I Østen stiger solen op, men WTA kampene i Moskva starter allerede 2 timer inden det går løs i Kina kl. 11, hvor ATP 500 også starter i Hamburg

Under U16 EM i Moskva måtte mange af deltagerne vænne sig til at stå tidligt op, da de første kampe ofte begyndte kl. 09 lokal tid.
Ved WTA International turneringen samme sted bliver de første kampe ligeledes spillet tidligt på dagen, hvor WTATV fra kl. 10 lokal tid – svarende til kl. 09cet – viser kampe fra 3 baner i Moskva.

Selvom det på førnævnte tidspunkt er væsentlig senere på dagen i Kina, går der yderligere et timer, inden WTATV også sender fra  WTA International turneringen i Nanchang, hvor kampene først starter kl. 17 lokaltid, hvilket er kl. 11 i både Danmark og i Tyskland, hvor der på samme tidspunkt indledes med kampe ved ATP 500 turneringen i Hamburg.

Tennistv tilbyder single kampe fra mindst 2 baner, og derfor kan man som abonnent selv vælge, om man foretrækker at indlede med at følge kampen på Center Nicolas Jarry (CHI) vs. Peter Gojowczyk (GER) eller på Court M1 Fernando Verdasco (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB), og derefter står valget mellem 6. seedede Marco Cecchinato (ITA) vs. Gael Monfils (FRA) på Center eller 7. seedede Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA).

3. kamp på Center er Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO), men den 3. og sidste kamp på M1 er John Millman (AUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER).
Tidligst 1730 spiller 1. seedede Dominic Thiem (AUT) (billedet øverst) mod Corentin Moutet (FRA).

Sidstnævnte kamp vises på TV3 Sport, der desuden fra kl. 1105 viser nogle af de førnævnte kampe.

Der blev ikke “folkefest” i Norge, men Casper Ruud fik dog presset 2. seedede Diego Schwartzman (ARG) i 3 sæt, men argentineren vandt opgøret 6-4, 2-6, 6-2.
Ruud vandt i sidste uge 7-5, 6-2 over 36-årige David Ferrer (ESP), som fortsatte stimen af tidligere exits, da han i 1. runde i Hamburg tabte 5-7, 7-5, 3-6 til 17-årige Rudolf Molleker (GER), som havde fået wildcard af arrangørerne.
Da David Ferrer for 4 år siden deltog i samme turnering, var han helt fremme i finalen, og i semifinalen mødte han ligeledes en fremstormende 17-årige talentfuld tysker ved navn Alexander Zverev, som havde fået wildcard og imponeret alle, indtil Ferrer i semifinalen gav ham en ægte tennis-lektion 6-0, 6-1, men siden dengang har Zverev som bekendt etableret sig som no. 3 på ATP-ranglisten.

Hvorvidt Molleker, hvis højeste ITF-rangering var no. 10, kan gøre Zverev kunsten efter, må fremtiden vise, men selvom sejren kan være udtryk for, at Ferrer er på retræte, er det værd at bemærke, at Molleker midt i juni besejrede Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-7(5), 6-3 ved ATP 250 i Stuttgart.

Der bliver heller ikke “folkefest” på grund af tennis i Sverige, da Johanna Larsson tabte sikkert 1-6, 3-6 til 5. seedede Aliaksandra Sasnovich (BLR) i Moskva, og ved ATP 250 i Gstaad blev det til 6. nederlag i træk til Elias Ymer.

Både turneringerne i Gstaad og i Atlanta kan følges på streaming fra betting-tjenester, indtil Tennistv fra fredag viser de afsluttende kampe.

WTATV viser udover 3 baner fra Moskva også kampe fra 4 baner ved turneringen i Nanchang, hvor 1. seedede Shuai Zhang (CHN) i 2. kamp på Centre Court møder Sabine Lisicki (GER).
I Moskva kan man fra morgenstunden kl. 09 følge 4. seedede Katerina Siniakova (CZE) mod Kristyna Pliskova (CZE), og i den 3. kamp på samme bane spiller 2. seedede Daria Kasatkina (RUS) mod Anna Kalinskaya (RUS).
Tidligst 1630 spiller 1. seedede Julia Goerges (GER) mod Viktoria Kuzmova (SVK).

Clara Tauson kan følges på livescore fra U18 EM

Efter dansk succes med finaleplads til Elmer Møller ved U16 EM i Moskva, gælder det i denne uge U18 i Klosters i Schweiz, hvor Clara Tauson er seedet 1, selvom hun som den eneste i årgang 2002 har fået dispensation til at deltage i U18-rækken, hvilket skyldes hendes top 10 rangering hos ITF.

Clara var oversidder i 1. runde (R128), og hun spiller derfor sin første kamp på Court 2 tirsdag, hvor hun ca. 1230 møder Melis Yasar (SWE), der i 1. runde vandt 6-3, 6-3 over Saara Orav (EST).
Derudover spiller Clara double sammen med Vitalia Stamat (MDA), og de møder ved 18-tiden 2. seedede Manon Leonard/Yasmine Mansouri (FRA) på Court 4.

Stillingen fra kampene ved EM kan følges på livescore hos Tennis-Ticker, og det forventes desuden, at der i løbet af ugen bliver mulighed for livestreaming fra nogle af kampene.

Clara Tauson
Foto: Sportsfotograf.com. Clara Tauson

Både Hannah Viller Møller og Sebastian Grundtvig har måttet trække sig fra turneringen.

Tilføjelse:
Livestream (Court 1): https://www.youtube.com/watch?v=E5C_eoSI3JY
Livescore: http://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=3819


WTA International, Jiangxi Open – Nanchang (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Wang, Linette, Nara, Diatchenko, Zheng, Duan, Han, Sharipova , Bouchard? m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Centre Court – start 1100cet
Tereza Martincova (CZE) vs. Yuxuan Zhang (CHN) 6-3, 6-4
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Sabine Lisicki (GER) 7-6(0), 6-3
Double kamp

Court 1 – start 1100cet
Fangzhou Liu (CHN) vs. (Q) Hiroko Kuwata (JPN) 7-5, 6-3
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. Miyu Kato (JPN) 6-3, 6-0
Double kamp

Court 2 – start 1100cet
(Q) Kaman Thandi (IND) vs. Jia-Jing Lu (CHN) 6-3, 3-6, 7-5
(3) Magda Linette (POL) vs. Su Jeong Jang (KOR) 6-4, 6-0

Court 3 – start 1100cet
(Q) Peangtarn Plipuech (THA) vs. (5) Vitalia Diatchenko (RUS) 4-6, 6-4, 3-1 Ret’d
Sabina Sharipova (UZB) vs. Ayano Shimizu (JPN) 6-2, 6-0

Spilleprogram onsdag

Centre Court – start 1100cet
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Sabina Sharipova (UZB)
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Margarita Gasparyan (RUS)

Court 1 – start 1100cet
Tereza Martincova (CZE) vs. Lin Zhu (CHN)
Double kamp

Court 2 – start 1100cet
(Q) Peangtarn Plipuech (THA) vs. (Q) En-Shuo Liang (TPE)
Double kamp

Court 3 – start 1100cet
2 Double kampe

TV-dækning: WTATV på alle 4 baner. TV2 Play 1100-1300.

Resultater (udvalgte)

R32
(1/WC) Shuai Zhang (CHN) vs. Sabine Lisicki (GER) 7-6(0), 6-3
Lin Zhu (CHN) vs. (7) Yingying Duan (CHN) 6-2, 6-3
Jing-Jing Lu (CHN) vs. (4) Kurumi Nara (JPN) 3-6, 6-2, 6-3
(6) Saisai Zheng (CHN) vs. Miyu Kato (JPN) 6-3, 6-0

(Q) Peangtarn Plipuech (THA) vs. (5) Vitalia Diatchenko (RUS) 4-6, 6-4, 3-1 Ret’d
(3) Magda Linette (POL) vs. Su Jeong Jang (KOR) 6-4, 6-0
(8) Xinyun Han (CHN) vs. (WC) Zhaoxuan Yang (CHN) 6-4, 6-0
(2) Qiang Wang (CHN) vs. Ankita Raina (IND) 6-2, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/jiangxi-open#orderofplay


WTA International, Moscow River Cup presented by Ingrad – Moscow (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport (fra torsdag)

Deltagere: Goerges, Kasatkina, Sevatova, Siniakova, Sasnovich, Begu, Cornet, Larsson m.fl.

Spilleprogram tirsdag

Centre – start 0900cet
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (4) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 3-6, 6-4
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. (Q) Deborah Chiesa (ITA) 6-4, 6-0
(2) Daria Kasatkina (RUS) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-1, 6-1
(Q) Varvara Flink (RUS) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-2, 3-6, 6-3
NB 1630: (1) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 6-0

Court 1 – start 0900cet
(LL) Olga Danilovic (SRB) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-4
(LL) Irina Bara (ROU) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-0, 6-3
(Q) Valentyna Ivakhnenko (RUS) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-2, 7-5
Double kamp

Court 2 – start 0900cet
Kateryna Kozlova (UKR) vs. (Q) Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-4
Evgeniya Rodina (RUS) vs. (Q) Paula Badosa Gibert (ESP) 6-1, 6-2
NB 1300: 2 Double kampe

Spilleprogram onsdag

Centre – start 1000cet
(7) Alize Cornet (FRA) vs. Laura Siegmund (GER)
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Pauline Parmentier (FRA)
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Kristyna Pliskova (CZE)
(1) Julia Goerges (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS)

Court 1 – start 1000cet
(Q) Varvara Flink (RUS) vs. Valentyna Ivakhnenko (RUS)
Double kamp

Court 2 – start 1000cet
3 Double kampe

TV-dækning: WTATV fra kl. 1000

Resultater (udvalgte)

R32
(1) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 6-0
(8) Kaia Kanepi (EST) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 6-2
(5) Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-3
(WC) Anastasia Potapova (RUS) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (4) Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 3-6, 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. (WC) Antonia Lottner (GER) 6-3, 6-1

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/moscow-river-cup#orderofplay


ATP 500, German Tennis Championships 2018 presented by Kampmann, Hamburg (GER) – Grus

TV-dækning: Tennistv (31 kampe), TV3 Sport (fra mandag)

Deltagere: Thiem, Schwartzman, Carreno Busta, Pouille, Kohlschreiber, Cecchinato, Dzumhur, Gasquet m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Center – start 1100
Nicolas Jarry (CHI) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 6-2
Gael Monfils (FRA) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 1-6, 6-4
NB 1730: (1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-2

M1 – start 1100
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 4-6, 7-6(5)
(7) Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-3
John Millman (AUS) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 7-5, 6-3
Double kamp

M2 – start 1200
2 Double kampe

M3 – start 1100
Gilles Simon (FRA) vs. (LL) Thiago Monteiro (BRA) 6-7, 6-2
Pablo Cuevas (URU) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-2
Aljaz Bedene (SLO) vs. (SE) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 1-6, 6-4

TV-dækning: TV3 Sport 1105-1930. Tennistv.com

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Center – start 1100
(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. (LL) Thiago Monteiro (BRA)
NB 1230: (2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Daniel Masur (GER)
NB1500: (WC) Rudolf Molleker (GER) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK)
NB 1730: Gael Monfils (FRA) vs. Leonardo Mayer (ARG)

M1 – start 1200
4 Double kampe

TV-dækning: Singler på TV3 Sport og Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

R32
(1) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-2
(7) Richard Gasquet (FRA) vs. Benoit Paire (FRA) 7-5, 6-3
(3) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Florian Mayer (GER) 2-6, 6-1, 7-6(4)
Aljaz Bedene (SLO) vs. (SE) Henri Laaksonen (SUI) 6-3, 1-6, 6-4
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (5) Philipp Kohlschreiber (GER) 7-5, 1-6, 6-4

(8) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 4-6, 7-6(5)
(WC) Rudolf Molleker (GER) vs. David Ferrer (ESP) 7-5, 5-7, 6-3
(Q) Josef Kovalik (SVK) vs. (4) Damir Dzumhur (BIH) 6-2, 6-4
Gael Monfils (FRA) vs. (6) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 3-6, 6-4
(2) Diego Schwartzman (ARG) vs. (WC) Casper Ruud (NOR) 6-4, 2-6, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/hamburg/414/daily-schedule


ATP 250, J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad (SUI) – Grus

TV-dækning: Tennistv (5 kampe fra fredag)

Deltagere: Fognini, Bautista Agut, Rublev, Lopez, Coric, Haase, Sousa, Garcia-Lopez m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Roy Emerson Arena – start 1030
(Q) Facundo Bagnis (ARG) vs. (6) Joao Sousa (POR) 4-6, 6-3, 7-5
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-1, 3-6, 6-3
NB 1500: (8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(3)
NB 1720: (WC) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (WC) Nicolas Almagro (ESP)

Court 1 – start 1030
Double kamp
NB 1130: Laslo Djere (SRB) vs. Denis Istomin (UZB) 7-6(6), 7-5
Matteo Berrettini (ITA) vs. Radu Albot (MDA) 6-4, 6-2
(LL) Oriol Roca Batalla (ESP) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 4-6(4), 6-3
Double kamp

