Lucas Pouille kan næsten fjerne al spænding om den samlede Davis Cup sejr, hvis han besejrer David Goffin, og Jo-Wilfried Tsonga derefter slår Steve Darcis

Et af sæsonen tennis-mæssige højdepunkter er Davis Cup finalen, som indledes fredag kl. 14, når Frankrigs Lucas Pouille møder den Belgiens David Goffin, der under ATP-slutspillet markerede sig positivt, da han til manges overraskelse var i finalen efter sejre over både Rafael Nadal og Roger Federer.

Derfor er det nærliggende for Belgien at håbe på, at Goffin kan hente 2 sejre i singlerne, og hvis det ikke lykkes, er det svært at få øje på, hvordan Belgien kan forhindre sejr til Frankrig på hjemmebanen i Lille.

Tennisavisens “gæste-skribent” understreger med denne emne-overskrift, hvor afgørende en belgisk sejr til Goffin i den første kamp vil være for spændingen i opgøret.

Davis Cup finale 2017: Frankrig vs. Goffin

På Hawai var torsdagen forbeholdt double-kampe, og derfor spiller både Rebecca Peterson (SWE) og dansk-amerikanske Julia Boserup først deres kvartfinaler fredag.
Tilføjelse: Rebecca Peterson indleder kl. 2100cet, men Julia Boserup igen spiller midt om natten dansk tid, da hun spiller 4. kamp.

På herresiden er det slut med at følge svenskerne på Livestream, da både Elias Ymer og Christian Lindell er ude i ATP Challengers i henholdsvis Indien og Brasilien.

Mikael Torpegaard havde også en fridag torsdag, inden han fredag spiller kvartfinale i single og semifinale i double. Der er dog ikke livestreaming fra 25K turneringen i Columbus.

WTA 125K, L&T Mumbai Open – Mumbai (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4½ time

1/8-finaler
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Jia-Jing Lu (CHN) 6-7(5), 6-2, 7-6(4)
(5) Naomi Broady (GBR) vs. Junri Namigata (JPN) 6-2, 6-2
(WC) Ankita Raina (IND) vs. Peangtarn Plipuech (THA) 6-2, 6-2
Amandine Hesse (FRA) vs. (Q) Deniz Khazaniuk (ISR) 6-3, 4-6, 6-1

(3) (113) Yanina Wickmayer (BEL) vs. (201) Valentyna Ivakhnenko (RUS) 6-1, 6-4
(196) Sabina Sharipova (UZB) vs. (238) Fanny Stollar (HUN) 3-0 Ret’d
(242) Dalila Jakupovic (SLO) vs. [7] (150) Carol Zhao (CAN) 6-3, 6-4
(Q) Alizé Lim (FRA) vs. (2/Q) Ana Bogdan (ROU) 7-6(5), 2-0 Ret’d

Kvartfinaler
[1] Aryna Sabalenka (BLR) vs. (5) Naomi Broady (GBR) 6-4, 6-2
Amandine Hesse (FRA) vs. Ankita Raina (IND) 6-3, 7-6(4)
Sabina Sharipova (UZB) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 3-6, 6-4, 6-2
Dalila Jakupovic (SLO) vs. (Q) Alizé Lim (FRA) 6-3, 6-1

Semifinaler – start 1230cet
Double kamp
Sabina Sharipova (UZB) vs. Dalila Jakupovic (SLO)
[1] Aryna Sabalenka (BLR) vs. Amandine Hesse (FRA)

Kampene vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-mumbai-india-1100#orderofplay

WTA 125K, Hawaii Open – Honolulu, HI, (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -11 timer

R32 (udvalgte):
Lesley Kerkhove (NED) vs. (WC) Michaela Gordon (USA) 5-7, 6-3, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 6-2, 6-2
(141) Julia Boserup (USA) vs. (145) Sara Errani (ITA) 6-7(5), 6-4, 6-3
(WC) Allie Klick (USA) vs. (8) Xinyun Han (CHN) 7-5, 6-4
(178) Rebecca Peterson (SWE) vs. (237) Usue Maitane Arconada (USA) 7-6(0), 6-4
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Taysia Rogers (USA) 6-1, 6-0
(6) Sachia Vickery (USA) vs. Danielle Collins (USA) 6-4, 7-6(2)
(7) Misaki Doi (JPN) vs. Asia Muhammad (USA) 4-6, 7-6(3), 7-6(3)
(3) Evgeniya Rodina (RUS) vs. (WC) Anastasia Pivovarova (RUS) 6-3, 1-6, 7-6(6)

Doubles
1/8-finale: Julia Boserup (USA)/Rebecca Peterson (SWE) vs. Na-Lae Han (KOR)/Su Jeong Jang (KOR) 6-3, 2-6, [5-10]

1/8-finaler
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Eri Hozumi (JPN) 4-6, 6-4, 6-3
Vitalia Diatchenko (RUS) vs. Jacqueline Cako (USA) 6-2, 4-6, 6-1
Ajla Tomljanovic (CRO) vs. Danielle Lao (USA) 2-6, 6-3, 6-1
Rebecca Peterson (SWE) vs. (6) Sachia Vickery (USA) 6-4, 4-2 Ret’d

(3) Evgeniya Rodina (RUS) vs. Lesley Kerkhove (NED) 6-3, 7-6(4)
Julia Boserup vs. (7) Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-3
Miharu Imanishi (JPN) vs. (WC) Allie Kiick (USA) 2-6, 7-5, 6-3
Su Jeong Jang (KOR) vs. Amanda Anisimova (USA) 4-6, 6-4, 6-4

Kvartfinaler

Center Court fredag – start 2100cet
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2, 4-1 Ret’d
Rebecca Peterson (SWE) vs. Ajla Tomljanovic (CRO) 7-5, 7-6(3)
Julia Boserup (USA) vs. (3) Evgeniya Rodina (RUS) 6-1, 3-6, 6-1
Su Jeong Jang (KOR) vs. Miharu Imanishi (JPN) 6-1, 6-3

Semifinaler – lørdag (start 2230cet)

Double kamp
NB søn 0100: Julia Boserup (USA) vs. Su Jeong Jang (KOR)
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE)

Kampene vises på WTATV.com

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-honolulu#orderofplay

Davis Cup Final, Stade Pierre Mauroy, Lille (FRA) – Hardcourt Recbound Ace

Frankrig vs. Belgien 1-1

Fredag 1400: 2 singler
(18) Lucas Pouille vs. (7) David Goffin 5-7, 3-6, 1-6
(15) Jo-Wilfried-Tsonga vs. (76) Steve Darcis 6-3, 6-2, 6-1

Lørdag 1400: Double
Richard Gasquet/Pierre-Hugues Herbert vs. Rubens Bemelmans/Joris De Loorie

Søndag 1330: 2 singler
Jo-Wilfried Tsonga vs. David Goffin
Lucas Pouille vs. Steve Darcis

Kampene vises ikke på TV i Danmark, men man kan købe adgang på https://video.daviscup.com/, som oplyser disse priser:

€4.99 = 37 kr. (for en bestemt kamp)
€7.99 = 60 kr. (for en bestemt runde)
€39.99 = 300 kr. (1 år omfattende både Fed Cup og Davis Cup)

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer

ATP Challengers

$150.000, Hua Hin (THA)

$100.000+H, Bangalore (IND) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32: [4] Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (1219) Suraj R. Prabodh (IND) 6-4, 7-6(2)
1/8-finale: Elias Ymer vs. (313) Ante Pavic (CRO) 3-6, 7-6(2), 6-7(5) (onsdag)

 

$50.000+H, Rio de Janeiro (BRA) – Combo | S | D | QS | QD | OOP

R32: (342) Christian Lindell (SWE) vs. (254) Javier Marti (ESP) 6-4, 3-3 Ret’d
1/8-finale: Christian Lindell vs. (222) Guilherme Clezar (BRA) 3-6, 0-6 (torsdag)

€43.000+H, Andria (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte uge 47)

$25.000, COLUMBUS MEN’S $25,000 FUTURES, Ohio (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet-6 timer

Singles hovedturnering

R32: (734) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (358) Edward Corrie (GBR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (930) John McNally (USA) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [5] (376) Alexander Ward (GBR) 6-2, 4-6, 4-6 (fredag)

Doubles

1/8-finale: (4) Mikael Torpegaard (DEN)/Martin Joyce (USA) vs. Riley H. Reist/Joseph Thomas (USA) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Torpegaard/Joyce vs. Robert Cash/Alex Kobelt (USA) 7-5, 6-3
Semifinale: Torpegaard/Joyce vs. (2) Luke Bambridge/Edward Corrie (GBR) 6-7(5), 1-6, [6-10] (fredag)

$15.000, Hammamet Open (TUN) – Grus

Q64: Philip Hjorth (DEN) vs. Ruben Busch (GER) 6-1, 6-4
Q32: Philip Hjorth vs. [4] (1249) Miguel Semedo (POR) 6-3, 6-1
QFi: Philip Hjorth vs. Giuseppe Caparco (ITA) 4-6 Ret’d

ITF Women (udvalgte uge 47)

ITF Junior (udalgte uge 47)

Grade 5, ITF East Africa Junior Circuit 18 & Under KEN 1, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +3 timer

R64: [1] (308) Eric Vanshelboim (UKR) – bye
R32: Eric Vanshelboim vs. (2579) Omar Ata (TUN) 6-0, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. [16] (2579) Samir Hamza Reguig (ALG) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [8] (1865) Albert Njogu (KEN) 7-5, 2-6, 6-2
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. Hamad Medjedovic (SRB) 6-4, 7-5
Finale: Eric Vanshelboim vs. Daniel Bagnolini (ITA) – lør NB 0730cet

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)