Stærkt spillende Azarenka møder ligeledes stærkt spillede Heather Watson. Tsonga 4. kamp på Court No. 2.

Grand Slam Wimbledon (GBR) 

CENTRE COURT – 14:00
1. Victoria Azarenka (BLR) v Heather Watson (GBR)
2. Rafael Nadal (ESP) [4] v Karen Khachanov (RUS) [30]
3. Andy Murray (GBR) [1] v Fabio Fognini (ITA) [28]

NO.1 COURT – 14:00
1. Steve Johnson (USA) [26] v Marin Cilic (CRO) [7]
2. Johanna Konta (GBR) [6] v Maria Sakkari (GRE)
3. Naomi Osaka (JPN) v Venus Williams (USA) [10]

NO.2 COURT – 12:30
1. Aljaz Bedene (GBR) v Gilles Muller (LUX) [16]
2. Shuai Peng (CHN) v Simona Halep (ROU) [2]
3. Jelena Ostapenko (LAT) [13] v Camila Giorgi (ITA)
4. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12] v Sam Querrey (USA) [24]

NO.3 COURT – 12:30
1. Kei Nishikori (JPN) [9] v Roberto Bautista Agut (ESP) [18]
2. Carina Witthoeft (GER) v Elina Svitolina (UKR) [4]
3. Natela Dzalamidze (RUS) / Veronika Kudermetova (RUS) v
Yung-Jan Chan (TPE) [3] / Martina Hingis (SUI) [3]

COURT 12 – 12:30
1. Oceane Dodin (FRA) / Tatjana Maria (GER) v
Ekaterina Makarova (RUS) [2] / Elena Vesnina (RUS) [2]
2. Dominika Cibulkova (SVK) [8] v Ana Konjuh (CRO) [27]
3. Ashleigh Barty (AUS) [8] / Casey Dellacqua (AUS) [8] v
Chia-Jung Chuang (TPE) / Misaki Doi (JPN)
4. Kevin Anderson (RSA) v Ruben Bemelmans (BEL)

COURT 18 – 12:30
1. Caroline Garcia (FRA) [21] v Madison Brengle (USA)
Tidligst 14:00
2. Andreja Klepac (SLO) [15] / Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) [15] v
Mona Barthel (GER) / Anett Kontaveit (EST)
3. Benoit Paire (FRA) v Jerzy Janowicz (POL)

COURT 6 – 12:30
1. Kai-Chen Chang (TPE) / Sloane Stephens (USA) v
Anna-Lena Groenefeld (GER) [12] / Kveta Peschke (CZE) [12]
2. Raven Klaasen (RSA) [7] / Rajeev Ram (USA) [7] v
Purav Raja (IND) / Divij Sharan (IND)
3. Jack Sock (USA) / Madison Keys (USA) v
Guillermo Duran (ARG) / Alicja Rosolska (POL)
4. John-Patrick Smith (AUS) / Sloane Stephens (USA) v
Marcelo Demoliner (BRA) / Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)

COURT 7 – 12:30
1. Nadiia Kichenok (UKR) / Olga Savchuk (UKR) v
Elise Mertens (BEL) / Demi Schuurs (NED)
2. Julio Peralta (CHI) [15] / Horacio Zeballos (ARG) [15] v Nikola Mektic (CRO) / Franko Skugor (CRO)
3. Wesley Koolhof (NED) / Demi Schuurs (NED) v
Liam Broady (GBR) / Naomi Broady (GBR)
4. Andre Sa (BRA) / Raquel Atawo (USA) v
Nikola Mektic (CRO) / Ana Konjuh (CRO)

COURT 8 – 12:30
1. Hao-Ching Chan (TPE) [9] / Monica Niculescu (ROU) [9] v
Ipek Soylu (TUR) / Varatchaya Wongteanchai (THA)
2. Hans Podlipnik-Castillo (CHI) / Andrei Vasilevski (BLR) v
Juan Sebastian Cabal (COL) [12] / Robert Farah (COL) [12]
3. Nenad Zimonjic (SRB) / Victoria Azarenka (BLR) v
Henri Kontinen (FIN) / Heather Watson (GBR)
4. Sam Groth (AUS) / Robert Lindstedt (SWE) v
Jamie Murray (GBR) [3] / Bruno Soares (BRA) [3]

COURT 11 – 12:30
1. Nicholas Monroe (USA) / Artem Sitak (NZL) v
Matt Reid (AUS) / John-Patrick Smith (AUS)
2. Andres Molteni (ARG) / Xenia Knoll (SUI) v
Philipp Petzschner (GER) / Kirsten Flipkens (BEL)
3. Nicholas Monroe (USA) / Asia Muhammad (USA) v
Artem Sitak (NZL) / Olga Savchuk (UKR)
4. Alexander Peya (AUT) / Carina Witthoeft (GER) v
Mikhail Elgin (RUS) / Anastasia Rodionova (AUS)