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Roy Emerson Arena – start 1030
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Taro Daniel (JPN)
NB 1200: (4)Andrey Rublev (RUS) vs. Matteo Berrettini (ITA)
NB 1500: (2) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jaume Munar (ESP)
NB 1720: (8) Feliciano Lopez (ESP) vs. (LL) Oriol Roca Batalla (ESP)

Court 1 – start 1030
4 Double kampe

Resultater (udvalgte)

R32
(8) Feliciano Lopez (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(3)
(LL) Viktor Galovic (CRO) vs. (5) Robin Haase (NED) 6-1, 3-6, 6-3
Felix Auger Aliassime (CAN) vs. Guido Andreozzi (ARG) 6-3, 7-6(3)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (7) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 7-6(3), 6-2
Taro Daniel (JPN) vs. Elias Ymer (SWE) 7-6(9), 7-5

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/gstaad/314/daily-schedule


ATP 250, BB&T Atlanta Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet – 6 timer

TV-dækning: Tennistv (5 kampe fra fredag)

Deltagere: Isner, Sock, Kyrgios, Muller, M. Zverev, Donaldson, Tiafoe, Fritz m.fl.

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Stadium Court – start 1700cet
(6) Jeremy Chardy (FRA) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-3
Taylor Fritz (USA) vs. (SE) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 6-4
(WC) Donald Young (USA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 2-6, 7-6(5), 7-6(6)
(5) Frances Tiafoe (USA) vs. Marius Copil (ROU)
NB 0100: Mikhail Youzhny (RUS) vs. (WC) Emil Renberg (USA)
Double kamp

AJC Grandstand – start 1700cet
Cameron Norrie (GBR) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-4, 6-3
NB 1800: (8) Ryan Harrison (USA) vs. (PR) James Duckworth (AUS) 4-6, 7-6(5), 7-6(6)
(Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (Q) Noah Rubin (USA)
(7) Mischa Zverev (GER) vs. (SE) Tim Smyczek (USA)
Double kamp
(Q) Alex Bolt (AUS) vs. Marcos Baghdatis (CYP)

Kampene kan formentlig følges på Bet365, Unibet m.v.

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/atlanta/6116/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 30)

Binghamton, NY (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q32: (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [3] (389) Evan Song (USA) 6-1, 6-4
Q16: Mikael Torpegaard vs. (901) Francesco Ferrari (ITA) 6-1, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. [6] (398) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 6-4, 7-5

Singles hovedturnering

R32: (Q) (763) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (143) Bradley Klahn (USA) – ons 4. match efter 1600cet

Granby (CAN)

Padova (ITA)

Prague (CZE)

Tampere (FIN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

Planlagte Challengers (formodet):
Uge 31: Segova (ESP): Frederik Løchte Nielsen
Uge 32: Portoroz (SLO): Frederik Løchte Nielsen

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte )

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 30)

Grade B1, 2018 European Junior Championships, Klosters (SUI) – Grus

Se under Tennis Europe herunder

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 30)

2018 European Championships 18 & Under, Klosters (SUI) – Grus

Livestream (Court 1): https://www.youtube.com/watch?v=E5C_eoSI3JY
Livescore: http://scores.tennisticker.de/sui/sb.html?tournid=3819

Girls singles

R128 (udvalgte)
(1) Clara Tauson (DEN) – bye
Melis Yasar (SWE) vs. Saara Orav (EST) 6-3, 6-3

R64 (udvalgte)
Clara Tauson vs. Melis Yasar (SWE) 6-1, 6-2
Vitalia Stamat (MDA) vs. Ilay Yoruk (TUR) 7-5, 4-6, 7-6(7)
Andjela Skrobonja (SRB) vs. Vanessa Nikolovova (CZE) 6-3, 6-3
(14) Andreea Prisacaru (ROU) vs. Viktoria Morvayova (SVK) 7-5, 6-0

(10) Adrienn Nagy (HUN) vs. Razalina Youseva (BUL) 6-1, 6-2
(7) Yasmine Mansouri (FRA) vs. Victoria Allen (GBR) 6-2, 6-2

Joanne Zuger (SUI) vs. (4) Margaryta Bilokin (UKR) 6-2, 7-6(5)
(16) Weronika Falkowska (POL) vs. Laila Cemalovic (BIH) 6-2, 6-0

(9) Nika Radisic (SLO) vs. Arabella Koller (AUT) 6-3, 6-0
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shelly Bereznyak (ISR) 6-2, 6-3
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Helena Narmont (EST) 6-0, 6-1
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Domenika Turkovic (CRO) 7-5, 6-2

(15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Ruxandra Schech (GER) 6-0, 6-0
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Nadia Ramskogler (AUT) 6-2, 6-2

Simona Waltert (SUI) vs. (6) Selma Stefania Cadar (ROU) 6-2, 6-4
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Tamara Malesevic (SRB) 6-3, 6-3

(13) Manon Leonard (FRA) vs. Anna Arkadianou (GRE) 6-3, 6-3
Maia Chwalinska (POL) vs. Zanela Malinovic (BIH) 6-1, 6-0
Lilly Elida Haseth (NOR) vs. Eleni Louka (CYP) 6-4, 6-2
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Ekin Ercetin (TUR) 6-2, 6-0

R32 – onsdag
Clara Tauson vs. Vitalia Stamat (MDA) – ca. 1230
Andjela Skrobonja (SRB) vs. (14) Andreea Prisacaru (ROU)
(10) Adrienn Nagy (HUN) vs. Emmanouela Antonakis (GRE)
(7) Yasmine Mansouri (FRA) vs. Fiona Ganz (SUI)

Joanne Zuger (SUI) vs. Federica Rossi (ITA)
(16) Weronika Falkowska (POL) vs. Isabella Pfennig (GER)
(9) Nika Radisic (SLO) vs. Arabella Koller (AUT)
(5) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Shalimar Talbi (BLR)
=
(8) Leonie Kung (SUI) vs. Anastasia Kulikova (RUS)
(11) Lenka Stara (SVK) vs. Rosa Vicens Mas (ESP)
(15) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. Yuliya Hatouka (BLR)
(3) Viktoria Dema (UKR) vs. Karolina Berankova (CZE)

Simona Waltert (SUI) vs. Vlada Koval (RUS)
(12) Gergana Topalova (BUL) vs. Francisca Jorge (POR)
(13) Manon Leonard (FRA) vs. Maia Chwalinska (POL)
(2) Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Lilly Elida Haseth (NOR)

Girls doubles

R32: Clara Tauson (DEN)/Vitalia Stamat (MDA) vs. (2) Manon Leonard/Yasmine Mansouri (FRA) 6-4, 7-5
1/8-finale: Tauson/Stamat vs. Shelly Bereznyak/Adva Dabah (ISR) – ons NB 1600


Category 2, TCW-Academy Junior International, Waiblingen (GER) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: Christopher Garde (DEN) vs. (14) Taym Alazmeh (SYR) 1-6, 0-6

U16 Boys singles kvalifikation

Q64:
Alexander Garde (DEN)
Ruben Levison (DEN) vs. Finn Erdmann (GER) 0-6, 0-6

Q32: Alexander Garde vs. (2) Henry Tschech (GER) 3-6, 1-6

U16 Boys singles hovedturnering

R64:
(10) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (Q) Moritzl Schaecher (GER) 5-7, 3-6
(12) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. Marco Ratchoff (SWE) 6-3, 6-0
(14) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Alexander Lauinger (GER) 6-3, 6-0

R32:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. Joshua Schaefer (GER)
Richard Biagiotti vs. (WC) Fridolin Goetz (GER)

U16 Boys Doubles

R32
Richard Biagiotti (DEN)/Anton Stendal (SWE) vs. Finn Erdmann (GEr)/Joao Goncalves (POR) 6-2, 6-2
Alexander Garde/Christopher Garde vs. Maximilian Sperling (GER)/Warit Wannawitchate (THA) 2-6, 4-6
Ruben Levision (DEN)/Oscar Berander (SWE) vs. Maximilian Ratt/Valentin Werner (AUT) 2-6, 2-6
(5) Casper Jalili Mikkelsen/Julius Kostopoulos (DEN) vs. Jacopo Bosio/Giacomo Nava (ITA) 7-6(4), 6-2

1/8-finale:
Biagiotti/Stendal vs. (7) Philipp Kagstroem/Joshua Roth (GER)
Mikkelsen/Kostopoulos vs. Joshua Fritz/Noah Schlagenhauf (GER)

U16 Girls singles hovedturnering

R64
Cecilie Wiche (DEN) vs. Caroline Brack (GER) 3-6, 4-6
(16) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. Julika Schefebuch (GER) 4-6, 1-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Chiara Wolff (GER) 0-6, 2-6

Girls doubles

R32
Cecilie Wiche/Victoria Wiche (DEN) – bye
1/8-finale: Cecilie/Victoria Wiche vs. (5) Daria Jula/Bianca Moise (ROU)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage