TV2 Sport og TV3 Sport "siksakker" mellem Center og Grandstand med risiko for overlap

Da Western & Southern Open både afvikles som WTA Premier 5 og ATP 1000 vil der skiftevis være WTA og ATP kampe på de forskellige baner, hvilket besværliggør planlægningen af TV-transmissionen for både TV2 Sport og TV3 Sport, som har rettigheder til at vise henholdsvis WTA og ATP.

Der er dog ingen problemer med at planlægge den første kamp på TV2 Sport, som kl. 17 viser 1. runde kampen på Grandstand mellem Naomi Osaka (JPN) og Maria Sakkari (GRE), og derefter vises tidligst kl. 19 den 2. kamp på Center mellem 9. seedede Karolina Pliskova (CZE) og Agnieszka Radwanska (POL).

Inden sidstnævnte kamp spiller Hyeon Chung (KOR) mod Jack Sock (USA) på Center, og hvis den trækker ud og/eller Osaka og Sakkari bliver hurtigt færdige, kan opstå ventetid for TV2 Sport, men omvendt kan der også blive overlap, hvis kampen på Grandstand ikke er færdig, inden kampen på Center starter.
I tilfælde af overlap meddeler TV2 Sport dog, at de altid vil vise en af kampene på TV2 Play.

Den tredje kamp på TV2 Sport har særlig dansk interesse, når Kiki Bertens (NED) og CoCo Vandeweghe (USA) på Grandstand spiller om at møde Caroline Wozniacki i 2. runde onsdag.
Kampen kan dog starte på TV2 Play, hvis der er overlap med kampen forinden.

Det samme kan blive tilfældet for den 4. planlagte kamp på Court 3, hvor 6. seedede Caroline Garcia (FRA) og Victoria Azarenka (BLR) tager hul på 2. runde, efter at Azarenka mandag havde vunder over Carla Suarez Navarro (ESP) 6-7(5), 6-2, 6-4.

De 2 sidste planlagte kamp på TV2 Sport er begge fra 2. runde, hvor 5. seedede Elina Svitolina (UKR) tidligst kl. 01 på Grandstand møder Svetlana Kuznetsova (RUS), der i 1. runde vandt over Stefanie Voegele (SUI) efter 7-5 i tiebreak i 3. sæt.
Her kan ligeledes komme på tale at starte på TV2 Play, hvis Garcia og Azarenka trækker tiden ud, og kampen kan formentlig også risikere at blive vist færdig på TV2 Play, hvis den ikke når at blive færdig inden den sidste kamp tidligst kl. 0230 mellem 8. seedede Petra Kvitova (CZE) og Serena Williams (USA), da den forventes at have topprioritet, så den vises fra start.

Serena blev på ingen måde presset, da hun i 1. runde vandt overbevisende 6-1, 6-2 over Daria Gavrilova (AUS).
Billedet herover er fra præmieceremonien ved Premier Mandatory turneringen i Madrid tidligere på året, hvor Kvitova i finalen vandt over Bertens, som ved samme turnering vandt 6-2, 6-2 i 2. runde over Caroline, som hermed er “advaret”, men Caroline vandt dog de 3 tidligere indbyrdes opgør, som alle var på hardcourt.

TV3 Sport sender ATP kampe fra 17-23 og igen fra 01.
Tennisavisen har ikke indhentet oplysninger om, hvilke kampe der vises på kanalen, og derfor kan der kun gisnes om, hvorvidt der kl. 17 indledes med Chung vs. Sock eller kampen på Court 3 mellem Dusan Lajovic (SRB) og Milos Raonic (CAN).

2. kamp på Grandstand er mellem Nick Kyrgios (AUS) og Denis Kudla (USA), mens Karen Khachanov (RUS) og Albert Ramos-Vinolas (ESP) spiller 2. kamp på Court 3.

3. kamp på Court 3 er 2. runde kampen mellem 16. seedede Lucas Pouille (FRA) og Leonardo Mayer (ARG), som tidsmæssigt kan falde sammen med kampen på Center mellem 11. seedede David Goffin (BEL) og den nu 20-årige Stefanos Tsitsipas (GRE), der i sidste uge imponerede alt og alle, da han sendte 4 top 10-spillere ud i Toronto, hvor han på sin 20-års fødselsdag tabte finalen til Rafael Nadal.

Et kvalificeret bud vil derfor være, at kampen på Center bliver vist på TV3 Sport, som uden tvivl tidligst kl. 01 også viser kampen på Center mellem 1. seedede Roger Federer (SUI) og Peter Gojowczyk (GER), der i 1. runde vandt 7-5 i 3. sæt over Joao Sousa (POR).

Nattens sidste kamp tidligst kl. 0230 på Grandstand er mellem 14. seedede Kyle Edmund (GBR) og 19-årige Denis Shapovalov (CAN), der var på nederlagets rand, da han i 1. runde vandt 7-6(6), 3-6, 7-5 i “ungdoms-opgøret” over 20-årige Frances Tiafoe (USA).

Alle WTA kampe kan desuden følges på WTATV.com, og det samme gælder for ATP kampene på Tennistv.com.


WTA Premier 5 & ATP 1000 Western & Southern Open, Cincinnati, OH (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning:
WTA: TV2 Sport & WTATV.com (fra mandag)
ATP: TV3 Sport (fra mandag) & Tennistv.com (fra søndag)

Deltagere: Alle WTA og ATP topspillere – Afbud. Venus Williams, Rafael Nadal

Spilleprogram tirsdag

Center – start 1700cet
Hyeon Chung (KOR) vs. Jack Sock (USA) 2-6, 6-1, 6-2 – ATP
NB 1900: (9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3- WTA
(11) David Goffin (BEL) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 6-3 – ATP
NB 0100: (2) Roger Federer (SUI) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4 – ATP
NB 0230: (8) Petra Kvitova (CZE) vs. Serena Williams (USA) 6-3, 2-6, 6-3 – WTA

Grandstand – start 1700cet
Maria Sakkari (GRE) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, 7-6(8) – WTA
(15) Nick Kyrgios (AUS) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 6-7(2), 7-5, 7-6(9) – ATP
Kiki Bertens (NED) vs. CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-0 – WTA
NB 0100: (5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-6(1), 4-6, 6-4 – WTA
Denis Shapovalov (CAN) vs. (14) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 7-5 – ATP

Stadium 3 – start 1700cet
Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-3 – ATP
Karen Khachanov (RUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 2-6, 6-3, 6-2 – ATP
Leonardo Mayer (ARG) vs. (16) Lucas Pouille (FRA) 7-6(7), 6-4 – ATP
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 7-5 – WTA

Court 10 – start 1700cet
(Q) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Allie Kiick (USA) 5-7, 6-3, 6-3 – WTA
Borna Coric (CRO) vs. (Q) Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 6-2 – ATP
(LL) Camila Giorgi (ITA) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-2, 6-3 – WTA
Mischa Zverev (GER) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-4 – ATP
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-0 – WTA

Court 4 – start 1700cet
(15) Elise Mertens (BEL) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-4, 6-2 – WTA
(Q) Marius Copil (ROU) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-2 – ATP
NB 2000: Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-1, 6-0 – WTA
Double kamp – WTA
Double kamp – ATP

Court 7 – start 1700cet
Ekaterina Makarova (RUS) vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-2  – WTA
5 Double kampe – WTA

Court 8 – start 1700cet
Robin Haase (NED) vs. Filip Krajinovic (SRB) 4-6, 6-2, 6-3 – ATP
(Q) Kaia Kanepi (EST) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 2-6, 6-3, 6-1 – WTA
Marton Fucsovics (HUN) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 4-6, 6-3, 7-6(6)- ATP
2 Double kampe – ATP
NB 2200: Double kamp – WTA

Court 11 – start 1700cet
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 7-5 – WTA
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 6-4 – WTA
Double kamp – ATP
2 Double kampe – WTA

WTA: TV2 Sport fra 1700, WTATV.com (alle baner)
ATP: TV3 Sport 1700-2300, 0100-0430, Tennistv.com (alle baner)

Spilleprogram onsdag

Center – start 1700cet
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Robin Haase (NED) – ATP
NB 1900: (7) Garbine Muguruza (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – WTA
(5) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Mischa Zverev (GER) – ATP
NB 0100: (1) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) – WTA
NB 0230: (4) Juan Martin del Potro (ARG) vs. Hyeon Chung (KOR) – ATP

Grandstand – start 1700cet
(3) Sloane Stephens (USA) vs. (Q) Tatjana Maria (GER) – WTA
NB 1830: (10) Novak Djokovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) – ATP
(4) Angelique Kerber (GER) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – WTA
NB 0100: Kei Nishikori (JPN) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) – ATP
Double kamp – WTA

Stadium 3 – start 1700cet
(7) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Marius Copil (ROU) – ATP
(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Jeremy Chardy (FRA) – ATP
Sam Querrey (USA) vs. Karen Khachanov (RUS) – ATP
(2) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Kiki Bertens (NED) – WTA
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. Martic OR Kasatkina – WTA

Court 10 – start 1700cet
(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Aryna Sabalenka (BLR) – WTA
(11) David Goffin (BEL) vs. Benoit Paire (FRA) – ATP
(13) Madison Keys (USA) vs. (LL) Camila Giorgi (ITA) – WTA
(LL) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. Marton Fucsovics (HUN) – ATP
(15) Nick Kyrgios (AUS) vs. Borna Coric (CRO) – ATP

Court 4 – start 1700cet
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) – WTA
(LL) Malek Jaziri (TUN) vs. Milos Raonic (CAN) – ATP
Maria Sakkari (GrE) vs. Anett Kontaveit (ESt) – WTA
Double kamp – WTA

Court 7 – start 1700cet
Double kamp – ATP
(Q) Alize Cornet (FRA) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – WTA
(13) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Bradley Klahn (USA) – ATP
Double kamp – ATP

Court 8 – start 1800cet
4 Double kamp – WTA

Court 11 – start 1700cet
Double kamp – ATP
(16) Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) – WTA
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA
Double kamp  – ATP

WTA: TV2 Sport indtil 1815 & 2100->, TV2 Play 1700-2300, WTATV.com (alle baner)
ATP: TV3 Sport 1700-2300, 0100-0430, Tennistv.com (alle baner)

Resultater WTA (udvalgte)

R32
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 7-5
(8) Petra Kvitova (CZE) vs. Serena Williams (USA) 6-3, 2-6, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 6-3, 6-0
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 7-6(1), 4-6, 6-4

R64
(Q) Alize Cornet (FRA) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 1-6, 7-5, 6-0
(9) Karolina Pliskova (CZE) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 6-3, 6-3
Aryna Sabalenka (BLR) vs. Johanna Konta (GBR) 4-6, 6-3, 6-4
(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-7(5), 6-2, 6-4
Serena Williams (USA) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-2
(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 2-6, 6-4, 6-1
Anett Kontaveit (EST) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-0
Kiki Bertens (NED) vs. CoCo Vandeweghe (USA) 6-2, 6-0

Resultater ATP (udvalgte)

R32
Denis Shapovalov (CAN) vs. (14) Kyle Edmund (GBR) 6-4, 7-5
Leonardo Mayer (ARG) vs. (16) Lucas Pouille (FRA) 7-6(7), 6-4
(2) Roger Federer (SUI) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-4

R64
Denis Shapovalov (CAN) vs. (WC) Frances Tiafoe (USA) 7-6(6), 3-6, 7-5
(10) Novak Djokovic (SRB) vs. Steve Johnson (USA) 6-4, 7-6(4)
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-2, 4-6, 6-3
(16) Lucas Pouille (FRA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-1, 1-6, 6-4

Tirsdag 1700 & 0100: 1. og 2. runde
Onsdag 1700 & 0100: mellem-runder
Torsdag 1700 & 0100: R16
Fredag 1700 & 0100: Kvarfinaler
Lørdag 1800: semifinaler (1 Men’s singles, 2 Women’s singles)
Søndag 0100: 1 Men’s singles & 1 doubles finaal
Søndag 1800: Doubles finale, 2000: Women’s & Men’s Finals

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/cincinnati/422/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 


ATP Challengers (uge 33)

Vancouver (CAN)

Tidsforskel: cet -9 timer

Q32: (670) Mikael Torpegaard (DEN) vs. Fabrice Martin (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [8] (371) Marcos Giron (USA) 4-6, 2-6 (søndag)

Singles hovedturnering

R32: [8] (130) Ruben Bemelmans (BEL) vs. (133) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-2

Cordenons (ITA)

Gwangju (KOR)

Meerbusch (GER)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 33)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 33)

Grade 4, ITF 18 & U South Central Circuit Leg 3, Harare (ZIM) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (126) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1090) Jamie Davis (RSA) 6-1, 6-0
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (976) Aly Shokeir (EGY) – ons NB 0930

Boys doubles

1/8-finale: (2) Eric Vanshelboim (UKR)/Piotr Pawlak (POL) vs. Aly Shokeir/Faris Zakaryia (EGY) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Vanshelboim/Pawlak vs. Bruno Nhavene (MOZ)/Tshepo Mosarwa (BOT) – ons NB 1300

Girls singles hovedturnering

(655) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [8] (364) Amira Badawi (EGY) 4-6, 1-6 (mandag)

Girls doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Gauri Bhagia (IND) vs. Muskan Gupta/Bhakti Parwani (IND) 6-1, 1-6, [10-5]
Kvartfinale: Nweke/Bhagia vs. (1) Weronika Baszak (POL)/Sasha Wood (USA) – ons NB 1200

<< tilbag2ze


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage