Jelena Ostapenko og Simona Halep har genfundet topformen forud for semifinalen i Beijing, hvor Halep kan få revanche fra French Open finalen

Begge French Open finalisterne Jelana Ostapenko og Simona Halep har i en periode været svingende i præstationerne, men i de seneste kampe ved Premier Mandatory turneringen China Open i Beijing har de tilsyneladende begge fundet storformen igen, og der er derfor lagt op til et spændende revanche-opgør, når Halep skal forsøge at hævne nederlaget fra finalen ved French Open.

Petra Kvitova fortsatte de gode takter fra 1/8-finalen, hvor Caroline Wozniacki blev sendt ud af turneringen, da hun i kvartfinalen besejrede landsmanden Barbora Strycova, og hvis hun fortsætter i samme stil, vil hun være en seriøs kandidat til at erobre titlen.

Tilføjelse:
Kvitovas modstander bliver Caroline Garcia, som med sejr over Elina Svitolina i en vanvittig intens kamp 6-7(5), 7-5, 7-6(6) holdt liv i håbet om at sikre den sidste plads i WTA-slutspillet.
Det er dog tvivlsomt, om hun efter 3 timer 21 minutters kamp og en lårskade kan slippe forbi Kvitova i storform.
Svitolinas nederlag betyder samtidig, at Halep med sejr over Ostapenko kan sikre sig 1. pladsen på både ranglisten og racelisten.

Hos herrerne må dagens “hovedret” være semifinalen mellem 1. seedede Rafael Nadal og 3. seedede Grigor Dimitrov, men “desserten” i den anden semifinale mellem de to unge, 22-årige Nick Kyrigios og 20-årige Alexander Zverev er uden tvivl også en “lækker-bidsken” for mange tennis-interesserede.

WTA Premier Mandatory & ATP500, China Open Beijing – Hardcourt
Tidsforskel: cet+ 6 timer

National Tennis Stadium – start 06:30cet
Double kamp – WTA
NB 0830: (9) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (2) Simona Halep (ROU) – WTA
NB 1030: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) – ATP
NB 1330: (12) Petra Kvitova (CZE) vs. Caroline Garcia (FRA) – WTA
NB 1500: (8) Nick Kyrgios (AUS) vs. (2) Alexander Zverev (GER) – ATP

Lotus Court – start 08:00cet
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/beijing/747/daily-schedule

WTA Premier Mandatory – China Open 2017 Beijing

TV2 Sport og WTATV viser WTA single semifinaler
WTATV viser desuden WTA doubler

ATP 500, China Open, Beijing (CHN) – Hardcourt

TV3 Sport 2 og Tennistv.com viser ATP single semifinaler

ATP 500, Rakuten Japan Open Tennis Championships 2017, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Colosseum – start 0600cet
(4) David Goffin (BEL) vs. (8) Diego Schwartzman (ARG)
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Adrian Mannarino (FRA)
Double kamp

TV3 Sport 2 og Tennistv.com viser begge single semifinaler

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/tokyo/329/daily-schedule

ATP 1000, Rolex Shanghai Masters (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Kvalifikation påbegyndes lørdag kl. 0600cet

Tennistv.com viser 78 kampe fra søndag.
TV3 Sport 2 fra mandag

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/shanghai/5014/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$125.000+H, Kaohsiung (TPE)

R32: (226) Lloyd George Harris (RSA) vs. (WC) (614) Tung-lin Wu (TPE) 6-4, 7-6
1/8-finale: Harris vs. (323) Max Purcell (AUS) 6-7(3), 7-6(5), 7-6(4)
Kvartfinale: Harris vs. (190) John Millman (AUS) 7-6(4), 6-3
Semifinale: Harris vs. [4] (88) Evgeny Donskoy (RUS) 3-6, 3-6 (lørdag)

Lloyd George Harris bidrog med sejre i begge singler til, at Danmark tabte oprykningskampen i Davis Cup mod Sydafrika.

$100.000+H, Monterrey (MEX)

$100.000, Stockton, CA (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Felix Auger-Aliassime (CAN), Michael Mmoh (USA), Elias Ymer (SWE), Frederik Løchte Nielsen (DEN)

Q32:
(561) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. Curtis Clarke (GBR) 6-1, 6-4
(1153) Ruan Roelofse (RSA) vs. [8] (551) Naoki Nakagawa (JPN) 6-7, 6-2, 6-1

Q16:
Løchte vs. [6] (485) Alejandro Gonzalez (COL) 6-4, 6-1
Roelofse vs. (851) Collin Altamirano (USA) 5-7, 6-4, 6-0

QFi:
Løchte vs. (WC) (1374) Sebastian Korda (USA) 7-5, 6-1

R32 – start 1900cet tirsdag
[1] (200) Elias Ymer (SWE) vs. [1] (92) Ruben Bemelmans (BEL) 7-5, 6-3
(Q) (561) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (185) Tim Smyczek (USA) 2-6, 5-7 (tirsdag)
[7] (162) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) (580) Dmitry Tursunov (RUS) 2-6, 2-6 (tirsdag)
[3] (141) Michael Mmoh (USA) vs. (201) Tobias Kamke (GER) 6-2, 6-1

Elias Ymer måtte bruge 7 matchbolde, inden han sikrede sejren over 1. seedede Bemelmans, som 2 uger i træk har været seedet 1 i Challengers i Californien og har tabt i 1. runde.

1/8-finale:
Elias Ymer vs. (PR) (356) Frank Dancevic (CAN) 3-6, 7-6(8), 6-4
Michael Mmoh vs. (196) Mackenzie McDonald (USA) 1-6, 6-2, 7-6(4)

Kvartfinale:
Elias Ymer vs. (185) Tim Smyczek (USA) 4-6, 4-6 (fredag)
Michael Mmoh vs. (Q) (580) Dmitry Tursunov (RUS) 6-3, 0-0 Ret’d

Tim Smyczek blev således endestation for både Frederik Løchte Nielsen og Elias Ymer.

Semifinale:
Tim Smyczek vs. [6] (158) Darian King (BAR) – lørdag
Michael Mmoh vs. [8] (165) Cameron Norrie (GBR) – lørdag

Doubles:

R32:Stefan Kozlov (USA)/Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs.
Felix Auger-Aliassime/Brayden Schnur (CAN) 4-6, 7-6(3), [5-10] (torsdag)

$50.000+H, Almaty (KAZ)

$50.000+H, Campinas (BRA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

ITF Women (udvalgte)

$15.000, II Lisboa Women Open (POR) – Hardcourt

Q32: Olga Helmi vs. Camille Sireix (FRA) 6-4, 7-5
QFi: Olga Helmi vs. Beatriz Paciletti Duarte Da Costa (POR) 6-3, 6-0

R32: (Q) Olga Helmi vs. (966) Karolina Berankova (CZE) 2-6, 3-6 (tirsdag)

Resultatet betyder, at Olga ikke opnår rangliste-point, og hun mangler derfor fortsat at opnå point i 2 turneringer på Pro Circuit touren for at få sit navn på WTA-ranglisten.

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Emilie Lindh Gallagher (GBR) vs.
(4) Ainhoa Atucha Gomez/Maria Jose Luque Moreno (ESP) 1-6, 6-4, [13-11]

Kvartfinale: Helmi/Gallagher vs. Antonia Balzert (GER)/Laura Rijkers (NED) 0-6, 6-0, 10-8
Semifinale: Helmi/Gallagher vs Alba Carilla Marin/Adien Murta (2)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, Sanchez-Casal Junior Cup 2017, Barcelona (ESP) – Grus

Boys singles

R32: [3] (354) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (641) Martins Rocens (LAT) 7-5, 3-6, 6-3 (mandag)

Boys doubles

1/8-finale: [4] Samuel Guarin (COL)/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs.
Alex Martinez/Marc Monclus Matamala (ESP) 7-6(4), 6-4
Kvartfinale: Guarin/Rune vs. Nil Giraldez/Pol Sanchez Vinas (ESP) 6-2, 1-6, [6-10] (tirsdag)

Resultatmæssigt ikke helt som Holger selv havde forventet det efter hans flotte titel i Riga, men det er en god påmindelse om, at der fortsat skal ydes en koncentreret indsats i både træning og kampe for at vinde sådanne kampe.

Grade 4, 1st ITF Perlis Junior Championship 2017  (MAS) – Grus

Boys singles
Tidsforskel: cet +6 timer

R64: (2049) Kevin Chen (DEN) vs. [12] (572) Leyton Rivera (SWE) 0-6, 2-6 (mandag)

Boys doubles

1/8-finale: Kevin Chen (DEN)/Jaishvin Sidana (IND) vs.
Danial Ahmad Farid/Shamirul Shahril Mohd Adam Das (MAS) 3-6, 3-6 (tirsdag)

Grade 5, ITF/CAT Juniors Saifi Batiche, Algiers (ALG) – Grus

R32: [2] (509) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (2212) Ben Doghmani (TUN) 6-1, 6-3
1/8-finale: Eric vs. (WC) (1516) Khalil Adel Radjaa (ALG) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Eric vs. (WC) Imran Sibille (FRA) 6-1, 6-1
Semifinale: Eric vs. (1100) Terence Atmane (FRA) 2-6, 5-7 (fredag)

Boys Doubles

1/8-finale: (1) Mohamed Selim Ben Ali (TUN)/Eric Vanshelboim (UKR) – bye
Kvartfinale: Ben Ali/Vanshelboim vs. Aymen Abderrahmene Ali Moussa/Khalil Adel Radjaa (ALG) 6-2, 6-4
Semifinale: Ben Ali/Vanshelboim vs. (3) Mohamed Anouar Braham/Yassine Chouaieb (TUN) 6-2, 2-6, [10-4]
Finale: Ben Ali/Vanshelboim vs. (4) Matis Amier/Youcef Rihane (ALG) 4-6, 0-6

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)