalgte turneringer 

ATP Challenger Tour:

Livestream: https://livestream.com/ATP

$75.000, Gateniau (CAN) – Hardcourt
Single kvalifikation:
Q32: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
Q16: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Hugo Di Feo (CAN) 6-2, 4-6, 6-1
QFi: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [7] (444) Finn Tearney (NZL) 5-2 Ret’d

Single hovedturnering:
(Q) (313) Mikael Torpegaard (DEN)

Som en ekstra service gøres endvidere opmærksom på, at ATP-ranglistens no. 109, Casper Ruud (NOR) ligeledes kan følges på livestream, når han i 1. runde ved $64.000 i Poznan (POL) møder no. 1103 Vlad Victor Cornea (ROU), der har wildcard

Kampen er spillet, men den kan genses herover.

ITF (udvalgte)

$80,000 Olomouc (CZE) – Grus
Q32: (509) Karen Barritza (DEN) vs. (1051) Karolina Cechova (CZE) 6-3, 6-1
Q16: (509) Karen Barritza (DEN) vs. (1004) Anna Pribylova (RUS) 4-6, 6-4, 6-1
QFi: (509) Karen Barritza (DEN) vs. [4] (501) Sabrina Santamaria (USA) 1-6, 3-6 (mandag)

$15.000, Vilnius (LTU) – Grus
R32: (1534) Maxim Landa (DEN) vs. (1339) Andrea Guerrieri (ITA) 4-6, 6-2, 1-6 (mandag)
R32: [6] (1041) Søren Hess-Olesen (DEN) vs. (Q) Artur Kulibaba (LAT) – spilles tirsdag?

$15.000, Kassel (GER) – Grus
Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Marcel Marlon Sudzum (NED) 6-4, 6-2
Q32: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. [2] Lukas Ruepke (GER) 0-6, 0-6 (søndag)

ITF Junior (udvalgte)

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Tennis Europe (udvalgte)

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.