Dagens kampe lørdag 10. marts: Caroline Wozniacki skal spille lørdag nat, ikke før 0100

Caroline Wozniacki
© 2018 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una
De seedede i nedre halvdel hos kvinderne træder alle direkte ind i 2. runde lørdag, hvor bla. (2) CAROLINE WOZNIACKI, Elina Svitolina, Venus Williams, Caroline Garcia, Angie Kerber samt Sloane Stephens skal i aktion

Inden de 32 seedede ved WTA Premier Mandatory turneringen BNP Paribas Open i Indian Wells har slået til en eneste bold i turneringen, er der allerede tyndet gevaldigt ud i deltagerfeltet.
Først deltog 48 spillere i kvalifikationen, hvor de første 36 blev sendt ud, og i 1. runde af hovedturneringen konkurrerede de 12 vindere af kvalfinalerne sammen med de 52 useedede, som var direkte i hovedturneringen om at blive blandt de 64 deltagere, som stadig er med, når 2. runde (R64) blev indledt fredag kl. 2000.
Lørdag forsætter de seedede i nedre halvdel med at spille.

Caroline Wozniackis modstander blev fundet, da Lara Arruabarrena (ESP) overraskende vandt 3-6, 6-3, 6-4 over Lesia Tsurenko (UKR), som havde vundet alle 3 indbyrdes opgør i 2 sæt, og desuden havde ukraineren netop genvundet titlen i Acapulco, men det er ikke et særsyn, at en spiller efter en finalesejr, taber sin første kamp i næste turnering.

Caroline’s kamp spilles tidligst lørdag nat kl. 0100 dansk tid.

I optakten til torsdagens kampe blev det 15-årige ukrainske supertalent Marta Kostyuk nævnt, og hun vandt natten til fredag 6-3, 7-5 over Dalila Jakupovic (SLO)
I semifinalen møder hun 8. seedede Anna Karolina Schmiedlova (SVK), men man skal være villig til at ofre nattesøvn for at følge kampen på livestream kl. 03 natten til lørdag. (Da dette skrives er kampen ikke startet fredag nat.)

Tilføjelse: Marta Kostyuk vandt 6-2, 6-4 i semifinalen, og hun møder i finalen kl. 0600 dansk tid Maryna Zanevska (BEL). Se evt. link til livestream herunder.


#FedCup, #WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA + ATP (uge 10)

BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Den komplette schedule for WTA+ATP findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


WTA Premier Mandatory, BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

TV-dækning: TV2 Sport, WTATV.com (fra onsdag)
Deltagere: Næsten alle topspillere

Spilleprogram søndag-mandag (udvalgte R32)

Alle kampe vises på WTATV.com.
TV2 Play sender fra kl. 1900, TV2 Sport fra kl. 2310.

Start 1900cet
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) – S1
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) – S3

2. match:
NB 2030: (13) Sloane Stephens (USA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) – S2 (R64)
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (32) Shuai Zhang (CHN)

3. match:
(10) Angelique Kerber (GER) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – S2 (TBF 3-6)
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Petra Martic (CRO) – S4

4. match:
(1) Simona Halep (ROU) vs. (WC) Caroline Dolehide (USA) – S1
(14) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Qiang Wang (CHN) – S4

5. match:
(17) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Maria Sakkari (GRE) – S2

NB mandag 0430cet
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Naomi Osaka (JPN) – S1

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64: start mandag 2000cet
(4) Johanna Larsson (SWE) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-3
(15) Sachia Vickery (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 4-0 Ret’d
Vera Zvonareva (RUS) vs. Victoria Duval (USA) 6-2, 6-1

QFi:
(14) Kurumi Nara (JPN) vs. (4) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 7-6(3)
Vera Zvonareva (RUS) vs. (16) Bernarda Pera (USA) 5-7, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Belinda Bencic (SUI) vs. Timea Babos (HUN) 1-6, 6-1, 7-6(4)
(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. Maria Sharapova (RUS) 6-4, 6-4
Sorana Cirstia (ROU) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-3
Serena Williams (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-3
(WC) Sofya Zhuk (RUS) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Heather Watson (GBR) 6-4, 6-2
– (Carolines 1/32-del)
Katerina Siniakova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-2, 7-6(6)
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 7-6(2), 7-6(4)
(Q) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Leisa Tsurenko (UKR) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Caroline Wozniacki (DEN) – bye

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Caroline Dolehide (USA) vs. (30) Dominika Cibulkova (SVK) 5-7, 6-3, 6-4
Qiang Wang (CHN) vs. (22) Elise Mertens (BEL) 4-6, 6-3, 6-3
(14) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (11) Johanna Konta (GBR) 7-6(5), 6-4
Aryna Sabalenka (BLR) vs. (19) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-4, 6-3
Petra Martic (CRO) vs. (25) Barbora Strycova (CZE) 7-5, 6-4
(6) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Belinda Bencic (SUI) 6-4, 3-6, 6-1

(Q) Sachia Vickery (USA) vs. Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 7-5, 6-1
Naomi Osaka (JPN) vs. (31) Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-2
(17) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-0, 7-6(6)
Maria Sakkari (GRE) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 6-4, 6-2
(9) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-7(4), 7-6(3), 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. (23) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-4, 6-1
(32) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-3
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-6(4), 6-1
== (nederste halvdel)
(8) Venus Williams (USA) vs Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-4
Serena Williams (USA)  vs. (29) Kiki Bertens (NED) 7-6(5), 7-5
(21) Anastasija Sevastova (LAT) vs Monica Puig (PUR) 6-2, 2-6, 6-1
(12) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 6-4, 6-1
Danielle Collins (USA) vs. (15) Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(1)
Sofya Zhuk (RUS) vs. (18) Magdalena Rybarikova (SVK) 6-3, 2-6, 7-5
(27) Carla Suarez Navarro (ESP) vs Su-Wei Hsieh (TPE) 6-4, 2-6, 6-3
(4) Elina Svitolina (UKR) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-3

(7) Caroline Garcia (FRA) vs Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(26) Daria Gavrilova (AUS) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 7-6(3), 6-2
(24) Elena Vesnina (RUS) vs Catherine Bellis (USA) 2-6, 6-1, 6-1
(20) Daria Kasatkina (RUS) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 5-2 Ret’d
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (28) Anett Kontaveit  (EST) 6-2, 6-4
(2) CAROLINE WOZNIACKI (DAN) vs Lara Arruabarrena (ESP) 6-4 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-indian-wells-usa-609#orderofplay


ATP 1000,BNP Paribas Open, Indian Wells, CA (USA) – Hardcourt

TV-dækning: TV3 Sport, Tennistv.com (fra torsdag)
Deltagere: Næsten alle topspillere

Spilleprogram lørdag-søndag (udvalgte R64)

Alle kampe vises på tennistv.com.
Viaplay sender fra kl. 1900, TV3 Sport fra 1945

Start 1900cet:
(15) John Isner (USA) vs. Gael Monfils (FRA) – S2
(21) Kyle Edmund (GBR) vs. (LL) Dudi Sela (ISR) – S4
(31) Philip Kohlschreiber (GER) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) – S5
(24) Gilles Muller (LUX) vs. Pierrre-Hugues Herbert (FRA) – S7

2. match:
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) – S1
(29) David Ferrer (ESP) vs. (WC) Tennys Sandgren (USA) – S3
(9) Lucas Pouille (FRA) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND) – S5
(28) Feliciano Lopez (ESP) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) – S6

3. match:
(1) Roger Federer (SUI) vs. Federico Delbonis (ARG) – S1 (TBF 6-3, 2-2)
(22) Kei Nishikori (JPN) vs. Leonardo Mayer (ARG) – S3

4. match:
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Marton Fucsovics (HUN) – S2
(18) Sam Querrey (USA) vs. Mischa Zverev (GER) – S3

5. match:
(8) Jack Sock (USA) vs. Thomas Fabbiano (ITA) – S1
(32) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) – S3
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Marcos Baghdatis (CYP) – S4

6. match:
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Joao Sousa (POR) – S2

NB mandag 0300cet
(6) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (WC) Alex De Minaur (AUS)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q64:
Casper Ruud (NOR) vs. (16) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Bjorn Fratangelo (USA) 6-4, 6-4

QFi:
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Casper Ruud (NOR) 2-6, 6-2, 6-2
Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (23) Norbert Gombos (SVK) 2-6, 7-6(4), 6-3

Singles hovedturnering

R128 (udvalgte)
Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 6-3, 6-4
Talor Fritz (USA) vs. (WC) Reilly Opelka (USA) 4-6, 7-6(6), 6-4
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Karen Khachanov (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(4)

R64 (udvalgte øverste halvdel)
(25) Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Michell Krueger (USA) 6-2, 6-2
(20) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Peter Polansky (CAN) 6-1, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 4-6, 7-6(2), 6-4
(12) Tomas Berdych (CZE) vs. Maximillian Martereer (GER) 6-1, 6-4
(23) Hyeon Chung (KOR) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-7(9), 6-3, 6-3
(30) Pablo Cuevas (URU) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(4), 6-3
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 3-6, 6-3

Fernando Verdasco (ESP) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 4-6, 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (27) Andrey Rublev (RUS) 6-4, 7-6(4)
Borna Coric (CRO) vs. (19) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-0, 6-3
(13) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 6-2
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Horacio Zeballos (ARG) 3-6, 6-3, 7-6(3)
Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA) 6-7(6), 7-5, 6-4
Nicolas Kicker (ARG) vs. (26) Damir Dzumhur (BIH) 4-6, 6-2, 6-1
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 7-5, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 10)

$75.000, Zhuhai (CHN) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

$50.000+H, Santiago (CHI) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – GRUS
Tidsforskel: cet -4 timer

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$60.000, Zhuhai Open (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

R32: (185) Marta Kostyuk (UKR) vs. (Q) (532) Urszula Radwanska (POL) 7-6(3), 6-2
1/8-finale: Marta Kostyuk vs. (Q) (320) Fang Ying Zun (CHN) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Marta Kostyuk vs. (169) Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 7-5
Semifinale: Marta Kostyuk vs. [8] (131) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-4
Finale: (193) Maryna Zanevska (BEL) vs. Marta Kostyuk 6-2, 6-4

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 10)

$25.000, Sherbrooke Futures (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: (550) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (1070) Luis David Martinez (VEN) 6-3, 6-4
QFi: Frederik Løchte vs. [14] (834) Ricardo Rodriguez (VEN) 3-6, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(357) Mikael Ymer (SWE) vs. (482) Samuel Monette (CAN) – ons NB 2400cet
(Q) Frederik Løchte vs. (359) Jared Hiltzik (USA) 4-6, 6-4, 2-6 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: (2) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Gregoire Jacq (FRA) vs. Adrien Bossel (SUI)/Joris De Loore (BEL) 5-7, 4-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 10)

$15.000, TOPSPIN ENERGY CUP, Solarino (ITA) – Carpet

R32 (udvalgte):
(999) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (758) Shelby Talcott (USA) – man ca. 1100
(WC) Olga Helmi (DEN) vs. (997) Nandini Sharma (IND) 6-4, 3-6, 4-6 (mandag)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Jennifer Timotin (IRL) vs. Mary Closs/Almee Tarun (USA) 4-6, 1-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 10)


Grade 4, ITF Kramfors High Coast Junior World Ranking Tournament 2018 (SWE) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(889) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Erik Sarlvik (SWE) 6-0, 6-1
(937) Leo Borg (SWE) vs. (1412) Aleksandr Stekolschikov (RUS) 3-6, 6-4, 6-4
(1773) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1450) Melker Isaksson (SWE) 2-6, 5-7 (mandag)

1/8-finale
Carl Emil Overbeck vs. [1] (255) Kevin Chahoud (SWE) 1-6, 2-6 (onsdag)
Leo Borg (SWE) vs. [7] (588) David Quayle (GBR) 6-1, 3-6, 4-6 (onsdag)

Boys Doubles

1/8-finale: Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (4) Oliver Andersson/Hugo Regner (SWE) 3-6, 4-6 (tirsdag)

Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (2252) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (Q) (2379) Othilia Brodin (SWE) 0-6, 0-6 (onsdag)

Girls doubles

1/8-finale: Nikoline Gullacksen (DEN)/Maria Fernanda Morales (SWE) vs. Amanda Citre/Fanny Norin (SWE) 6-4, 3-6, [7-10] (tirsdag)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilb