Dagens kampe fredag 9. marts: Seedede spillere i samtlige WTA kampe. ATP færdiggør 1. runde

På foto: Simona Halep
De seedede i øverste halvdel hos kvinderne træder alle direkte ind i 2. runde fredag, hvor (2) Simona Halep, (3) Garbine Muguruza, (5) Karolina Pliskova og (6) Jelena Ostapenko sam (9) Petra Kvitova skal i aktion

Inden de 32 seedede ved WTA Premier Mandatory turneringen BNP Paribas Open i Indian Wells har slået til en eneste bold i turneringen, er der allerede tyndet gevaldigt ud i deltagerfeltet.
Først deltog 48 spillere i kvalifikationen, hvor de første 36 blev sendt ud, og i 1. runde af hovedturneringen konkurrerede de 12 vindere af kvalfinalerne sammen med de 52 useedede, som var direkte i hovedturneringen om at blive blandt de 64 deltagere, som stadig er med, når 2. runde (R64) indledes fredag kl. 2000.

Da der er 32 seedede i turneringen betyder det, at de 32 vindere fra 1. runde alle møder seedede modstandere.
Ofte er der meget lidt forskel på niveauet hos spillerne i top 100, og derfor vil der uden tvivl være mange af de seedede, der allerede må forlade turneringen efter en enkelt kamp.

Samtlige kampe hos kvinderne kan følges på WTATV.com fra kl. 2000, hvor der indledes med 5 WTA-kampe.
Fra kl. 22 kan man følge med på TV2 Sport, som derfor ikke viser den første kamp på Stadium 2 mellem 9. seedede Petra Kvitova (CZE), som møder Yulia Putintseva (KAZ), men TV2 Play sender dog fra kl. 20.

TV2 Sport viser formentlig den næste kamp på Stadium 2, hvor 17. seedede CoCo Vandeweghe (USA) møder Kaia Kanepi (EST), som har format til at slå de bedste, når spillet fungerer.
Samtidig spiller 31. seedede Agnieszka Radwanska (POL) på Stadium 6 mod 20-årige Naomi Osaka (JPN), som i 1. runde vandt 6-4, 6-4 over Maria Sharapova (RUS), og polakken bliver nok nødt til at finde noget af sit “finurlige” spil frem for at undgå samme skæbne mod den formstærke japaner.

I 3. kamp på Stadium 1 – efter 2 ATP 1. runde kampe – får 1. seedede Simona Halep (ROU) næppe problemer mod Kristyna Pliskova (CZE), som med sejr kan sørge for, at Caroline for at generobre 1. pladsen på ranglisten kan “nøjes” med at nå finalen, ellers skal hun vinde turneringen, og Halep må højst nå semifinalen.

Samtidig spiller 6. seedede Jelena Ostapenko (LAT) på Stadium 3 mod Belinda Bencic (SUI), der med nød og næppe vandt i 1. runde 1-6, 6-3, 7-6(4) over Timea Babos (HUN).

De sidste to kampe på TV2 Sport bliver formentlig 5. seedede Karolina Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU), og tidligst kl. 04 lørdag morgen 3. seedede Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Sachia Vickery (USA).

Caroline Wozniackis modstander blev fundet, da Lara Arruabarrena (ESP) overraskende vandt 3-6, 6-3, 6-4 over Lesia Tsurenko (UKR), som havde vundet alle 3 indbyrdes opgør i 2 sæt, og desuden havde ukraineren netop genvundet titlen i Acapulco, men det er ikke et særsyn, at en spiller efter en finalesejr taber sin første kamp i næste turnering.
Kampen spilles tidligst lørdag aften dansk tid eller i løbet af natten til søndag.

Hos herrerne færdigspilles 1. runde i nederste halvdel af lodtrækningen.
Alle kampe kan følges på Tennistv.com, som desuden viser double-kampe, hvor Juan Martin del Potro (ARG) og Grigor Dimitrov (BUL) kl. 03 natten til lørdag på Stadium 2 møder det spanske par Marc Lopez og Feliciano Lopez.

I optakten til torsdagens kampe blev det 15-årige ukrainske supertalent Marta Kostyuk nævnt, og hun vandt natten til fredag 6-3, 7-5 over Dalila Jakupovic (SLO)
I semifinalen møder hun 8. seedede Anna Karolina Schmiedlova (SVK), men man skal være villig til at ofre nattesøvn for at følge kampen på livestream kl. 03 natten til lørdag.


#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA + ATP (uge 10)

BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Den komplette schedule for WTA+ATP findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

TV-dækning: TV2 Sport, WTATV.com (fra onsdag)
Deltagere: Næsten alle topspillere

Spilleprogram fredag-lørdag (udvalgte)

Alle kampe vises på WTATV.com.
TV2 Play sender fra kl. 2000, TV2 Sport fra kl. 2200

Qiang Wang (CHN) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(14) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Svetlana Kuznetsova (RUS) 4-6, 6-3, 6-3
Naomi Osaka (JPN) vs. (31) Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-7(4), 7-6(3), 6-4

2. match:
(17) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) – S2
(25) Barbora Strycova (CZE) vs. Petra Martic (CRO) – S9

3. match:
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) – S1
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Belinda Bencic (SUI) – S3
(32) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) – S5
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. Maria Sakkari (GRE)

4. match:
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) – S3
(23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) – S4

NB lør 0400 Stadium 1:
(3) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Sachia Vickery (USA)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-4, 6-4
Sorana Cirstia (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-3
Serena Williams (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-3
(WC) Sofya Zhuk (RUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
– (Carolines 1/32-del)
Katerina Siniakova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-2, 7-6(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 7-6(2), 7-6(4)
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Leisa Tsurenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) – bye

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (fra torsdag)
Deltagere: Næsten alle topspillere

Spilleprogram fredag-lørdag (udvalgte)

Alle kampe vises på tennistv.com.
Viaplay sender fra kl. 2000, TV3 Sport fra kl. 2130

2000:
Gael Monfils (FRA) vs. Matthew Ebden (AUS) – S1
(Q) Marcos Baghdatis (CYP) vs. (PR) Yoshihito Nishioka (JPN) – S3
Mikhail Youzhny (RUS) vs. Joao Sousa (POR) – S5

2. match:
Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) – S1
Viktor Troicki (SRB) vs. Marton Fucsovics (HUN) – S3
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. Gilles Simon (FRA) – S4
(Q) Yuki Bhambri (IND) vs. (Q) Nicolas Mahut (FRA) – S7

3. match:
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Tennys Sandgren (USA) – S2
Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Alex De Minaur (AUS) – S4
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) – S9

4. match:
(Q) Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) – S2
(LL) Dudi Sela (ISR) vs. Peter Gojowczyk (GER) – S6

5. match:
Thomas Fabbiano (ITA) vs. (WC) Bradley Klahn (USA) – S3
Mihail Kukushkin (KAZ) vs. Mischa Zverev (GER) – S5
Leonardo Mayer (ARG) vs. Victor Estrella Burgos (DOM) – S6
(Q) Tim Smyczek (USA) vs. Laslo Djere (SRB) – S7

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 6-2, 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) 2-6, 7-6(4), 6-3

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
Talor Fritz (USA) vs. (WC) Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(6), 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(4)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 10)

$75.000, Zhuhai (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

$50.000+H, Santiago (CHI) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – GRUS
Tidsforskel: cet -4 timer

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, Zhuhai Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32: (185) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (532) Urszula Radwanska (POL) 7-6(3), 6-2
1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (Q) (320) Fang Ying Zun (CHN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Marta Kostyuk vs. (169) Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 7-5
Semifinale: Marta Kostyuk vs. [8] (131) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) – lør 0300cet

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 10)

$25.000, Sherbrooke Futures (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (550) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1070) Luis David Martinez (VEN) 6-3, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [14] (834) Ricardo Rodriguez (VEN) 3-6, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(357) Mikael Ymer (SWE) vs. (482) Samuel Monette (CAN) – ons NB 2400cet
(Q) Frederik Løchte vs. (359) Jared Hiltzik (USA) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: (2) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Gregoire Jacq (FRA) vs. Adrien Bossel (SUI)/Joris De Loore (BEL) 5-7, 4-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 10)

$15.000, TOPSPIN ENERGY CUP, Solarino (ITA) – Carpet

R32 (udvalgte):
(999) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (758) Shelby Talcott (USA) – man ca. 1100
(WC) Olga Helmi (DEN) vs. (997) Nandini Sharma (IND) 6-4, 3-6, 4-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Jennifer Timotin (IRL) vs. Mary Closs/Almee Tarun (USA) 4-6, 1-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 10)


Grade 4, ITF Kramfors High Coast Junior World Ranking Tournament 2018 (SWE) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(889) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Erik Sarlvik (SWE) 6-0, 6-1
(937) Leo Borg (SWE) vs. (1412) Aleksandr Stekolschikov (RUS) 3-6, 6-4, 6-4
(1773) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1450) Melker Isaksson (SWE) 2-6, 5-7 (mandag)

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. [1] (255) Kevin Chahoud (SWE) 1-6, 2-6 (onsdag)
Leo Borg (SWE) vs. [7] (588) David Quayle (GBR) 6-1, 3-6, 4-6 (onsdag)

Boys Doubles

1/8-finale: Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (4) Oliver Andersson/Hugo Regner (SWE) 3-6, 4-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (2252) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (Q) (2379) Othilia Brodin (SWE) 0-6, 0-6 (onsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Nikoline Gullacksen (DEN)/Maria Fernanda Morales (SWE) vs. Amanda Citre/Fanny Norin (SWE) 6-4, 3-6, [7-10] (tirsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilb