Der afvikles semifinaler i Stanford og Washington. Desuden er der ATP finaler i både Kitzbüll og Mexico

Da Simona Halep trak sig i 3. sæt i kvartfinalen mod Ekaterina Makarova i Washington, og Garbine Muguruza vandt sikkert 6-1, 6-3 i Stanford over Ana Konjuh (CRO), er Spanieren nu blot en enkelt sejr fra 1. pladsen på racelisten, som de færreste tillægger anden betydning end, hvem der kommer til at deltage i WTA-slutspillet.

I de fleste andre sportsgrene er der altid mest fokus på, hvor man er placeret i tabellen i den aktuelle turnering, hvor kampene fra forrige sæson er helt uden betydning.
Det er de næsten også i tennis, da alle point fra forrige sæson under alle omstændigheder er forældede, når sæsonen nærmer sig afslutningen, men alligevel er der langt større interesse og prestige forbundet med den øjeblikkelige placering på ranglisten, som benyttes som udgangspunkt for seedning til turneringerne.

Der er dog både prestige og kontante bonus-beløb forbundet med at slutte højt på ranglisten, og derfor kan man godt undre sig en lille smule over, at der ikke er samme opmærksomhed på racelisten, hvor en god placering midt i sæsonen er et godt udgangspunkt for en god slutplacering.

Selv hvis Muguruza vinder turneringen vil hun fortsat være no. 4 på ranglisten, hvor hun hverken kan indhente Karolina Pliskova, Simona Halep eller Angelique Kerber.
Sidstnævntes 3. plads kan dog hurtigt smuldre, da hun på racelisten vil være helt nede som no. 16 på mandag, og i de kommende uger skal hun på ranglisten både forsvare 585 point for en finale i Cincinnati og 2000 for titlen ved US Open.

Emily Arbuthnott, Emilie Francati
Foto: Modtaget af Emilie Francati – sammen med Emily Arbutnot

Emilie Francati og Emily Arbutnot (GBR) nåede ofte langt i double, da de for et par år siden spillede sammen i double, og derfor kan det ikke overraske nogen, at de fredag igen stod i en semifinale i Portugal, men det var dog helt uden at møde modstand, da de var oversiddere i 1/8-finalen, og i kvartfinalen gik de videre på walkover.

I semifinalen skulle kampen dog afgøres på banen, da de mødte 1. seedede Sara Cakarevic (FRA)/Michaela Honcova (SVK), som blev besejret 7-5, 3-6, [10-6], og de møder i finalen lørdag ved 16-tiden Gaia Sanesi/Lucrezia Stefanini (ITA).

Hannah Viller Møller er også i Portugal, hvor hun lørdag spiller semifinale i en Grade 4 turnering.

WTA Premier, BOTW Classic , Stanford (USA) – Hardcourt
WTATV, TV2 Sport og TV2 Play  – tidsforskel cet -9 timer

STADIUM – start 2100cet
2300: [6] CoCo Vandeweghe (USA) vs. [8] Catherine Bellis (USA)
Efter pause: [3] Abigail Spears/CoCo Vandeweghe (USA) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)/Olga Savchuk (UKR)
NB 0400: [1] Garbine Muguruza (ESP) vs. [3] Madison Keys (USA)
Næste: Alizé Cornet (FRA)/Alicja Rosolska (POL) vs. Kayla Day/Caroline Dolehide (USA)

TV2 Sport viser den første semifinale, og den anden kan følges på TV2 Play
WTATV.com viser både single og double-kampe

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-stanford#undefined

WTA International, Citi Open, Washington-DC (USA) – Hardcourt
WTATV og TV2 Play – tidsforskel cet -6 timer

STADIUM
NB 2200cet: [7] Ekaterina Makarova (RUS) vs. [5] Oceane Dodin (FRA)
NB 0300cet: [4] Julia Goerges (GER) vs. Andrea Petkovic (GER)

Begge semifinaler vises på TV2 Play 2 og WTATV.com

Grandstand 1 – doublefinale 1900cet
Eugenie Bouchard (CAN)/Sloane Stephens (USA) vs. [2] Shuko Aoyama (JPN)/Renata Voracova (CZE)

WTATV.com viser og double-finalen.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-washington-dc


ATP 500, Citi Open 2017, Washington (USA)
 – Hardcourt
TV3 Sport 2/Viaply og Tennistv.com – tidsforskel cet -6 timer

Stadium – start NB 2000cet
NB 2000: [15] Kevin Anderson (RSA) vs. [8] Jack Sock (USA)
NB 0100: [5] Alexander Zverev (GER) vs. [2/WC] Kei Nishikori (JPN)

Begge semifinaler vises på TennisTV.com og fra kl. 2030 på TV3 Sport 2/Viaplay

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/washington/418/daily-schedule

ATP 250, GENERALI Open Kitzbuhel (AUT) – Hardcourt
Tennistv.com

CENTRE COURT – finale tidligst 1400
Joao Sousa (POR) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)

Finalen vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/kitzbuhel/319/daily-schedule

ATP 250, ABIERTO MEXICANO DE TENIS MIFEL PRESENTADO POR CINEMEX, Los-Cabos (MEX) – Hardcourt

Centre Court – start tidligst 0500cet (natten til søndag)
(WC) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. [2] Sam Querrey (USA)

Finalen vises på TV3 Sport 1/Viaplay og Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/los-cabos/7480/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)

WTA Premier 5, Toronto (CAN) – kvalifikation (udvalgte)

[7] (54) Sorana Cirstea (ROU) vs. (WC) (264) Aleksandra Wozniak (CAN) – 1715cet
(113) Julia Boserup (USA) vs. [21] (83) Camila Giorgi (ITA) – 1715cet

Julia Boserup fik ikke den store succes resultatmæssigt under opholdet i Europa, som blev indledt med at hun forstuvede foden.
Siden blev det til flere 1. runde exits – som regel mod højere rangerede spillere, hvilket har betydet et fald på ranglisten fra no. 80 som det højeste til no. 113.
Camila Giorgi i 1. kvalrunde kan næppe kaldes en “drømme-lodtrækning” heller.

Caroline Wozniacki er seedet 6 og oversidder i R64, hvorefter hun møder en kvalspiller, og i tilfælde af sejr kan hun møde vinderen af 1. runde opgøret mellem 10. seedede Agnieszka Radwanska (POL) og CoCo Vandeweghe (USA), som er blandt de mest formstærke spillere for tiden.
Nærmere vurdering af forventningerne til Carolines muligheder i Toronto vil blive berørt senere i Tennisavisen.

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer uge 31

ATP Challengers

2017 international challenger Chengdu (CHN)

Thindown Challenger Biella (ITA)

Open Castilla Leon, Segovia (ESP)

Kentucky Bank Tennis Championships (USA)

Svijany Open 2017 (CZE)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF (udvalgte)

$25,000 +H USD, Bad Saulgau, Germany

Knoll Open 2017

Q32: Joana Eidukonyte def Karen Biarritz 64 36 64 (mandag)

Double:
1/8-finale:
Karen Barritza (DEN)/Chiara Scholl (USA) vs. [4] Deborah Chiesa/Alice Matteucci (ITA) 4-6, 6-2, [10-6]
Kvartfinale:
Barritza/Scholl vs. Jesika Maleckova (CZE)/Elena Gabriela Ruse (ROU) 0-6, 5-7 (torsdag)

$25,000 El Espinar (Segovia) (ESP) 2017 | Jul 31

el espinar

Q32: Olga Helmi (DEN) d. Ines Benito (ESP) 63 62
QFi: (1/wc)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. Olga Helmi (DEN) 62 63

$15.000, Admares Open, Kaarina (FIN) – Grus

R32: (1528) Maxim Landa (DEN) vs. (1559) Aaro Pollanen (FIN) 6-2, 4-6, 6-3 (mandag)

$15.000, Porto Open (POR) – Grus

R32: (757) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Salma Djoubri (FRA) 4-6, 1-6 (tirsdag)

Doubles
1/8-finale: [3] Emily Arbuthnot (GBR)/Emilie Francati (DEN) – bye
Kvartfinale: Emily/Emilie vs. Louise Ronaldson/Tiffany William (GBR) – walkover
Semifinale: Emily/Emilie vs. [1] Sara Cakarevic (FRA)/Michaela Honcova (SVK)  7-5, 3-6, [10-6]
Finale: Emily/Emilie vs. Gaia Sanesi/Lucrezia Stefanini (ITA) – NB 1600

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, XXIII International Junior de Leiria (POR) – Grus

Q32: Rosa Viller Møller (DEN) – bye
QFi: Rosa vs. Alisa Golynker (ISR) 0-6, 6-1, 3-6

Hovedturnering:
R64:
[1] (301) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (1150) Judith Perello Saavedra (ESP) 6-1, 6-0
(1206) Clarine Lerby (NED) vs. (WC) Joana Baptista (POR) 6-3, 2-6, 2-6

R32: Hannah vs. (1518) Anastasia Mironova (RUS) 6-0, 6-0
1/8-finale: Hannah vs. (Q) Ana Jover Olicina (ESP) 7-6(6), 6-2
Kvartfinale: Hannah vs. [6] (481) Morgan Cross (GBR) 6-2, 6-1
Semifinale:
Hannah vs. [7] (497) Jessica Bouzas Maneiro (ESP) – 1130 CC
(1275) Mercedes Aristegui (ESP) vs. [15] (1063) Isabel Adrover Gallego (ESP)  – 1130 C1

Doubles:
R32: Hannah/Rosa Viller Møller (DEN) vs. Camila Garcia/Madalena Peneda (POR) 6-4, 6-1 (mandag)

Tennis Europe (udvalgte)

Category 2, 40. LBS Müller Junior Cup Ulm (GER) – Grus

Q64: [3] Julius Kostopoulos (DEN) – bye
Q32: Julius vs. Lorenzo D’Annibale (ITA) 6-2, 6-4
Q16: Julius vs. Yannick Winderblich (GER) 6-1, 6-1

Hovedturnering:
R64: [16] Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Jannik Oelschlaegel (GER) 0-6, 6-4, 6-1
R32: Caspar vs. Lorenzo Macioce (ITA) 0-6, 1-6

Doubles:
R32: [6] Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Baran Soyler (TUR) vs. Maximilian Bolay (GER)/Matthew Griscti (MLT) 7-5, 6-2
1/8-finale: Caspar/Soyler vs. Yujiro Onuma (GBR)/Frederic Vogeli (SUI) 7-5, 6-3
Caspar/Soyler trak sig herefter fra turneringen

Danske turneringer (udvalgte)

DM senior ude 2017, Harreskov-Værløse TK – Lille Værløsevej 77, 3500 Værløse

Kvalifikationskampe fra kl. 0900.

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.