COURT 14 – 12:30
1. Julien Benneteau (FRA) / Vasek Pospisil (CAN) v
Ivan Dodig (CRO) [6] / Marcel Granollers (ESP) [6]
2. Svetlana Kuznetsova (RUS) / Kristina Mladenovic (FRA) v
Monique Adamczak (AUS) / Storm Sanders (AUS)
3. Adil Shamasdin (CAN) / Maria Sanchez (USA) v
Dmitry Tursunov (RUS) / Daria Gavrilova (AUS)

COURT 16 – 12:30
1. Thanasi Kokkinakis (AUS) / Jordan Thompson (AUS) v
Marcus Daniell (NZL) / Marcelo Demoliner (BRA)
2. Scott Lipsky (USA) / Alla Kudryavtseva (RUS) v
John Peers (AUS) / Sabine Lisicki (GER)
3. Mate Pavic (CRO) / Lyudmyla Kichenok (UKR) v
Marcus Daniell (NZL) / Darija Jurak (CRO)
4. Santiago Gonzalez (MEX) / Arantxa Parra Santonja (ESP) v
Purav Raja (IND) / Eri Hozumi (JPN)

COURT 17 – 12:30
1. Hugo Nys (FRA) / Antonio Sancic (CRO) v
Fabrice Martin (FRA) [13] / Daniel Nestor (CAN) [13]
Tidligst 14:00
2. Ken Skupski (GBR) / Neal Skupski (GBR) v
Rohan Bopanna (IND) [8] / Edouard Roger-Vasselin (FRA) [8]
3. Leander Paes (IND) / Yifan Xu (CHN) v
Fabrice Martin (FRA) / Raluca Olaru (ROU)
4. Divij Sharan (IND) / Zhaoxuan Yang (CHN) v
Ken Skupski (GBR) / Jocelyn Rae (GBR)

TO BE ARRANGED
Tidligst 18:00
1. Dominic Inglot (GBR) / Laura Robson (GBR) v
Andre Begemann (GER) / Nicole Melichar (USA)
2. Neal Skupski (GBR) / Anna Smith (GBR) v
Joe Salisbury (GBR) / Katy Dunne (GBR)

Den komplette spilleplan findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

Udvalgte turneringer Uge 26

ATP Challengers:

43K Recanati, (ITA)
MD R2: Luca Vanni def Frederik Nielsen 62 26 62 (onsdag)
MD R1: Frederik Nielsen def. Agustin Velotti 46 76(3) 63 (mandag)

€43K Marburg (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

15K, De Haan (BEL) – Grus
Jolan Cailleau vs Johannes Ingildsen 63 62 (tirsdag)
August Holmgren vs Omar Salman 67(10) 26 (tirsdag)

15K, Torres Vedras (POR)
Benjamin Hannestad vs Joao Monteiro (4) – 36 26 (torsdag)
Benjamin Hannestad (DEN) vs. Alexis Klegou 75 46 76(1) (onsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Castrium (NED) – Grus
Fredag:
Philip har vundet kvartfinalen over den 6. seedet, Brian Shi, USA, 4-6 6-4 6-2.
Det var et meget tæt kamp med mange lange dueller, hvor Philip blev ved med at slide og hænge i, hvilket gav ham 2. sæt, overtaget i 3.sæt og til sidst kampen

Clara Tauson vs Daria Frayman (2) tidligst 14.00

Tidligere resultater:

Clara Tauson vs Diane Parry 62 62 (torsdag)
Philip Hjorth vs Baptiste Anselmo 75 75 (torsdag)

Georgia Drummy/Maria Tyrina vs Danai Petroula/ Clara Tauson 64 06 10-8 (torsdag)

Valentina Ivanov (AUS)/Hannah Viller Møller (DEN)vsSabina Dadaciu (USA)/Nikki Redelijk (USA) 61 46 1-10 (onsdag)
Philip Hjorth (DEN) vs Amdatus Admiraal 75 62 (onsdag)
Cara Tauson vs Darjo Semenistaja 62 62 (tirsdag)

Sebastian Grundtvig (DEN)
Modtaget fra Sebastian Grundtvig:
“Fik desværre ondt i min akillescene i kval finalen igår. Havde første sæt og bagud 1-0 i 2 sæt da det kom. Kunne desværre ikke bevæge mig. Hader at trække mig”.

Grade 4, Tallin (EST) – Hardcourt
Olivia Gram (DEN) vs Stefanija Polischuk(POL) 67(4) 76(3) 16 (tirsdag)

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Tennis Europe (udvalgte)

 

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.