Efter 2 uger med WTA-tennis starter ATP med Challengers i Italien og Tjekkiet. Sidst på ugen er det meste af både WTA- og ATP-eliten samlet i New York, inden US Open starter ugen efter

Corona-virus’en florerer fortsat overalt i Verden, hvor alle er underlagt en masse restriktioner, som i flere måneder har betydet, at de største internationale tennisturneringer har været aflyst eller udsat, indtil WTA så små startede op igen i Palermo for 2 uger siden og i den forløbne uge i Prag og Lexington.

I alle 3 turneringer blev vist tennis af høj klasse, men turneringerne bar også præg af corona-situationen i form af stribevis af afbud, og det samme er tilfældet, når ITF genoptager turneringsaktiviteter med de 2 første turneringer, som er M25 i Vogau i Østrig og W15 i Oeiras i Portugal.

I sidstnævnte turnering så det ved tilmeldingsfristens udløb ud til at være håbløst for lavere rangerede spillere at få adgang, men mange spillere har på grund af restriktionerne endnu ikke den store lyst til at rejse, og derved blev det alligevel muligt for den 19-årige jyske mester Oliva Gram at slippe gennem nåleøjet til kvalifikationen i Oeiras.

JM 2020
Foto: Erik Eibye – Olivia Gram ved JM 2020

17-årige Clara Tauson havde til gengæld ingen problemer med at komme ind i turneringen, hvor hun i kraft af sin rangering som no. 212 formentlig bliver seedet 3 i turneringen, hvor no. 176 Cristina Bucsa (ESP) og no. 202 Anastasiya Komardina (RUS) forventes at blive seedet 1 og 2, hvis der ikke sker ændringer, inden hovedturneringen starter tirsdag.

Ved turneringen i Vogau er de 4 topseedede henholdsvis no. 244 Francisco Gerundolo (ARG), no. 246 Peja Kristin (SRB), no. 255 Mathias Bourgue (FRA) og no. 267 Geoffrey Blancaneaux (FRA), men i ITF’s foromtale af turneringsstarten er det 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune, der stjæler billedet.

Holger skal forsøge at genoptage den gode stime, som han var inde i, da coronaen satte en stopper for videre aktivitet, men med et deltagerfelt, hvor de fleste er mellem no. 244 og 350 og formentlig meget sultne efter at konkurrere igen, skal der toppræsteres i hver eneste kamp for at nå langt i hovedturneringen, der indledes tirsdag.

Desuden fokuserer ITF på, at 3 af deltagerne ved W15 i Oeiras er tidligere no. 1 på juniorranglisten, hvor både Clara Tauson og franskmændene, 17-årige Diane Parry og 19-årige Clara Burel har haft denne status.

Arrangørerne fra begge ITF-turneringer har oplyst, at der ikke er livestream fra turneringerne, hvilket i Vogau begrundes med Covid 19 restriktionerne.

Carlos Alcaraz Garfia
Foto: Tennisavisen – Carlos Alcaraz Garfia ved Wimbledon 2019

De første kampe ved kvalifikationen til ATP Challenger, som genoptages i denne uge, blev afviklet lørdag, hvor 17-årige Carlos Alcaraz Garfia (ESP) kom godt fra start ved €88K i Todi i Italien, hvor no. 99 Roberto Carballes Baena (ESP) er topseedet.
Desuden deltager den 18-årige vinder af juniorernes Australian Open 2019, Lorenzo Musetti (ITA), der har fået wildcard til hovedturneringen.

Lorenzo Musetti
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Lorenzo Musetti

Ved $137K Challenger i Prag er de 4 topseedede fra top 100 med no. 17 Stan Wawrinka (SUI) som det absolutte topnavn foran no. 65 Jiri Vesely (CZE), no. 71 Pierre-Hugues Herbert (FRA) og no. 74 Philipp Kohlschreiber (GER).

Stan Wawrinka
Stan Wawrinka er blevet næsten ustoppelig, når han først når finalen i en turnering – Stan Wawrinka

Endvidere deltager no. 201 Elias Ymer (SWE), som vandt begge sine kampe mod Holger Rune og Christian Sigsgaard, da Sverige forleden vandt 3-2 ved UTR Leschley Challenge mod Danmark.

UTR Leschly Challenge
©KJSelekta.dk – Elias Ymer

Kampene fra begge ATP Challengers kan følges på livestream.com/ATP.

WTA Premier 5 og ATP 1000 i US Open optakt

Fra lørdag kan TV 2 Sport og Sport X igen byde på både WTA og ATP tennis i verdensklasse, når hovedparten af både den kvindelige og mandlige elite stiller op ved Western & Southern Open i New York på samme anlæg, hvor Grand Slam turneringen US Open afvikles fra 31. august.
Der er ganske vist indløbet flere afbud til begge turneringer, men langt de fleste topspillere forventes dog at være med.

Kvalifikationen til turneringen afvikles torsdag og fredag, men først når hovedturneringen starter lørdag vises kampe fra TV 2 Sport og Sport X samt fra WTATV.com og Tennistv.com.

80665300
Getty Images – Både Novak Djokovic og Petra Kvitova er tilmeldt Western & Southern Open i New York

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


WTA Tour – ATP Tour (Uge 34-35) – 20-28. august

WTA Premier 5 & ATP 1000 – Western & Southern Open, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning (fra lørdag): TV 2 Sport/Sport X/Play, WTATV.com (WTA), Tennistv.com (ATP)

Deltagere:
WTA: Ka. Pliskova, Kenin, Serena, Sabalenka, Kvitova m.fl.
ATP: Djokovic, Thiem, Medvedev, Tsitsipas, Zverev, Berrettini, Goffin m.fl.

Tidsplan:
Torsdag-fredag: Kvalifikation
Lørdag-søndag: R64
Mandag: R32
Tirsdag: 1/8-finaler
Onsdag: Kvartfinaler
Torsdag: Semifinaler
Fredag: Finaler (2000cet: Women, 2200cet: Men)

Det komplette spilleprogram

Resultater WTA Premier 5 (udvalgte)

R32 (udvalgte)
(1) Karolina Pliskova (CZE) vs. Veronika Kudermetova (RUS)
(4) Naomi Osaka (JPN) vs. Karolina Muchova (CZE)
(16) Dayana Yastremska (UKR) vs. Bernarda Pera (USA)
(2) Sofia Kenin (USA) vs. Alize Cornet (RSA)

R64 (udvalgte)
(1) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(14) Elise Mertens (BEL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-0, 6-2
Amanda Anisimova (USA) vs. (11) Alison Riske (USA) 6-3, 6-3
(5) Aryna Sabalenka (BLR) – bye

(4) Naomi Osaka (JPN) – bye
(16) Dayana Yastremska (UKR) vs. Venus Williams (USA) 5-7, 6-2, 7-5
(12) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-1
(6) Petra Kvitova (CZE) – bye

(8) Johanna Konta (GBR) – bye
(10) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Laura Siegemund (GER)
(13) Maria Sakkari (GER) vs. Cori Gauff (USA) 6-1, 6-3
(3) Serena Williams (USA) – bye

(7) Madison Keys (USA) – bye
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (9) Elena Rybakina (KAZ) 7-5, 7-6(6)
Victoria Azarenka (BLR) vs. (15) Donna Vekic (CRO) 6-2, 6-3
(2) Sofia Kenin (USA) – bye

Kvalifikation

Q16 (udvalgte)
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. (22) Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-4
Leylah Fernandez (CAN) vs. (24) Kristie Ahn (USA) 6-4, 6-1
(5) Laura Siegemund (GER) vs. Caroline Dolehide (USA)
Christina McHale (USA) (6) Daria Kasatkina (RUS)
Catherine Bellis (USA) vs. Ysaline Bonaventure (BEL) 4-6, 6-4, 6-1

Q32 (udvalgte)
Leylah Fernandez (CAN) vs. (2) Anna Blinkova (RUS) 6-1, 6-4
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (3) Lauren Davis (USA) 6-4, 6-1
(WC) Caroline Dolehide (USA) vs. (23) Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 2-6, 6-4

Resultater ATP 1000 (udvalgte)

R64 (udvalgte)
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
(15) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-1
(16) Denis Shapovalov (CAN) vs. Marin Cilic (CRO) 6-3, 6-3
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-2, 6-4
(7) David Goffin (BEL) – bye

(3) Daniil Medvedev (RUS) – bye
(13) Christian Garin (CHI) vs. (LL) Aljaz Bedene (SLO)
(11) Karen Khachanov (RUS) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-4
Richard Gasquet (FRA) (Q) Jeffrey John Wolf (USA)
(8) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

(6) Matteo Berrettini (ITA) – bye
(9) Diego Schwartzman (ARG) vs. Casper Ruud (NOR) 7-6(2), 6-3
(16) John Isner (USA) vs. Hubert Hurkacz (POL)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye

(5) Alexander Zverev (GER) – bye
Andy Murray (GBR) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(6), 3-6, 6-1
(10) Andrey Rublev (RUS) vs. Daniel evans (GBR)
(14) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Ugo Humbert (FRA)
(2) Dominic Thiem (AUT) – bye

Q16 (udvalgte)
Sebastian Korda (USA) vs. (1) Gilles Simon (FRA) 3-6, 6-0, 6-1
Emil Ruusuvouri (FIN) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 2-1
Jeffrey John Wolf (USA) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-2, 6-4

Q32 (udvalgte)
Lloyd George Harris (RSA) vs. (10) Mikael Ymer (SWE) 7-5, 7-5
(WC) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (11) Egor Gerasimov (BLR) 6-3, 6-1


ATP Challenger (uge 34)

€137K, I.CLTK Prague Open By Moneta (CZE) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale: [1] (17) Stan Wawrinka (SUI) vs. (253) Aslan Karatsev (RUS) 7-6(2), 6-4

Semifinale – fredag – start 1100 C1
[1] (17) Stan Wawrinka (SUI) vs. (WC) (405) Michael Vrbensky (CZE) 5-7, 6-3, 6-3
(253) Aslan Karatsev (RUS) vs. [3] (71) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 7-5, 7-6(7)

Kvartfinale – torsdag
[1] (17) Stan Wawrinka (SUI) vs. [6] (127) Sumit Nagal (IND) 2-6, 6-0, 6-1
(WC) (405) Michael Vrbensky (CZE) vs. (201) Elias Ymer (SWE) v6-2, 3-6, 6-4
[3] (71) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (190) Tallon Griekspoor (NED) 7-5, 5-7, 6-3
(253) Aslan Karatsev (RUS) vs. [7] (137) Henri Laaksonen (SUI) 7-6(3), 6-4

1/8-finale
[1] (17) Stan Wawrinka (SUI) vs. (217) Oscar Otte (GER) 3-6, 7-5, 6-1
[6] (127) Sumit Nagal (IND) vs. (WC) (617) Jiri Lehecka (CZE) 5-7, 7-6(4), 6-3
(WC) (405) Michael Vrbensky (CZE) vs. [4] (74) Philipp Kohlschreiber (GER) – walkover
(201) Elias Ymer (SWE) vs. (256) Tomas Machac (CZE) 4-6, 6-3, 6-0

(190) Tallon Griekspoor (NED) vs. [5] (122) Jozef Kovalik (SVK) 6-1, 1-6, 6-1
[3] (71) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (229) Zdenek Kolar (CZE) 7-6(3), 2-6, 6-3
[7] (137) Henri Laaksonen (SUI) vs. (WC) Yannick Maden (GER) 3-6, 6-4, 6-3
(253) Aslan Karatsev (RUS) vs. [14] (162) Ernests Gulbis (LAT) 6-3, 6-3

R32
[1] (17) Stan Wawrinka (SUI) vs. (178) Roman Safiullin (RUS) 6-1, 4-6, 6-1
[4] (74) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (263) Mats Moraing (GER) 6-1, 7-6(3)
(201) Elias Ymer (SWE) vs. [12] (159) Martin Klizan (SVK) 6-2, 2-6, 6-2
[3] (71) Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (WC) (436) Jonas Forejtek (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
[14] (162) Ernests Gulbis (LAT) vs. (WC) (822) Andrew Paulson (CZE) 7-5, 5-7, 6-4
(253) Aslan Karatsev (RUS) vs. [2] (65) Jiri Vesely (CZE) 6-3, 6-4

R64 – søndag
(178) Roman Safiullin (RUS) vs. (180) Lukas Rosol (CZE) 7-5, 6-2
(201) Elias Ymer (SWE) vs. (248) Evgeny Karlovskiy (RUS) 6-3, 6-4
(253) Aslan Karatsev (RUS) vs. (170) Robin Haase (NED) 6-4, 6-2


€88K, Internazionali di Tennis Citta di Todi (ITA) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale – søndag 2030
(212) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. [7] (143) Yannick Hanfmann (GER)

Semifinale – lørdag
(212) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. [6] (136) Antoine Hoang (FRA) 6-2, 6-3
[7] (143) Yannick Hanfmann (GER) vs. (236) Gian Marco Moroni (ITA) 7-6(4), 6-1

Kvartfinale – fredag
(212) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. [5] (134) Facundo Bagnis (ARG) 5-3 Ret’d
[6] (136) Antoine Hoang (FRA) vs. [3] (130) Federico Gaio (ITA) 7-5, 4-6, 6-4
(236) Gian Marco Moroni (ITA) vs. [4] (133) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 2-6, 7-5, 6-3
[7] (143) Yannick Hanfmann (GER) vs. [2] (198) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-4

1/8-finale
(212) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. [1] (99) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-1
[5] (134) Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) (371) Giulio Zeppieri (ITA) 6-2, 6-4
[3] (130) Federico Gaio (ITA) vs. (160) Alessandro Giannessi (ITA) 6-4, 6-2
[6] (136) Antoine Hoang (FRA) vs. (188) Mario Vilella Martinez (ESP) 4-6, 6-3, 6-4

(236) Gian Marco Moroni (ITA) vs. (219) Daniel Altmaier (GER) 3-6, 6-4, 6-4
[4] (133) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (208) Elliot Benchetrit (FRA) 6-4, 6-0
[7] (143) Yannick Hanfmann (GER) vs. (WC) (284) Lorenzo Musetti (ITA) 3-6, 6-4, 6-3
[2] (198) Marco Cecchinato (ITA) vs. (205) Juan Pablo Ficovich (ARG) 6-3, 6-4

R32
[1] (99) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (166) Jurijj Rodionov (AUT) 6-2, 6-1
[5] (134) Facundo Bagnis (ARG) vs. (228) Hugo Gaston (FRA) 6-4, 4-6, 6-1
[3] (130) Federico Gaio (ITA) vs. (222) Matteo Viola (ITA) 3-6, 6-3, 7-5
(219) Daniel Altmaier (GER) vs. [8] (153) Lorenzo Giustino (ITA) 3-6, 6-3, 6-2
(236) Gian Marco Moroni (ITA) vs. (Q) (318) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-3, 6-2
[4] (133) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (Q) (303) Andrea Vavassori (ITA) 6-1, 6-3
(WC) (284) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (284) Francesco Forti (ITA) 7-6(4), 6-3
[2] (198) Marco Cecchinato (ITA) vs. (198) Andrea Collarini (ARG) 6-3, 1-6, 6-3

Qfi: [7] (318) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs.  [4] (279) Borna Gojo (CRO) 6-4, 6-4
Q16: [7] (318) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (WC) (933) Flavio Cobolli (ITA) 6-2, 6-3

Livestream.com/ATP


WTA Challenger/125K ()

Næste turneringer uge 36


ITF Men (34)

M25, 2nd TC Kern World Tennis Tour Tournament, Vogau (AUT) – Grus

Resultater (udvalgte)

Finale
[7] (302) Manuel Guinard (FRA) vs. (317) Dimitar Kuzmanov (BUL) 6-3, 6-3

Semifinale
[7] (302) Manuel Guinard (FRA) vs. [6] (299) Nino Serdarusic (CRO) 6-4, 6-3
(317) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. [JE] (827) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 6-3, 6-4

Kvartfinale
[7] (302) Manuel Guinard (FRA) vs. (Q) (325) Igor Sijsling (NED) 6-1, 6-3
[6] (299) Nino Serdarusic (CRO) vs. (384) Jelle Sels (NED) 6-4, 6-2
[JE] (827) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3]  (255) Mathias Bourgue (FRA) 7-6(2), 6-1
(317) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. [5] (293) Lucas Miedler (AUT) 6-4, 6-7(0), 7-6(3)

1/8-finale
(Q) (325) Igor Sijsling (NED) vs. (392) Tobias Simon (GER) 7-5, 6-4
[7] (302) Manuel Guinard (FRA) vs. (441) Gianluigi Quinzi (ITA) 6-2, 6-1
[6] (299) Nino Serdarusic (CRO) vs. (Q) (490) Gijs Brouwer (NED) 6-1, 6-4
(384) Jelle Sels (NED) vs. (Q) (527) Timofei Skatov (KAZ) 6-3, 6-3

[JE] (827) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (305) Kacper Zuk (POL) 6-3, 6-4
[3]  (255) Mathias Bourgue (FRA) vs. (373) Sadio Doumbia (FRA) 7-5, 6-2
[5] (293) Lucas Miedler (AUT) vs. (WC) (801) Sandro Kopp (AUT) 6-3, 6-1
(317) Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (345) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-2, 4-6, 7-5

R32 (udvalgte)
(392) Tobias Simon (GER) vs. [1] (244) Francisco Cerundolo (ARG) 6-3, 7-6(3)
[7] (302) Manuel Guinard (FRA) vs. (Q) (723) Thiago Agustin Tirante (ARG) 7-5, 7-6(4)

(Q) (527) Timofei Skatov (KAZ) vs. [4] (267) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 4-6, 6-2, 7-5
[6] (299) Nino Serdarusic (CRO) vs. (WC) (1119) Lucas Krainer (AUT) 6-3, 6-3

[8] (305) Kacper Zuk (POL) vs. (342) Johannes Haerteis (GER) 7-5, 6-3
[JE] (827) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Lukas Neumayer (AUT) 6-7(3), 6-3, 6-4
(373) Sadio Doumbia (FRA) vs. (Q) (948) Simon Beaupain (BEL) 7-6(1), 6-2
[3]  (255) Mathias Bourgue (FRA) vs. (WC) (1426) Moritz Thiem (AUT) 3-6, 6-0, 6-0

[5] (293) Lucas Miedler (AUT) vs. (321) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-2, 6-4
(345) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. [2] (246) Pedja Krstin (SRB) 6-1, 2-0 Ret’d

Qfi
[1] (325) Igor Sijsling (NED) vs. [9] (715) Lenny Hampel (AUT) 6-2, 6-1
[2] (490) Gijs Brouwer (NED) vs. [8] (641) Alexander Shevchenko (RUS) 7-5, 6-2
[3] (494) Alexander Erler (AUT) vs. [11] (782) Sebastian Prechtel (GER) 6-4, 4-6, [10-8]
(948) Simon Beaupain (BEL) vs. (1782) Karl Kiur Saar (EST) 6-2, 6-2
[10] (723) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. [5] (520) Nicholas David Ionel (ROU) 6-3, 6-3
[6] (527) Timofei Skatov (KAZ) vs. [7] (610) Alexander Weis (ITA) 7-6(4), 6-3

Q16
[1] (325) Igor Sijsling (NED) vs. (996) Matic Spec (SLO) 6-4, 6-4
[2] (490) Gijs Brouwer (NED) vs. (1782) Rafael Giotis (GER) 6-1, 5-7, [10-7]
[5] (520) Nicholas David Ionel (ROU) vs. (1120) Martin Van Der Meerschen (BEL) 6-4, 6-3
[10] (723) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (1283) Neil Oberleitner (AUT) 7-5, 6-1
[6] (527) Timofei Skatov (KAZ) vs. (1133) Karlis Ozolins (LAT) 6-7(5), 6-3, [10-4]

Q32
[1] (325) Igor Sijsling (NED) vs. (1005) Jakob Aichorn (AUT) 6-1, 6-1
[2] (490) Gijs Brouwer (NED) vs. (1272) Glenn Smits (NED) 6-0, 6-1
[5] (520) Nicholas David Ionel (ROU) vs. Michael Frank (AUT) 6-2, 6-0
(1120) Martin Van Der Meerschen (BEL) vs. (1226) Toby Kodat (USA) 6-4, 2-6, [10-8]
[6] (527) Timofei Skatov (KAZ) vs. Rafael Kis Balazs (HUN) 6-0, 6-2
[10] (723) Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (1259) Filip Misolic (AUT) 6-4, 6-4


ITF Women (34)

W15 Oeires Magnesium K Active Cup (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Livestream, Center Court – https://www.facebook.com/raquetc/

Finale
[3] (212) Clara Tauson (DEN) vs. (539) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 6-3, 6-2

Semifinale
[3] (212) Clara Tauson (DEN) vs. [7] (332) Amanda Carreras (GBR) 6-3, 6-4
(539) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) vs. [8] (390) Alice Rame (FRA) 3-6, 6-1, 6-2

Kvartfinale
[7] (332) Amanda Carreras (GBR) vs. [1] (176) Cristina Bucsa (ESP) 6-2, 7-6(6)
[3] (212) Clara Tauson (DEN) vs. (630) Qinwen Zheng (CHN) 6-0, 3-6, 6-4
(539) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) vs. [4] (229) Eva Guerrero Alvarez (ESP) 7-6(6), 6-3
[8] (390) Alice Rame (FRA) vs. [2] (202) Anastasiya Komardina (RUS) 6-3, 7-6(8)

1/8-finale
[1] (176) Cristina Bucsa (ESP) vs. (434) Sara Cakarevic (FRA) 6-1, 6-2
[7] (332) Amanda Carreras (GBR) vs. (Q) (914) Maelys Bougrat (FRA) 6-2, 7-5
[3] (212) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) Matilde Jorge (POR) 6-0, 6-2
(630) Qinwen Zheng (CHN) vs. [JR] Sebastianna Scilipoti (SUI) 6-2, 1-6, 6-0

(539) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) vs. [6] (299) Diane Parry (FRA) 6-4, 6-1
[4] (229) Eva Guerrero Alvarez (ESP) vs. (Q) (847) Celia Cervino Ruiz (ESP) 6-0, 6-1
[8] (390) Alice Rame (FRA) vs. (Q) (694) Salma Djoubri (FRA) 7-5, 6-3
[2] (202) Anastasiya Komardina (RUS) vs. (565) Anna Siskova (CZE) 6-1, 6-2

R32
[1] (176) Cristina Bucsa (ESP) vs. (642) Ines Murta (POR) 7-5, 6-3
[7] (332) Amanda Carreras (GBR) vs. (WC) (909) Maria Ines Fonte (POR) 6-1, 6-2

[3] (212) Clara Tauson (DEN) vs. (506) Clara Burel (FRA) 3-6, 6-4, 6-3
(WC) Matilde Jorge (POR) vs. (Q) (1179) Helene Pellicano (MLT) 6-2, 6-1
(630) Qinwen Zheng (CHN) vs. [JR] (1266) Alexandra Vecic (GER) 6-4, 6-1
[JR] Sebastianna Scilipoti (SUI) vs. [5] (271) Seone Mendez (AUS) 1-6, 7-5, 6-2

[6] (299) Diane Parry (FRA) vs. (586) Tess Sugnaux (SUI) 3-6, 6-2, 6-2
[4] (229) Eva Guerrero Alvarez (ESP) vs. (WC) (1008) Sara Lanca (POR) 6-0, 6-1

[8] (390) Alice Rame (FRA) vs. (576) Arlinda Rushiti (SUI) 6-2, 6-1
[2] (202) Anastasiya Komardina (RUS) vs. (577) Francisca Jorge (POR) 6-4, 6-1

Resultater (udvalgte)

Q16: Olivia Gram vs. [2] (694) Salma Djoubri (FRA) 3-6, 2-6
Q32: (1290) Olivia Gram (DEN) vs. Beatriz Neves (POR) 6-0, 6-0


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior ()

Næste turneringer uge 36


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe ()

U14 og U16 genoptages uge 36 – U12 genoptages januar 2021


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: l https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html