Tomas Berdych risikerer for tredje turnering i træk på grus at ryge ud i 1. runde, når han møder den formstærke teenager Denis Shapovalov

32-årige Tomas Berdych (CZE) har ikke fået nogen imponerende start på grus-sæsonen, som han har indledt med 1. runde nederlag i begge ATP 1000 turneringerne i Monte Carlo og Madrid til henholdsvis Kei Nishikori (JPN) og Richard Gasquet (FRA).

Risikoen for endnu en 1. runde exit er overhængende, når han tirsdag eftermiddag møder det 19-årige canadiske stortalent Denis Shapovalov, der i sidste uge imponerede ved at nå semifinalen i Madrid, hvor han dog ikke for alvor kunne true ranglistens no. 3, Alexander Zverev (GER), som vandt turneringen med finalesejr over Dominic Thiem (AUT), der sensationelt havde stoppet Rafael Nadals stime på 50 vundne sæt i træk.

Selvom Shapovalov er et af de hotteste navne blandt de såkaldt Next Gen spillere, er kampen mod den tjekkiske veteran ikke placeret på Next Gen Arena, men til gengæld på Centrale som 2. kamp efter opgøret mellem 16. seedede Lucas Pouille (FRA) og Andreas Seppi (ITA), som arrangørerne har tildelt et wildcard.

Ifølge TV-guiden sender TV3 Sport live fra 1130, hvor der forinden er påbegyndt ATP-kampe på Next Gen Arena mellem de to kval-spillere Nikoloz Basilashvili (GEO) og Filippo Baldi (ITA) og på Court 1 mellem Fernando Verdasco (ESP) og Damir Dzumhur (BIH).
Hvilken kamp der vælges er uvist, men det forventes at TV3 Sport efterfølgende vælger at vise Berdych vs. Shapovalov.

Shapovaovs 2 år yngre landsmand Felix Auger-Aliassime, der af mange betegnes som det største talent blandt juniorerne, kan fra kl. 1200 følges på livestream ved en ATP Challenger i Lissabon, og senere på eftermiddagen kan det norske talent Casper Ruud ligeledes følges på livestream ved ATP Challenger i Hellbron.
Der er links herunder til begge disse kampe.

TV2 Sport sender ikke kampe fra WTA Premier 5 turneringen i Rom tirsdag, men fra kl. 11 kan man følge med på TV2 Play, som har flere kampe at vælge imellem på hele 8 baner.
WTATV.com sender fra samtlige WTA-kampe på alle 8 baner.

I den 2. kamp på Next Gen Arena spiller 16-seedede Ashleigh Barty (AUS), der i sidste uge tabte i 3 sæt til Caroline Wozniacki, mod Maria Sharapova (RUS), der endnu ikke har fundet et konstant stabilt niveau.

Mandag blev det afgjort, at Carolines modstander i 2. runde bliver kval-spilleren Alison Van Uytvanck (BEL), der vandt 6-7(6), 6-3, 6-2 over Samantha Stosur (AUS).
Der var formentlig større spænding om, hvem der møder 1. seedede Simona Halep (ROU), men spændingen udeblev, da Victoria Azarenka (BLR) blev tromlet over af 20-årige Naomi Osaka (JPN), der vandt 6-0, 6-3.

___________________________________________________________________

WTA Premier 5 Internazionali BNL d’Italia

ATP 1000 Rome Masters

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centrale – start 1200
(16) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Andreas Seppi (ITA) – ATP
(15) Tomas Berdych (CZE) vs. Denis Shapovalov (CAN) – ATP
(4) Eline Svitolina (UKR) vs. Petra Martic (CRO) – WTA
NB 1930: (5) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shuai Zhang (CHN) – WTA
NB 2100: (4) Marin Cilic (CRO) vs. Ryan Harrison (USA) – ATP

Next Gen Arena – start 1100
(Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Filippo Baldi (ITA) – ATP
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. Maria Sharapova (RUS) – WTA
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
Peter Gojowczyk (GER) vs. (WC) Lorenzo Sonega (ITA) – ATP
NB 1900: Jack Sock (USA) v. Philipp Kohlschreiber (GER) – ATP

Pietrangeli – start 1100
Timea Babos (HUN) vs. (WC) Sara Errani (ITA) – WTA
(11) Angelique Kerber (GER) vs. (LL) Zarina Diyas (KAZ) – WTA
Borna Coric (CRO) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) – ATP
Double kamp – ATP

Court 1 – start 1100
Fernando Verdasco (ESP) vs. Damir Dzumhur (BIH) – ATP
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) – ATP
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA

Court 2 – start 1100
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) – WTA
2 Double kampe – WTA

Court 3 – start 1100
(Q) Danielle Collins (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) – WTA
2 Double kampe – ATP

Court 4 – start 1100
(Q) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (LL) Aryna Sabalenka (BLR) – WTA
Kiki Bertens (NED) vs. Maria Sakkari (GRE) – WTA
Double kamp – WTA

Court 6 – start 1100
Elena Vesnina (RUS) vs. Laura Siegemund (GER) – WTA
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Shuai Peng (CHN) – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser kampe fra alle baner
TV2 Play fra 1100

TV-dækning ATP
Tennistv.com viser kampe fra 6 baner
TV3 Sport fra 1130-2300

Spilleprogram onsdag (udvalgte)

Centrale – start 1200
(6) Dominic Thiem (AUT) vs. Fabio Fognini (ITA) – ATP
(1) Rafael Nadal (ESP) vs. Damir Dzumhur (BIH) – ATP
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Maria Sharapova (RUS) – WTA
NB 1930: (2) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Matteo Berettini (ITA) – ATP
NB 2100: (3) Gabrine Muguruza (ESP) vs. Daria Gavrilova (AUS) – WTA

Next Gen Arena – start 1100
(9) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) – WTA
NB 1200: (3) Gribgor Dimitrov (BUL) vs. Kei Nishikori (JPN) – ATP
NB 1400: (8) Venus Williams (USA) vs. Elena Vesnina (RUS) – WTA
Robin Haase (NED) vs. Denis Shapovalov (CAN) – ATP
NB 1900: (16) Lucas Pouille (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) – ATP

Pietrangeli – start 1100
(1) Simona Halep (ROU) vs. Naomi Osaka (JPN) – WTA
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Maria Sakkari (GRE) – WTA
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Nikoloz Basilashvili (GEO) – ATP
(5) Juan Martin del Potro (ARG) vs. (Q) Stefanos Tsitsipas (GRE) – ATP
NB 1800: (2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Alison Van Uytvanck (BEL) – WTA

Court 1 – start 1100
(8) John Isner (USA) vs. Albert ramos-Vinolas (ESP) – ATP
(10) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Steve Johnson (USA) – ATP
(7) Kevin Anderson (RSA) vs. Aljaz Bedene (SLO) – ATP
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Benoit Paire (FRA) – ATP

Court 2 – start 1100
(7) Caroline Garcia (FRA) vs. Timea Babos (HUN) – WTA
(11) Angelique Kerber (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) – WTA
Double kamp – ATP

Court 3 – start 1100
Double kamp – ATP
NB 1400: Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Su-Wei Hsieh (TPE) – WTA
2 Double kampe – ATP

Court 4 – start 1400
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Danielle Collins (USA) – WTA
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Anett Kontaveit (ESP) – WTA
NB 1530: (15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (LL) Aleksandra Krunic (SRB) – WTA

Court 6 – start 1100
3 Double kampe – WTA

TV-dækning WTA
WTATV.com viser kampe fra flere baner
TV2 Sport fra 1100-1700, TV2 Play fra 1700

TV-dækning ATP
Tennistv.com viser kampe fra flere baner
TV3 Sport fra 1200-1800

Den totale schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/rome/416/daily-schedule

Resultater WTA (udvalgte)

R64
Naomi Osaka (JPN) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-0, 6-3
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-1, 6-2
(9) Sloane Stephens (USA) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-7(4), 6-3, 6-1
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Frncesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(5), 6-2
Maria Sharapova (RUS) vs. (16) Ashleigh Barty (AUS) 7-5, 3-6, 6-2
Maria Sakkari (GRE) vs. Kiki Bertens (NED) 6-2, 4-6, 6-3
Anett Kontaveit (EST) vs. (12) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 6-1
(15) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 3-0 Ret’d (* bem1
(LL) Aleksandra Krunic (SRB) vs. Roberta Vinci (ITA) 2-6, 6-0, 6-3 (* bem1
(Q) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-7(6), 6-3, 6-2 (* bem2
(*bem1: Kan møder Caroline Wozniacki i 1/8-finale
(*bem2: Møder Caroline Wozniacki i R32

QFi:
(13) Polona Hercog (SLO) vs. (1) Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(4), 6-4
(5) Donna Vekic (CRO) vs. (15) Monica Puig (PUR) 4-1 Ret’d
(11) Kaia Kanepi (EST) vs. (6) Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 3-6, 6-3

Resutater ATP (udvalgte)

R32:
(9) David Goffin (BEL) vs. Marco Cecchinato (ITA) 5-7, 6-2, 6-2

R64:
Damir Dzumhur (BIH) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-1
Denis Shapovalov (CAN) vs. (15) Tomas Berdych (CZE) 1-6, 6-3, 7-6(5)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (12) Sam Querrey (USA)
Fabio Fognini (ITA) vs. Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-1
Kei Nishikori (JPN) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 6-4
Pilipp Kohlschreiber (GER) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-5, 6-7(7), 7-6(6)
(13) Jack Sock (USA) vs. David Ferrer (ESP) 6-3, 6-4
(11) Novak Djokovic (SRB) vs. Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-1, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-4


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 20)

Busan (KOR)

Q32: (544) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (504) Makoto Ochi (JPN) 6-1, Ret’d
Q16: Frederik Løchte vs. [8] (434) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-7(5), 6-4, 6-0
QFi: Frederik Løchte vs. [3] (342) Yosuke Watanuki (JPN) 6-1, 4-6, 0-6 (mandag)

Bordeaux (FRA)

Hellbronn (GER)

R32: (157) Dustin Brown (GER) vs. (174) Casper Ruud (NOR) 7-6(4), 4-6, 6-3

Samarkand (UZB)

Lisbon (POR)

R32: (189) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (214) Goncalo Oliveira (POR) 6-3, 7-5

1/8-finale: Felix Auger-Alisassime vs. (218) Joao Domingues (POR)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

$100.000, Empire Slovak Open 2018, Trnava (SVK) – Grus

R32:
[1] (79) Johanna Larsson (SWE) vs. (LL) (202) Claire Liu (USA) – ons ca. 1230
(115) Anna Blinkova (RUS) vs. (Q) (190) Anastasia Potapova (RUS) – ons ca. 1400
(WC) (145) Vera Zvonareva (RUS) vs. (136) Anhelina Kalinina (UKR) – ons NB 1500

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 20)


$15.000 Gothenburgh (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Liisa Vehvilainen (FIN) 6-3, 6-1
QFi: Sofia Nami Samavati vs. Sydney Berlin (SWE) 1-6, 6-3, 2-6 (mandag)

Singles hovedturnering

R32:
[5] (602) Karen Barritza (DEN) vs. (888) Gabriella Da Silva Fick (AUS) – ons 1100 C6
(8) (733) Clara Tauson (DEN) vs. (849) Lisa-Marie Maetschke (GER) 6-1, 6-1
(6) (668) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Louise Brunskog (SWE) – ons ca. 1230 C6

1/8-finale:
Clara Tauson vs. ??

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 20)

Grade 2, 39. International Spring Bowl, Mödling (AUT) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: (8) (528) Elmer Møller (DEN) vs. Josip Franjicevic (AUT) 6-0, 6-1
Q16: Elmer Møller vs. (894) Alexander Shevchenko (RUS) 2-6, 6-4, 6-4
QFi: Elmer Møller vs. (1659) Leon C. Roider (AUT) 2-6, 6-0, 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (528) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (90) Henri Squire (GER) 1-6, 5-7 (tirsdag)


Grade 4, Montenegro Open 2018, Ulcinj (MNE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [7] (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) – bye
Q16: Jesper Andi Jørgensen vs. (1627) Mihailo Radosavljevic (SRB) 6-3, 6-1
QFi: Jesper Andi Jørgensen vs. [3] (1174) Tin Dizdarevic (CRO) 6-3, 3-6, 6-3

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (1531) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (657) Emiliano Troche (URU) 7-5, 6-3
(862) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Jovan Cirkovic (SRB) 6-2, 6-3
(725) Leo Borg (SWE) vs. [2] (215) Ilarion Danilchenko (RUS) 6-2, 6-4

1/8-finale:
Jesper Andi Jørgensen vs. [1] (123) Simon Anthony Ivanov (BUL)
Carl Emil Overbeck vs. [8] (340) Nemanja Malesevic (BIH)
Leo Borg vs. (1002) Sabit Suntic (SRB)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Category 3, Benders Cup – ITF 14 Sweden, Falköping (SWE) – Grus

U14 Boys singels kvalifikation

Q16: Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (WC) Jacob Andersson (SWE) 6-0, 6-0

U14 Boys singels hovedturnering

R32:
(Q) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [3] (203) Tsegai Gebremeskel (SWE) 0-6, 0-6
(456) Yakup Uznunel (DEN) vs. [4] (251) Henrik Bladelius (SWE) 1-6, 1-6
(622) Johan August Mottlau (DEN) vs. [5] (251) Emilio Zielkowski (SWE) 4-6, 3-6

U14 Girls singles hovedturnering

R32:
(329) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) Ida Kapidzic (SWE) 6-1, 7-6(4)
[2] (138) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale:
Natacha Scou vs. [3] (141) Sade Scharlin (FIN) 1-6, 2-6 (tirsdag)
Zoe Du Pasquier Jensen vs. (Q) Tilde Jagare (SWE) 6-2, 1-6, 6-1

Kvartfinale:
Zoe Du Pasquier Jensen vs. [5] (191) Liisa Varul (EST) – ons ca. 1030

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage