Det er blevet Kvart-finale tid i dag fredag, Victoria Azarenka tabte i dag i hendes runde 2 kamp, efter at være tilbage, efter at have født en søn. Roger Federer er stadig med i Halle i Tyskland. Elina Svitolina (Billedet) havde ondt i foden i dag var ”undskyldingen” for at hun tabte og siger at en Wimbledon deltagelse ikke er sikkert for hende.

ATP 500 Aegon Championships, London (GBR)
TV3 Sport 1, Viaplay, Tennistv.com fra mandag

CENTRE COURT STARTS AT 13:00 CET
QF
Sam Querrey Vs Gilles Muller

FOLLOWED BY
QF
(4) Marin Cilic Vs Donald Young

FOLLOWED BY
QF
(6) Grigor Dimitrov Vs Daniil Medvedev

FOLLOWED BY
QF
(7) Tomas Berdych Vs Feliciano Lopez

ATP 500 Gerry Weber Open, Halle (GER)
TV3 Sport 2, Viaplay, Tennistv.com fra mandag

STADION STARTS AT 12:00 CET
QF
Karen Khachanov Vs (WC) Andrey Rublev

FOLLOWED BY
QF
Richard Gasquet Vs Robin Haase

FOLLOWED BY
QF
(1) Roger Federer Vs Florian Mayer

NOT BEFORE 5:30 PM
QF
(7) Roberto Bautista Agut Vs (4) Alexander Zverev

WTA Premier Aegon Classic Birmingham (GBR)
TV2 Sport/TV2 Play fra mandag

Ann Jones Centre Court – Start at 12:30

1. Lucie Safarova Vs Daria Gavrilova

FOLLOWED BY
QF
2. Kristina Mladenovic Vs Petra Kvitova

FOLLOWED BY
QF
3. Garbine Muguruza Vs Coco Vandewege

FOLLOWED BY
QF
4. Ashleigh Barty vs Camila Giorgi

Vises på TV2 Sport og TV2 Play

 

WTA International Mallorca Open (ESP)
TV2 Play fra torsdag.

Pista Central – Starts at 12:30 CET

QF
1. Catherina Bellis Vs Kristyna Pliskova

R2 Til at spille færdig 3-6, 7-6, 2-2…
NOT BEFORE 13:30 PM
2. Jana Cepelova Vs Caroline Garcia

FOLLOWED BY
QF
3. Ana Konjuh Vs Anastasia Sevastova

NOT BEFORE 17:00 PM
QF
4. Julia Goerges Vs Sabine Lisicki

NOT BEFORE 19:00 PM
QF
5. Roberta Vinci Vs Jana Cepelova eller Caroline Garcia

Det komplette program for alle ovennævnte turneringer findes ved at klikke på linket til turneringen.

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)
Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.

Udvalgte turneringer Uge 25

ATP Challengers: €127K Ilkley (GBR), €75K Fergana (UZB), €64K Poprad Tatry (SVK), €43K Blois (FRA), €43K Todi (ITA)
Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Futures (udvalgte)

25K, Palma del Rio (ESP) – Hardcourt
Finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/David O’Hare (IRL) vs. Adrien Bossel (SUI)/Samuel Bothwell (IRL) – ca. 2315

15K, Rochester (USA) – Grus
Kvartfinale:
[1] (334) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (Q) Alexander Knight (USA) – NB 2000cet

Finale:
Mikael Torpegaard/Hugo Di Feo (CAN) vs. Luca Corinteli/Thai-Son Kwiatkowski (USA) – efter pause

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, FBT ITF Junior Challenge 2017, Odense – Grus
Klik på Order Of Play

Kvartfinale: Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Edoardo Graziani (ITA) – 1000

Tennis Europe (udvalgte):

Category 3, TE Birkerød 2017 – Grus
U14 + U16 – Dagens spilleprogram

Resultater for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuelt omtale hos Tennisavisen.