Caroline har det med at levere spændende kampe i Båstad, efter nogles smag til tider nok lidt for spændende, men meget underholdende.

Men i dag gik det ret nemt, med en 2 sæts sejr over Kat. Kozlova, i morgen venter Elise Mertens fra Belgien, som Caroline heller ikke har spillet imod før, men hun har vundet en Title i år og kan til tider være en farlig modstander!

ATP 500, German Tennis Championships 2017, Hamburg (GER) – Grus

TV3 Sport 2 og Tennistv.com (31 kampe fra mandag)

Centrecourt
12:00 [Q] Federico DELBONIS (ARG) vs [ LL] Leonardo MAYER (ARG)
15:00 Philipp KOHLSCHREIBER (GER) vs Florian MAYER (GER)

næste Julian Knowle (AUT)/David Marrero (ESP) vs
Pablo Cuevas/Marc Lopez (ESP)

TV3 Sport 2 (og Viaplay) sender fra 12:05- og viser single kampene fra Centrecourt.

Tennistv viser kampene fra Centrecourt
Alle single-kampe kan følges på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule

ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt

Kampe fra Atlanda opdateres senere, se evt. daily-schedule

Alle singler vises på Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule

ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus
TV3 Sport 2 og Viaplay fra lørdag, Tennistv.com (5 kampe fra fredag)

Roy Emerson Arena
11:30 (6) Robin Haase (NED) vs (Q) Yannick Hanfmann (GER)
15:00 [WC] Fabio FOGNINI (ITA) [4] vs Roberto Bautista Agut (ESP) [2]

Court 1
14:30 Jonathan EYSSERIC (FRA)/Franko SKUGOR (CRO) [4] vs
Sander Arends (NED)/Robin Haase (NED) After suitable rest

Single kampene kan følges på Viaplay og Bet365 m.fl.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule

WTA International, Ericsson Open, Båstad (SWE) – Grus
Vises på TV2 Sport fra tirsdag

Centre Court 13:00 Semi-finaler
(3) Caroline Garcia (FRA) vs (7) Katarina Siniakova (CZE)
næste (1) Caroline WOZNIACKI (DEN) vs Elise MERTENS (BEL)
næste
(4)Maria Irigoyen (ARG) Barbora Krejcikova (CZE) vs
Xenia Knoll (SUI) / Aleksandra Krunic (SRB)

Alle kampe kan følges på www.WTATV.com – singler desuden på Bet365 m.fl.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-bastad#undefined

WTA International, Jiangxi Open, Nanchang (CHN) – Hardcourt

Centre Court (start 11:00cet) Semi-finaler
[WC] Yafan WANG (CHN) vs Nao HIBINO (JPN)
næste Shuai PENG (CHN) [2] vs Xinyun HAN (CHN)

Court 1 (start 12:00cet)
(1) Nao Hibino (JPN)/Miyu Kato (JPN) vs
(4) Alla Kudryanvtseva (RUS)/Arina Rodionova (AUS)
After suitable rest

TV2 Play 4 viser fra kl. 11:00.

Alle kampe kan følges på www.WTATV.com – singler desuden på Bet365 m.fl.

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-Nanchang#undefined

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
I
nformationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

Livestream: https://livestream.com/ATP

$100.000, Granby (CAN) – Hardcourt
Single hovedturnering:
R32: (313) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (250) Ti Chen (TPE) 5-7, 3-6 (tirsdag)

 

ITF (udvalgte)

$15.000, Open International Féminin des Contamines, Les Contamines-Montjoie (FRA) – Hardcourt

R32: Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Sofia Haydee Nicolini (ARG) 6-2, 6-2
1/8-finale: [5] (593) Yana Morderger (GER) def Olga Helmi 6-3, 6-3 (torsdag)

Double:
1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Varvara Gracheva (RUS) vs. Valentine Bacher/Tiphanie Fiquet (FRA) 4-6, 2-6

Olga Helmi
Foto: Olgas Facebook

ITF Junior (udvalgte)

Grade 5, ITF Junior Becamex Cup 2017, Thu Dau Mot city (VIE) – Hardcourt

Q16: Kevin Chen (DEN) vs. Anirudh Kompella (SGP) 6-2, 6-0
QFi: Kevin Chen vs. Phuoc Dang Le (VIE) 6-3, 6-0
Hovedturnering:
R32: Kevin Chen vs. Tin Tran (VIE) 6-4, 4-6, 6-1
R16: Kevin Chen vs. [5] (777) Hsiang-Yu Chuang (TPE) 3-6, 0-6 (onsdag)

Doubles:
1/8-finale: Kevin Chen (DEN)/Sean Paul Bailey (CHN) vs. Wie-Cheng Chen (TPE)/Zicheng Zeng (CHN) 3-6, 3-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

2017 European Junior Championships 14 & Under – Most (CZE)

Livestream fra Centrecourt, Court 1 og Court 2 – http://www.vistasport.cz/stream.html

EM U14 drenge – individuelt
R128:
[1] Holger Vitus Nødskov Rune – bye
[16] Elmer Møller – bye
[9] Leo Borg (SWE) – bye
Michael Minasyan (SWE) – bye

R64:
Holger vs. Muhamed Ademovic (BIH) 6-2, 6-0
Elmer vs. Kalin Ivanovski (MKD) 7-5, 6-2
Leo Borg vs. Vojtech Burian (CZE) 6-1, 7-5
Michael Minasyan vs. Freek Van Donselaar (NED) 6-2, 6-2

R32:
Holger vs. Miguel Gomes (POR) 6-2, 6-1
Elmer vs. Togan Tokac (TUR) 7-6(3), 7-5
Leo Borg vs. Adi Dagan (ISR) 6-4, 2-6, 6-1
Michael Minsyan vs. [2] Hamad Medjedovic (SRB) 6-7(6), 6-4, 5-7

1/8-finale:
Holger vs. [13] Maks Kasnikowski (POL) 6-2, 6-2
Elmer vs[2] Hamad Medjedovic (SRB) 0-6, 6-7(4)
Leo Borg vs. [6] Jack Pinnington Jones (GBR) 1-6, 1-6

Kvartfinale:
Holger vs. [6] Jack Pinnington Jones (GBR) 6-4, 6-3
[12] Aristarkh Safonov (RUS) vs. [15] Max Westphal (FRA) 3-6, 6-1, 6-2

[7] Jerome Kym (SUI) vs. [3] Luca Nardi (ITA) 2-6, 2-6
(26) Petr Nesterov (BUL) vs. [2] Hamad Medjedovic (SRB) 3-6, 2-6

Semifinaler – lørdag
Holger vs. [12] Aristarkh Safonov (RUS) 6-3, 6-0
[3] Luca Nardi (ITA) vs. [2] Hamad Medjedovic (SRB – ca. 1045 CC

Holger Vitus Nødskov Rune
Foto: Tennis Europe – Holger Vitus Nødskov Rune

 

Elmer Møller
Foto: Tennis Europe – Elmer Møller

Doubles:
R64: [1] Elmer Møller/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Elmer/Holger vs. Attila Boros/Peter Kalocsai (HUN) 6-4, 6-4
1/8-finale: Elmer/Holger vs. Maxim Cazac/Alexandr Russu (MDA) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Elmer/Holger vs. Marko Andrejic/Tobias Wirlend (AUT) 2-6, 7-5, [10-3]
Semifinale: Elmer/Holger vs. [5] Joel Pierleoni/Jack Pinnington Jones (GBR) 6-1, 3-6, 6-7 (fredag)

Zone C G12 2017 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD – Haren (NED)

EM Hold U12 piger – start 27. juli
Danmark: Felida Damm Nielsen, Zoe Du Pasquier Jensen, Emilie Just Bomholt – Kaptajn: Steen Højlo

Group B
torsdag: Danmark vs. Holland 2-1
WS2: Emilie Just-Bomholt vs. Rose Marie Nijkamp 57 75 57
WS1: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Isis Louise Van Den Broek 64 61
wD: Zoe/Emilie vs. Annelin Bakker/Rose Marie Nijkamp 64 64

fredag: Holland vs. Estland 2-1

lørdag: Danmark vs. Estland
WS2: Emilie Just-Bomholt vs. Andrea Roots
WS1: Zoe Du Pasquier Jensen vs. Emma Namnieks
WD: Zoe/Emilie vs. Emman Namnieks/Desire Parn

Zone C B12 2017 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD – Haren (NED)

EM Hold U12  drenge – start 27. juli
Danmark. Christopher Garde, Yakup Uzunel, Oliver Steines

Group B
torsdag: Danmark vs. Estland 1-2
MS2: Yakup Uzunel vs. Markus Molder 6-1, 6-2
MS1: Christopher Garde vs. Oliver Ojakaar 5-7, 7-5, 3-6
MD: Christopher/Yakup vs. Molder/Ojakaar 2-6, 6-7(3)

fredag: Danmark vs. Finland 0-3
MS2: Yakup Uzunel vs. Lenni Loukkola 3-6, 5-7
MS1: Christopher Garde vs. Oliver Byskata 3-6, 4-6
MD: Christopher/Oliver Steines vs. Max Alopaeus/Oliver Byskata 4-6, 1-6

lørdag: Danmark vs. Letland

Category 2, LBS Cup Waiblingen (GER) – Grus

R64: [8] Richard Biagiotti (DEN) vs. Ritabrata Sarkar (IND) 6-2, 6-1
R32: Richard vs. (WC) Liam Gavrielides (GER) 6-7(4), 4-6 (torsdag)

Richard Biagiotti
Foto: Sportsfotograf.com.

European Youth Olympic Festival – Györ (HUN)

Danmark er repræsenteret i Atletik (1), Kajak (4), Cykling (6), Svømning (8), Håndbold (30 drenge og piger) samt Tennis ved Clara Tauson.

R64: [1] (22) Clara Tauson (DEN) – bye
R32: Clara vs. (213) Melanie Delai (ITA) 6-2, 6-4
1/8-finale: Clara vs. (522) Nevena Kolarevic (SRB) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Clara vs. [8] (81) Luca Janosi (HUN) 6-2, 6-3

Semifinaler:
Clara vs. (136) Sinja Viola Kraus (AUT) 7-5, 6-1
[2] (25) Avelina Sayfetdinova (RUS) vs. Kamilla Bartone (LAT) 6-2, 6-2

Finale: Clara vs. [2] (25) Avelina Sayfetdinova (RUS) 6-3, 6-1

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen

Benyt evt. App “EYOF Györ 2017”
Link til “Order of Play” og “Results” – http://www.huntennis.hu/?article_hid=19077

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.