Caroline tabte kvartfinalen i Cincinnati til verdensetteren Karolina Pliskova, som møder Garbine Muguruza i den ene semifinale.

Pliskova spillede som vi kender hende: Bundsolidt, gør det rigtige rigtigt, laver meget få fejl. Caroline leverede en svag præstation i forhold til, hvad hun kan, formentlig bundende i mental træthed efter mange kampe. Caroline bryder sig meget lidt om at tabe, men dette nederlag betyder nok næppe så meget i det store billede for Caroline, som er rigtigt godt spillende i år. Nu kan hun koncentrere sig om opladning og træning til US Open.

 

Western & Southern Open, Cincinnati (USA) – Hardcourt
Tidsforskel cet -6 timer.
Herunder vises program for både WTA og ATP.

Center kl 18 cet
Karolina Pliskova (CZE) (1) vs Garbine Muguruza (ESP)(4)
tidligst kl 20
John Isner (USA)(14) vs Grigor Dimitrov (BUL)(7)
tidligst kl 22
(WC) Sloane Stephens  (USA) vs Simona Halep (ROU)(2)
tidligst kl 01 (20 august)
Nick Kyrgios (AUS) vs David Ferrer (ESP)
næste
double finale WTA

Grandstand – start 20cet
double kampe ATP

TV2 Play kl.18, TV2 Sport kl. 20 (WTA) og TV3 Sport 2 kl. 20.10 (ATP)

WTATV og Tennistv viser både singler og doubler.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA) – Hardcourt

WTA Premier 5
se program ovenfor.
TV2 Sport – WTATV.com (4 baner)
Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-cincinnati#undefined

ATP 1000
se program ovenfor.
TV3 Sport 2/Viasat – Tennistiv.com (flere baner)
Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/cincinnati/422/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers:

$125.000, Santo Domingo (DOM) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$100.000, Vancouver (CAN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet -9 timer

Kvalifikation:
Q16: (582) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [4] (288) Austin Krajicek (USA) 6-2, 6-3
QFi: Løchte vs. [6] (444) Takanyi Garanganga (ZIM) 4-6, 7-5, 3-6 (søndag)

Double:
1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Andreas Siljestrom (SWE) vs.
[4] Brydan Klein (GBR)/Andrew Whittington (AUS) 7-5, 6-2
Kvartfinale: Nielsen/Siljestrom vs. Lloyd Harris (RSA)/Dudi Sela (ISR) 6-2, 6-1
Semifinale: Nielsen/Siljestrom vs. Treat Huey (PHI)/Robert Lindstedt (SWE) lørdag kl 21cet

€64.000, Cordenons (ITA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

€43.000, Meerbusch (GER) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$15.000, Koksijde Men’s Trophy (BEL) – Grus

R32: (1223) August Holmgren (DEN) vs. (927) Jeroen Vanneste (BEL) 3-6, 3-6 (mandag)

Doubles:

1/8-finale: Luca Gelhardt (GER)/August Holmgren (DEN) vs.
Philippe Celade/Cedric Roelant (BEL) 6-1, 6-2

Kvartfinale: Gelhardt/Holmgren vs. [4] Niels Desein/Germain Gigounon (BEL) 4-6, 1-6

ITF Women (udvalgte)

$15.000, Rabobank Future Oldenzaal 2017 (NED) – Grus

Kvalifikation:
Q64: Olga Helmi (DEN) vs. Stephanie Wagner (GER) 2-6, 2-6 (søndag)

$100.000, Odium Brown VanOpen, Vancouver (CAN) – Hardcourt

R32: (114) Julia Boserup (USA) vs. (148) Martina Trevisan (ITA) 3-6, 4-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

 

Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Quooker Copenhagen TE U12 week 2 – Grus

Boys singles kvalifikation – finale
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Liam Skarsbakk (NOR) 6-2, 6-1
Christian Grønfeldt Sørensen (DEN) vs. William Emil Schnack (DEN) 6-3, 6-2
Jarl August Ildor (DEN) vs. Emil Kindhult (SWE) 0-6, 2-6
Theodor Løvschal Wernblad (DEN) vs. Balthazar Huss (GER) 1-6, 2-6
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Mats Cappelen Mazzocchi (NOR) 2-6, 3-6

Boys singles hovedturnering

R32:
Nicolas Borgsten (DEN) vs. (Q) Mats Cappelen Mazzocchi 6-3, 6-2
Fidel Nweke (DEN) vs. Filip Slavkovic (SWE) 0-6, 2-3 Ret’d
Linus Bangert (DEN) vs. Marc Maidandzic(GER) 0-6, 0-6
Lucas Ramm Larsen (DEN) vs. Kacper Krolikowski (POL) 4-6, 0-6
Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) Alfons Ridstrom (SWE) 1-6, 2-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. (Q) Pelle Brunner (GER) 6-1, 6-1
Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. Jayden Pakkiri (RSA) 2-6, 2-6
Oliver Steines (DEN) vs. (WC) Erik Mansson (SWE) 6-0, 6-1
Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Emil Kindhult (SWE) 6-0, 6-1
(Q) Frederik Behrens (DEN) vs. Fryderyk Lechno-Wasiutynski (POL) 6-0, 6-0
(Q) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Pablo Leibar (FRA) 4-6, 2-6
Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (WC) Sebastian Chirica Elleby (SWE) 4-6, 4-6
(Q) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Mark Joel Oehler (AUT) 0-6, 0-6
(Q) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Daniel Ilivaich (SWE) 6-2, 6-4
Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) Balthazar Huss (GEr) 6-0, 6-1

1/8-finale:
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Filip Slavkovic (SWE) 5-7, 3-6
Kristian Kjellberg (DEN) vs. (WC) Alfons Ridstrom (SWE) 2-6, 1-6
Oliver Steines (DEN) vs. Jayden Pakkiri (RSA) 7-6(1), 7-5
Christopher Garde (DEN) vs. Fryderyk Lechno Wasiutynski (POL) 6-3, 6-3
Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) Lucas Christmas Møller (DEN) 6-1, 6-3

Kvartfinale:
Marc Majdandzic (GER) vs. Filip Slavkovic (SWE) 6-0, 6-0
Oliver Steines (DEN) vs. (WC) Alfons Ridstrom (SWE) 7-5, 7-6(0)

Christopher Garde (DEN) vs. Bon Lou Karstens (GER) 4-6, 3-6
Yakup Uzunel (DEN) vs. Mark Joel Oehler (AUT) 6-3, 2-6, 4-6

Semifinale
Marc Majdandzic (GER) vs. Oliver Steines (DEN) 6-3, 6-2
Bon Lou Karstens (GER) vs. Mark Joel Oehler (AUT) 6-2, 6-3

Finale
Marc Majdandzic (GER) vs. Bon Lou Karstens (GER)  6-4,6-3

Girls singles hovedturnering

R32:
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) Edit Cosmo (SWE) 7-5, 6-4
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Marie Poetzing (GER) 3-6, 7-6(7), 6-2
Laura Brunkel (DEN) vs. (Q) Carla Wendt (SWE) 6-3, 3-6, 0-6
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. (Q) Addison Comiskey (USA) 6-1, 6-1
(Q) Nelli Zsigri Dyndgaard (DEN) vs. (WC) Tuva Fredriksson (SWE) 6-0, 6-0
(Q) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) 2-6, 0-6
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (q) Celine Falk (SWE) 6-2, 6-2
(Q) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Hilma Sederlin (SWE) 6-2, 7-5
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (WC) Tilda Larsson (SWE) 6-0, 6-0
Mille Mørk (DEN) vs. Lisen Rinman (SWE) 4-6, 7-6(5), 3-6
(Q) Lucca Ingildsen (DEN) vs. Alexandra Okorokova (RUS) 0-6, 0-6
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Ingrid Forsberg (SWE) 6-0, 7-5

1/8-finale:
Rebekka Munk Mortensen (DEN) vs. Naomi Von Oesen (GER) 6-3, 6-2
Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (Q) Carla Wendt (SWE) 1-6, 7-6(2), 6-2
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. (WC) Tuva Fredriksson (SWE) 7-6(7), 6-4
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) 1-6, 3-6
(Q) Wilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Annika Maria Glaser (AUT) 4-6, 4-6
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Lisen Rinman (SWE) 7-6(3), 6-1
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Alexandra Okorokova (RUS) 6-2, 4-6, 6-3

Kvartfinale:
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 1-6, 0-6
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Sarafina Olivia Hansen (DEN) 6-3, 6-1

Annika Maria Glaser (AUT) vs. (Q) Tessa Johanna Brockmann (GER) 6-0, 6-3
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Emilie Just-Bomholt (DEN) 6-4, 6-3

Semifinale
Felicia Damm Nielsen (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 0-6, 1-6
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Annika Maria Glaser (AUT) 6-0, 6-0

Finale
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Polina Skopintseva (RUS) 3-6,1-6 (fredag)

Girls doubles – finale
Felicia Damm Nielsen/Mille Mørk (DEN) vs. Zoe Du Pasquier Jensen/Emilie Just-Bomholt (DEN) 6-3, 4-6, [10-2]

 

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)