Her også lidt om hvordan det gik i Dame Finalen spillet lørdag:

Som Tennis Avisen skrev i går, var der set frem til en god kamp mellem den 1 gang Grand Slam vinder Garbine Muguruza og den før hen 5 gange Wimbledon mester Venus Williams.
De fulgtes også pænt ad i første sæt, til det var 5-4 til Venus og hun havde 2 sæt bolde, men dem fik Muguruza reddet og holder sin serve til 5-5. Herefter var det som Venus gik lidt ”flad” og Muguruza vandt sættet med 7-5. Værre gik det i 2. sæt, hvor Venus var helt væk og tabte den med 0-6. Garbine Muguruza fra Spanien vandt dermed Wimbledon Titlen med 7-5, 6-0 og sin første Title, siden French Open i 2016.

 

Grand Slam Wimbledon (GBR)

Udvalgte kampe:
DAY 13 SUNDAY 16 JULY

Center Court – Fra kl. 15:00 cet

GENTLEMEN’S SINGLES – FINAL
1. Marin Cilic (CRO) [7] vs Roger Federer (SUI) [3]

MIXED DOUBLES – FINAL
2. Jamie Murray (GBR)/Martina Hingis (SUI) [1]
vs
Henri Kontinen (FIN)/Heather Watson (GBR)

Herre finalen vises på TV3 Sport 1

Mixed kan nok ses på Viaplay.dk og på TV (måske) kommer an på tiden for herre finalen.

Den komplette spilleplan findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

Livestream: https://livestream.com/ATP

50K, Gatineau (CAN) – Hardcourt
Q32: [3] (320) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (WC) Hugo Di Feo (CAN) – 1700cet

Mikael Torpegaard var oversidder i 1. kvalrunde, hvor hans team-kammerat fra Ohio State Hugo Di Feo vandt 6-4, 6-3 over no. 1377 Alexis Galarneau (CAN).
2. kvalrunde bliver således et opgør mellem no. 1 og 2 hos Buckeyes.

I den forløbne uge deltog Torpegaard i Winnipeg National Bank Challenger, hvor han sammen med Blaz Rola (SLO) nåede semifinalen i double, hvor de tabte 4-6, 2-6 til Luke Bambridge (GBR)/David O’Hare (IRL), der senere vandt finalen 6-4, 6-2 over Yusuke Takahashi/Renta Tokuda (JPN) 6-2, 6-2.

I single blev det ikke til ranglistepoint for Torpegaard, da han i kvalfinalen tabte 4-6, 3-6 til no. 703 Alex Rybakov (USA).
Hugo Di Feo fik heller ikke point, da han tabte 1-6, 1-6 I 1. runde af hovedturneringen, hvor arrangørerne havde tildelt deres landsmand et wildcard.

ITF Futures

80K, Olomouc (CZE) – Grus
Q16: [5] Karen Barritza (DEN) vs (1004) Anna Pribylova (RUS) ca. kl. 11:30

Q32: [5] (509) Karen Barritza (DEN) d. (1051) Karolina Cechova (CZE) 63, 61.

ITF Junior
Grade 5, Edinburgh (SCO) – Grus
Kvartfinale: (Q) (1864) Elmer Møller (DEN) vs. [8] (910) Arthur Cazaux (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
Semifinale: (Q) (1864) Elmer Møller (DEN) vs. [2] (676) James Story (GBR) 3-6, 0-6 – spillet fredag

UM tennis 2017
Udendørsmesterskaber ude

Finale:
U18: Sofia Nami Samavati (Hillerød) d. Mathilde Tranberg (HRT) 76, 46, 63.
Senere søndag vil Tennisavisen omtale UM 2017 særskilt.