I den kommende uge holder de fleste topspillere fortsat fri, men der afvikles alligevel hele 3 ATP 250 og 2 WTA International turneringer

Tennistv.com sender hele ugen fra 2 af turneringerne, ATP 250 Båstad, og WTA International Istanbul. I sidstnævnte turnering kan man vælge kampe fra 2 baner.

Fra på fredag kan man på TV3 Sport 2 og Viaplay følge de afsluttende runder i WTA International Bad Gastein i Østrig.
Ligeledes fra fredag sender Tennistv fra de afsluttende runder ved ATP 250 Bogota, hvor finalen desuden vises på den nye Eurosport Danmark, som er en fusion af Canal8 Sport og Eurosport 2.

Begge de sidstnævnte turneringer kan dog følges hele ugen på Bet365 og Unibet. Det samme er tilfældet for ATP 250 Umag, som dog ikke bliver vist på Tennistv.com.

Måske bliver der også mulighed for at følge kampe på Livestream med dansk-amerikanske Julia Boserup, som deltager i $50.000 Sacramento, Carlifornien.

Her følger en oversigt med navne på de seedede spillere i de aktuelle turneringer

ATP 250 Båstad
1. (14) David Goffin (BEL)
2. (21) Tommy Robredo (ESP)
3. (27) Pablo Cuevas (URU)
4. (30) Juan Monaco (ARG)
5. (40) Fernando Verdasco (ESP)
6. (42) Thomaz Bellucci (BRA)
7. (44) Jeremy Chardy (FRA)
8. (51) Jerzy Janowicz (POL)

3 svenske spillere har fået wildcard
(133) Elias Ymer
(177) Christian Lindell
(536) Markus

Martin Pedersen forsøgte at kvalificere sig til hovedturneringen, men han tabte som tidligere omtalt i 1. runde af kvalifikationen i 3 sæt.
Tennisavisen omtalte i forbindelse med Wimbledon, hvor Elias Ymers lillebror nåede finalen hos juniorerne, en 5 årig satsning på 5 spillere, som foruden Ymer-brødrene omfattede yderligere 3 spillere, Daniel Windahl, Jonathan Mridha og Fred Simonsen.
Alle disse 3 spillere har deltaget i kvalifikationen, hvor ingen af dem slap videre fra 1. runde. Ingen svenskere er videre fra kvalen.

WTA International Istanbul
1. (15) Venus Williams (USA)
2. (17) Elina Svitolina (UKR)
3. (25) Jelena Jankovic (SRB)
4. (28) Alizé Cornet (FRA)
5. (31) Camila Giorgi (ITA)
6. (39) Daria Gavrilova (RUS)
7. (40) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
8. (42) Tsvetana Pironkova (BUL)

Caroline Wozniacki vandt sidste år turneringen i Istanbul, men hun deltager ikke denne gang.
Svitolina og Pavlyuchenkova er allerede slået ud i 1. runde mandag af hhv. (45) Roberta ITA) og (49) Magdalena Rybarikova (SVK).

WTA International Bad Gastein
1. (20) Sara Errani (ITA)
2. (23) Samantha Stosur (AUS)
3. (43) Karin Knapp (ITA)
4. (50) Carina Witthoeft (GER)
5. (55) Lucie Hradecka (CZE)
6. (57) Julia Goerges (GER)
7. (60) Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
8. (65) Katerina Siniakova (CZE)

Schmiedlova har netop vundet finalen i Bucharest over Errani, som derved får mulighed for revanche, hvis begge igen går hele vejen til finalen.

ATP 250 Bogota
1. (24) Ivo Karlovic (CRO)
2. (25) Bernard Tomic (AUS)
3. (35) Adrian Mannarino (FRA)
4. (43) Victor Estrella Burgos (DOM)
5. (48) Marcos Baghdatis (CYP)
6. (68) Sam Groth (AUS)
7. (85) Malek Jaziri (TUN)
8. (89) James Ward (GBR)

Desuden deltager Radek Stepanek (CZE), som har wildcard, og Pere Riba (ESP), som har PR (Protected Ranking)

ATP 250 Umag
1. (17) Gael Monfils (FRA)
2. (23) Roberto Bautista Agut (ESP)
3. (26) Andreas Seppi (ITA)
4. (28) Dominic Thiem (AUT)
5. (33) Fabio Fognini (ITA)
6. (34) Philipp Kohlschreiber (GER)
7. (37) Boma Coric (CRO)
8. (38) Martin Klizan (SVK)

Tennisavisen vil formentlig først følge op på ovennævnte turneringer efter kvartfinalerne.