Stefanos Tsitsipas aflyste det forventede stormøde mellem favoritterne Novak Djokovic og Rafael Nadal, som han besejrede i semifinalen

I flere år har den snart 33-årige Rafael Nadal nærmest været urørlig på grus, og både i 2017 og 2018 vandt han 4 titler på grus i 5 turneringer, og i begge tilfælde var det Dominic Thiem, der besejrede Nadal i kvartfinalen i Rom 2017 og igen i kvartfinalen i Madrid 2018.

Thiem lavede også ravage i Madrid i denne uge, da han i kvartfinalen med en episk sejr fik vendt et truende nederlag til Roger Federer til sejr 3-6, 7-6(11), 6-4, og derved forhindrede det forventede stormøde i semifinalen mellem den schweiziske stjerne og Novak Djokovic, men Thiem måtte dog se sig slået af serberen efter 2 tiebreaks 2-7 og 4-7.

Dermed var der dog alligevel lagt op til stormøde i finalen, hvor de fleste formentlig forventede, at Djokovic ville møde gruskongen Nadal, men det forhindrede 20-årige Stefanos Tsitsipas, der sidste år tabte 2-6, 1-6 til Nadal i deres første indbyrdes møde, som var finalen på grus i Barcelona, da grækeren var no. 71 på ATP-ranglisten.
Nadal vandt også, da de senere på året igen mødtes i en finale i Toronto, hvor cifrene blev 6-2, 7-6(4), og Nadal afgav heller ikke sæt til Tsitsipas i deres tredje møde ved Australian Open, hvor Nadal vandt 6-2, 6-4, 6-0.

Tsitsipas har i mellemtiden etableret sig i top 10, hvor han 1. april opnåede sin hidtil højeste rangering som no. 8, og han tog endnu et trin til mindst 7. pladsen, da han i semifinalen omsider fik ram på Nadal med sejr på 6-4, 2-6, 6-3.

For at tage yderligere et trin op til 6. pladsen kræves sejr i finalen over ranglistens no. 1 Novak Djokovic, der udbyggede forspringet til Nadal på 2. pladsen til 3.770 point, og han kan med sejr i finalen øge forspringet yderligere til 4.170 point.

Finalen bliver ikke vist på TV3 Sport, men den kan følges på både Tennistv.com og Viaplay søndag kl. 1830.

Allerede samme dag, som ATP-finalen afvikles i Madrid, indledes 1. runde af hovedturneringen i samme kategori ved ATP 1000 udgaven af Internazionali BNL d’Itali i Rom, hvor der lørdag blev afviklet 1. kvalrunde i både WTA Premier 5 udgaven og i ATP, og søndag afvikles kvalfinalerne samt 6 ATP kampe fra 1. runde.

Lørdagens ATP kvalkampe kunne følges på livestream fra Unibet, hvor man bl.a. kunne overvære Casper Ruud (NOR), der vandt en overbevisende sejr 6-1, 6-4 over det italienske stortalent og vinder af junior Grand Slam Australian Open, 17-årige Lorenzo Musetti, der i modsætning til vinderen af Girls singles, Clara Tauson, ikke har problemer med at opnå wildcards til de attraktive turneringer.

Søndagens 1. runde kampe kan følges på Tennistv.com, og alle ATP-kampene forventes at blive vist på Unibet, hvorimod WTA-kvalkampene, der ikke blev vist på livestream lørdag, formentlig heller ikke bliver vist søndag, men fra mandag dækker WTATV.com og TV2 Sport/TV2 Play samt TV3 Sport/Viaplay turneringen.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 12. maj

ATP 1000, Rom – Tennistv.com

Centrale – start 1100
(14) Nikoloz Basilashviili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN) – ATP
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Gilles Simon (FRA) – ATP
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) – ATP
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andreas Seppi (ITA) – ATP

Grandstand – ca. 1230
(WC) Matteo Berettini (ITA) vs. Lucas Pouille (FRA) – ATP
2 Double kampe – ATP

======

ATP 1000, Madrid – Tennistv.com

Manolo Santana – start 1530
Double finale – ATP
NB 1830: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Stefanos Tsitsipas (GRE) OR (2) Rafael Nadal (ESP)

=====

ATP Challengers – livestream.com/ATP

$162K, Busan (KOR) – 0530cet
[1] (102) Ricardas Berankis (LTU) vs. (275) Andrew Harris (AUS)

$54K, Shymkent (KAZ) – 0700cet
[4] (199) Andrej Martin (SVK) vs. (WC) (608/ITF33) Dmitry Popko (KAZ)

€69K, Rom (ITA) – 1130
[4] (119) Henri Laaksonen (SUI) vs. [17] (250) Gian Marco Moroni (ITA)

€46K, Braga (POR) – 1200cet
[2] (156) Facundo Bagnis (ARG) vs. [13] (214) Joao Domingues (POR)

$137K, Aix en Prevence (FRA) – 1500
[1] (67) Pablo Cuevas (URU) vs. (189) Quentin Halys (FRA)

====

ITF World Tennis Tour, finaler – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

W60, Luan – 0430
[6] (212) Xinyun Han (CHN) vs. (295) Ying-Ying Duan (CHN)

W80, Cagnes-Sur-Mer – 1430
[3] (107) Stefanie Voegele (SUI) vs. (130) Christina McHale (USA)

W100, Bonita Springs – 1700cet
[4] (136) Lauren Davis (USA) vs. (WC) (252) Ann Li (USA)


Uge 19

ATP 1000, Mutua Madrid Open (ESP) – Grus

Spilleprogram søndag

Manolo Santana – start 1530
Double finale – ATP
NB 1830: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Stefanos Tsitsipas (GRE) OR (2) Rafael Nadal (ESP)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/madrid/1536/daily-schedule

Resultater ATP

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (9) Marin Cilic (CRO) – Walkover
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (4) Roger Federer (SUI) 3-6, 7-6(11), 6-4
(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 7-5, 3-6, 6-2
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-1, 6-2

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-1, 76(2)
(9) Marin Cilic (CRO) vs. Laslo Djere (SRB) 4-6, 6-3, 6-2
(4) Roger Federer (SUI) vs. (15) Gael Monfils (FRA) 6-0, 4-6, 7-6(3)
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (10) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 7-5

(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Hubert Hurkacz (POL) 3-6, 6-4, 6-4
Stan Wawrinka (SUI) vs. (6) Kei Nishikori (JPN) 6-3, 7-6(3)
NB 2000: (2) Rafael Nadal (ESP) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-4

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Taylor Fritz (USA) 6-4, 6-2
Jeremy Chardy (FRA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 6-2
(9) Marin Cilic (CRO) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 6-3, 6-4
Laslo Djere (SRB) vs. (7) Juan Martin del Potro (ARG) 6-3, 2-6, 7-5

(4) Roger Federer SUI vs. Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3
(15) Gael Monfils (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-4, 6-2
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. John Millman (AUS) 6-2, 6-2
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Reilly Opelka (USA) 6-7(2), 6-3, 1-0 Ret’d
=
(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (LL) Adrian Mannarino (FRA) 6-2, 7-5
Fernando Verdasco (ESP) vs. (11) Karen Khachanov (RUS) 6-7(4), 6-1, 7-5
(Q) Hubert Hurkacz (POL) vs. Lucas Pouille (FRA) 7-5, 6-1
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) David Ferrer (ESP) 6-4, 6-1

(6) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 7-5, 7-5
Stan Wawrinka (SUI) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 3-6, 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Felix Auger-Aliassime (CAN)

R64
(Q) Taylor Fritz (USA) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(8), 7-6(4)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 4-6, 7-5
Diego Schwartzman (ARG) vs. (16) Marco Cecchinato (ITA) 6-0, 4-6, 7-5
(9) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Martin Klizan (SVK) 6-4, 2-6, 7-6(0)
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Nick Kyrgios (AUS) 7-6(4), 6-4
Laslo Djere (SRB) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-4

Richard Gasquet (FRA) vs. (WC) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 7-6(5)
Marton Fucsovics (HUN) vs. David Goffin (BEL) 6-4, 7-5
(15) Gael Monfils (FRA) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-1
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-4, 6-3
John Millman (AUS) vs. Steve Johnson (USA) 7-6(5), 7-6(5)
(Q) Reilly Opelka (USA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(5), 6-4
=
(LL) Adrian Mannarino (FRA) vs. Joao Sousa (POR) 7-5, 5-7, 6-1
Fernando Verdasco (ESP) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 3-6, 6-1
(11) Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-7(5), 6-3
Lucas Pouille (FRA) vs. (13) Borna Coric (CRO) 6-3, 7-5
(Q) Hubert Hurkacz (POL) vs. Alex de Minaur (AUS) 6-3, 6-4
(WC) David Ferrer (ESP) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 4-6, 6-4

(Q) Hugo Dellien (BOL) vs. Gilles Simon (FRA) 4-6, 6-1, 7-6(4)
Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 6-3
Guido Pella (ARG) vs. (12) Daniil Medvedev (RUS) 6-2, 1-6, 6-3
Frances Tiafoe (USA) vs. (14) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-7(8), 6-3, 6-4
Philip Kohlschreiber (GER) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-2, 7-6(5)
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 7-6(7)

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32: Casper Ruud (NOR) vs. (2) Benoit Paire (FRA) 6-1, 6-1
QFi: Casper Ruud (NOR) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-7(3), 1-6


Uge 20

WTA Premier 5 & ATP 1000, Internazionali BNL d’Italia, Rom (ITA) – Grus

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport/TV2 Play
ATP: Tennistv.com (fra søndag), TV3 Sport/Viaplay

Deltagere: WTA-topspillere (- Kerber), ATP-topspillere (- Isner)

Spilleprogram søndag

Centrale – start 1100
(14) Nikoloz Basilashviili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN) – ATP
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Gilles Simon (FRA) – ATP
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Jannik Sinner (ITA) – ATP
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andreas Seppi (ITA) – ATP

Grandstand – start 1100
Qfi: (3) Cameron Norrie (GBR) vs. (13) Nicolas Jarry (CHI) – ATP
(WC) Matteo Berettini (ITA) vs. Lucas Pouille (FRA) – ATP
2 Double kampe – ATP

Pietrangeli – start 1100
Qfi: Amanda Anisimova (USA) vs. (11) Kristina Mladenovic (FRA) – WTA
Qfi: (1) Dusan Lajovic (SRB) vs. Daniel Evans (GBR) – ATP
Qfi: (14) Bernard Tomic (AUS) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) – ATP

Court 1 – start 1100
Qfi: (5) Damir Dzumhur (BIH) vs. (11) Yoshihito Nishioka (JPN) – ATP
Qfi: Casper Ruud (NOR) vs. Miomir Kecmanovic(SRB) – ATP
Qfi: (7) Taylor Fritz (USA) vs. (WC) Filippo Baldi (ITA) – ATP

Court 2 – start 1100
Qfi: (10) Monica Puig (PUR) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) – WTA
NB 1230: Qfi: (WC) Cristiana Ferrando (ITA) vs. Mona Barthel (GER) – WTA
Qfi: Samantha Stosur (AUS) vs. (7) Rebecca Peterson (SWE) – WTA

Court 3 – start 1100
Qfi: (4) Ons Jabeur (TUN) vs. (15) Tamara Zidansek (SLO) – WTA
Qfi: (3) Alizé Cornet (FRA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) – WTA
Qfi: (2) Benoit Paire (FRA) vs. (8) Reilly Opelka (USA) – ATP

Court 4 – start 1100
Qfi: Polona Hercog (SLO) vs. Viktorija Golubic (SUI) – WTA
Qfi: NB 1230: (1) Maria Sakkari (GRE) vs. (13) Andrea Petkovic (GER)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/rome/416/daily-schedule

Resultater WTA

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-2
(2) Amanda Anisimova (USA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 7-5
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Alt) Fiona Ferro (FRA) 7-6(4), 6-2
(7) Rebecca Peterson (SWE) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-2
(WC) Cristiana Ferrando (ITA) vs. (16) Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 0-6, 6-3

Qfi:

Resultater ATP

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32: (12) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 6-4
Qfi: Casper Ruud vs. Miomir Kecmanovic (SRB) – søn ca. 1230 C1


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 19)



ATP Challengers (Uge 19
)

€137K Aix en Provence (FRA) – Grus

Singles hovedturnering

R64:
[14] (157) Rudolf Molleker (GER) – bye
(Q) (112) Elias Ymer (SWE) vs. (215) Ze Zhang (CHN) 5-7, 6-2, 6-3
(WC) (661) Hugo Gaston (FRA) vs. (Q) (642/ITF258) Dan Added (FRA) 6-1, 7-6(3)
(237) Enzo Couacaud (FRA) vs. (403) Tim Puetz (GER) 6-7(8), 6-0, 6-2

R32
[14] (157) Rudolf Molleker (GER) vs. (WC) (505/ITF105) Matteo Martineau (FRA) 7-5, 6-7(3), 6-3
Elias Ymer vs. [7] (117) Gregoire Barrere (FRA) 7-6(6), 6-1
[11] (145) Antoine Hoang (FRA) vs. (WC) (661) Hugo Gaston (FRA) 6-2, 6-1

1/8-finale
[1] (67) Pablo Cuevas (URU) vs. [14] (157) Rudolf Molleker (GER) 6-2, 6-2
(Q) (112) Elias Ymer (SWE) vs. [10] (128) Stefano Travaglia (ITA) 7-5, 6-4

Kvartfinale
(Q) (112) Elias Ymer (SWE) vs. [14] (157) Rudolf Molleker (GER) 6-7(1), 6-4, 3-6

afbud fra Mikael Ymer pga. hofte-skade

Singles kvalifikation

QFi: [1] (112) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (602) Jonathan Kanar (FRA) 6-2, 6-2

Doubles

1/8-finale: (1) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. (WC) Dan Added/Albano Olivetti (FRA) 7-6(4), 6-2

Kvartfinale: Nielsen/Puetz vs. Andre Begemann (GER)/Fabrice Martin (FRA) 7-6(4), 6-1

Semifinale: Nielsen/Puetz vs. Simone Bolelli (ITA)/Guillermo Duran (ARG) 6-7(4), 6-4, [10-4]

Finale: Nielsen/Puetz vs. (2) Kevin Krawietz (GER)/Jurgen Melzer (AUT) 6-7(5), 2-6


$162K Busan (KOR) – Hardcourt

€69K Rome (ITA) – Grus

$54K Shymkent (KAZ) – Grus

€46K Braga (POR) – Grus


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 19)

M25 Wuhan (CHN) – Livestream

M25 Prijedor (BIH)

M25 Vercelli (ITA)


M15 Buenos Aires (ARG) – Grus

M15 Tabarka (TUN) – Grus

M15 Sozopol (BUL)

M15 Troisdorf (GER)

M15 Heraklion (GRE) – Hardcourt

M15 Cancun (MEX) – Hardcourt

M15 Las Palmas de Gran Canaria (ESP) – Grus

M15 Karlskrona (SWE) – Grus

M15 Antalya (TUR) – Grus


M15, UGPRO WORLD TENNIS TOUR, Kampala (UGA) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering – udvalgte

R32: [8] (ITF570) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (ITF2255) Sergey Bolotov (RUS) 7-5, 6-3
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (ITF873) Julian Bradley (IRL) 7-6(8), 3-6, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [3] (648/ITF560) Ryan James Storrie (GBR) 7-5, 6-4
Semifinale: Eric Vanshelboim vs. [1] (436/ITF35) Ivan Nedelko (RUS) 1-6, 2-6
Finale: [1] (436/ITF35) Ivan Nedelko (RUS) vs. [5] (ITF364) Simon Carr (IRL) – søndag

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Michael-John Every (CUW) vs. Ajeet Rai (NZL)/Ryan James Storrie (GBR) 6-0, 3-1 Ret’d
Kvartfinale: Vanshelboim/Every vs. Ismael Changawa Ruwa (KEN)/Guy Orly Iradukunda (BDI) 3-6, 2-6


M15, TeniSta Open, Piestany (SVK) – Grus

Singles hovedturnering – udvalgte

R32: (JR) (ITF1255) Wojciech Marek (POL) vs. (JR) Toby Aex Kodat (USA) 6-3, 6-2
1/8-finale: (JR) Wojciech Marek (POL) vs. [3] (575/ITF128) Danylo Kalenichenko (UKR) 6-1, 7-5
Kvartfinale: (JR) Wojciech Marek (POL) vs. [7] (ITF268) Peter Nagy (HUN) 4-6, 6-3, 2-6


ITF Women (uge 19)

W100, FineMark Women’s Pro Tennis Championship, Bonita Springs (USA) – Grus – Livestream
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles hovedturnering

R32: [6] (139) Whitney Osuigwe (USA) vs. (211) Asia Muhammad (USA) 7-6(3), 3-6, 6-1
1/8-finale: Whitney Osuigwe vs. (161) Claire Liu (USA) 2-6, 5-0 Ret’d
Kvartfinale: Whitney Osuigwe vs. [2] (108) Taylor Townsend (USA) 6-3, 6-0
Semifinale:
[4] (136) Lauren Davis (USA) vs. (171) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-1, 6-2
(WC) (252) Ann Li (USA) vs. Whitney Osuigwe 0-6, 7-5, 6-4
Finale:
[4] (136) Lauren Davis (USA) vs. (WC) (252) Ann Li (USA) – søn 1700cet

Singles kvalifikation

Q32: (387) Cori Gauff (USA) vs. [7] (334) Quinn Gleason (USA) 1-6, 1-6


W80, Open de Cagnes-sur-Mer Alpes-Maritime (FRA) – Grus Livestream


W60, 2019 Jin’an Open, Luan (CHN) – Hardcourt Livestream


W60, Fukuoka International Women’s Tennis 2019, Fukuoka (JPN) – Carpet


W25, TROFEO REALE MUTUA, Rom (ITA) – Grus

Singles hovedturnering – udvalgte

R32: (469/ITF5) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (Q) (463/ITF434) Cristina Dinu (ROU) 6-1, 6-4
1/8-finale: Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (279) Jaimee Fourlis (AUS) 1-6, 5-7

Afbud fra Clara Tauson pga. sygdom


W25 Obdios (POR) – Carpet

W25 Monzon (ESP) – Hardcourt


W15 Tabarka (TUN) – Grus

W15 Williamsburg (USA) – Grus

W15 Tucepi (CRO) – Grus

W15 Heraklion (GRE) – Hardcourt

W15 Cancun (MEX) – Hardcourt

W15 Antalya (TUR) – Grus


W15, Pixbo World Tennis Tour, Gøteborg (SWE) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (Q) (ITF699) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) Emma Shasteen (SWE) 7-5, 6-2
1/8-finale: Sofia Nami Samavati vs. (ITF651) Melis Yasar (SWE) 6-4, 5-7, 6-2
Kvartfinale: Sofia Nami Samavati vs. [3] (800/ITF789) Alina Silich (RUS) 6-4, 5-7, 2-6

Singles kvalifikation

Q32
[2] (ITF699) Sofia Nami Samavati (DEN) – bye
[13] (ITF1368) Elena Jamshidi (DEN) vs. (ITF1743) Hilda Lundstedt (SWE) 6-3, 6-1

QFi:
Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [10] (ITF1009) Darya Lebesheva (BLR) 5-0 Ret’d
[13] (ITF1368) Elena Jamshidi (DEN) vs. [6] (ITF906) Molly Helgesson (SWE) 6-7(3), 6-2, [6-10]


ITF Junior (uge 19)


Grade 2, 43rd Medias-sen-Sibiu Junior ITF Tournament (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (322) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. [4] (118) Angel Jalil (ECU) 6-3, 2-6, 6-2
1/8-finale: Sebastian Grundtvig vs. (177) Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) 3-6, 6-4, 2-6

Boys doubles

1/8-finale: Sebastian Grundtvig (DEN)/Ammar Elamin (IRL) vs. (1) Ronan Jachuck (USA)/Cezar Cretu (ROU) 4-6, 0-6


Grade 5, ITF Juniors Skopje Open 2019 – Grus

Girls singles hovedturnering

R64: [13] (1283) Nina Vicic (DEN) – bye
R32: Nina Vicic vs. (WC) Anja Petkovic (SRB) 1-6, 4-6

Girls doubles

(4) Nina Vicic (DEN)/Sara Yigin (GER) vs. Lydia Vlachou (GRE)/Jillian Louise Roa (USA) 3-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 19)

Category 2, Grawe Open, Maribor (SLO) – Grus

U14 Boys singles

R64
(460) Oliver Steines (DEN) vs. (415) Leo Gutjahr (AUT) 6-4, 3-6, 6-3
(453) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. Petter Lindquist (SWE) 6-3, 7-6(4)

R32
Oliver Steines vs. [4] (75) Walker Allen (USA) 4-6, 0-6
Cornelius Alexander Shalmi vs. [7] (146) Matic Kriznik (SLO) 0-6, 0-6

U14 Boys doubles

R32: Oliver Steines/Cornelius Alexander Shalmi (DEN) – bye
1/8-finale: Steines/Shalmi vs. Jaka Golob/Ziga Svec (SLO) 3-6, 6-4, [8-10]

U16 Boys singles

R64: (275) Ervin Mesic (DEN) vs. (545) Marsel Znuderl (SLO) 3-6, 4-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Uge 20

KB Erhvervsklub Cup, Frederiksberg – Grus

Herresingle Cat. G

Seedede:
1 Søren Borup Wedege (KB)
2 Jonas Schwarz (Rødovre)
3 Carl Emil Overbeck (HIK)
4 Sebastian Grundtvig (Gentofte)
5 Muslim Zaurbekov (VST)
6 Gustav Theilgaard (Hillerød)
7 Martin Pedersen (KB)
8 Valdemar Frederik Pape

Damesingle Cat. G

Seedede:
1/WC Clara Tauson (KB)
2 Karoline Laursen (KB)
3 Karina I. Jacobsgaard (KB)
4 Mai Grage (KB)
5 Anna Tang (Hillerød)
6 Emilie Just-Bomholt (HIK)
7 Anna Marie Møller (VST)
8 Mathilde Tranberg (HRT)

Spilleprogram – start mandag 1600

Præmie Cat. G single
Vinder: 10.000 kr.
Finalist: 5.000 kr.
Semifinalister: 2.500 kr.
Kvartfinalister: 1.250 kr.


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage