Clara Tauson spiller 2. runde kl. 12 på Court 14, og Frederik Løchte Nielsen og Joe Salisbury spiller kvartfinale, når udsat kamp kl. 13 på Court no. 2 er færdigspillet. Begge vises på TV3 Sport

Efter “Manic Monday”, hvor samtlige 1/8-finaler i single hos både mændene og kvinderne blev afviklet, og alle kvinder fra top 10 er ude, gælder det tirsdag kvindernes kvartfinaler, som afvikles fra kl. 14 med 2 kampe på både Centre Court og Court 1.

På Centre Court indleder 11. seedede Angelique Kerber (GER) mod 14. seedede Daria Kasatkina (RUS), hvilket er en gentagelse fra kvartfinalen for godt en uge siden i Eastbourne, hvor Kerber vandt 6-1, 6-7(3), 7-6(3) og udlignede den indbyrdes stilling til 3-3.
Der er således lagt op til endnu et tæt opgør, selvom bookmakerne er rimelig sikre på tysk sejr.

Næste kamp på Centre Court er Serena Williams (USA) mod Camila Giorgi (ITA), som fik bekræftet Caroline Wozniacki’s antagelse, at Ekaterina Makarova (RUS), der sendte danskeren ud af turneringen, ikke ville nå langt i turneringen, da hun i 1/8-finalen tabte 3-6, 4-6 til italieneren.

Det samme skete for Su-Wei Hsieh (TPE), der endnu mere overraskende sendte 1. seedede Simona Halep (ROU) ud, da hun tabte overbevisende 4-6, 1-6 til Dominika Cibulkova (SVK).
Alison Van Uytvanck (BEL), der sendte sidste års vinder Garbine Muguruza (ESP) ud, kunne heller ikke følge succes’en op i 1/8-finalen, hvor hun tabte til Kasatkina, og i samme runde vandt Julia Goerges (GER) over Donna Vekic (CRO), der havde sendt 4. seedede Sloane Stephens (USA) ud.
Endnu en “favorit-dræber” Aliaksandra Sasnovich (BLR) kunne heller ikke stå distancen, da hun tabte 6-7(4), 0-6 til 12. seedede Jelena Ostapenko (LAT).

Som nævnt flere gange, kan næsten alle vinde over topspillerne, hvis disse ikke spiller op til deres bedste, men de færreste af “favorit-dræberne” er i besiddelse af den stabilitet, som er nødvendig for at nå langt, og derfor er det primært spillere fra top 11-20, der i fraværet af top 10 sammen med Serena Williams kæmper om titlen.

Selvom Cibulkova er no. 32 har hun dog før vist, at hun har top 20 format, og derfor er hun langt fra uden muligheder, når hun kl. 14 på Court 1 møder 12. seedede Jelena Ostapenko (LAT).

I den næste kamp på Court 1 mellem 13. seedede Julia Goerges (GER) og 20. seedede Kiki Bertens (NED), som sendte den sidste top 10 spiller ud, er det svært/umuligt at udpege en oplagt favorit.

TV3 Sport indleder med Clara Tauson mod Lea Ma

15-årige Clara Tauson fik en perfekt start på juniorernes Wimbledon, da hun vandt stensikkert 6-2, 6-0 i 1. runde (R64) over Mananchaya Sawangkaew (THA).
Clara spiller næste runde tirsdag kl. 1200 mod Lea Ma (USA), som Clara tidligere på året mødte ved en Grade A turnering i Porto Alegre i Brazilien, hvor det blev dansk sejr 6-3, 6-0.
Kampen spilles på Court 14, hvor der er TV-dækning, og derfor vises kampen på TV3 Sport, som fra kl. 14 viser kampen på Centre Court mellem Kerber og Kasatkina.

Kampen kan dog risikere at blive afbrudt på TV3 Sport, når kvartfinalen i double, hvor Frederik Løchte Nielsen og hans britiske makker Joe Salisbury møder Ben McLachlan (JPN) og Jan-Lennard Struff (GER), påbegyndes.
Kampen spilles på Court no. 2, hvor der først afvikles en veteran-double kl. 1230 mellem Richard Krajicek (NED)/Mark Petchey (GBR) og Patrick McEnroe/Jeff Tarango (USA), og tidligst kl. 1400 genoptages en afbrudt herresingle mellem 5. seedede Juan Del Potro (ARG) og Gilles Simon (FRA) ved stillingen 7-6(1), 6-7(5), 7-5.
Hvis Kerber og Kasatkina ikke er færdige, henvises resten af kampen til Viaplay.

TV3 Max viser fra kl. 14 kampen på Court 1 mellem Cibulkova og Ostapenko.
Den 2. kamp på Centre Court mellem Serena og Giorgi bliver vist på TV3 Max, hvis den falder tidsmæssigt sammen med førnævnte double, og i så fald bliver den 2. kamp på Court 1 mellem Bertens og Goerges henvist til Viaplay.

Livestream med Torpegaard og Ymer-brødrene

Tennisavisen forsøger så vidt muligt at gøre opmærksom på, når der er mulighed for at følge udvalgte spillere på Livestream.com fra ATP Challenger turneringer, især når der er dansk eller skandinaviske deltagere.
Desuden holdes også øje med det 17-årige canadiske super-talent Felix Auger-Aliassime (CAN), som i denne uge er tilmeldt ATP Challenger turneringen i Båstad.
Desværre måtte canadieren trække sig i 2. sæt ved stillingen 4-6, 2-3 i 1. runde mod Constant Lestienne (FRA).

I samme turnering deltager begge de svenske Ymer-brødre Mikael og Elias, som begge spiller 1. runde tirsdag, hvor Mikael indleder kl. 11 på Court 2 og umiddelbart efter spiller Elias på samme bane.
Der er link til begge kampe herunder ved ATP Challenger sektionen.

Desuden er der noteret resultater fra kvalifikationen til en ATP Challenger i Winnipeg, hvor Mikael Torpegaard netop har kvalificeret sig til hovedturneringen.
Kvalfinalen mod Jeffrey John Wolf (USA) blev vist på Livestream, og det er fortsat muligt at gense kampen herunder.

Mikael møder i hovedturneringen Alessandro Bega (ITA), som er no. 310 på ATP-ranglisten, hvor danskeren er gledet ned som no. 965. Tidspunkt er endnu ikke oplyst.
Mikael har netop afsluttet opholdet på Ohio State University, og han har i 2018 kun spillet en enkelt turnering, da han forleden var i kvartfinalen i en $25.000 turnering i Tulsa, Oklahoma.

Tilføjelse: Torpegaard spiller 1. runde tirsdag som 3. kamp efter kl. 1700cet. Kampen kan følges på livestream herunder.


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

TV-dækning
TV3 Sport og TV3 Max dækker udvalgte kampe fra kl. 12.30
Viaplay dækker Centre Court, Court 1, 2, 3, 8, 12, 14, 17 og 18.

Udover de nævnte baner, som dækkes af Viaplay, er der mulighed for på betting-sider (f.eks. Bet365 og Unibet) også at følge kampe fra alle andre baner, med visse undtagelser.

Spilleprogram tirsdag

Vejledende sendeplan fra TV3:
Clara spiller på en TV-bane i morgen, hvilket betyder at vi går på allerede kl. 12:00 på TV3 SPORT med hendes kamp.

Det bliver så med kort optakt fra taget, hvor Mads og Tine guider os igennem et par indslag og frem mod kampens start, som Kroner og Carlsen kommenterer.
Herefter forventes det, at der vil være lidt tid fra Claras kamp er færdig, og til vi har kvindernes kvartfinaler klar. I den periode backtimer vi afslutningen af mandagens sejr til Løchte og Salisbury.
Herefter er Kenneth og Mads i studiet på taget med en optakt til Kerber-Kasatkina
Den kamp kommenterer Kroner og Scheuer.
Når Løchtes kamp så går i gang på Court 2, så hopper vi over på den, og lader Kerbers kamp køre på Viaplay.
Hvis vi kommer til at misse Serenas kamp, så bliver den skubbet over på TV3 MAX, mens Goerges-Bertens kan ses på Viaplay.

TV3 SPORT (kl. 12:00 m. kort optakt fra taget)

Clara Tauson – Lea Ma, Court 14 – Carlsen & Kroner
Angelique Kerber – Daria Kasatkina, Centre Court – Scheuer & Kroner
Løchte & Salisbury – MacLachlan & Struff, Court 2 – Scheuer & Kroner

TV3 MAX (kl. 14:00)

Dominika Cibulkova – Jelena Ostapenko, Court 1 – Christian Thelin
Serena Williams – Camila Giorgi, Centre Court – Christian Thelin

Kampe på baner med TV-dækning

Bemærk: 11:30AM = 1230cet, 1:00PM = 1400cet

CENTRE COURT – 1:00PM
1. Daria Kasatkina v Angelique Kerber
2. Serena Williams v Camila Giorgi
3. Raven Klaasen / Michael Venus v
Jamie Murray / Bruno Soares

NO.1 COURT – 1:00PM
1. Dominika Cibulkova v Jelena Ostapenko
2. Kiki Bertens v Julia Goerges
3. Robin Haase / Robert Lindstedt v
Dominic Inglot / Franko Skugor

NO.2 COURT – 11:30AM
1. Richard Krajicek / Mark Petchey v
Patrick McEnroe / Jeff Tarango
Not Before: 1:00pm
2. Juan Martin Del Potro v Gilles Simon
3. Ben McLachlan / Jan-Lennard Struff v
Frederik Nielsen / Joe Salisbury
4. Na Li / Ai Sugiyama v
Tracy Austin / Anne Keothavong

NO.3 COURT – 11:30AM
1. Mansour Bahrami / Goran Ivanisevic v
Jacco Eltingh / Paul Haarhuis
Not Before: 12:30pm
2. Edouard Roger-Vasselin / Andrea Sestini Hlavackova v
Alexander Peya / Nicole Melichar
3. Mike Bryan / Jack Sock v
Divij Sharan / Artem Sitak
4. TBD v
Ivan Dodig / Latisha Chan

COURT 12 – 11:30AM
1. Thomas Enqvist / Thomas Johansson v
Fernando Gonzalez / Sebastien Grosjean
2. Cara Black / Martina Navratilova v
Conchita Martinez / Barbara Schett
3. Henri Leconte / Cedric Pioline v
Wayne Ferreira / Mark Woodforde
4. Arnaud Clement / Miles MacLagan v
Colin Fleming / Xavier Malisse
Not Before: 5:00pm
5. Kim Clijsters / Rennae Stubbs v
Iva Majoli / Selima Sfar

COURT 18 – 11:30AM
1. Caty McNally v Destinee Martins
2. Jeremy Bates / Andrew Castle v
Jonas Bjorkman / Todd Woodbridge
3. Jamie Delgado / Jonathan Marray v
Tommy Haas / Mark Philippoussis
4. Greg Rusedski / Fabrice Santoro v
Justin Gimelstob / Ross Hutchins
Not Before: 5:00pm
5. Lindsay Davenport / Mary Joe Fernandez v
Marion Bartoli / Daniela Hantuchova

COURT 8 – 11:00AM
1. Sergey Fomin v Gilbert Soares Klier Junior
2. Leonie Kung v Ana Makatsaria
3. Govind Nanda v Nicolas Alvarez Varona
4. Leonie Kung / Joanne Zuger v
Ana Makatsaria / Lea Ma

COURT 14 – 11:00AM
1. Clara Tauson v Lea Ma
2. Adrian Andreev v Jack Draper
3. Harold Mayot v Arnaud Bovy
4. Filip Cristian Jianu / Thiago Agustin Tirante v
Rinky Hijikata / Naoki Tajima
5. Brandon Nakashima / Tyler Zink v
Philip Henning / Harold Mayot

COURT 17 – 11:00AM
1. Anton Matusevich v Deney Wassermann
2. Leylah Annie Fernandez v Emma Raducanu
3. Jesper De Jong v Tristan Boyer
4. Daniel Michalski / Stefan Palosi v
Tristan Boyer / William Woodall
5. Louis Herman / Taisei Ichikawa v
Jesper De Jong / Damien Wenger

Den komplette schedule findes på http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay – dog kun hvis baner med TV-dækning.
TV3 Sport viser så vidt muligt kampe med Clara Tauson

Girls singles hovedturnering

R64 (udvalgte mandag)
(75) Iga Swiatek (POL) vs. [1] (1) Whitney Osuigwe (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. (47) Gabriella Price (USA) 6-1, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (71) Mananchaya Sawangkaew (THA) 6-2, 6-0
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (53) Gergana Topalova (BUL) 6-1, 6-4

R32 (start 1200cet)
(75) Iga Swiatek (POL) vs. (56) Simona Waltert (SUI) 6-1, 7-6(2)
(57) Emma Raducanu (GBR) vs. [11] (13) Leylah Annie Fernandez (CAN) 6-2, 6-4
[8] (9) Clara Tauson (DEN) vs. (24) Lea Ma (USA) 6-7, 6-7
[3] (3) Cori Gauff (USA) vs. (51) Lenka Stara (SVK) 6-1, 7-5

Girls singles kvalifikation

Q32: (111) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [8] (76) Selin Ovunc (TUR) 1-6, 6-3, 2-6

Girls doubles

R32: (3) Clara Tauson (DEN)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Thasaporn Naklo/Mananchaya Sawangkaew (THA) – ons 3. match Court 17

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 28)

Braunsweigh (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R32: [2] (79) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (144) Casper Ruud (NOR) 6-2, 5-7, 7-6(3)

Winnetka (USA) – Hardcourt

Winnipeg (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles kvalifikation

Q32: (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (812) Suraj R. Prabodh (IND) 6-0, 6-3
Q16: Mikael Torpegaard vs. [2] (427) Wishaya Trongcharoenchaikul (THA) 6-3, 6-2
QFi: Mikael Torpegaard vs. (687) John Jeffrey Wolf (USA) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:(Q) (965) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (310) Alessandro Bega (ITA) – tir ca. 2100cet

Perugia (ITA) – Grus

Båstad (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(225) Constant Lestienne (FRA) vs. [7] (152) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 3-2 Ret’d
(WC) (343) Mikael Ymer (SWE) vs. (223) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 1-6, 6-0
(170) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. [2] (108) Elias Ymer (SWE) 6-1, 6-4

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

 

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 28)

$25.000, Setubal (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. Sashi Kempster (GBR) 6-3, 6-1
Q32: Olga Helmi vs. [8] (676) Arlinda Rushiti (SUI) 6-1, 2-6, 6-2
QFi: Olga Helmi vs. (683) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 3-6, 5-7 (mandag)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 28)

Grade 4, 3rd Ioannina Cup (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [2] (345) Elmer Møller (DEN) vs. (1228) Christos Avraam (CYP) 6-1, 6-3
1/8-finale: Elmer Møller vs. ??

Boys doubles

1/8-finale: (2) Elmer Møller (DEN)/Kaan Cepel (TUR) vs. Filippos Astreinidis/Daniel Triantafyllou (GRE) – tir ca. 1730cet

Girls singles hovedturnering

R32: [8] (670) Olivia Gram (DEN) vs. (1080) Ralitsa Alexandrova (BUL) 6-2, 4-6, 6-3

Girls doubles

(3) Olivia Gram (DEN)/Carola Cavelli (ITA) vs. Ilayda Baykan/Doga Turkmen (TUR) – tir NB 1330cet


Grade 5, ITF Icelandic Open U18, Reykjavik (ISL) – Carpet
Tidsforskel: cet -2 timer

Boys singles hovedturnering

R32
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Dominik Rys (CZE) 6-1, 6-3
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (WC) Derin Acaroglu (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Eliot Rorertet (ISL) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. (WC) Oliver Foran (GBR) 6-4, 3-5 Ret’d

1/8-finale
[1] (575) Leo Borg (SWE) vs. Malo Barthez (FRA)
[4] (1188) Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. (2510) Massimo Brambati (ITA)
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. [3] (894) Karl Fredrik Utheim (SWE)
Mads Tagesen (DEN) vs. Alexandre De Villepin (FRA)

Boys doubles

1/8-finale: Tobias Bo Kudsk/Mads Tagesen (DEN) vs. (1) Leo Borg/Karl Fredrik Utheim (SWE)

Girls singles hovedturnering

R32: Isabella Grann Frankild (DEN) vs. [5] (2042) Katja Wiersholm (USA) – tir NB 2000cet

Girls doubles

1/8-finale: Isabella Grann Frankild (DEN)/Ekua Youri (BOT) vs. (4) Dasha Plekhanova (CAN)/Katia Wiersholm (USA)


Grade 5, ITF Nairobi Junior Open 2 (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R64: (2192) Kevin Chen (DEN) vs. (WC) Raymond Oduor (KEN) 6-0, 6-1
R32: Kevin Chen vs. [8] (1103) Charlelie Cosnet (FRA) 6-4, 6-2
1/8-finale: Kevin Chen vs. [12] (1397) Paul Brunel Wamba Ngouadjio (CMR) – ons 0800cet

Boys doubles

R32: Kevin Chen (DEN)/Ermin Kadric (SWE) vs. Elliot Arnarp/Jan Koupil (SWE) 2-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Fælles Ungdoms- og Danmarksmesterskaber

KB, Peter Bangsvej 147, Frederiksberg – 4-15. juli

Der er livestream fra semifinaler og finaler lørdag-søndag

Senior Herresingle 

1/8-finale – start tirsdag 1630
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (LL) Magnus Ibh (Vi/So) 6-2, 6-1
(Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken) vs. (LL) Kasper Elsvad (KB) 6-3, 3-0 Ret’d
(3) Søren Borup Wedege (KB) vs. Anders Grinderslev (Skovbakken) – ons 1630
(Q) Niels Heise Korsgaard (Give) vs. (LL) Jonas Schwarz (Rødovre) 6-2, 6-0
Simon Friis Søndergaard (KB) vs. (Q) Mathias Olsen (Vi/So) 6-3, 4-6, [15-13]
(4) Nicolai Ferrigno (KB) vs. Tobias Lentz (Skovbakken) – ons 1630
(Q) Frederik Ørvad (HIK) vs. Henrik Heise Korsgaard (Give) 6-3, 6-4
(2) August Holmgren (Gentofte) vs. Frederik Nymann (Vi/So) 6-2, 6-3

Kvartfinale – torsdag
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (Q) Rasmus Michelsen (Skovbakken)
(Q) Frederik Ørvad (HIK) vs. (2) August Holmgren (Gentofte)

Senior Damesingle

1/8-finale
(1) Emilie Francati (Gentofte) vs. Maria Jespersen (Gentofte) – ons 1630
(Q) Helena Francati (Gentofte) vs. Anna Signe Rasmussen (Birkerød) – ons 1630
(3) Sofia Nami Samavati (Vi/So) vs. Mathilde Tranberg (HRT) – ons 1630
(WC) Mai Grage (KB) vs. (Q) Anna Tang (Hillerød) – ons 1630
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. (Q) Laura Gaarde Andersen (Lyngby) 6-1, 6-4
(4) Karoline Laursen (KB) vs. Johanne Christine Svendsen (Skovbakken) 6-2, 6-3
Julie Noe (KB) vs. (LL) Ida Hasselbalch (HRT) – ons 1630
(2) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (Q) Simone Michael Alipieva (HIK) – ons 1630

Kvartfinale – torsdag
Alisha Ali Hussain (Birkerød) vs. (4) Karoline Laursen (KB)

Der henvises til ovenstående link for Senior Herredouble og Damedouble, samt single og double hos både drenge og piger i U12, U14, U16 og U18.


Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage