Nederlag mod Caroline Garcia kan forhindre Caroline Wozniacki i at møde Venus Williams, som fører 7-0 indbyrdes

Ved WTA-slutspillet i 2014 viste Simona Halep på samme tid fair play og den rette sportsånd, da hun i den sidste puljekamp kunne have forhindret, at Serena Williams slap videre fra den pulje, hvor Halep havde sikret sig videre til semifinalen med sejre i de 2 første kampe mod Serena, som efter en uengageret indsats blev besejret 6-0, 6-2, og 6-2, 6-3 over Eugenie Bouchard.

Et 0-2 nederlag til Ana Ivanovic i den sidste kamp ville nemlig betyde, at Ivanovic gik videre sammen med Halep, hvorimod et 1-2 nederlag ville sende Serena videre på bekostning af Ivanovic, som derfor var topmotiveret, og hun var godt på vej til at holde Serena ude, da serberen vandt 9-7 i 1. sæts tiebreak.
Halep’s konkurrence-mentalitet forbød hende dog at spekulere taktisk i resultatet, og hun gik derfor efter at vinde kampen, og da hun vandt 2. sæt 6-3, var Serena sikker på at gå videre til semifinalen, selvom Halep alligevel tabte kampen 3-6 i 3. sæt.
Denne chance udnyttede Serena, da hun i semifinalen vandt 2-6, 6-3, 7-6(6) over Caroline Wozniacki, og Serena tog derefter en grusom hævn for nederlaget i puljen med finalesejr over Halep 6-3, 6-0.

Før de sidste kampe i Red Group er Caroline Wozniacki i en lignende situation, idet hun i tilfælde af nederlag mod Caroline Garcia kan havne på gruppens 2. plads og overlade 1. pladsen til Garcia, hvilket dog forudsætter, at Elina Svitolina derefter besejrer Halep, hvorved Garcia vil blive no. 1 på grund af reglen om, at indbyrdes opgør er afgørende, hvis 2 spillere har vundet 2 kampe.

Hvis denne situation opstår, er en sidegevinst for Wozniacki, at hun i semifinalen undgår at møde Venus Williams, som hun aldrig har vundet over i deres 7 indbyrdes opgør, hvorimod hun fører 5-3 mod Karolina Pliskova, som hun i indeværende år har besejret 2 gange, men til gengæld også har tabt til 3 gange.

Efter den overbevisende indsats, som Wozniacki har leveret i de 2 første puljekampe, hvor hverken årets mest vindende spiller Svitolina eller ranglistens no. 1 Halep opnåede mere en 2 partier i hele kampen, er hensynet til statistikker for indbyrdes opgør formentlig fuldkommen ligegyldig.
Hvis danskeren kan bevare spilleglæden og den mentale balance, som hun har udstrålet, vil chancen for at få slettet nullet i statistikken mod Venus være oplagt, og derfor kan hun formentlig mobilisere den nødvendige motivation, som også kan sikre sejren over navnesøster Garcia.

Ved at slutte som gruppe-vinder undgår Wozniacki desuden at møde Pliskova, som trods nederlaget til Jelena Ostapenko i den sidste puljekamp, som var uden betydning for placeringen i gruppen, må formodes at være den sværeste modstander, som hun derfor passende kan vente med at møde i en eventuel finale.

Uanset resultatet af kampen mod Venus bliver det først afgjort i den sidste kamp mellem Svitolina og Halep, hvem der bliver Pliskovas modstander i semifinalen, da alle stadig har mulighed for at gå videre sammen med Wozniacki.

Som nævnt er Wozniacki sikker på at være blandt deltagerne i semifinalerne på lørdag, hvor der på TV2 Sport er planlagt badminton fra French Open fra kl. 14, men Henrik Jensen fra TV2 Sport kan dog berolige med, at Wozniackis semifinale under alle omstændigheder bliver vist på TV2 Sport.

På nedenstående skema, som viser mulige point efter slutspillet, fremgår at Caroline Wozniacki ikke kan indhente Simona Halep på ranglistens 1. plads, hvilket skyldes at Halep optjener mindst 125 point, selvom hun eventuelt taber til Svitolina. Derfor kan Wozniacki kun blive no. 1, hvis Halep ikke stiller op i den sidste puljekamp, men hun kan ved at vinde turneringen som ubesejret opnå 6140 point, hvilket i så fald vil betyde, at hun slutter året som no. 2, idet Muguruza efter nederlaget til Venus slutter med 6135 point.

Clara Tauson
Foto: Sportsfotograf.com. – Clara Tauson

Som sædvanlig kan man herunder følge resultater fra andre danske spillere, der deltager i internationale turneringer, men det er især værd at bemærke, at 14-årige Clara Tauson i en 15K turnering i Stockholm har sendt 4. seedede no. 679 Ainhoa Atucha Gomez (ESP) ud i 1/8-finalen, og Clara kom dermed et nyt skridt nærmere en placering på WTA-ranglisten.

BNP Paribas WTA Finals, Singapore presented by SC Global – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

White Group
(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. (5) Venus Williams (USA) 6-2, 6-2
(2) Garbine Muguruza (ESP) vs. (7) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 6-4
Venus Williams vs. Jelena Ostapenko 7-5, 6-7(3), 7-5
Karolina Pliskova vs. Garbine Muguruza 6-2, 6-2
Jelena Ostapenko vs. Karolina Pliskova 6-3, 6-1
Venus Williams vs. Garbine Muguruza 7-5, 6-4
No. 1 Karolina Pliskova
No. 2 Venus Williams

Red Group
(1) Simona Halep (ROU) vs. (8) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-2
(6) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (4) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-0
Caroline Wozniacki vs. Simona Halep 6-0, 6-2
Caroline Garcia vs. Elina Svitolina 6-7(7), 6-3, 7-5
Caroline Wozniacki vs. Caroline Garcia 6-0, 3-6, 5-7
Elina Svitolina vs. Simona Halep 6-3, 6-4
No. 1 Caroline Garcia
No. 2 Caroline Wozniacki

Semifinale (lørdag)
Caroline Wozniacki vs. Karolina Pliskova – 1000cet
Caroline Garcia vs. Venus Williams – 1330cet

TV2 Sport og WTA TV

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-wta-finals#undefined

Mulige ranglistepoint efter WTA-slutspillet

Deltager start 0sejre 1sejr 2sejre 3sejre 1sejr + Fin 2sejre + Fin 3sejre + Fin 1sejr + Win 2sejre + Win 3sejre + Win
Halep 5675 6175
Muguruza 5635  – 6135
Pliskova 5105  – 5730 6060 6480
Svitolina 5000 5500
Venus 4642 5267  – 5597  – 6017  –
Wozniacki 4640 5265 5595 6015
Ostapenko 4510 5010  –  –
Garcia 3795 4420 4750 5170

 

Doubles

Kvartfinaler – øverste halvdel (torsdag)
(3) Timea Babos (HUN)/Andrea Hlavackova (CZE) vs. Andreja Klepac (SLO)/Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) 6-3, 6-4
(1) Yung Jan Chan (TPE)/Martina Hingis (SUI) vs. Anna-Lena Groenefeld (GER)/Kveta Peschke (CZE) – 6-3, 6-1

Nederste halvdel (fredag)
Kiki Bertens (NED)/Johanna Larsson (SWE) vs. (4) Ashleigh Barty/Casey Dellacqua (AUS) 7-6(7), 6-7(1), [10-6]
(2) Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (RUS) vs. Gabriela Dabrowski (CAN)/Yifan Xu (CHN) 6-1, 6-1

Semifinaler (lørdag)
(3) Timea Babos (HUN)/Andrea Hlavackova (CZE) vs. (1) Yung Jan Chan (TPE)/Martina Hingis (SUI) – 0730cet
Kiki Bertens (NED)/Johanna Larsson (SWE) vs. (2) Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (RUS) – ca. 1500cet

ATP 500, Erste Bank Open 500, Vienna (AUT) – Hardcourt
(A. Zverev, Thiem, Carrena Busta, Raonic, Anderson, Querrey, Isner, Tsonga m.fl.)
TV3 Sport 2 – Tennistv.com 32 kampe

Centre Court – start 1300
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Kyle Edmund (GBR)
Diego Schwartzman (ARG) vs. Philipp Kohlschreiber (GER)
NB 1630: Lucas Pouille (FRA) vs. Gasquet OR Thiem
(1) Alexander Zverev (GER) vs. (8) Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
Double kamp

TV3 Sport 2 og Viaplay samt Tennistv.com viser alle single-kampe på Center Court.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule

ATP 500, Swiss Indoors Basel (SUI) – Hardcourt
(Federer, Cilic, Goffin, Bautista Agut, Sock, del Potro, Mannarino, M. Zverev m.fl.)
TV3 Sport 2 – Tennistv.com 31 kampe

Center Court – Start at 1300 cet
Double kamp
NB 1500: (6) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (4) Juan Martin del Potro (ARG)
NB 1700: (Q) Marton Fucsovic (HUN) vs. (2) Marin Cilic (CRO)
NB 1900: (1) Roger Federer vs. Shapovalov OR Mannarino
(3) David Goffin (BEL) vs. (5) Jack Sock (USA)

TV3 Sport 1 sender fra kl. 1500-1655. Viaplay viser alle single-kampe på Center Court
Tennistv.com viser single kampe fra begge baner

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/basel/328/daily-schedule

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Brest (FRA)

$75.000, Suzhou (CHN)

$75.000, Traralgon (AUS)

$50.000+H, Ho Chi Minh City (VIE)

$50.000+H, Lima (PER)
R32: [8] (134) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) (431) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 5-7, 3-6 (tirsdag)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte)

$25.000, Santa margherita di Pula (ITA) – Grus

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Francesco Giorgetti (ITA) 4-6, 4-6 (lørdag)

$15.000, 10th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, Heraklion (GRE), Hardcourt

Q64: Ludvig Aaes (DEN) vs. Sebastian Grau (GER) 6-7(2), 2-6 (lørdag)

$15.000, Tennis Future Hamburg (GER) – Hardcourt

Q64:
Benjamin Husum (DEN) vs. Patryk Krolik (POL) 1-6, 6-2, 2-6 (søndag)
Christopher Wejs (DEN) vs. (WC) Alexander Abou Boutros (GER) 6-3, 4-6, 6-4

Q32: Christopher Wejs vs. [7] (1089) Mats Rosenkranz (GER) 1-6, 1-6 (søndag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, W.L. AMOS SR. TENNIS CLASSIC, Macon, GA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream af kampe Court 1 fredag – start 1700cet
Sesil Karantantcheva vs. Rebecca Peterson
Ajla Tomljanovic vs. Victoria Duval
Double kamp

Singles

Q32: [3] (237) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Sanaz Marand (USA) 6-4, 6-0
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (482) Caitlin Whoriskey (USA) 7-6(4), 6-3
QFi: Ulrikke Eikeri vs. (422) Allie Kiick (USA) 6-3, 7-5

R32:
(211) Rebecca Peterson (SWE) vs. [6] (115) Kristie Ahn (USA) 6-4, 6-1
(166) Patty Schnyder (SUI) vs. [5] (114) Sofia Kenin (USA) 2-6, 6-2, 7-5
(Q) (270) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (WC) (304) Victoria Duval (USA) 2-6, 1-6 (onsdag)
(139) Julia Boserup (USA) vs. Irina Falconi (USA) 6-1, 3-6, 1-6 (tirsdag)

1/8-finale:
Rebecca Peterson vs. (161) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3, 6-3
Patty Schnyder vs. (157) Ajla Tomljanovic (CRO) 6-7(5), 0-6

Kvartfinale: Rebecca Peterson vs. (174) Sesil Karantantscheva (BUL)

Doubles

1/8-finale: Julia Boserup (USA)/Marina Erakovic (NZL) vs. Cagla Buyukakcay (TUR)/Rebecca Peterson (SWE) 5-7 Ret’d

$25.000, Republican Girls, Istanbul (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: [4] (510) Karen Barritza (DEN) vs. Azra Deniz Comlek (TUR) 6-3, 6-1
QFi: Karen Barritza vs. [12] (1037) Madison Bourguignon (USA) 6-1, 6-4

R32: (Q) (510) Karen Barritza (DEN) vs. (373) Pemra Ozgen (TUR) 5-7, 3-6 (mandag)

$15.000, Djursholm Ladies, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Q32:
Emilie Hansen (DEN) vs. Othilia Brodin (SWE) 6-4, 6-4
Clara Tauson (DEN) vs. Smilla Kjaergaard (SWE) 6-0, 6-4

QFi:
Emilie Hansen vs. Rebecca Ehn (SWE) 2-6, 3-6 (mandag)
Clara Tauson vs. Mariella Minetti (FIN) 6-4, 6-3

Singles hovedturnering

R32: (Q) Clara Tauson vs. Anastasia Kulikova (RUS) 6-4, 7-6(8)
1/8-finale: Clara Tauson vs. [4] (679) Ainhoa Atucha Gomez (ESP) 6-4, 6-1
Kvartfinale: Clara Tauson vs. [8] (880) Valeriya Yushchenko (RUS) 6-2, 6-3
Semifinale: Clara Tauson vs. [2] (534) Fanny Ostlund (SWE) – lørdag 1200

Doubles

1/8-finale: Emilie Hansen (DEN)/Othilia Brodin (SWE) vs.
[4] Anette Munozova/Julia Rosenqvist (SWE) 1-6, 0-6 (tirsdag)

$15.000, Soho Square Egypt F30 Women’s Future, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt

R32: [7] (730) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) Elena De Santis (ITA) 6-0, 6-0
1/8-finale: Emilie Francati vs. (1086) Eva Siska (USA) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Emilie Francati vs. [2] (527) Nastja Kolar (SLO) 6-4, 6-2
Semifinale: Emilie Francati vs. (Q) Jule Niemeier (GER)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 2, Dunlop Srixon Japan Open Junior Tennis Championships 2017, Nagoya (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

Boys singles hovedturnering

R64 (tirsdag)
(398) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. (WC) (1482) Tomoya Fujiwara (JPN) 6-2, 3-6, 6-7(1)
(353) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (354) Kai K. Kawano (JPN) 6-2, 6-1

R32: Holger vs. [7] (174) Ryuya Ata (JPN) 5-7, 1-6 (onsdag)

Girls singles

R64: [5] (85) Oona Orpana (FIN) – bye
R32: Oona Orpana vs. (206) Himeno Sakatsume (JPN) 6-2, 3-6, 7-5
1/8-finale: Oona Orpana vs. [11] (146) Valentina Ivanov (NZL) 6-1, 1-6, 6-2
Kvartfinale: Oona Orpana vs. [4] (82) Ayumi Miyamoto (JPN) 6-0, 6-3
Semifinale: Oona Orpana vs. [2] (58) Lulu Sun (SUI) – lørdag ca. 0430cet

Boys doubles

Sebastian Grundtvig/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs.
Yamato Sueoka/Fumiya Yoshino (JPN) 6-7(4), 0-6 (onsdag)

Grade 3, Raquette D’Or, Mohammedia (MAR) – Grus
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32: (543) Christian Lerby (NED) vs. (WC) Younes Adnane (MAR) 6-2, 7-5
1/8-finale: Christian Lerby vs. [2] (231) Jannik Sinner (ITA) 4-6, 4-6 (onsdag)

Girls singles

Q32: [1] (1280) Clarine Lerby (NED) -bye
Q16: Clarine Lerby vs. Pola Batkiewicz (POL) 6-0, 6-0
QFi: Clarine Lerby vs. Ines Bachir El Bouhali (MAR) 6-0, 6-4

R32
[3] (143) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Hadil Nazih (MAR) 6-1, 6-1
(Q) (1280) Clarine Lerby (NED) vs. (431) Erin Richardson (GBR) 6-2, 5-7, 6-1

1/8-finale:
Hannah Viller Møller vs. (583) Tiegan Aitken (GBR) 6-3, 7-5
Clarine Lerby vs. (653) Gabriela Martinez Asensi (ESP) 2-6, 6-7(3) (onsdag)

Kvartfinale: Hannah Viller Møller vs. (856) Anaelle Leclercq (FRA) 6-7(5), 6-4, 1-6 (torsdag)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Nuria Brancaccio (ITA)/Hannah Viller Møller (DEN) vs.
Gabriela Martinez Asensi/Leyre Romero Gormaz (ESP) 6-7(5), 0-6 (mandag)

Christian og Clarine Lerby er hhv. 15 og 13 år. Faderen er den tidligere danske landsholdsspiller i fodbold, Søren Lerby.

Grade 4, PTT – ITF Junior Grade 4, Nonthaburi (THA) – Hardcourt

Q64: [4] (2116) Kevin Chen (DEN) – bye
Q32: Kevin Chen vs. Pariwat Sangmuang (THA) 6-1, 6-1
QFi: Kevin Chen vs. [7] (2552) Possawat Akarapan (THA) 6-2, 6-3

R64: (Q) Kevin Chen vs. (682) Noppadol Noikor (THA) 2-6, 0-6 (mandag)

Grade 5, Dornbirn Open (AUT) – Carpet

R32: (973) Olivia Gram (DEN) vs. (908) Emily Meyer (AUT) 1-6, 2-6 (tirsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)