Begge ATP 500 i Halle og London samt WTA Premier i Birmingham har store navne på finaleprogrammet

Både TV2 Sport og TV3 Sport viser begge 2 finaler søndag, og hvis ikke kampene trækker for meget ud, kan man næsten nå at se alle 4 finaler på TV.

Kl. 13 viser TV3 Sport finalen ved ATP 500 Gerry Weber Open i Halle, hvor Roger Federer (SUI) er i finalen for 12. gang i karrieren, når han møder 21-årige Borna Coric (CRO).

Hvis førnævnte finale er færdig i løbet af halvanden time, kan man skifte videre til TV2 Sport, hvor Petra Kvitova (CZE) er kæmpe favorit mod sin gode veninde Magdalena Rybarikova (SVK).
Erfaringen viser dog, at Tennisavisens seneste forsøg på at “forudsige” en sandsynlig finale i Birmingham har slået fejl flere gange, hvilket Barbora Strycova (CZE) må påtage sig hovedansvaret for, da hun først spolerede en mulig finale mellem Petra Kvitova og 1. seedede Garbine Muguruza (ESP), som hun for andet år i træk sendte ud i Birmingham, og derefter spolerede hun også forventningen om en ren tjekkisk finale, da hun i semifinalen tabte til Rybarikova.

Kvitova har dog været i en klasse for sig selv under turneringen, og derfor fastholdes, at hun er kæmpe favorit til at vinde titlen.

Til gengæld levede semifinalen ved Queens i London mellem 1. seedede Marin Cilic (CRO) og Nick Kyrgios (AUS) helt op til forventningen om, at det ville blive en serve-duel, som meget vel kunne blive afgjort i tiebreak, hvis begge havde nogenlunde styr på serven.
Kampen blev endda afgjort i 2 tiebreak, da Cilic vandt kampen 7-6(3), 7-6(4).

Cilic møder i finalen Novak Djokovic (SRB), som efter sejren 7-6(5), 6-4 over Jeremy Chardy (FRA) deler 9. pladsen over flest vundne ATP-kampe i “open era” med Stefan Edberg (SWE).

Hvis Kvitova gør kort proces i Birmingham, kan hun muligvis nå at blive færdig, inden TV3 Sport kl. 1530 blænder op for Djokovic og Cilic.

En time senere – kl. 1630 – viser TV2 Sport finalen ved WTA International turneringen på Mallorca, hvor 3. seedede Anastasija Sevastova (LAT) møder Tatjana Maria (GER).

Caroline Wozniacki stiller om til græs

Lørdag blev trukket lod til WTA Premier Nature Valley International i Eastbourne, hvor Caroline Wozniacki pudser græs-formen af, inden det går løs ved Wimbledon om en uge.
Caroline er seedet 1 og oversidder i 1. runde (R64), men flere af de øvrige deltagere starter allerede turneringen søndag, hvor man på WTATV.com kan følge med fra kl. 12 på både Centre Court og Court 1.
I den 3. kamp på Centre Court findes Carolines modstander i 2. runde, hvilket bliver vinderen af opgøret mellem Camila Giorgi (ITA) og Irina-Camelia Begu (ROU).

Begge finalisterne i Birmingham er seedet i Eastbourne, men det vil ikke være nogen sensation, hvis der indløber afbud fra en af dem – eller begge – efter finalen.


WTA Premier, Nature Valley Classic – Birmingham (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Spilleprogram søndag

Ann Jones Centre Court – Starting at 1430cet
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 4-6, 6-1, 6-2
Double finale

TV-dækning: TV2 Sport (single)
WTATV viser begge finaler

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-birmingham-great-britain-1052#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Barbora Strycova (CZE) 7-6(1), 6-4
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-3, 6-2

Kvartfinale
Barbora Strycova (CZE) vs Lesia Tsurenko (UKR) 7-5, 3-0 Ret’d
Magdalena Rybarikova (SVK) vs Dalila Jakupovic (SLO) 6-2, 6-4
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. (5) Julia Goerges (GER) 6-1, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs (2) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 6-2

1/8-finale
Barbora Strycova (CZE) vs. (1) Garbine Muguruza (ESP) 6-2, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (6) Daria Kasatkina (RUS) 1-6, 6-3, 6-3
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 3-6, 6-2, 6-1
(Q) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-3, Ret’d

(5) Julia Goerges (GER) vs. Ashleigh Barty (AUS) 7-6(6), 6-3
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-2, 6-2
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Petra Martic (CRO) 4-6, 6-3, 6-2
(2/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-2

R32
(1) Garbine Muguruza (ESP) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 6-2
Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Jennifer Brady (USA) 3-6, 7-5, 6-3
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (WC) Heather Watson (GBR) 7-6(2), 7-5
(6) Daria Kasatkina (RUS)vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 3-6, 7-5, 6-4
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 1-6, 6-2, 6-4
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 1-6, 6-2, 6-4
Naomi Osaka (JPN) vs. (WC) Katie Boulter (GBR) 6-1, 6-2

(Q) Dalila Jakupovic (SLO) vs. (7) Elise Mertens (BEL) 3-6, 7-6(7), 6-1
(5) Julia Goerges (Ger) vs. Maria Sakkari (GRE) 6-4, 6-4
Ashleigh Barty (AUS) vs. (Q) Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-3
Daria Gavrilova (AUS) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-3, 7-6(6)
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Timea Babos (HUN) 6-3, 4-6, 6-0
Alize Cornet (FRA) vs. Ekaterina Makarova (RUS) 5-7, 6-4, 6-1
(2/WC) Elina Svitolina (UKR) vs. Donna Vekic (CRO) 6-1, 3-6, 6-1


WTA International, Mallorca Open (ESP) – Græs

Spilleprogram søndag

Pista Central – Starting at 1630
Tatjana Maria (GER) vs. (3) Anastasija Sevastova (LAT) 6-4, 7-5
Double Finale: (1) Andreja Klepac (SLO)/Maria José Martínez Sánchez (ESP) vs. (WC) Lucie Safarova/Barbora Stefkova (CZE)

TV-dækning: TV2 Sport (single)
WTATV viser begge finaler

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-mallorca-spain-1091#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Sofia Kenin (USA) 6-2, 2-6, 6-4
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-6(1), 6-1

Kvartfinale
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. (1) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3
Tatjana Maria (GER) vs (7) Lucie Safarova (CZE) 7-6(3), 4-6, 6-4
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 3-6, 6-3, 6-1
Samantha Stosur (AUS) vs (Q) Alison Riske (USA) 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-3
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 2-6, 6-4, 6-4
Tatjana Maria (GER) vs. Carina Witthoeft (GER) 7-6(1), 6-3
(7) Lucie Safarova (CZE) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4

(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-3
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Antonia Lottner (GER) 1-6, 6-3, 6-1
Samantha Stosur (AUS) vs. (WC) Lara Arruabarrena (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Alison Riske (USA) vs Polona Hercog (SLO) 3-6, 7-5, 6-3

R32:
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 7-6(4), 1-6, 6-4
(Q) Johanna Larsson (SWE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 6-3, 6-2
(Q) Sofia Kenin (USA) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-3, 3-6, 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 3-6, 6-4, 6-2
Tatjana Maria (GER) vs. (4) Anett Kontaveit (EST) 3-6, 6-4, 6-3
Carina Witthoeft (GER) vs. (wC) Francesca Schiavone (ITA) 6-1, 6-7(2), 6-3
Victoria Azarenka (BLR) vs. (LL) Stefanie Voegele (SUI) 6-7(4), 6-3, 7-5
(7) Lucie Safarova (CZE) vs. (WC) Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 7-5

(Q) Rebecca Peterson (SWE) vs. (6) Danielle Collins (USA) 6-3, 6-3
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-4
(Q) Antonia Lottner (GER) vs. Aleksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 6-0
(3) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (WC) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 6-3
(WC) Lara Arruabarrena (ESP) vs. (5) Carla Suarez Navarro (ESP) 6-4, 7-6(4)
Samantha Stosur (AUS) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-2, 7-5
Polona Hercog (SLO) vs. (LL) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-6(3), 6-2
(Q) Alison Riske (USA) vs. (2) Angelique Kerber (GER) 5-7, 6-2, 6-1


ATP 500, Gerry Weber Open, Halle (GER) – Græs

Spilleprogram søndag

Stadion – start 1300
Borna Coric (CRO) vs. (1) Roger Federer (SUI) 7-6(6), 3-6, 6-2
NB 1530: Double finale

TV-dækning: TV3 Sport og Tennistv viser single-finale

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/halle/500/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Denis Kudla (USA) 7-6, 7-5
Borna Coric (CRO) vs. (4) Roberto Bautista Agut (ESP) 3-2 Ret’d

Kvartfinale
(1) Roger Federer (SUI) vs Matthew Ebden (AUS) 7-6(2), 7-5
Denis Kudla (USA) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-2, 7-5
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Karen Khachanov (RUS 6-3, 6-7(3), 6-3
Borna Coric (CRO) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Roger Federer (SUI) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 3-6, 7-6(7)
(SE) Matthew Ebden (AUS) vs. (6) Philipp Kohlschreiber (GER) 4-6, 6-1, 6-2
Yuichi Sugita (JPN) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 6-2, 7-5
(Q) Denis Kudla (USA) vs. Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-4

Karen hachanov (RUS) vs. (7) Kei Nishikori (JPN) 6-2, 6-2
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Robin Haase (NED) 6-4, 7-5
Andreas Seppi (ITA) vs. (WC) Florian Mayer (GER) 6-2, 6-4
Borna Coric (CRO) vs. (LL) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2

R32
(1) Roger Federer (SUI) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-4
Benoit Paire (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 7-6(5)
(SE) Matthew Ebden (AUS) vs. Malek Jaziri (TUN) 6-0, 7-6(2)
(6) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 6-3, 2-1 Ret’d
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS) 7-6(5) 6-2
Yuchi Sugita (JPN) vs. (WC) Maximilian Marterer (GER) 6-4, 5-7, 6-3
Denis Kudla (USA) vs. (Q) Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-4
Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 7-6(3)

(7) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Matthias Bachinger (GER) 6-3, 7-6(3)
Karen Khachanov (RUS) vs. Mischa Zverev (GER) 7-6(5), 6-3
Robin Haase (NED) vs. Joao Sousa (POR) 4-6, 7-5, 6-4
(4) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-1
(WC) Florian Mayer (GER) vs. (8) Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-2
Andreas Seppi (ITA) vs. (LL) Matteo Berrettini (ITA) 6-3, 7-5
(LL) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (WC) Rudolf Molleker (GER) 6-4, 7-6(5)
Borna Coric (CRO) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 6-1, 6-4


ATP 500, Fever-Tree Championships (Queens), London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Spilleprogram søndag

Centre Court – Starting at 1530cet
(1) Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Novak Djokovic (SRB)
Double finale

TV-dækning: TV3 sport og Tennistv (single finale)

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/current/london/311/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Semifinale
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Nick Kyrgios (AUS) 7-6(3), 7-6(4)
(WC) Novak Djokovic (SRB) vs. (SE) Jeremy Chardy (FRA) 7-6, 6-4

Kvartfinale
Marin Cilic (CRO) vs Sam Querrey (USA) 7-6(3), 6-2
Nick Kyrgios (AUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 7-6(5), 7-6(3)
Jeremy Chardy (FRA) vs Frances Tiafoe (USA) 6-4, 6-4
Novak Djokovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 7-5, 6-1

1/8-finale
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Gilles Muller (LUX) 4-6, 6-3, 6-3
(5) Sam Querrey (USA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 7-5, 6-7(3), 6-1
Feliciano Lopez (ESP) vs. Milos Raonic (CAN) – walkover
Nick Kyrgios (AUS) vs. (7) Kyle Edmund (GBR) 7-6, 6-7, 6-3

(SE) Jeremy Chardy (FRA) vs. Daniil Medvedev (RUS) 7-6(6), 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 2-6, 6-4
Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Julien Benneteau (FRA) 7-6, 6-3
(WC) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-1

R32
(1) Marin Cilic (CRO) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4
Gilles Muller (LUX) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(7), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. (wC) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-3
(5) Sam Querrey (USA) vs. (WC) Jay Clarke (GBR) 6-3, 6-3
Feliciano Lopez (ESP) vs. (4) David Goffin (BEL) 6-3, 6-7(7), 6-3
Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Yuki Bhambri (IND) 6-1, 3-1 Ret’d
Nick Kyrgios (AUS) vs. Andy Murray (GBR) 2-6, 7-6(4), 7-5
(7) Kyle Edmund (GBR) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(4), 6-4

Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Jack Sock (USA) 7-5, 6-3
(SE) Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Tim Smyczek (USA) 6-2, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. Jared Donaldson (USA) 6-4, 7-6(4)
Leonardo Mayer (ARG) vs. (3) Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 4-6, 7-6(3)
(Q) Julien Benneteau (FRA) vs. (8) Tomas Berdych (CZE) 7-5, 3-6, 6-3
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Daniel Evans (GBR) 6-4, 0-6, 7-5
(WC) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) John Millman (AUS) 6-2, 6-1
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-3, 6-7(4), 6-3


Uge 26

WTA International & ATP 250, Nature Valley International – Eastbourne, Great Britain – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1200cet
Andreas Seippi (ITA) vs. Denis Istomin (UZB) – ATP
NB 1330cet: (2) Karolina Pliskova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – WTA
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. Camila Giorgi (ITA) – WTA
(WC) Stan Wawrinka (SUI) vs. (WC) Andy Murray (GBR) – ATP
Double kamp – ATP

Court 1 – start 1200cet
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Ekaterina Makarova (RUS) – WTA
(6) David Ferrer (ESP) vs. (Q) ?? – ATP
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Heather Watson (GBR) – WTA
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) vs. (WC) Harriet Dart (GBR) – WTA

Court 2 – start 1200cet
Jared Donaldson (USA) vs. Taylor Fritz (USA) – ATP
Ryan Harrison (USA) vs. (Q) ?? – ATP
NB 1500cet: Agnieszka Radwanska (POL) vs. Timea Babos (HUN) – WTA
(WC) Samantha Stosur (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) – WTA

Court 3 – start 1200cet
Kaia Kanepi (EST) vs. (Q) Kurumi Nara (JPN) – WTA
Shuai Peng (CHN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) – WTA
(Q) Andrea Sestine Hlavackova (CZE) vs. Aleksandra Krunic (SRB) – WTA

Court 4 – start 1200cet
(LL) Sachia Vickery (USA) vs. Aryna Sabalenka (BLR) – WTA
Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) – WTA
Double kamp – ATP
Double kamp – WTA

Court 5 – start 1200cet
Double kamp – ATP
Deouble kamp – WTA
Double kamp – ATP
Deouble kamp – WTA

TV-dækning WTA: TV2 Sport 1330-1550 & 1800-2200
WTATV viser alle WTA kampe.

TV-dækning ATP: Tennistv

——————————–

Deltagere WTA : Wozniacki, Pliskova, Kvitova, Kerber, Ostapenko, Goerges, Kasatkina, Barty, Mertens, Rybarikova, Sevastova, Bertens, Konta, Strycova, Gavrilova, Suarez Navarro, m.fl.

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1200cet
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Sorana Cirstea (ROU) 2-6, 7-5, 6-4
Svetlana Kuznetsova (RUS) vs. Marria Sakkari (GRE) 6-3, 3-6, 6-4
Camila Giorgi (ITA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 6-2
*bem) Vinder møder Caroline Wozniacki i R32

Court 1 – start 1200cet
Danielle Collins (USA) vs. (WC) Katie Swan (GBR) 6-3, 3-6, 6-3
Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 6-3
(Q) Kateryna Bondarenko (UKR) vs. Alizé Cornet (FRA) 4-6, 6-2, 6-4

Court 2 – NB1600cet
Double kamp

Court 3 – NB 1600
Double kamp

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-eastbourne-great-britain-710#orderofplay

———————–

TV-dækning ATP: Tennistv (19 kampe fra mandag)
Deltagere ATP: Schwartzman, Edmund, Shapovalov, Cecchinato, Mayer, Ferrer, Johnson, Fucsovics, m.fl.

Spilleprogram søndag

Court 2 – start 1200cet
2 kvalkampe

Court 3 – start 1200
2 kvalkampe

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/eastbourne/741/daily-schedule


ATP 250, Turkish Airlines Open Antalya (TUR) – Græs
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv

Deltagere: Mannarino, Dzumhur, Verdasco, Monfils, Joao Sousa, Sugita, Lajovic, m.fl.

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1300cet
QFi: (WC) Ergi Kirkin (TUR) vs. Filip Horansky (SVK)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-2, 6-3
(6) Joao Sousa (POR) vs. Florian Mayer (GER) 6-2, 6-2

Alaaddin Karagoz Court – start 1300cet
QFi: (3) Mikhail Youzhny (RUS) vs. (7) Laurynas Grigelis (LTU)
NB 1530: Double kamp

Gulberk Gultekin Salman – start 1300cet
QFi: (4) Blaz Kavcic (SLO) vs. (8) Aleksandr Nedovyesov (KAZ)

Duygu Aksit Oal Court – start 1300cet
QFi: (1) Taro Daniel (JPN) vs. Roberto Ortega-Olmedo (ESP)

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1300cet
(7) Yuchi Sugita (JPN) vs. Guido Pella (ARG)
(Q) Blaz Kavcic (SLO) vs. Marcos Baghdatis (CYP)
(5) Robin Haase (NED) vs. (Q) Mikhail Youzhny (RUS)

Alaaddin Karagoz Court – start 1300cet
Federico Delbonis (ARG) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA)
(83) Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Filip Horansky (SVK)
Jiri Vesely (CZE) vs. Jordan Thompson (AUS)

Gulberk Gultekin Salman – start 1300cet
Evgeny Donskoy (RUS) vs. Ricardas Berankis (LTU)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (Q) Taro Daniel (JPN)

Duygu Aksit Oal Court – start 1300cet
3 Double kampe

TV-dækning: Tennistv viser formentlig kampene på Centre Court

Den komplette schedule findes på https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/antalya/7650/daily-schedule


Grand Slam, Wimbledon, London (GBR) – Græs
Tidsforskel: cet -1 time

Uge 26 – Kvalifikation (start 25. juni)

TV-dækning: TV3 Sport – Viaplay

Spilleprogram mandag (udvalgte) – start 1200cet

(4) Elias Ymer (SWE) vs. Stefano Napolitano (ITA) – 3. match C12
Dustin Brown (GER) vs. Stefan Kozlov (USA) – 3. match C9
(31) Casper Ruud (NOR) vs. Antoine Hoang (FRA) – 3. match C11

TV-dækning: TV3 Sport 1200-2000.

Den komplette schedule findes på  http://www.wimbledon.com/en_GB/scores/schedule/index.html

————–

Uge 27-28 – Hovedturnering (start 2. juli)

Lodtrækning 29. juni
TV-dækning: TV3 Sport og TV3 Max – Viaplay alle baner

————–

Uge 28 – Hovedturnering Juniorer (start 7. juli)

TV-dækning: Viaplay alle baner


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 25)

Ilkley (GBR)

Doubles

1/8-finale: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Joe Salisbury (GBR) vs. (1) Marcelo Arevalo (ESA)/Hans Podlipnik-Castillo (CHI) 6-3, 6-3

Kvartfinale: Løchte/Salisbury vs. Austin Krajicek (USA)/Jeevan Nedunchezhiyan (IND) 3-6, 6-7(7)

Fergana (UZB)

Poprad Tatry (SVK)

R32: [2] (137) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) (452) Lukas Klein (SVK) 6-4, 1-1 Ret’d
1/8-finale: (262) Sergio Gutierrez-Ferrol (ESP) vs. [2] (137) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-1

Blois (FRA)

Q32: (364) Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Maytin (VEN) 6-2, 6-0
Q16: Mikael Ymer – walkover
QFi: Mikael Ymer vs. (507) Gregoire Jacq (FRA) 6-4, 6-4

R32:
(188) Kenny De Schepper (FRA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-3
[5] (170) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (314) Andrea Basso (ITA) 6-3, 6-2

1/8-finale: Felix Auger-Aliassime vs. (Q) (369) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Felix Auger-Aliassime vs. (Q) Tristan Lamasine (FRA) 6-4, 6-2
Semifinale: Felix Auger-Aliassime vs. (322) Thiemo De Bakker (NED) 7-6(2), 3-6, 6-1
Finale: (280) Scott Griekspoor (NED) vs. Felix Auger-Aliassime 6-4, 6-4

L’Aquila (ITA)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 26)

$15,000, Kamen Open (GER) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: August Holmgren (DEN) vs. Benjamin Fitzon (GER) 6-4, 6-1
Q32: August Holmgren vs. [3] (958) Gabriel Donev (BUL)  – man ca. 1300


$15.000, ARLON OPEN by Real (BEL) – Grus

Singles kvalifikation

Q64: Thomas Schwencke Lindqvist (DEN) vs. Miguel Fernando Pereira (CHI) 2-6, 0-6 (lørdag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 25)


$25.000, Swedish Ladies Ystad (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32:
[11] (801) Malene Helgo (NOR) vs. (WC) Maja Radenkovic (SWE) 6-3, 6-2
[3] (597) Karen Barritza (DEN) vs. (Alt) Hilda Lundstedt (SWE) 6-0, 6-0
[4] (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. Louise Brunskog (SWE) 6-2, 6-3
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [14] (919) Pei Hsuan Chen (TPE) 6-2, 6-4
[5] (704) Emilie Francati (DEN) vs. Hanna Axelsson (SWE) 6-1, 6-0

QFi:
[2] (587) Anna Danilina (KAZ) vs. [11] (801) Malene Helgo (NOR) 6-7(3), 6-1, 6-2
[3] (597) Karen Barritza (DEN) vs. [13] (863) Zoe Kruger (RSA) 6-1, 7-5
[4] (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. [10] (774) Marina Yudanov (SWE) 0-6, 7-5, 7-5
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [7] (674) Dasha Ivanova (USA) 3-6, 6-7(3)
[5] (704) Emilie Francati (DEN) vs. [15] (928) Ida Jarlskog (SWE) 4-6, 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32:
(Q) (604) Anastasia Kulikova (RUS) vs. (Q) (951) Joana Eidukonyte (LTU) 7-5, 6-1
(Q) (472) Katarzyna Kawa (POL) vs. (560) Mirjam Bjorklund (SWE) 5-7, 7-6(3) 6-4
(Q) (704) Emilie Francati (DEN) vs. (Q) Jessie Aney (USA) 6-4, 6-1
(Q) (597) Karen Barritza (DEN) vs. (442) Estelle Cascino (FRA) 6-0, 6-1
[2] (227) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (439) Laura Schaeder (GER) 6-2, 6-2

1/8-finale
[1] (167) Irina Maria Bara (ROU) vs. (Q) (604) Anastasia Kulikova (RUS) 6-1, 1-6, 6-4
Emilie Francati vs. [3] (289) Andreea Amalia Rosca (ROU) 3-6, 1-6 (onsdag)
Karen Barritza vs. [2] (227) Ulrikke Eikeri (NOR) 1-6, 1-6 (onsdag)

Finale: [4] (331) Kaja Juvan (SLO) vs. [3] (289) Andreea Rosca (ROU) 2-6, 7-5, 6-1

Doubles

1/8-finale: Emilie Francati (DEN)/Emily Arbuthnott (GBR) vs. Estelle Cascino (FRA)/Dasha Ivanova (USA) 3-6, 6-4, [10-7]
Kvartfinale: Emilie/Emily vs. (2) Vivien Juhaszova (SVK)/Romy Koelzer (GER) 7-5, 6-3
Semifinale: Emilie/Emily vs. Marie Benoit (BEL)/Andreea Rosca (ROU) 7-6, 6-3
Finale: Emilie/Emily vs. (3) Pei Hsuan Chen/Fang-Hsien Wu (TPE) 6-2, 6-1


Uge 26


$25.000, Båstad Ladies (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. (1213) Maria Petrovic (SWE) 6-1, 6-0
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) 6-4, 6-0
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [16] (996) Katerina Filip (SWE) 6-2, 6-4
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Ida Ferding (SWE) 6-1, 6-2
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. (WC) Vanessa Ersoz (SWE) 6-1, 6-0

QFi
[2] (595) Karen Barritza (DEN) vs. [10] (749) Katharina Hering (GER)
[11] (797) Malene Helgo (NOR) vs. Rebecca Ehn (SWE)
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [5] (666) Dasha Ivanova (USA)
[6] (717) Emily Arbuthnott (GBR) vs. Alexandra Viktorovitch (SWE)
[7] (732) Emilie Francati (DEN) vs. [12] (865) Zoe Kruger (RSA)

Doubles

Emilie Francati (DEN)/Emily Arbuthnott (GBR)


$15.000, Guimarães Ladies Open (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles kvalifikation

Q64: [9] (1178) Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP) -7-6(3), 6-1
QFi: Olga Helmi vs. Katriin Saar (EST) – man 1200cet

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 25)

Grade 4, Odense ITF Junior Challenge 2018 (DEN) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64:
(852) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1619) Emil Westling (SWE) 6-4, 1-6, 6-0
(Q) Mads Tagesen (DEN) vs. [14] (513) Johannes Seeman (EST) 6-1, 7-6(4)
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (686) Marko Andrejic (AUT) 5-7, 3-6
(WC) Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. [4] (373) Stijn Pel (NED) 3-6, 2-6
(Q) Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) (2125) Alexander Eriksson (SWE) 6-4, 6-2
(1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [11] (467) Rikard Raad (SWE) 4-6, 6-2, 7-6(7)
(Q) Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [8] (420) Mans Dahlberg (SWE) 3-6, 5-7
(Q) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (1045) Harry Lazell (GBR) 1-6, 2-6
[15] (571) Leo Borg (SWE) vs. (WC) Valdemar Frederik Pape (DEN) 6-4, 7-5
(WC) (1744) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. (782) Filip Tensing (SWE) 5-7, 1-6
[3] (351) Guy Den Ouden (NED) vs. (969) Felix Nordby (NOR) 6-1, 6-4
(WC) Ervin Mesic (DEN) vs. (Q) (1492) Thibault Verdier (FRA) 1-6, 4-6
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. [9] (447) Johan Garpered (SWE) 2-6, 2-6
[13] (499) Elmer Møller (DEN) vs. (1378) Olle Wallin (SWE) 6-1, 6-1
(Q) Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [7] (310) Oliver Andersson (SWE) 1-6, 2-6

R32:
(852) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [1] (208) Jaime Caldes (ESP) 6-7, 4-6
(Q) Mads Tagesen (DEN) vs. (842) Adrien Burdet (SUI) 2-6, 3-6
(Q) Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. [16] (585) Jan Pleva (CZE) 3-6, 0-6
(1671) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1394) Pedro Boscardin Dias (BRA) 2-6, 1-6
(739) Maks Kasnikowski (POL) vs. [15] (571) Leo Borg (SWE) 6-1, 6-4
[13] (499) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (1994) Matias Iturbe (ARG) 6-3, 5-7, 6-1
(1279) Andrea Fiorentini (ITA) vs. [2] (310) Oliver Andersson (SWE) 2-6, 6-3, 6-3

1/8-finale: [13] (499) Elmer Møller (DEN) vs. (1279) Andrea Fiorentini (ITA) 6-4, 4-6, 6-1
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [7] (408) Herman Hoeyeraal (NOR) 7-6(6), 7-5
Semifinale: Elmer Møller vs. (739) Maks Kasnikowski (POL) 6-4, 6-4
Finale: Elmer Møller vs. [5] (376) Carl Gustafsson (SWE) 6-1, 6-4

Boys doubles

R32
Niels Heise Korsgaard/Carl Emil Overbeck (DEN) vs. Pedro Boscardin Dias/Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 7-5, 6-3
(WC) Noah Baker/Rasmus La Cour Hansen (DEN) vs. (6) Mans Dahlberg/Isac Stroemberg (SWE) 2-6, 0-6
Elmer Møller/Noah Svenningsen Holmvang (DeN) vs. (3) Herman Hoeyeraal (NOR)/Leyton Rivera (SWE) 3-6, 3-6
(WC) Alexander Stage/Marcus Wognsen (DEN) vs. Peter Kalocsai (HUN)/Przemyslaw Zalubski (POL) 0-6, 1-6
Emil Okkels Jensen/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (5) Taiyo Hirano (JPN)/Johannes Seeman (EST) 1-6, 6-1, [10-7]
Marcus Gram Petersen/Mads Tagesen (DEN) vs. Melchior Delloye (FRA)/Harry Lazell (GBR) 4-6, 0-6
Oliver Michalik Lind Frederiksen/Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Andrea Fiorentini (ITA)/Felix Nordby (NOR) 6-2, 4-6, [10-5]

1/8-finale:
Korsgaard/Overbeck vs. (1) Guy Den Ouden/Stijn Pel (NED) 3-6, 4-6
Okkels Jensen/Brostrøm Poulsen vs. Reiva Komagata/Keiju Miyake (JPN) 6-3, 6-3
Frederiksen/Hyldedal vs. (4) Jaime Caldes/Alvaro Fernandez Horta (ESP 4-6, 4-6

Kvartfinale:
Okkels Jensen/Brostrøm Poulsen vs. (4) Jaime Caldes/Alvaro Fernandez Horta (ESP) 1-6, 4-6

Boys singles kvalifikation

Q32:
(WC) Alexander Stage (DEN) vs. Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR) 2-6, 4-6
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Noah Baker (INA) 6-2, 6-2
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Christian Andersen (DEN) 6-4, 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) 6-2, 6-2
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. Christopher Luthra (DEN) 6-1, 6-0
(WC) Rasmus La Cour Hansen (DEN) – bye
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Herman Aure (NOR) 6-1, 6-1
(WC) Marcus Wognsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alexander Tsimiklis (AUS) 1-6, 6-2, 7-6(4)
Mads Tagesen (DEN) vs. Mikkel Baumann (NOR) 6-4, 6-4

QFi:
Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [2] (1774) Filip Aksel Hovland (NOR) 4-6, 6-0, 1-6
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. [3] (1774) Melchior Delloye (FRA) 6-3, 6-4
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. [3] (1774) Melchior Delloye (FRA) 6-3, 6-4
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. [5] (2125) Oscar Tejerea Ecenarro (ESP) 6-3, 6-0
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. (WC) Rasmus La Cour Hansen (DEN) 6-0, 6-1
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) Marcus Wognsen (DEN) 6-0, 6-0
Mads Tagesen (DEN) vs. Thomas George Brun (SUI) 3-6, 6-2, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64:
[1] (110) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (864) Daniela Glanzer (AUT) 6-2, 6-1
(WC) Nina Vicic (DEN) vs. (1302) Elinor Storkaas (NOR) 0-6, 6-3, 5-7
(LL) Caroline Damgaard Qvist (DEN) vs. (Q) Pola Batkiewicz (POL) 2-6, 2-6
(1859) Ida Hasselbalch (DEN) vs. (1560) Klara Nelander (SWE) 3-6, 1-6
(762) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [7] (414) Beyda Baykal (TUR) 4-6, 7-6(4), 6-2
(LL) Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. [3] (309) Nalanda Teixeira Da Silva (BRA) 2-6, 2-6
(WC) Filippa Gaba Hansen (DEN) vs. (948) Daianne Hayashida (PER) 1-6, 1-6
(Q) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) Nikol Mishieva (RUS) 2-6, 1-6
(696) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (2263) Cecilie Johansen (FIN) 6-0, 6-2
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. (Q) Isabel Kallmen (SWE) 4-6, 7-6(4), 7-5
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (WC) Hayla Rafei (AUS) 7-5, 7-6(2)
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (805) Nicole Geller (LAT) 6-2, 6-1
[16] (655) Olivia Gram (DEN) vs. (LL) Sofie Siem (NOR) 4-6, 6-1, 4-6
(WC) Sille Larsen (DEN) vs. (1462) Elizaveta Shebekina (RUS) 3-6, 4-6
(WC) Anna Tang (DEN) vs. [4] (314) Ella Haavisto (FIN) 2-6, 1-6
(2407) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (1636) Emilia Roslund (SWE) 3-6, 2-6
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. (1097) Emma Eerola (FIN) 3-6, 6-3, 6-7(4)
(2062) Mille Elsborg (DEN) vs. [14] (605) Holly Staff (GBR) 2-6, 3-6
(Q) Juliane Holst Færgemann (DEN) vs. (2554) Emely Kahrs (NOR) 0-6, 0-6
(WC) Camilla Flintholm Jensen (DEN) vs. [2] (284) Selin Lidya Sepken (TUR) 0-6, 1-6

R32:
[1] (110) Hannah Viller Møller (DEN) vs. Charlotte Russell (GBR) – tabte walkover
(762) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (1560) Klara Nelander (SWE) 6-0, 6-2
(696) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. [9] (447) Melissa Boyden (NED) 3-6, 5-7
Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. [5] (335) Lissi Kubre (EST) 1-6, 1-6
Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [8] (430) Klara Milicevic (SWE) 1-6, 1-6
(WC) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [12] (566) Kyoka Kubo (JPN) 6-4, 4-6, 6-7(3)

1/8-finale
(762) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [10] (518) Guillermina Grant (URU) 3-6, 4-6 (onsdag)

Finale: [8] (430) Klara Milicevic (SWE) vs. (948) Daianne Hayashida (PER) 6-1, 6-3

Girls doubles

R32
Camilla Flintholm Jensen (DEN)/Pola Batkiewicz (POL) – bye
Johanne Christine Svendsen/Anna Tang (DEN) vs. Cecilia Johansen/Liisa Vehvilainen (FIN) 3-6, 1-6
Divine Dasam Nweke (DEN)/Hayia Rafei (AUS) vs. Isabel Kallmen/Josefin Opitz (SWE) 3-6, 6-4, [5-10]
Victoria Ilena Andersen/Sille Larsen (DEN) vs. Emma Eerola/Peppi Ramstedt (FIN) 2-6, 3-6
Martha Elisa Stemann/Nina Vicic (DEN) vs. Stella Erlund/Annika Hakovirta (FIN) 7-5, 6-2

1/8-finale
Jensen/Batkiewicz vs. (6) Charlotte Russell/Holly Staff (GBR) 1-6, 1-6
Stemann/Vicic vs. (5) Frida Bostrand (SWE)/Ella Haavisto (FIN) 2-6, 2-6

Girls singles kvalifikation

QFi:
(WC) Juliane Holst Færgemann (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) – bye
Olivia Parsholt Beck (DEN) vs. Isabel Kallmen (SWE) 1-6, 3-6
Olivia Thiemke (DEN) vs. Nikol Mishieva (RUS) 5-7, 3-6 5-7, 3-6
Caroline Damgaard Qvist (DEN) vs. Pola Batkiewicz (POL) 5-7, 3-6


Uge 26

Grade 5, ITF Aarhus 2018 (DEN) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q64:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) – bye
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) – bye
Oliver Michalik Lind Frederiksen (DEN) vs. Keanu Elias Immler (AUT) 6-3, 2-6, 2-6
(WC) Mikkel Ballisager (DEN) – bye

Q32:
Emil Chr. E. Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1630) Emil Westling (SWE) 3-6, 3-6
Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. Alessandro Pecci (ITA) 3-6, 2-6

Boys singles hovedturnering

R64
(WC) Mads Tagesen (DEN) vs. [1] (410) Herman Hoeyeraal (NOR)
William Gormsen (DEN) vs. (1714) Keiju Miyake (JPN)
Philip Qvist Hyldedal (DEN) vs. Serban Bonchis (ROU)
[5] (578) Leo Borg (SWE) vs. (1098) Patryk Kosinski (POL)
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (Q) (1786) Linus Carlsson Halldin (SWE)
(WC) (2108) Gustav Theilgaard (DEN) vs. (2139) Nils Andersson (SWE)
(WC) Christopher Luthra (DEN) vs. (1983) Markus Sorensen (NOR)
(WC) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. (1383) Olle Wallin (SWE)
(WC) Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. (1348) Francisco Llanes (URU)
Christian Andersen (DEN) vs. ([3] (423) Mans Dahlberg (SWE)
(1786) Noah Svenningsen Holmvang (DEN) vs. [6] (Olof Wiklund (SWE)
Niels Heise Korsgaard (DEN) vs. (1272) Carlos Vidal (ESP)
Marcus Gram Petersen (DEN) vs. (Q) Keanu Elias Immler (AUT)

Girls singles kvalifikation

Q32:
Sille Larsen (DEN) – bye
Victoria Wiche (DEN) – bye
Cecilie Wiche (DEN) – bye
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Carolina Piferi (ITA) 1-6, 3-6
Emma Floee Seemann (DEN) vs. Hosianna Sereke (SWE) 4-6, 6-4, 6-2

QFi:
Sille Larsen vs. [1] (1299) Tara Gancev (SRB) 4-6, 2-6
Victoria Wiche (DEN) vs. Susanna Ranucci (ITA) 3-6, 1-6
Cecilie Wiche (DEN) vs. (WC) Maria Pages Mere (ESP) 0-6, 0-6
Emma Floee Seemann vs. (WC) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP) 0-6, 0-6

Girls singles hovedturnering

R64
Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [1] (286) Selin Lidya Sepken (TUR)
Camilla Jensen (DEN) vs. (1293) Milan Krish (AUS)
(WC) Camilla Sojberg (DEN) vs. (1518) Emilia Valentinsson (SWE)
(2416) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. (Q) Maria Pages Mere (ESP)
Anna Tang (DEN) vs. (Q) Carolina Piferi (ITA)
(1322) Karoline Laursen (DEN) vs. [14] (866) Daniela Glanzer (AUT)
[11] (665) Olivai Gram (DEN) vs. (Q) Cristina Mayorova Bakhtina (ESP)
Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. (2416) Jenny Stray Spetalen (NOR)
(1466) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. [5] (431) Beyda Baykal (TUR)
(WC) Isabella Grann Frankild (DEN) vs. (2191) Hikari Osaki (JPN)
(LL) Victoria Wiche (DEN) vs. (1112) Juliette Daries (FRA)
(WC) Victoria Ilena Andersen (DEN) vs. 4] (429) Klara Milicevic (SWE)
(WC) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. [6] (510) Saara Orav (EST)
[12] (704) Alisha Ali Hussain (DEN) vs. (1703) Sanne Schalekamp (NED)
Olivia Thiemke (DEN) vs. (1133) Hedda Gurholt (NOR)
Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Amelia Kopel (POL)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage