US Open går ind i 2. uge uden Novak Djokovic. Frederik L. Nielsen spiller i Tjekkiet. Serena Williams har fortsat mulighed for at tangere M. Court's rekord. Clara Tauson kan møde brasilianer, som har overstået karantæne

Når US Open skal afgøres i turneringens 2. ugen, bliver det uden Novak Djokovic, der blev diskvalificeret, fordi han ramte en linjedommer, da han i ærgrelse over at blive brudt til 5-6 i 1. sæt sendte en bold væk.
Da hverken Rafael Nadal eller Roger Federer deltager, bliver der ekstra spænding om, hvem der vinder titlen, som de fleste uden tvivl havde regnet med, at Djokovic igen ville løbe med.

Serena Williams er fortsat med hos kvinderne, og hun har dermed stadig muligheden for at vinde sin 24. Grand Slam single titel og tangere M. Court’s rekord.

Med danske øjne vil der ikke mindst være opmærksomhed på W25+H turneringen FIGUEIRA DA FOZ INTERNATIONAL LADIES OPEN 2020 i Portugal, hvor Clara Tauson forventes at blive seedet 1, og hvis man studerer acceptancelisten til turneringen, vil hun desuden være en oplagt kandidat til at vinde turneringen.

Dog er der en risiko for, at en uheldig lodtrækning kan medføre, at turneringens “moralske finale” kan finde sted tidligt i turneringen, idet arrangørerne har valgt at tildele wildcard til den 24-årige brasilianer Beatriz Haddad Maia, der i den forløbne uge også fik wildcard til W25-turneringen i Montemor-O-Novo, hvor hun løb med titlen i hendes første turnering siden Wimbledon 2019, hvor hun i 1. runde (R128) sensationelt vandt 6-4, 6-4 over Garbine Muguruza. Clara kan først møde Haddad Maia i Finalen

Beatriz Haddad Maia, Garbine Muguruza
© 2019 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Beatriz Haddad Maia vinder sensationelt over Garbine Muguruza ved Wimbledon 2019

Senere viste en dopingprøve fra WTA turneringen Croatia Bol Open sig at indeholde forbudte stoffer, hvorefter hun blev idømt 10 måneders karantæne, og hun blev frataget rangliste-point, så hun på den aktuelle rangliste er no. 1342.

Det forventes at kampene på Court 2 fra Portugal kan følges på livestream.


TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Eurosport vil desuden fremsende oversigt med de kampe fra US Open, der forventes vist på Eurosport 1 og 2.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 13. september

Billede: Dominic Thiem (Foto: Getty Images) og Alexander Zverev (Foto: Sportsfotograf) . spiller US Open finale 2200

Kvalifikation til Internazionali BNL d’Italia, Rom – Bet365/Unibet

ATP 1000 – start 1000
1. Simon vs. Koepfer, Fokina vs. Sugita, Bagnis vs. Duckworth
2. Dellien vs. Zeppieri, Chardy vs. Martin
3. Martinez vs. Viola, Mayer vs. Musetti, Bedene vs. Kovalik, Marcora vs. Moutet, Kukushkin vs. Daniel
4. Cecchinato vs. Klahn, Coria vs. Dietz, Dzumhur vs. Robredo, Ivashka vs. Sousa, M. Ymer vs. Polmans
5. Sandgren vs. Popyrin

WTA Premier 5 – start 1000
1. Blinkova vs. Voegele, Begu vs. Friedsam
2. Kasatkina vs. Dabrowski, Kalinskaya vs. Bolsova, Rus vs. Babos
3. Juvan vs. Delai,
4. Kawa vs. Kovinic

=====

W25+H, FIGUEIRA DA FOZ, Finale, start 1230cet
(wc) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (5) Georgina Garcia-Perez (ESP)

Livestream: https://www.facebook.com/raquetc
=====

ATP 250, Kitzbuhel – Tennistv.com, Bet365/Unibet

Finale – 1500
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (LL) Yannick Hanfmann (GER)

=====

ATP Challengers (udvalgte) – Livestream.com/ATP, Bet365/Unibet

€132K, Aix de Provence – Finale – 1500
(113) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (SE) (219) Oscar Otte (GER)

===

WTA International, Istanbul – TV2 Sport, WTA TV / Bet365/Unibet

Finale – NB 1600cet
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Patricia Maria Tig (ROU)

=====

Grand Slam, US Open – Eurosport/Eurosport Player/Dplay

Arthur Ashe Stadium – Finale, 2200cet
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Alexander Zverev (GER)

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-37-us-open-2-uge-uden-djokovic-wta-istanbul-og-w25-i-portugal-med-clara-tauson-og-haddad-maia/



WTA Tour – ATP Tour (Uge 36-37) – 20-28. august

Grand Slam, US Open, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player, Dplay

Tidsplan:
Søndag: Finale (Men)

Det komplette spilleprogram

Resultater Women (udvalgte)

FINALE:
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 1-6, 6-3, 6-3

Semi-finale
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (28) Jennifer Brady (USA) 7-6(1), 3-6, 6-3
Victoria Azarenka (BLR) vs. (3) Serena williams (USA) vs. 1-6, 6-3, 6-3

Kvart-finale
(28) Jennifer Brady (USA) vs. (23) Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 6-3
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-4
(3) Serena williams (USA) vs. Tsvetana Pironkova (BUL) 4-6, 6-3, 6-2
Victoria Azarenka (BLR) vs. (16) Elise Mertens (BRL) 6-1, 6-0

1/8-finale
(28) Jennifer Brady (USA) vs. (17) Angelique Kerber (GER) 6-1, 6-4
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (8) Petra Martic (CRO) 6-3, 2-6, 6-4
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. (14) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-4
Shelby Rogers (USA) vs. (6) Petra Kvitova (CZE) 7-6, 3-6, 7-6
====
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-4, 6-7, 6-3
(3) Serena williams (USA) vs. (15) Maria Sakkari (GRE) 6-3, 5-7, 6-3
Victoria Azarenka (BLR) vs. (20) Karolina Muchova (CZE) 5-7, 6-1, 6-4
(16) Elise Mertens (BRL) vs. (2) Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-3

R32
(28) Jennifer Brady (USA) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3
(17) Angelique Kerber (GER) vs. Ann Li (USA) 6-3, 6-4
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Aliaksandra Sasnovic (BLR) 3-6, 6-2, 6-1
(8) Petra Martic (CRO) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 6-3

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-3, 6-7(4), 6-2
(14) Anett Kontaveit (EST) vs. (24) Magda Linette (POL) 6-3, 6-2
Shelby Rogers (USA) vs. Madison Brengle (USA) 6-2, 6-4
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Jessica Pegula (USA) 6-4, 6-3
====
Alizé Cornet (FRA) vs. (7) Madison Keys (USA) 7-6(4), 3-2
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. (18) Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1
(15) Maria Sakkari (GRE) vs. (22) Amanda Anisimova (USA) 6-3, 6-1
(3) Serena williams (USA) vs. (26) Sloane Stephens (USA) 2-6, 6-2, 6-2

Victoria Azarenka (BLR) vs. Iga Swiatek (POL) 6-4, 6-2
(20) Karolina Muchova (CZE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 2-6, 7-6(7)
(16) Elise Mertens (BRL) vs. Caty McNally (USA) 7-5, 6-1
(2) Sofia Kenin (USA) vs. (27) Ons Jabeur (TUN) 7-6(4), 6-3

R64
Caroline Garcia (FRA) vs. (1) Karolina Pliskova (CZE) 6-1, 7-6(2)
(28) Jennifer Brady (USA) vs. (WC) Catherine Bellis (USA) 6-1, 6-2
(17) Angelique Kerber (GER) vs. Anna-Lena Friedsam (GER) 6-3, 7-6(6)
Ann Li (USA) vs. (13) Alison Riske 6-0, 6-3

Aliaksandra Sasnovic (BLR) vs. (12) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-2
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Vera Lapko (BLR) 6-3, 6-3
Varvara Gracheva (RUS) vs. (30) Kristina Mladenovic (FRA) 1-6, 7-6(2), 6-0
(8) Petra Martic (CRO) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-3, 6-4

(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-1, 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (31) Anastasija Sevastova (LAT) 6-3, 7-6(5)
(24) Magda Linette (POL) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-7(2), 7-6(4)
(14) Anett Kontaveit (EST) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-4, 6-1

Shelby Rogers (USA) vs. (31) Elena Rybakina (KAZ) 7-5, 6-1
Madison Brengle (USA) vs. (19) Dayana Yastremska (UKR) 6-2, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 7-6(1), 6-7(3), 6-3
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 7-6(3), 6-2
==
(7) Madison Keys (USA) vs. Aliona Bolsova (ESP) 6-2, 6-1
Alizé Cornet (FRA) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 7-6(4), 6-3
(18) Donna Vekic (CRO) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 6-2, 6-1
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. (10) Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 6-3

(15) Maria Sakkari (GRE) vs. Bernarda Pera (USA) 2-6, 6-3, 6-2
(22) Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Katrina Scott (USA) 4-6, 6-4, 6-1
(26) Sloane Stephens (USA) vs. Olga Govortsova (BLR) 6-2, 6-2
(3) Serena williams (USA) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-2, 6-4
—-
Victoria Azarenka (BLR) vs. (5) Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 6-3
Iga Swiatek (POL) vs. (WC) Sachia Vickery (USA) 6-7(5), 6-3, 6-4
(20) Karolina Muchova (CZE) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 7-6(4)
Sorana Cirstea (ROU) vs. (9) Johanna Konta (GBR) 2-6, 7-6(5), 6-4

(16) Elise Mertens (BRL) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 7-5
Caty McNally (USA) vs. (21) Ekaterina Alexandrova (RUS) 4-6, 6-3, 7-6(2)
(27) Ons Jabeur (TUN) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-6(8), 6-0
(2) Sofia Kenin (USA) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-3

R128
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-4, 6-0
(28) Jennifer Brady (USA) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-2
(17) Angelique Kerber (GER) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-4
(13) Alison Riske vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-2

(12) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Greet Minnen (BEL) 6-1, 6-4
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Robin Montgomery (USA) 6-1, 6-3
(30) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Hailey Baptiste (USA) 7-5, 6-2
(8) Petra Martic (CRO) vs. Tereza Martincova (CZE) 5-7, 6-2, 6-4
—-
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Misaki Doi (JPN) 6-2, 5-7, 6-2
Camila Giorgi (ITA) vs. Alison Van Uytvanck (BEl) 2-6, 6-1, 7-5
Marta Kostyuk (UKR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 6-2
(31) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 5-7, 6-4

(24) Magda Linette (POL) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-1, 4-6, 6-4
(14) Anett Kontaveit (EST) vs. Danielle Collins (USA) 5-7, 6-2, 6-2

(31) Elena Rybakina (KAZ) vs. Katarina Zavatska (UKR) 6-3, 6-0
(19) Dayana Yastremska (UKR) vs. Astra Sharma (AUS) 6-3, 6-7(4), 7-6(2)

Kirsten Flipkens (BEL) vs. (32) Rebecca Peterson (SWE) 7-6(1), 6-4
Jessica Pegula (USA) vs. Marie Bouzkova (CZE) 3-6, 6-2, 7-6(3)
Kateryna Kozlova (UKR) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 7-5
(6) Petra Kvitova (CZE) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
====
(7) Madison Keys (USA) vs. Timea Babos (HUN) 6-1, 6-1
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (25) Shuai Zhang (CHN) 4-6, 6-3, 6-2
(18) Donna Vekic (CRO) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 3-6, 7-6(6), 6-4
(10) Garbine Muguruza (ESP) vs. Nao Hibino (JPN) 6-4, 6-4

(15) Maria Sakkari (GRE) vs. Stefanie Voegele (SUI) 6-3, 3-6, 7-5
(22) Amanda Anisimova (USA) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 7-5, 7-5
(26) Sloane Stephens (USA) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-3
(3) Serena williams (USA) vs. Kristie Ahn (USA) 7-5, 6-3
—-
(5) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Oceane Dodin (FRA) 7-6(1), 6-4
Iga Swiatek (POL) vs. (29) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 6-3
(20) Karolina Muchova (CZE) vs. Venus Williams (USA) 6-3, 7-5
(9) Johanna Konta (GBR) vs. Heather watson (GBR) 7-6(7), 6-1

(16) Elise Mertens (BRL) vs. Laura Siegemund (GER) 6-2, 6-2
(21) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Kim Clijsters (BEL) 3-6, 7-5, 6-1
(27) Ons Jabeur (TUN) vs. Katarzyna Kawa (POL) 6-2, 7-6(6)
(2) Sofia Kenin (USA) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-2, 6-2

Resultater Men (udvalgte)

Finale
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (5) Alexander Zverev (GER) 2-6, 4-6, 6-4, 6-3, 7-6(6)

Semi-finale
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (20) Pablo Carreno Busta (ESP) 3-6, 2-6, 6-3, 6-4, 6-3
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (3) Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 7-6(7), 7-6(5)

Kvart-finale
(20) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (12) Denis Shapovalov (CAN) 3-6, 7-6, 7-6, 0-6, 6-3
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (27) Borna Coric (CRO) 1-6, 7-6, 7-6, 6-3
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. (10) Andrey Rublev (RUS) 7-6, 6-3, 7-6
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (21) Alex De Minaur (AUS) 6-1, 6-2, 6-4

1/8-finale
(20) Pablo Carreno Busta (ESP) d. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-5. Defaulted
(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. (7) David Goffin (BEL) 6-7, 6-3, 6-4, 6-3
(27) Borna Coric (CRO) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-5, 6-1, 6-3
(5) Alexander Zverev (GER) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-2, 6-2, 6-1
====
(10) Andrey Rublev (RUS) vs. (6) Matteo Berrettini (ITA) 4-6, 6-3, 6-3, 6-3
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-1, 6-0
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Vasek Pospisil (CAN) 7-6, 6-3, 6-2
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (15) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6, 6-1, 6-1

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (28) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 6-3, 6-1
(20) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-3, 6-2
(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. (19) Taylor Harry Fritz (USA) 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(5), 6-2
(7) David Goffin (BEL) vs. (26) Filip Krajinovic (SRB) 6-1, 7-6(5), 6-4
—-
(27) Borna Coric (CRO) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(2), 6-4, 4-6, 7-5, 7-6(4)
Jordan Thompson (AUS) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-5, 6-4, 6-1
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Cameron Norrie (GBR) 7-6(2), 4-6, 6-2, 6-1
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (32) Adrian Mannarino (FRA) 6-7(4), 6-4, 6-2, 6-2
=====
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. (30) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-4, 6-2
(10) Andrey Rublev (RUS) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-0, 6-4, 6-0
Frances Tiafoe (USA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-2, 6-3, 6-2
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. Jeffrey John Wolf (USA) 6-3, 6-3, 6-2
—-
Vasek Pospisil (CAN) vs. (8) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-5, 2-6, 4-6, 6-3, 6-2
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. (31) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 0-6, 4-6, 6-3, 6-1
(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-1, 6-0, 6-4
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (31) Marin Cilic (CRO) 6-2, 6-2, 3-6, 6-3

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-7(5), 6-3, 6-4, 6-2
(28) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (WC) Michael Mmoh (USA) 6-2, 6-2, 7-5
(20) Pablo Carreno Busta (ESP) vs.  (WC) Mitchell Krueger (USA) 6-1, 6-2, 6-2
Ricardas Berankis (LTU) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 6-2, 1-6, 7-6(1)

(12) Denis Shapovalov (CAN) vs.  Soon Woo Kwon (KOR) 6-7(5), 6-4, 6-4, 6-2
(19) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-3, 6-2
(26) Filip Krajinovic (SRB) vs. Marcos Giron (USA) 6-4, 6-1, 6-3
(7) David Goffin (BEL) vs.  Lloyd George Harris (RSA) 7-6(6), 4-6, 6-1, 6-4
—-
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs.  (WC) Maxime Cressy (FRA) 7-6(2), 6-3, 6-4
(27) Borna Coric (CRO) vs.  Juan Ignacio Londero (ARG) 7-5, 4-6, 6-7(5), 6-2, 6-3
Jordan Thompson (AUS) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-1, 6-4, 3-6, 6-3
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (13) Cristian Garin (CHI) 6-2, 6-1, 3-6, 4-6, 7-5

Cameron Norrie (GBR) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-4, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (24) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 1-6, 6-2, 6-2
(32) Adrian Mannarino (FRA) vs. Jack Sock (USA) 7-6(5), 7-5, 6-2
(5) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Brandon Nakashima (USA) 7-5, 6-7(8), 6-3, 6-1
====
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-4, 6-4, 7-6(6)
(30) Casper Ruud (NOR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-3, 3-2 Ret’d
Salvatore Caruso (ITA) vs. (ALT) Ernesto Escobedo (USA) 3-6, 6-4, 6-3, 6-4
(10) Andrey Rublev (RUS) vs. Gregoire Barrere (FRA) 6-2, 6-4, 7-6(4)

Marton Fucsovics (HUN) vs. (14) Grigor Dimitrov (BUL) 6-7(5), 7-6(4), 3-6, 6-4, 6-1
Frances Tiafoe (USA) vs. John Millman (AUS) 7-6(6), 3-6, 1-6, 6-3, 6-3.
Jeffrey John Wolf (USA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-4, 6-3
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. Christopher O’Connel (AUS) 6-3, 6-2, 6-4
—-
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4
Vasek Pospisil (CAN) vs. (25) Milos Raonic (CAN) 6-7(1), 6-3 7-6(4), 6-3
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-3, 6-7(6), 7-5
(31) Karen Khachanov (RUS) vs. Andrey Kuznetsov (RUS) 6-3, 6-4, 6-1

(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Andy Murray (GBR) 6-2, 6-3, 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. (23) Daniel Evans (GBR) 4-6, 6-3, 7-6(5), 7-6(1)
(31) Marin Cilic (CRO) vs. Norbert Gombos (SVK) 6-3 1-6, 7-6(2), 7-5
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. Sumit Nagal (IND) 6-3, 6-3, 6-2

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-4, 6-1
(28) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-0, 7-5, 6-4
(20) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 4-6 6-3, 1-6, 6-3, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. (16) John Isner (USA) 6-7(5), 6-3, 6-7(5), 6-3, 7-6(3)

(12) Denis Shapovalov (CAN) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 4-6, 6-3, 6-2
(19) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-7(7), 6-3, 6-2, 6-4
(26) Filip Krajinovic (SRB) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 7-6(3), 6-3
(7) David Goffin (BEL) vs. Reilly Opelka (USA) 7-6(2), 3-6, 6-1, 6-4
—-
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-1, 6-1
(27) Borna Coric (CRO) vs. Pablo Andujar (ESP) 7-5, 6-3, 6-1
Egor Gerasimov (BLR) vs. (18) Dusan Lajovic (SRB) 6-1, 4-6, 6-4, 6-4
(13) Cristian Garin (CHI) vs. Ulises Blanch (USA) 4-6, 5-7, 6-4, 6-4, 6-2

Cameron Norrie (GBR) vs. (9) Diego Schwartzman (ARG) 3-6, 4-6, 6-2, 6-1, 7-5
(24) Hubert Hurkacz (POL) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 6-4, 6-4
(32) Adrian Mannarino (FRA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 6-4, 2-6, 6-4
(5) Alexander Zverev (GER) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(2), 5-7, 6-3, 7-5
====
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Go Soeda (JPN) 7-6(5) 6-1, 6-4
Ugo Humbert (FRA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-4, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 3-6, 6-1, 4-6, 6-1
(30) Casper Ruud (NOR) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-2

(ALT) Ernesto Escobedo (USA) vs. Kamil Majchrzak (POL) 7-6(3), 6-2, 6-3
(10) Andrey Rublev (RUS) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-4, 6-4, 6-3

(14) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Tommy Paul (USA) 6-4, 6-3, 6-1
John Millman (AUS) vs. (22) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-4, 6-4
Jeffrey John Wolf (USA) vs. (29) Guido Pella (ARG) 6-2, 0-6, 6-3, 6-3
(3) Daniil Medvedev (RUS) vs. federico Delbonis (ARG) 6-1, 6-2, 6-4
—-
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-4, 7-6(3)
(25) Milos Raonic (CAN) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-2, 6-3
(21) Alex De Minaur (AUS) vs. Andrej Martin (SVK) 6-4, 6-3, 7-5
(31) Karen Khachanov (RUS) vs. Jannik Sinner (ITA) 3-6, 6-7(7), 6-2, 6-0, 7-6(4)

(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-7(7), 7-6(6), 7-6(6)
Andy Murray (GBR) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 4-6, 4-6, 7-6(5), 7-6(4), 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-4, 7-5
(23) Daniel Evans (GBR) vs. Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-2, 6-1, 7-6(5)

(31) Marin Cilic (CRO) vs. Daniel Evans (GBR) 6-7(3), 3-6, 7-5, 7-5, 6-3
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(6), 6-3 Ret’d


WTA International, TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com (fra tirsdag), TV 2 Sport (fra torsdag)

Deltagere: Kuznetsova, Peterson, Hercog, Garcia, Watson, Van Uytvanck, Diyas, Doi m.fl.


Resultater (udvalgte)

Finale – søndag
Patricia Maria Tig (ROU) vs. (Q) Eugenie Bouchard (CAN) 2-6, 6-1, 7-6(4)

Semifinale
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Paula Badosa Gibert (ESP) 6-3, 6-2
Patricia Maria Tig (ROU) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(Q) Eugenie Bouchard (CAN) vs. Danka Kovinic (MNE) 3-6, 6-4, 7-5
Paula Badosa Gibert (ESP) vs. (3) Polona Hercog (SLO) 4-6, 6-3, 6-4
(Q) Tereza Martincova (CZE) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-3
Patricia Maria Tig (ROU) vs. (2) Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-1

R16:
Eugenie Bouchard (Q) d. Svetlana Kuznetsova (1) 7-6(3), 6-7(5), 6-2
Danke Kovinic d. Alison van Uytvanck (6) 6-3, 6-4
Polona Hercog (3) d. Jasmine Paolini 7-5, 6-4
Paula Badosa d. Sara Sorribes Tormo 6-1, 6-4

Aliaksandra Sasnovich d. (SR) Anna Karolina Schmiedlova 6-7(5), 6-4, 6-3
Tereza Martincova (Q) d. Caroline Garcia (4) 6-1, 6-4
Patricia Maria Tig d. Misaki Doi (8) 6-2, 6-0
Rebecca Peterson (2) d. Margarita Gasparyan 3-2. Ret’d

R32
Svetlana Kuznetsova (1) vs Bye
Eugenie Bouchard (Q) vs. Viktoriya Tomova 6-2, 6-4.
Danke Kovinic vs. Kateryna Bondarenko 7-5, 6-2.
Alison van Uytvanck (6) vs. Viktoria Kuzmova 6-3, 6-4.

Polona Hercog (3) vs Berfu Cengiz (wc) 6-2, 6-3.
Jasmine Paolini vs Stefanie Voegele 6-1, 4-6, 6-3.
Paula Badosa vs. Katarina Zavatska 6-1, 6-2.
Sara Sorribes Tormo vs Heather Watson (5) 3-2. Ret’d

Aliaksandra Sasnovich vs. Zarina Diyas (7) 3-6, 7-5, 6-1.
(SR) Anna Karolina Schmiedlova vs Kaja Juvan 7-5, 1-6, 6-4.
Tereza Martincova (Q) vs. Greet Minnen 7-6(5), 6-3
Caroline Garcia (4) vs. Cagla Buyukakcay (wc) 6-4, 0-6, 7-5

Misaki Doi (8) vs Ellen Perez (Q) 6-7(4), 7-5, 6-1
Patricia Maria Tig vs. Olga Danilovic (Q) 6-3, 7-5
Pemra Ozgen (wc) vs Margarita Gasparyan
Rebecca Peterson (2) vs Bye

Qfi:
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. (8) Leonie Kung (SUI) 6-4, 6-4
(alt) Ellen Perez (AUS) vs. (7) Harriet Dart (GBR) 2-6, 6-1, 6-3
Olga Danilovic (SRB) vs. (alt) Dejana Radanovic (SRB) 6-2, 6-0
(4) Tereza Martinocova (CZE) vs. (6) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 5-7, 7-5, 6-3

Q16:
(WC) Eugenie Bouchard (CAN) vs. (alt) Ivana Jovoric (SRB) 6-2, 7-6.
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-7, 6-3, 6-3
(alt) Ellen Perez (AUS) vs. Arina Rodionova (AUS) 7-6, 7-6
(7) Harriet Dart (GBR) vs. Basak Eraydin (TUR) 6-3, 2-6, 6-0
(alt) Dejana Radanovic (SRB) vs. Indy de Vroome NED) 6-4, 6-1
Olga Danilovic (SRB) vs. (Alt) Laura Ioana Paar (ROU) 6-1, 6-1
(4) Tereza Martinocova (CZE) d. (WC) Zeynep Sonmez (TUR) 4-1. Ret’d
(6) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Bibiane Schoofs (NED) 6-1, 6-7, 7-5


ATP Tour uge 37:

ATP 250, Generali Kitzbuhel Open, Kitzbuhel (AUT) – Grus

TV-dækning: www.tennistv.com Viser kun fra CC Alle CC kampe vises på Bet365 og Unibet.

Deltagere: Fognini, Schwartzmann, Pella, Bashilashvili, Nishikori, Lajovic, Hurkacz, Ramos-Vinolas m.fl.


Schedule se Link…

https://www.atptour.com/en/scores/current/kitzbuhel/319/daily-schedule

Resultater (udvalgte) 

Finale
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (LL) Yannick Hanfmann (GER) 6-4, 6-4

Semifinale
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-2, 5-7, 6-3
(LL) Yannick Hanfmann (GER) vs. (Q) Laslo Djere (SRB) 4-6, 6-3, 7-6(5)

Kvartfinale
(Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 6-3
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (LL) Federico Delbonis (ARG) 6-4, 6-7(5), 7-5
(LL) Yannick Hanfmann (GER) vs. (LL) Maximilian Marterer (GER) 6-2, 7-5
(Q) Laslo Djere (SRB) vs. (2) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(2), 6-3

1/8-finale
(Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (1) Fabio Fognini (ITA) 6-1, 6-2
Feliciano Lopez (ESP) vs. (7) Guido Pella (ARG) 7-5, 6-7(4), 7-6(3)
(LL) Federico Delbonis (ARG) vs. (4) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-5, 6-3
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-2

(LL) Maximilian Marterer (GER) vs. (5) Hubert Hurkacz (POL) 6-1, 6-4
(LL) Yannick Hanfmann (GER) vs. (3) Dusan Lajovic (SRB) 4-6, 6-3, 6-4
(Q) Laslo Djere (SRB) vs, Jannik Sinner (ITA) 6-4, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. Sebastian Ofner (AUT) 6-2, 2-6, 7-5

R32 (udvalgte)
(Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 3-6, 6-4, 7-6(2)
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (6) Kei Nishikori (JPN) 4-6, 6-4, 6-2
(Q) Laslo Djere (SRB) vs, (8) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 3-6, 7-6(2)


ATP Challenger (uge 37)

Livestream/ATP


€132K, Moneta Czech Open, Prostejov (CZE) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale
[6] (107) Kamil Majchrzak (POL) vs. [1] (56) Pablo Andujar (ESP) 6-2, 7-6(5)

Semifinale
[1] (56) Pablo Andujar (ESP) vs. [3] (87) Stefano Travaglia (ITA) 6-0, 6-3
[6] (107) Kamil Majchrzak (POL) vs. (WC) (562) Jiri Lehecka (CZE) 4-6, 6-1, 6-2

Kvartfinale
[1] (56) Pablo Andujar (ESP) vs. (123) Jozef Kovalik (SVK) 6-2, 7-6(3)
[3] (87) Stefano Travaglia (ITA) vs. (166) Martin Klizan (SVK) 3-6, 6-2, 6-1
(WC) (562) Jiri Lehecka (CZE) vs. (Q) (175) Filip Horansky (SVK) 6-1, 6-1
[6] (107) Kamil Majchrzak (POL) vs. (Q) (200) Aleksandar Vukic (AUS) 6-4, 6-1

1/8-finale
[6] (107) Kamil Majchrzak (POL) vs. (121) Marc Polmans (AUS) 6-3, 6-2
(Q) (200) Aleksandar Vukic (AUS) vs. [2] (67) Jiri Vesely (CZE) 7-6(4), 6-3


€132K, Open du Pays d’Aix, Aix de Provence (FRA) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale
(SE) (219) Oscar Otte (GER) vs. (113) Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-2, 6-7(4), 6-4

Semifinale
(113) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (180) Alejandro Tabilo (CHI) 7-6(4), 6-3
(SE) (219) Oscar Otte (GER) vs. (SE) (221) Daniel Altmaier (GER) 5-4 Ret’d

Kvartfinale
(180) Alejandro Tabilo (CHI) vs. (132) Federico Gaio (ITA) 4-6, 6-2, 6-4
(113) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (128) Antoine Hoang (FRA) 3-6, 6-2, 6-1
(SE) (219) Oscar Otte (GER) vs. (161) Danilo Petrovic (SRB) 6-3, 6-2
(SE) (221) Daniel Altmaier (GER) vs. [2] (61) Pablo Cuevas (URU) 7-5, 6-3

R16:
Federico Gaio (ITA) vs. (Q) (184) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-4
[2] (61) Pablo Cuevas (URU) vs. (WC) (453) Harold Mayot (FRA) 6-3, 6-4

R32:
(132) Federico Gaio (ITA) vs. [1] (52) Gilles Simon (FRA) 7-5, 6-2
(Q) (184) Elias Ymer (SWE) vs. (LL) Ruben Bemelsmans (BEL) 6-4, 2-6, 6-4-
(WC) (453) Harold Mayot (FRA) vs. (152) Emilio Gomez (ECU) 6-7(7), 6-3, 6-3
[2] (61) Pablo Cuevas (URU) vs. (Q) (208) Renzo Olivo (ARG) 6-2, 6-3
Qfi: [2] (184) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (954) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 6-4
Q16: [2] (184) Elias Ymer (SWE) vs. (233) Marco Trungelliti (ARG) 7-6(4), 6-1

<< tilbage


ITF Men (37)

 

<< tilbage


ITF Women (37)

W25+H, FIGUEIRA DA FOZ INTERNATIONAL LADIES OPEN 2020 (POR) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale
(5) Georgina Garcia-Perez (ESP) vs. (wc) Beatriz Haddad Maia (BRA) 5-7(10), 7-5, 6-4

Semifinale
(1)  Clara Tauson (DEN) vs. (5) Georgina Garcia-Perez (ESP) 4-6, 7-6(5), 2-6
(wc) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (8) Andrea Lazaro Garcia (ESP) 6-0, 6-0

Kvart-finaler
(1)  Clara Tauson (DEN) vs. Maia Lumsden (GBR) 6-3, 6-3
(5) Georgina Garcia-Perez (ESP) vs. Marina Bassols Ribera (ESP) 6-7(7), 6-1, 6-3
(wc) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Sandra Samir (EGY) 7-5, 7-6(5)
(8) Andrea Lazaro Garcia (ESP) vs. Lucrezia Stefanini (ITA) 7-6(7), 6-1

R16:
(1)  Clara Tauson (DEN) vs. (Q) Magali Kempen (BEL) 6-2, 6-3
Maia Lumsden (GBR) vs. (7) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-1, 6-2
Marina Bassols Ribera (ESP) vs. (3) Nuria Parrizas-Diaz (ESP) 6-2, 6-2
(5) Georgina Garcia-Perez (ESP) vs. (Q) Laura Pigossi (BRA) 6-3, 6-3

Sandra Samir (EGY) d. (6)Jodie Anna Burrage (GBR)
(wc) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Yuriko Lily Miyazaki (JPN) 3-6, 6-2, 6-1
(8) Andrea Lazaro Garcia (ESP) vs. (Q) Olga Saez Larra (ESP) 6-2, 6-2
Lucrezia Stefanini (ITA) vs. Fanny Stollar (HUN) 7-5, 6-4

R32
(1) Clara Tauson (DEN) d. Riya Bhatia (IND) 6-1, 6-1
(Q) Magali Kempen (BEL) d. Carolina Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 5-7, 6-1, 6-1
Maia Lumsden (GBR) d. (Q) Daria Mishina (RUS) 6-3, 3-6, 6-3
(7) Valentini Grammatikopoulou (GRE) d. (wc) Francisca Jorge (POR) 6-1, 6-1

(3) Nuria Parrizas-Diaz (ESP) v (Q) Julia Payola (ESP) 6-2, 6-3
Marina Bassols Ribera (ESP) d. (wc) Ines Murta (POR) 6-0, 6-1
(Q) Laura Pigossi (BRA) d. Valeriya Strakhova (UKR) 6-3, 5-7, 6-3
(5) Georgina Garcia-Perez (ESP) d. (Q) Ylena In-Albon (SUI) 7-6(3), 6-3

(6) Jodie Anna Burrage (GBR) d. (wc) Maria Ines Fonte (POR) 6-2, 6-1
Sandra Samir (EGY) d. Ana Sofia Sanchez (MEX) 6-3, 6-1
(wc) Beatriz Haddad Maia (BRA) d (Q) Justina Mikulskyte (LTU) 6-3, 5-7, 6-1
Yuriko Lily Miyazaki (JPN) d. (4) Jessika Ponchet (FRA) 6-2, 7-6(1)

(8) Andrea Lazaro Garcia (ESP) d. (Q) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 7-5, 6-1
(Q) Olga Saez Larra (ESP) d. Mirjam Bjorklund (SWE) 6-3, 2-0. Ret’d
Lucrezia Stefanini (ITA) d. Irene Burillo Escorihuela (ESP) 6-0, 6-1
Fanni Stollar (HUN) d. (2) Valeria Savinykh (RUS) 6-3, 6-1

Q32: (592) Jacqueline Cabaj Awad (SWE) vs. [12] (535) Carole Monnet (FRA) 76, 26, 7-10.

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 37)

J1, ITF PANCEVO INTERNATIONAL (SRB) – Grus

Girls singles

R32: Clarine Lerby (NED) vs. Natalija Senic (SRB) 0-6, 4-6


J2 EX PILSEN BABOLAT CUP (CZE) – Grus

Boys singles

1/8-finale
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (5) Max Hans Rehberg (GRE) 5-7, 4-6
[4] Leo Borg (SWE) vs. William Nolan (GBR) 2-6, 5-7

R32
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Mathis Debru (FRA) 6-3, 6-0
(Q) Stepan Baum (CZE) vs. Michael Minasyan (SWE) 6-4, 6-1
[4] Leo Borg (SWE) vs. Lukas Janousek (CZE) 6-7(5), 6-4, 7-6(5)
Alen Mujakic (GER) vs. Alexander Eriksson (SWE) 6-4, 6-4

Boys doubles

Semifinale: Poulsen/Borg vs. (2) Pierre Yves Bailly/Maikel De Boes (BEL) 6-3, 3-6, [8-10]
Kvartfinale: Poulsen/Borg vs. Jan Jadlovsky/Jakub Jupa (CZE) 6-1, 6-4
1/8-finale: (4) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Leo Borg (SWE) vs. Lukas Janousek (CZE)/Alen Mujakic (GER) 6-2, 6-2


J4, 6TH TORNEO INTERNAZIONALE JUNIOR “CITTA’ DI PALERMO” (ITA) – Grus

Boys singles

R32: Richard Biagiotti (DEN) vs. Simone Guercio (ITA) 3-6, 6-7(5)

Boys doubles

1/8-finale: (1) Richard Biagiotti (DEN)/Giacomo Revelli (GBR) vs. Nicola Filippi/Enrico Baldisserri (ITA) 2-6, 5-7


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 37)

U16 Cat3, Luka Koper Junior Open-International Junior Tennis Championships Under 16 (SLO) – Grus

U16 Boys singles

1/8-finale: (3) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (WC) Marcel Ungerboeck (AUT) 7-5, 4-6, 2-6
R32: (3) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (WC)Rok Kovacic (SLO) 6-2, 6-4


U16 Cat3, OPORTO SISTELMAR CUP (POR) – Grus

1/8-finale: (2073) Sara Borkop (DEN) vs. [2] (426) Lena Couto (POR) 1-6, 3-6
R32: (2073) Sara Borkop (DEN) vs. (1744) Maria Pereira (POR) 6-2, 6-2


U16 Cat3, KRAKOW CUP 2020 (POL) – Grus

U16 Boys singles

Kvartfinale: (8) Yakup Uzunel (DEN) vs. (3) Oskar Grzegorzewski (POL) 0-6, 2-6
1/8-finale: (8) Yakup Uzunel (DEN) vs. Dorian Juszczak (POL) 7-5, 6-2
R32: (8) Yakup Uzunel (DEN) vs. Maciej Gniatczyk (POL) 6-3, 6-0

U16 Girls singles

R32: Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Marta Halbersztadt (POL) 2-6, 1-6


TE U14 – TE U16 Northern Vision open, Oslo (NOR) – Grus

U14 Girls singles

Kvartfinale: (6) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (1) Anna Louise Bjornestad (NOR) 1-6, 1-6
1/8-finale: (6) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (WC) Oda Solevag Halvorsen (NOR) 6-3, 6-3
R32:  (6) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Michelle Dzanonovic (NOR) 6-0, 6-0


WTA Challenger/125K 

Ikke flere i 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: l https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html