Ved finalestævnet tog den arrangerende klub sig af halvdelen af Guld medaljerne i single, mens Skovbakken og Hillerød ligeligt fordelte de 4 øvrige

Den opmærksomme læser af Tennisavisen har formentlig bemærket, at der under “Dagens kampe” i den forløbne uge har været et link til livestreaming fra Ungdomsmesterskaberne 2017, som er afviklet I HIK.
Udover det omtalte link, har der ikke været daglig omtale i Tennisavisen, men til gengæld har der været god mulighed for at følge med på Dansk Tennis Forbunds hjemmeside og Facebook, hvor der løbende er lagt billeder ud fra stævnet.

Tennisavisen var dog repræsenteret på finaledagen, hvor undertegnede efter hjemkomsten fra en spændende ferietur til Nordkap først lagde vejen forbi HIKs anlæg ved Hellerup Havn og derefter videre til anlægget på Hartmannsvej, hvor bilen vist nok var parkeret “ulovligt”, fordi et skilt med information om, at parkering kun var for HIKs medlemmer, blev “overset”.
Der sad dog ikke noget girokort i forruden, så ordsproget “det er nemmere at få tilgivelse end tilladelse” gælder fortsat.

Årsagen til den lille omvej forbi Havnen skyldes, at en Bjørn Borg taske blev efterladt på stedet, da Tennisavisen forud for Wimbledon havde interview med Carsten Sæbye, Camilla Martin og Tine Scheuer-Larsen, inden deres afrejse til London.

Line fra kiosken ved Havnen havde dog passet godt på tasken, og ved afhentningen blev der tid til en kort snak med Line, som fortalte at hun 23. juli har serviceret medlemmerne i præcis 10 år.

Sådan finder man resultaterne hos DTF

I stedet for at remse alle resultater op fra UM stævnet gives en introduktion/vejledning til, hvordan man selv kan finde resultaterne fra både kvalifikation og indledende runder i hovedturneringen.

På DTFs turneringsprogram http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx kan man klikke på linket til (uge) “27 2017 Ungdomsmesterskaber ude 2017”, hvorefter der fremkommer link til alle rækker nederst til venstre.
Klik først på “Vis også afsluttede”, hvis turneringen ikke dukker op i menuen (til venstre).

Man kan derefter klikke på den enkelte række, hvorefter man (øverst) vælger “Lodtrækning” > “Vis lodtrækning” og derefter enten “kvalifikation” eller “hovedturnering”, og samtlige resultater for denne række dukker op på skærmen.

Hvis man finder det for omstændeligt at bladre hver enkelt af de i alt  20 rækker (Damedouble, Damesingle, Herredouble, Herresingle, Mixeddouble i alle 4 aldersgrupper – U12, U14, U16 og U18), kan man i stedet vælge at få vist resultaterne for hver enkelt dag.
Eksempelvis kan man få vist resultaterne fra alle semifinalerne, der blev spillet fredag d. 14. juli, ved (øverst) at vælge “Programlægning” > “Dagsoversigt” og derefter vælge 14-07-2017.

Da resultaterne bliver vist i en “fornuftig” rækkefølge, kan man derved bevare overblikket.
Hvis man forinden har klikket på en af rækkerne, skal man for at få den samlede dagsoversigt starte forfra – med [F5] (opdater) – inden man vælger “Programlægning”.

Herunder kan man på DTFs Facebook se billeder fra første-dagen af kvalifikationen

,

Herunder billeder kvalfinalerne. De fleste blev afviklet søndag d. 9. juli, hvor der både blev spillet 2. kvalrunde og kvalfinaler, så flere af deltagerne måtte spille 2 single-kampe.
Dagsoversigten for 10. juli viser dog, at de sidste kvalfinaler i U14 hos drengene blev afviklet om mandagen.

Tirsdag blev der taget hul på hovedturneringen, hvor nedenstående billeder blev lagt ud hos DTF.

Herunder følger billeder fra 2. dagen af hovedturneringen

Torsdag blev spillet kvartfinaler, hvor vinderne kunne sikre sig mindst en bronze-medalje, da der ikke spilles om 3-4. pladsen. Herunder billeder fra kvartfinaledagen

Forud for fredagens semifinaler blev dette interview – iblandet flystøj – med HIKs ungdomsformand H.C. Pape om de frivilliges indsats lagt på DTFs Facebook

Herunder billeder fra semifinaledagen, hvor det blev afgjort, hvem der næste dag ville få overrakt bronzemedaljer.
Vinderne af bronzedaljer i single blev
U12 Drenge: Konstantin Gade Krüger (KB) og Alexander Grube Andersen (Vester Skerninge)
U12 Piger: Zoe Helle Du Pasquier Jensen (B93) og Vilma Krebs Hyllested (Skovshoved)
U14 Drenge: Asger Emil Ildor (Skovshoved) og Rasmus Egehus (HRT)
U14 Piger: Olivia Thiemke (KB) og Caroline Dandanell Lindahl (HIK)
U16 Drenge: Eric Vanshelboim (KB) og Gustav Theilgaard (Hillerød)
U16 Piger: Louise Flintsø (KB) og Alisha Ali Hussain (Birkerød)
U18 Drenge: Jesper Andi Jørgensen (KB) og André Biciusca Meinertz (HIK)
U18 Piger: Caroline Piculell (B93) og Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte)

Bronze medaljer i double-rækkerne:
U12 Drenge:
Linus Eike Harrison Bangert (AB)/Alexander Grube Andersen (Vester Skerninge)
Pouya Moshtaghian (TC Odense)/Kristian Zornig Kjellberg (Lyngby)

U12 Piger:
Felicia Damm Nielsen (Kolding)/Annelieke Steenhuisen (Skovbakken)
Alina Boysen (Sønderborg)/Barbra Friis Juhl Kraft (Skovbakken)

U12 Mixed:
Conrad K. Clasen (HIK)/Vilma Krebs Hyllested (Skovshoved)
Lucas Ramm-Larsen (Gentofte)/Rebecca Munk Mortensen (Lyngby)

U14 Drenge:
Marcus Ramm-Larsen/Arthur Leonhard Linck (Gentofte)
Marcus Leschly Strøbech/Oscar Rasmussen (HIK)

U14 Piger:
Arendse Honoré (Gentofte)/Olivia Thiemke (KB)
Olivia Parsholt Beck (HRT)/Charlotte Ellegaard (Lyngby)

U14 Mixed:
Cirkeline Lynge Lundberg/David Francati (Gentofte)
Caspar Jalili Mikkelsen (Lyngby)/Olivia Thiemke (KB)

U16 Drenge:
Emil Okkels Jensen (Fruens Bøge)/Lucas Oliversen (Lyngby)
Mads Tagesen (Skovbakken)/Noah Svenningsen Holmvang (Århus 1900)

U16 Piger:
Amanda Rommetveit Rohde/Frederikke Woller Kvist (KB)
Sofie Vindberg Nielsen (Rødovre)/Amalie Grube Andersen (Vester Skerninge)

U16 Mixed:
Nikoline Gullacksen/Felipe Stevn Mikkelsen (KB)
Amanda Rommetveit Rohde/Eric Vanshelboim (KB)

U18 Drenge:
Alexander Schou (Lyngby)/Martin Nygård Knudsen (KB)
Mikkel Emil Møller Larsson (Hillerød)/Anton Lindquist Davidsen (Skovshoved)

U18 Piger:
Caroline Piculell (B93)/Anna Marie Møller (Vi/So)
Linnea Fristam (Lyngby)/Rebekka La Cour Hillingsø (KB)

U18 Mixed:
Sofie V. Bjerringgaard (B93)/Martin Nygård Knudsen (KB)
Rebekka La Cour Hillingsø/Vladimir Ristic (KB)

Bronze medaljerne blev overrakt på finaledagen om lørdagen umiddelbart efter Guld og Sølv medaljerne i single.
Det er værd at bemærke, at der var hele 3 Bronze medajler til den lille Fynske klub Vester Skerninge, heraf to i U12 til Alexander Grube Andersen i single og double sammen med Linus Eike Harrison Bangert (AB).
Storesøster Amalie Grube Andersen vandt Bronze i  U16 double sammen med Sofie Vindberg Nielsen (Rødovre)

U18 pigefinalen blev 4-timers gyser

På finaledagen søndag blev alle 8 finaler i single indledt kl. 0930, og flere af kampene blev afviklet på kort tid, da de største af favoritterne helt som ventet vandt overbevisende sejre.

I U14 hos drengene var Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) formentlig mesterskabernes største favorit, og han havde undervejs til finalen blot afgivet et enkelt parti, da han i kvartfinalen vandt 6-1, 6-0 over Marcus Ramm-Larsen (Gentofte), hvorimod hverken Jens-Ulrik Nygård (Gentofte) i semifinalen eller 2. seedede Valdemar Frederik Pape (HIK) i finalen formåede at få point.

Selvom Holger ikke for alvor kunne trues undervejs, blev der ikke plads til for meget “hæl og tå” tennis, da træner Lars Christensen havde opsat nogle mål for Holgers indsats, som blev vurderet efter nogle kriterier, som han skulle forsøge at leve op til, så kampene kunne bruges konstruktivt i Holgers udviklings-proces, og på den skala manglede Holger 4 point, men tilsyneladende var træneren alligevel godt tilfreds med indsatsen fra hans elev, der leverede en enkelt “tweener” undervejs.

Samtidig spillede klubkammeraten Sebastian Grundtvig på Centrecourt ved siden af mod 3. seedede Niels Heise Korsgaard (Fruens Bøge).
Selvom Sebastian “kun” var seedet 4, var han oplagt favorit til at vinde U16, hvis han ellers ikke blev generet for voldsomt af en de skader, der formentlig som følge af fortsat “vokseværk” jævnligt har skabt problemer, og har spoleret hans forhåbninger om allerede at få mulighed for at deltage ved junior Grand Slam i 2017.

En god gang massage af Lars Christensen, der hævdes at have “magiske fingre”, fik bugt med en øm skulder, så Sebastian kunne spille op til det høje niveau, hvor ingen andre fra hans årgang kan true ham.
Finalen endte derfor med en sikker sejr 6-0, 6-1 til favoritten, der på vejen havde vundet 6-1, 6-0 over Jens S Schou (HVT), der var videre som Lucky Loser, og i kvartfinalen vandt han 6-2, 6-0 over klubkammeraten Carl Emil Overbeck, hvorefter han i semfinalen vandt 6-0, 6-0 over Eric Vanshelboim (KB).

Efter de to førnævnte finaler blev Tennisavisen opfordret til at udtrykke påskønnelse for, at både Holger og Sebastian bakkede op om arrangementet ved at stille op, selvom det på forhånd var oplagt, at de spillemæssigt ville have haft større udbytte af at deltage i international sammenhæng.

Samme påskønnelse kan passende udtrykkes for alle de øvrige spillere, som har deltaget ved UM 2017.
Desuden er der grund til at udtrykke påskønnelse til alle de frivillige, som har været med til at sikre et godt stævne, heriblandt nogle tidligere deltagere, der fungerede som dommere ved finalestævnet.
En af dommerne var Johannes Ingildsen, som sidste år startede på college i USA. En anden velkendt forhenværende junior er Kasper Elsvad, som ligeledes tog en dommer-tjans.

I fredagens omtale fra Grade 5 turneringen i Edinburgh blev udtrykt forståelse for, at Elmer Møller prioriterede hensynet til at sikre værdifulde ITF rangliste-point, som kan være med til at sikre bedre muligheder for at komme ind i ITF-turneringer, hvor han hidtil ikke havde de fornødne point.

Clara Tauson var oprindelig tilmeldt, men hun fortalte til Tennisavisen, at hun efter at have deltaget i en række Grade 2 turneringer den seneste måned havde brug for at pleje nogle småskader, så hun kunne være sikker på at være klar til at forsvare sin senior DM titel om kort tid.
Clara nåede i de 3 seneste Grade 2 turneringer en kvartfinale, en finale og en semifinale, hvilket på den seneste ITF-rangliste har bragt hende tæt på top 100 med en placering som no. 104.

De øvrige finale-resultater fra singlerne ved UM 2017:
U12 Drenge: Christopher Garde (Hillerød) vs. Yakup Uzunel (Birkerød) 6-3, 6-3
U12 Piger: Emilie Just-Bomholt (HIK) vs. Rebecca Munk Mortensen (Lyngby) 6-2, 6-3
U14 Piger: Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) vs. Olivia Parsholt Beck (HRT) 6-2, 6-0
U16 Piger: Hannah Viller Møller (HIK) vs. Nikoline Gullacksen (KB) 6-1, 6-3
U18 Drenge: Patrick Kristensen (Skovbakken) vs. Martin Nygård Knudsen (KB) 6-1, 6-1

Efter disse 7 finaler blev det besluttet at uddele Guld og Sølv medaljer i singlerne og alle Bronze medaljerne, selvom finalen i U18 hos pigerne endnu ikke var færdigspillet – endda langt fra – da kampen mellem Sofia Nami Samavati (Hillerød) og Mathilde Tranberg (HRT) tegnede til at blive en langvarig affære, og kampen varede omkring 4 timer, inden Sofia kunne sikre sig titlen med cifrene 7-6(5), 4-6, 6-3.

Sofia var på vinderkurs, da hun førte 3-1 i 2. sæt, men Mathilde fik kæmpet sig tilbage og udlignede til både 3-3 og 4-4.
Sofia havde svært ved at styre sit temperament, hvilket fremkaldte en advarsel fra kampens dommer, som senere i sættet gav endnu en advarsel for at kyle ketsjeren i nettet, og denne gang blev advarslen fulgt op med en pointstraf, som betød at Mathilde bragte sig foran 5-4 og derefter tvang kampen i 3 sæt.

Sofia var så utilfreds med situationen, at hun efter 2. sæt i arrigskab råbte “røvhuller” ud mod de omkringstående, og det må være op til mere regel-kyndige end Tennisavisens skribent at gøre rede for, hvorfor denne opførsel – oveni de 2 advarsler – ikke udløste en diskvalifikation.

Billeder fra finaledagen


Guld og Sølv medaljer i double-rækkerne blev fordelt efter disse resultater:

U12 Herredouble: Nicolas Borgsten (Farum)/Yakup Uzunel (Birkerød)
vs. Lucas Ramm-Larsen (Gentofte)/Lui Lykke (HIK) 6-3, 6-4

U12 Damedouble: Zoe Helle Du Pasquier Jensen (B93)/Emilie Just-Bomholt (HIK)
vs. Mille Johanna Mørk/Vilma Krebs Hyllested (Skovshoved) 6-0, 6-4

U14 Herredouble: Asger Emil Ildor (Skovshoved)/Valdemar Frederik Pape (HIK)
vs. Caspar Jalili Mikkelsen/Dragos Giurgiteanu (Lyngby) 6-7(0), 6-3, [11-9]

U14 Damedouble: Johanne Christine Svendsen/Victoria Ilena Andersen (Skovbakken)
vs. Cirkeline Lynge Lundberg (Gentofte)/Divine Dasam Nweke (KB) 2-6, 6-2, [10-5]

U16 Herredouble: Sebastian Grundtvig (HIK)/Eric Vanshelboim (KB)
vs. Gustav Theilgaard (Hillerød)/Carl Emil Overbeck (HIK) 7-5, 7-6(3)

U16 Damedouble: Hannah Viller Møller (HIK)/Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. Nikoline Gullacksen/Louise Flintsø (KB) 6-3, 6-0

U18 Herredouble: William Gormsen/Jesper Andi Jørgensen (KB)
vs. Jonas Schwarz (Rødovre)/Marcus Løvstad-Gebauer (Lyngby) 6-1, 6-2

U12 Mixeddouble: Zoe Helle Du Pasquier Jensen (B93)/Yakup Uzunel (Birkerød)
vs. Lui Lykke/Emilie Just-Bomholt (HIK) 6-0, 6-1

U14 Mixeddouble: Olivia Parsholt Beck (HRT)/Asger Emil Ildor (Skovshoved)
vs. Jens-Ulrik Nygaard (Gentofte)/Charlotte Ellegaard (Lyngby) 3-6, 6-4, [13-11]

U16 Mixeddouble: Hannah Viller Møller/Sebastian Grundtvig (HIK)
vs. Martha-Elisa Stemann/Carl Emil Overbeck (HIK) 6-4, 7-5

U18 Mixeddouble: Patrick Kristensen (Skovbakken)/Linnea Fristam (Lyngby)
vs. Alexander Schou (Lyngby)/Ida Emilie Stilling Krause (Gentofte) 6-2, 6-7(5), [10-8]

Sebastian Grundtvig og Hannah Viller Møller deltog i finalen i både single, double og mixed i U16, og begge gjorde rent bord ved at vinde alle 3 finaler – heriblandt som makkere i mixeddouble.

I U12 var Emilie Just-Bomholt ligeledes i 3 finaler, og hun vandt titlen i single og double sammen med Zoe Helle Du Pasquier, der desuden vandt i mixeddouble sammen med Yakup Uzunel og derved forhindrede, at Emilie også vandt 3 titler.

I U14 var der 2 titler til Johanne Christine Svendsen, der vandt både i single og double.
Der var ligeledes 2 titler til Asger Emil Ildor, der vandt både i double og mixed. Desuden vandt han Bronze i single.

I U18 vandt Patrick Kristensen 2 titler, da han både vandt single og mixeddouble.
Patrick huskede stadig, at han for et år siden var snublende tæt på at vinde finalen i single mod August Holmgren, som dog slap ud af sækken.
Denne gang var der mindre tvivl om udfaldet, da Patrick vandt 6-1, 6-1 over Martin Nygård Knudsen.

Præmieoverrækkelsen blev foretaget af Gentoftes Borgmester, Hans Toft efter nogle indledende bemærkninger fra H.C. Pape og Henrik Marris, som repræsenterede DTF.
Der  blev desuden tildelt “God stil” præmie til deltagere, som både under stævnet og i løbet af året har været gode ambassadører for Dansk tennis, og prisen blev uddelt til to spillere, som begge er fra Gentofte Kommune, men fra hver sin klub.
Priserne blev uddelt til Laura Marie Haagen (Gentofte) og Martin Strøbech (HIK), som begge er årgang 2004.

Det øverste billede efter overrækkelsen af præmierne i singlerne samt Bronze medaljerne i doublerne er modtaget af Kenneth Jessen fra KJSelekta.
Om kort tid udgiver Tennisavisen et billed-galleri med Kenneths billeder fra stævnet.