Dagens kampe lørdag 13. januar: Wozniackis 1. runde modstander “on fire” i Hobart

512
Mihaela Buzarnescu
© 2017 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una
Mihaela Buzarnescu har vist storform og er i finalen i Hobart, inden Caroline Wozniacki venter i Melbourne

Det er den generelle opfattelse hos mange, at Caroline Wozniacki har fået en “drømmelodtrækning” ved årets første Grand Slam turnering Australian Open, hvor de fleste af de mest frygtede konkurrenter befinder sig i modsatte halvdel af lodtrækningen.

Caroline kan dog få problemer allerede i 1. runde, hvor hun møder 29-årige Mihaela Buzarnescu (ROU), der er no. 57 på WTA-ranglisten.
Rumæneren har i løbet af ugen oparbejdet masser af selvtillid ved WTA International turneringen i Hobart med lutter 2-sæts sejre over Alize Cornet (FRA), Anna-Lena Friedsam (GER), Alison Riske (USA) og senest 6-2, 6-2 i semifinalen fredag mod Lesia Tsurenko (UKR).

Dermed står rumæneren i karrierens første WTA-finale, som kan følges på WTATV.com og TV2 Play kl. 02 natten til lørdag dansk tid, når hun møder 2. seedede Elise Mertens (BEL).
Rumæneren mødte også Caroline i 1. runde ved US Open 2017, hvor Caroline vandt 6-1, 7-5.
I sidste uge tabte rumæneren 3-6, 0-6 til Maria Sharapova (RUS) i Shenzhen, hvor billedet herover stammer fra.

En anden finalist, der har fundet storformen, er Angelique Kerber (GER), der efter et forrygende 2016 mistede noget af gejsten i 2017, men noget tyder på, at hun har haft godt af en pause, hvor hun tilsyneladende har genfundet både motivationen og storspillet.

Både i sidste uges Hopman Cup og ved WTA Premier i Sydney i denne uge har Kerber spillet på et niveau, som berettiger til at regne hende med i favorit-feltet til Australian Open, hvor hun indleder mod sin landsmand Anna-Lena Friedsam i en del af lodtrækningen, hvor hun allerede i 3. runde kan møde 14. seedede Anastasija Sevastova (LAT) eller “lodtræknings-bomben” Maria Sharapova, og i 1/8-finalen 3. seedede Garbine Muguruza (ESP), hvis hun når dertil.

Kerber vandt i overbevisende stil semifinalen 6-2, 6-3 over Camila Giorgi (ITA), og i finalen møder hun Ashleigh Barty, som vandt det australske “lokal-opgør” mod Daria Gavrilova 3-6, 6-4, 6-2.

Finalen kan følges på TV2 Sport kl. 07, og derefter kan man skifte til Eurosport ved 09-tiden og følge ATP 250 finalen, hvor 18-årige Alex de Minaur (AUS) møder Daniil Medvedev (RUS).
de Minaur fandt ikke helt de samme takter som i de tidligere kampe, da han tabte 1. sæt 4-6 mod Benoit Paire (FRA), men det blev der rettet op på, da han vandt begge de efterfølgende sæt 6-1.

Finalen ved ATP 250 turneringen i Auckland kan følges på Tennistv.com kl. 0230 natten til lørdag, hvor 5. seedede Roberto Bautista Agut (ESP) møder 2. seedede Juan Martin del Potro (ARG).

Kvalifikationen til Australian Open blev forstyrret en del af regnvejr, men enkelte kampe blev afviklet på Margaret Court Arena, hvor Julia Boserup i 2. kvalrunde tabte 1-6, 4-6 til Anna Kalinskaya (RUS).

WTA International, Hobert International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Q32 (udvalgte)
(1) Heather Watson (GBR) vs. Kimberly Birrell (AUS) 6-3, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Masa Jovanovic (AUS) 6-7(4), 6-1, 6-0
Jana Cepelova (SVK) vs. (9) Jana Fett (CRO) 4-6, 6-0, 6-4
Julia Glushko (ISR) vs. (5) Pauline Parmentier (FRA)

QFi
(1) Heather Watson (GBR) vs. (7) Nao Hibino (JPN) 4-6, 7-5, 6-3
(2) Kirsten Flipkens (Bel) vs. Naiktha Bains (AUS) 6-4, 6-2
(3) Alyson Van Uytvanck (BEL) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Monica Niculescu (ROU) vs. Alla Kudryavtseva (RUS) 6-0, 6-4
Nina Stojanovic (SRB) vs. Julia Glushko (ISR) 6-1, 6-4
(8) Kurumi Nara (JPN) vs. (6) Madison Brengle (USA) 6-3, 6-4

R32
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-3
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 6-3
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Timea Babos (HUN) 7-(2), 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (4) Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-4
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 7-6(4), 6-4
(Q) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 5-7, 7-5, 6-3
Alison Riske (USA) vs. (8) Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-3, 7-5

Donna Vekic (CRO) vs. (7) Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-3
(WC) Jamee Fourlis (AUS) vs. (Q) Nina Stojanovic (SRB) 7-5, 7-6(9)
(Q) Heather Watson (GBR) vs. (3) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-3
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs.(6) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
Varvara Lepchenko (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-0, 7-6(4)
Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (WC) Lizetta Cabrera (AUS) 6-3, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) 6-0, 6-4

1/8-finale
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 7-6(3), 6-4
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-2
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-4, 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-4

Alison Riske (USA) vs. (Q) Kirsten Flipkens (BEL) – walkover
Donna Vekic (CRO) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 6-4
(Q) Heather Watson (GBR) vs, (WC) Jaimee Fourlis (AUS) 6-2, 6-2
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(5) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Alison Riske (USA) 7-6(5), 6-1
(Q) Heather Watson (GBR) vs. Donna Vekic (CRO) 6-0, 6-4
(2) Elise Martens (BEL) vs. Monica Niculescu (ROU) – walkover

Semifinale
Michaela Buzarnescu (ROU) vs. (5) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-2
(2) Elise Martens (BEL) vs. (Q) Heather Watson (GBR) 6-4, 1-6, 6-2

 

Finale
(2) Elise Martens (BEL) vs. Michaela Buzarnescu (ROU) 6-1, 4-6, 6-3

Det komplette program findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-hobart-australia-1050#orderofplay

WTA Premier, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Q32 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Jennifer Brady (USA) 7-6(2), 7-5
Camila Giorgi (ITA) vs. Olivia Tjandramulia (AUS) 7-5, 6-2
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Anastasia Rodionova (AUS) 6-1, 6-4
Johanna Larsson (SWE) vs. Tammi Patterson (AUS) 6-3, 7-6(5)
(7) Monica Puig (PUR) vs. Lize Lim (FRA) 6-2, 6-2
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (6) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-6, 6-3

Q16 (udvalgte)
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Kristina Kucova (SVK)
Camila Giorgi (ITA) vs. Shuko Aoyama (JPN) 6-2, 7-6(5)
(5) Carina Witthoeft (GER) vs. Belinda Woolcock (AUS) 6-1, 6-4
(7) Monica Puig (PUR) vs. Ying-Ying Duan (CHN) 3-6, 6-4, 7-5
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 2-6, 6-3, 7-6(4)

QFi
(8) Catherine Bellis (USA) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 3-6, 6-3, 6-1
Camila Giorgi (ITA) vs. (5) Carina witthoeft (GER) 6-4, 6-1
Kristie Ahn (USA) vs. (7) Monica Puig (PUR) 6-4, 6-1
Veronica Cepede Royg (PAR) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Olivia Rogowska (AUS) 6-4, 1-6, 7-5
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. (LL) Carina Witthoeft (GER) 4-6, 7-5, 6-3
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT) 7-6(3), 6-1
Ellen Perez (AUS) vs. (5) Kristina Mladenovic (FRA) *bem)
Petra Kvitova (CZE) vs. Mirjana Lucic Baroni (CRO) 6-1, Ret’d
Agnieszka Radwanska (POL vs. (4) Johanna Konta (GBR) 6-3, 7-5
Dominika Cibulkova (SVK) vs. (8) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 6-1
Angelique Kerber (GER) vs. Lucie Safarova (CZE) 6-7(3), 7-6(8), 6-2
*bem) 14. nederlag i træk.

1/8-finale
(1/WC) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kiki Berens (NED) 6-3, 7-6(6)
Daria Gavrilova (AUS) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 6-4, 6-2
Barbora Strycova (CZE) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 6-4, 6-1
Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Ellen Perez (AUS) 7-6(4), 6-1

(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Petra Kvitova (CZE) 7-6(7), 6-2
Agnieszka Radwanska (POL) vs. (Q) Catherine Bellis (USA) 7-6(4), 6-0
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Elena Vesnina (RUS) 6-4, 6-4
Angelique Kerber (GER) vs. (2) Venus Williams (USA) 5-7, 6-3, 6-1

Kvartfinale
Daria Gavrilova (AUS) vs. (1/WC) Garbine Muguruza (ESP) – walkover
Ashleigh Barty (AUS) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 6-1
(Q) Camila Giorgi (ITA) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-1, 6-2

Semifinale
Ashleigh Barty (AUS) vs. Daria Gavrilova (AUS) 3-6, 6-4, 6-2
Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-3

Finale
Angelique Kerber (GER) vs. Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-4

ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
TV-dækning: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra mandag (12 kampe)

R32 (udvalgte)
Pablo Lorenzi (ITA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 6-4
Jared Donaldson (USA) vs. (SE) Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-4
Alexandr Dolgopolov (UKR) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(6), 7-5
(7) Damir Dzumhur (BIH) vs. Jan-Lennard Struff (GER)
John Millman (AUS) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 7-6(4), 6-0

1/8-finale
Paolo Lorenzi (ITA) vs. (1) Albert Ranos-Vinolas (ESP) 6-3, 7-5
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. Jared Donaldson (USA) 6-3, 4-6, 7-5
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(5) Adrian Mannarino (FRA) vs. (LL) Ricardas Berankis (LTU) 6-2, 6-1

(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. (7) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 3-0 Ret’d
Feliciano Lopez (ESP) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 7-6(1)
Benoit Paire (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-2, 3-6, 6-1
(2) Gilles Muller (LUX) vs. (WC) John Milman (AUS) 7-6(5), 6-4

Kvartfinale
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-3
(4) Fabio Fognini (ITA) vs. (5) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 7-6(4), 6-2
(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. (2) Gilles Muller (LUX) 6-4, 6-4

Semifinale
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Fabio Fognini (ITA) 2-6, 6-4, 6-1
(SE) Alex de Minaur (AUS) vs. Benoit Paire (FRA) 4-6, 6-1, 6-1

Finale
(Q) Daniil Medvedev (RUS) vs. (SE) Alex de Minaur (AUS) 1-6, 6-4, 7-5

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-sydney-australia-702#orderofplay

ATP 250, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer
TV-dækning: Tennistv.com fra mandag (23 kampe)

Q16: (8) Casper Ruud (NOR) vs. Stephane Robert (FRA) 6-3, 6-7(3), 7-6(3)
QFi: Casper Ruud vs. (3) Tennys Sandgren (USA) 6-7(6), 7-6(5), 6-4

R32 (udvalgte)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Michael Venus (NZL) 6-2, 6-1
Robin Haase (NED) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) 0-6, 7-6(6), 6-3
(7) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Yibing Wu (CHN) 7-6(7), 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Donald Young (USA) 6-7(8), 6-4, 6-2
Hyeon Chung (KOR) vs. (LL) Tennys Sandgren (USA) 6-3, 5-7, 6-3
Karen Khachanov (RUS) vs. Yuichi Sugita (JPN) 61, 3-6, 6-4
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Rogerio Dutra Silva (BRA) 6-3, 6-2

1/8-finale
Peter Gojowczyk (GER) vs. (1) Jack Sock (USA) 6-3, 6-3
Robin Haase (NED) vs. (LL) Lukas Lacko (SVK) 7-6(4), 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. (3) Sam Querrey (USA) 6-4, 6-7(10), 7-6(5)
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 2-6, 6-2, 6-1

(7) David Ferrer (ESP) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 6-1
Hyeon Chung (KOR) vs. (4) John Isner (USA) 76(3), 5-7, 6-2
Karen Khachanov (RUS) vs. (6) Pablo Cuevas (URU) 6-2, 7-6(4)
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4

Kvartfinale
Robin Haase (NED) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(1), 6-2
(7) David Ferrer (ESP) vs. Hyeon Chung (KOR) 6-3, 6-2
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-6(4), 6-3

Semifinale
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Robin Haase (NED) 6-7(7), 7-6(3), 7-6(5)
(2) Juan Martin del Potro (ARG) vs. David Ferrer (ARG) 6-4, 6-4

Finale
(5) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (2) Juan Martin del Potro (ARG) 6-1, 4-6, 7-5

Grand Slam, Australian Open, Melbourne (AUS) – Hardcourt

R128: man-tir 15-16. januar
R64: ons-tor 17-18. januar
R32: fre-lør 19-20. januar
1/8-finale: søn-man 21-22. januar
Kvartfinale: tir-ons 23-24. januar
tor 25. januar: 2 semi women, 1 semi Men
fre 26. januar: 1 semi men
lør 27. januar: finale women
søn 28. januar: finale men

Spilleplan mandag 1. runde  
(Men øverste halvdel – Women nederste halvdel)

Rod Laver Arena (start 0100cet)
(7) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Francesca Schiavone (ITA) – W
(5) Venus Williams (USA) vs. Belinda Bencic (SUI) – W
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) ?? – M
NB 0900: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) – M
(23) Daria Gavrilova (AUS) vs. (Q) ??

Margaret Court Arena – start 0100cet
(13) Sloane Stephens (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) – W
(16) John Isner (USA) vs. Matthew Ebden (AUS) – M
NB 0500: Samantha Stosur (AUS) vs. Monica Puig (PUR) – W
NB 0900: (2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU)
(15) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) ??

Andre udvalgte kampe
(19) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Taylor Townsend (USA) – 0100cet C2 ***bem)
(24) Dominika Cibulkova (SVK) vs. Kaia Kanepi (EST) – 2. match C2
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Denis Shapovalov (CAN) – 3. match C2
(11) Kevin Anderson (RSA) vs. Kyle Edmund (GBR) – 0100cet C3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) ?? – ca. 0630cet C3
Kirsten Flipkens (BEL) vs. Alison Riske (USA) – 0100cet C5 ***bem)
Jana Fett (CRO) vs. Misa Eguchi (JPN) – 4. match C5 *bem)
(15) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Kateryna Kozlova (UKR) – 2. match C8 ***bem)
(30) Andrey Rublev (RUS) vs. David Ferrer (ESP) – 2. match C14
Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) ?? – 3. match C14
(30) Kiki Bertens (NED) vs. Catherine Bellis (USA) – 2. match C15 **bem)
*bem) Kan møde Caroline i R64 – **bem) Kan møde Caroline i R32
***bem) Kan møde Caroline i 1/8-finale

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/sites/default/files/2018-01/20180115_championship_schedule_Day1.pdf

Womens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte) – torsdag start 0000cet
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 2-6, 6-0
(24) Julia Boserup (USA) vs. Cagla Buyukakcay (TUR) 6-4, 6-4
Anna Blinkova (RUS) vs. (19) Roberta Vinci (ITA) 6-3, 6-2
(14) Bernarda Pera (USA) vs. Patty Schnyder (SUI) 6-3, 7-6(4)
Fangzhou Liu (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE) 5-7, 6-2, 6-4
(20) Sara Errani (ITA) vs. Jing-Jing Lu (CHN) 7-6, 6-3

Q64 (udvalgte) – start 0000cet
Lesley Kerkhove (NED) vs. Tamara Zidansek (SLO) – fre 3. match C14
Julia Boserup (USA) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 1-6, 4-6 (fredag)
(20) Sara Errani (ITA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-4

Kvalfinale (udvalgte)
(11) Luksika Kumkhum (THA) vs. (20) Sara Errani (ITA)

Mens singles – kvalifikation

Q128 (udvalgte)
(1) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Sam Groth (AUS) 6-4, 3-6, 7-6(3)
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Kenny De Schepper (FRA) 6-2, 7-6(2)
(25) Casper Ruud (NOR) vs. Tatsuma Ito (JPN) 4-6, 6-1, 6-4

Q64 (udvalgte)
Mathias Bourgue (FRA) vs. (1) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(3), 0-6, 6-4
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Dennis Novikov (USA) 6-7, 6-3, 6-3
(17) Dustin Brown (GER) vs. Di Su (CHN) 3-6, 6-4, 7-6(16)
Casper Ruud (NOR) vs. Dmitry Popko (KAZ) 7-5, 6-3

QFi (udvalgte)
(27) Elias Ymer (SWE) vs. Daria King (USA) – søn
Casper Ruud (NOR) vs. (11) Ernesto Escobedo (USA) – søn 0000cet

Eurosport Player viser kampe fra kvalifikationen fra onsdag kl. 0000cet

TV-dækning torsdag:
Eurosport Player: 2350-1400 (2 baner)
Eurosport 1: 0700-1000
Kvalkampe kan desuden følges på flere baner på https://ausopen.com/watch-live

Tilføjelse: Førnævnte link fungerede ved onsdagens kvalkampe, men ved starten natten til torsdag fremkommer denne fejlbesked:
The live event you are trying to watch is either unavailable or has not started“.

Women singles – hovedturnering

R128 (udvalgte)
Petkovic vs. (27) Kvitova
T. Maria vs. Sharapova
(5) Venus vs. Bencic
(7) Ostapenko vs. Schiavone
(24) Cibulkova vs. Kanepi
Stosur vs. Puig

Carolines 1/16-del
(30) Bertens vs. Bellis
Gibbs vs. (Q)
J. Fett vs. M. Eguchi
(2) Caroline vs. M. Buzarnescu

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Halep vs. (6) Pliskova
(3) Muguruza vs. (8) Garcia
(4) Svitolina vs. (5) Venus
(2) Caroline vs. (7) Ostapenko

Mens singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
(30) Rublev vs. Ferrer
(11) Anderson vs. Edmund
(20) Agut vs. Verdasco
Berdych vs. de Minaur

Kvartfinaler – hvis seedning holder
(1) Nadal vs. (6) Cilic
(3) Dimitrov vs. (8) Sock
(4) Zverev vs. (5) Thiem
(2) Federer vs. (7) Goffin

Den komplette schedule findes på https://ausopen.com/schedules

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers (Uge 2)

$75.000, Canberre (AUS) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

$50.000+H, Bangkok 1A (THA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Q16: [3] (611) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (792) Matej Sabanov (CRO) 5-7, 6-4, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [7] (722) Lukas Ollert (GER) 5-7, 7-5, 6-4

R32:
(Q) Frederik Løchte vs. [4] (265) Tsung-Hua Yang (TPE) 6-4, 6-3
(Q) (671) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (308) vs. Yannick Mertens (BEL) 6-4, 3-6, 7-5

1/8-finale:
Frederik Løchte vs. (326) Evgeny Karlovskiy (RUS) 4-6, 2-6 (onsdag)

Emil Ruusuvuori (FIN) vs. [7] (282) Yusuke Takahashi (JPN) 6-3, 3-6, 3-6 (torsdag)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Davie O’Hare (IRL) vs. (1) Sanchai & Sonchat Ratiwatana (THA) 3-6, 4-6 (onsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 2)

$25.000, USA F2 Futures, Long Beach, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Q64:
[15] (1360) August Holmgren (DEN) vs. Victor Krustev (CAN) 7-5, 6-3
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. [5] (706) Patrick Kypson (USA) 6-4, 3-6, 2-6 (lørdag)
Q32: August Holmgren vs. Brandon Nakashimi (USA) 3-6, 2-6 (søndag)

$15.000, GD Tennis Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64:
Nikolaj Katic (DEN) vs. Philipp Sikorski (UKR) 6-2, 1-6, 6-2
Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (1905) Nikolay Vylegzhanin (RUS) 4-6, 0-6

Q32: Nikolaj Katic vs. [4] (965) Zizou Bergs (BEL) 2-6, 1-6 (søndag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Joen Moth-Poulsen (DEN) vs. Aymen Ikhlef (ALG) 5-7, 2-6 (lørdag)

Uge 3

$15.000, CITY OF SUNRISE PRO TENNIS CLASSIC, FL (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Q128: Johannes Ingildsen (DEN) vs. Hillel Rousseau (HAI) – fre 1830cet

ITF Women (udvalgte)

ITF Junior (udvalgte uge 2)

Grade 2, Delhi ITF Juniors, New Delhi (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

Boys singles hovedturnering

R32: [5] (141) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) Sushant Dabas (IND) 1-6, 0-6 (tirsdag)

Boys doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Theo Vandeweghe (BEL) vs. Sushant Dabas/Rhythm Malhotra (IND) 6-2, 6-7(2), [4-10] (tirsdag)

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64: (lørdag)
[12] (1925) Gustav Theilgaard (DEN) vs. Philip Hobaek (SWE) 6-4, 6-2
[4] (1595) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (2047) Adam Heinonen (SWE) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (1673) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jonas Engstrom (SWE) 6-3, 4-6, 6-2

Q32: (lørdag)
Gustav Theilgaard vs. (WC) Linus Carlsson Halldin (SWE) 5-7, 6-4, 1-6 (lørdag)
Carl Emil Overbeck vs. (2047) David Nyman (SWE) 6-3, 6-3
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1925) Oskar Jonsson (SWE) 2-6, 4-6

QFi: Carl Emil Overbeck vs. Vilmer Tylehed (SWE) 6-1, 6-0

Boys singles hovedturnering

R64
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE) 3-6, 6-3, 6-1
(819) Elmer Møller (DEN) vs. Teodor Hessle (SWE) 6-1, 6-1
(213) Sebastian Grundtvig (DEN) – bye

R32
(Q) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) 2-6, 1-6
Elmer Møller vs. [7] (381) Jan Jermar (CZE) 6-7(5), 3-6
Sebastian Grundtvig vs. (737) Toby Samuel (GBR) 6-4, 6-7(1), 6-2

1/8-finale
[5] (361) Gustaf Strom (SWE) vs. [10] (473) Loris Pourroy (FRA) 6-2, 6-4
Sebastian Grundtvig vs. [14] (607) Fynn Kuenkler (GER) 6-4, 6-3

Kvartfinale:
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [8] (420) Leyton Rivera (SWE) 6-4, 6-1
[4] (284) Anton Ornberg (SWE) vs. (1061) Nino Ehrenschneider (GER) 6-4, 6-3
[3] (256) Kevin Chahoud (SWE) vs. [12] (516) Joachim Andreas Schaefer (NOR) 6-1, 6-2
Sebastian Grundtvig vs. [5] (361) Gustaf Strom (SWE) 6-7(3), 3-6 (torsdag)

Semifinale
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [4] (284) Anton Ornberg (SWE) 6-2, 6-1
[5] (361) Gustaf Strom (SWE) vs. [3] (256) Kevin Chahoud (SWE) 6-2, 6-1

Finale
[1] (188) Harry Wendelken (GBR) vs. [5] (361) Gustaf Strom (SWE) 6-2, 7-5

Boys doubles

1/8-finale: (WC) Carl Emil Overbeck (DEN)/Eric Van Nunen (SWE) vs. Kevin CHahoud/Isac Stroemberg (SWE) 6-2, 7-6(5)
Kvartfinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (7) Nino Ehrenschneider (GER)/Jan Jermar (CZE) 7-5, 1-6, [11-9]
Semifinale: Carl Emil Overbeck/Eric Van Nunen vs. (1) Johan Garpered/Anton Ornberg (SWE) 1-6, 3-6 (torsdag)

Girls singles kvalifikation

Q32:
[1] (923) Olivia Gram (DEN) vs. (2298) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-3
[2] (1041) Karoline Laursen (DEN) vs. Viktoria Leth (SWE) – 6-1, 6-3
(1672) Ida Hasselbalch (DEN) vs. Jessica Mridha (SWE) 6-1, 6-3
(2184) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (WC) Saga Akesson (SWE) 6-0, 6-1

Q16:
Olivia Gram vs. (WC) Greta Wallin (SWE) 6-1, 6-1
Karoline Laursen vs. (1729) Fanny Norin (SWE) 6-0, 6-3
Ida Hasselbalch vs. [3] (1094) Maja Radenkovic (SWE) – 0-6, 5-7
Martha Elisa Stemann VS. [7] (1401) Josefin Opitz (SWE) 2-6, 3-6 (søndag)

QFi:
Olivia Gram vs. Tuva Lindsten (SWE) 6-4, 6-0
Karoline Laursen (DEN) vs. [8] (1178) Leticia Temirhanova (SWE) 6-2, 6-1

Girls singles hovedturnering

R32 (mandag)
(Q) Karoline Laursen (DEN) vs. (1961) Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 5-7, 6-2, 2-6
(Q) Olivia Gram (DEN) vs. (576) Indianna Spink (GBR) 2-6, 7-5, 3-6
(1040) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [6] (298) Sydney Berlin (SWE) 5-3 Ret’d

1/8-finale
Aiisha Ali Hussain vs. Tiegan Aitken (GBR) 0-6, 6-2, 2-6 (tirsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram/Karoline Laursen (DEN) vs. (3) Maria Budin/Erin Richardson (GBR) 1-6, 4-6

Grade 4, 17th UAE – Abu Dhabi ITF Junior Championships by ADSC (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (166) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (676) Daniel Ibragimov (RUS) 6-1, 3-6, 6-2
(WC) (1595) Leo Borg (SWE) vs. Azamat Lukmanov (UZB) 4-6, 1-6 (tirsdag)
(384) Connor Thomson (GBR) vs. [2] (384) Lorenzo Rotoli (ITA) 6-4, 3-6, 6-3

1/8-finale
Holger Rune vs. (422) Flavio Cobolli (ITA) 3-6, 6-0, 7-6(8)
Connor Thomson (GBR) vs. (609) Theo Schneider (FRA) 6-3, 6-1

Kvartfinale
Holger Rune vs. (1137) Guy Den Ouden (NED) 7-5, 7-5
[3] (262) Mann Shah (IND) vs. [5] (288) Alibek Kachmazov (RUS) 7-6(5), 4-6, 7-5
(545) Karol Paluch (POL) vs. [8] (350) Ivan Denisov (RUS) 6-2, 6-2
Connor Thomson (GBR) vs. (Q) (1340) Fons Van Sambeek (NED) 6-1, 4-6, 6-1

Semifinale (fredag)
Holger Rune vs. [3] (262) Mann Shah (IND) 5-7, 5-7
(545) Karol Paluch (POL) vs. Connor Thomson (GBR) – 1100 C1

Boys doubles

1/8-finale:
Holger Rune (DEN)/Matei Adrian Georgescu (ROU) vs. Daniel Ibragimov/Marat Sharipov (RUS) 7-5, 6-2
Leo Borg (SWE)/Peter Alam (GER) vs. Guy Den Ouden/Fons Van Sambeek (NED) 4-6, 61, [10-8]
Kvartfinale: Holger Rune/Georgescu vs. Liam Liles/Bart Nouws (NED) 6-3, 6-2
Semifinale: Holger Rune/Georgescu vs. Karol Paluch (POL)/Connor Thomson (GBR) 7-5, 6-2
Finale: Holger Rune/Georgescu vs. Martin Breysach/Theo Schneider (FRA) 3-6, 6-3, [15-13]

Uge 3

Grade 1, AGL Loy Yang Traralgon Junior International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Girls singles kvalifikation

Q32: [13] (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (208) Dakota Fordham (USA) 6-2, 6-2
QFi: Hannah Viller Møller vs. (251) Joanne Zuger (SUI) 6-3, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64 – udvalgte (søndag)
[1] (6) En Shuo Liang (TPE) vs. (86) Daria Frayman (RUS) – NB 0030cet
[11] (24) Yuki Naito (JPN) vs. (46) Oona Orpana (FIN) – NB 0030cet
(45) Cori Gauff (USA) vs. (36) Clara Burel (FRA) – NB 0030cet
(Q) (141) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (35) Alina Charaeva (RUS) – NB 0030cet

Hong Kong ITF Junior Tournament (Grade 4) (CHN) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q32: (1696) Kevin Chen (DEN) vs. Hoi Man Kevin Wong (HKG) 6-2, 6-1
Q16: Kevin Chen vs. [4] (906) Hong-Lin Fu (TPE)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)