Efter nogle uger med fokus på græs og Wimbledon er det atter "hverdag" med 2 WTA International og 3 ATP 250 turneringer

Efter den massive dækning af Wimbledon på TV3 Sport følger en uge, hvor TV-dækning af tennis herhjemme er begrænset til de afsluttende kampe sidst på ugen på TV2 Sport fra WTA International turneringen i Bucharest, hvor der ikke er deltagere fra top 20 på WTA-ranglisten.

Til gengæld kan man følge med på WTATV.com, som mandag fra kl. 13 viser flere kampe på både Centre Court og Grandstand banerne.
Kun 2 af de seedede spillere er i aktion mandag, hvor 7. seedede Pauline Parmentier (FRA) i dagens tredje kamp møder Alexandra Dulgheru (ROU), og tidligst 1930 spiller 8. seedede Polona Hercog (SLO) mod Elena-Gabriela Ruse (ROU).

På Grandstand er Sverige repræsenteret, når Rebecca Peterson i den 2. kamp møder Tamara Zidansek (SLO).

Der er også svensk deltagelse i WTA International turneringen i Gstaad, hvor Johanna Larsson er seedet 2, men hun spiller ikke mandag.
Turneringen bliver ikke dækket af WTATV, men nogle af kampene kan tilsyneladende følges på livestream hos Bet365, Unibet mv.

Til gengæld kan man på Tennistv.com følge alle ugens 3 ATP 250 turneringer, men ved udgivelsen af denne artikel, fremgik endnu ikke hvilke kampe der bliver vist.
Erfaringsmæssigt er det ofte singlerne på turneringernes centre courts, der vises ved de mindre turneringer.

Derfor forventes det, at Tennistv fra kl. 13 viser kampene fra Båstad mellem 6. seedede Leonardo Mayer (ARG) og Matteo Berrettini (ITA) samt den efterfølgende kamp mellem Casper Ruud (NOR) og Jaume Munar (ESP).

Hold eventuelt øje med “Schedule of play” på Tennistv.com, hvor det vil fremgå præcist, hvilke kampe der vises – og derefter kan genses ved at vælge “Replay”.

Ved ATP Challengers vises som regel kampe fra et par af banerne, og det var forventet, at Mikael Torpegaard er blandt deltagerne i Gatineau i Canada, men efter lodtrækningen optræder han ikke blandt deltagerne, hvilket skyldes at hans rangering ikke var høj nok til at klare “cuttet” til turneringen.


WTA International, BRD Bucharest Open (ROU) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTA TV fra mandag, TV2 Sport fra torsdag

Deltagere: Sevastova, Buzarnescu, Begu, Martic, Cirstea, Bogdan, Parmentier, Hercog m.fl.

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – start 1300cet
Mariana Duque-Marino (COL) vs. Arantxa Rus (NED)
(WC) Mieiam Bulgaru (ROU) vs. Yafan Wang (CHN)
(7) Pauline Parmentier (FRA) vs. Alexandra Dulgheru (ROU)
NB 1930: (8) Polona Hercog (SLO) vs. (WC) Elena-Gabriela Ruse (ROU)

Grandstand – start 1300cet
(WC) Anna Bondar (HUN) vs. Rebecca Sramkova (SVK)
Tamara Zidansek (SLO) vs. Rebecca Peterson (SWE)
Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Maryna Zanevska (BEL)

TV-dækning: WTATV viser kampe fra begge baner

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1300cet
(2) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Danka Kovinic (MNE)
(3) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Ons Jabeur (TUN)
(5) Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Cagla Buyukakcay (TUR)
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK)

Grandstand – start 1300cet
Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Irina Bara (ROU)
(1) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Dalila Jakupovic (SLO)
(Q) Claire Liu (USA) vs. (WC) Andreea Rosca (ROU)

Court 4 – start 1300cet
Vera Zvonareva (RUS) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS)
(4) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Rebecca Sramkova (SVK)
Laura Siegemund (GER) vs. Jasmine Paolini (ITA)

TV-dækning: WTATV.com viser kampe fra alle 3 ovennævnte baner

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-bucharest-romania-1079#orderofplay


WTA International, Ladies Championships Gstaad by Ixion Services (SUI) – Grus

TV-dækning: Info mangler

Deltagere: Cornet, Larsson, Kuzmova, Witthoeft, Stosur, Arruabarrena, Voegele, Golubic

Spilleprogram mandag

Sportzentrum 1 – start 1030
Natalia Vikhlyantseva (RUS) vs. Mona Barthel (GER)
Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS)
(6) Lara Arruabarrena (ESP) vs. Marketa Vondrousova (CZE)
2 Double kampe

TV-dækning: 1. og 3. kamp vises fomentlig på livestream fra betting-sider

Spilleprogram tirsdag

Roy Emerson Arena – start 1300
(1) Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP)
(5) Samantha Stosur (AUS) vs. (WC) Francesca Schiavone (ITA)
NB 1530: (8) Viktorija Golubic (SUI) vs. Antonia Lottner (GER)
NB 1730: Eugenie Bouchard (CAN) vs. Timea Bacsinszky (SUI)

Court 1 – start 1030
Carina Witthoeft (GER) vs. Evgeniya Rodina (RUS)
(Q) Kathinka Von Deichmann (LIE) vs. (WC) Patty Schnyder (SUI)
Saisai Zhen (CHN) vs. (Q) Conny Perrin (SUI)
Double kamp

Sportzentrum 1 – start 1030
Elitsa Kostova (BUL) vs. Anna Kalinskaya (RUS)
(3) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Martina Trevisan (ITA)
2 Double kampe

TV-dækning: Singlekampe på alle 3 baner vises på Bet365, Unibet m.v.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-gstaad-switzerland-1094#orderofplay


ATP 250, SkiStar Swedish Open (SWE) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com 22 kampe fra mandag

Deltagere: Schwartzman, Carreno Busta, Fognini, Gasquet, Verdasco, Mayer, Ferrer, Millman

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Centre Court – NB 1300
(6) Leonardo Mayer (ARG) vs. Matteo Berrettini (ITA)
(WC) Jaume Munar (ESP) vs. (WC) Casper Ruud (NOR)
Arsian Temirhanov (SWE) vs. Timothy Carlsson Seger (SWE)
Adam Heinonen (SWE) vs. Linus Carlsson Halldin (SWE)

TV-dækning: De 2 førstnævnte kampe vises formentlig på Tennistv

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Centre Court – start 1100
(5) Fernando Verdasco (ESP) vs. Lorenzo Sonego (ITA)
Denis Istomin (UZB) vs. (WC) Mikael Ymer (SWE)
Thiago Monteiro (BRA) vs. Elias Ymer (SWE)
(7) David Ferrer (ESP) vs. (Q) Zdenek Kolar (CZE)

TV-dækning: Kampene på Centre Court vises på Tennistv.com

Court 1 – start 1100
Radu Albot (MDA) vs. Pedro Sousa (POR)
Horacio Zeballos (ARG) vs. Federico Delbonis (ARG)
(8) John Millman (AUS) vs. Guido Andreozzi (ARG)

Court 2 – start 1100
(Q) Juan Ignacio Londero (ARG) vs. Gastao Elias (POR)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) Simone Bolelli (ITA)
Gerald Melzer (AUT) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA)

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/bastad/316/daily-schedule


ATP 250, Plava Laguna Croatia Open Umag (CRO) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com 13 kampe fra mandag

Deltagere: Edmund, Dzumhur, Cecchinato, Rublev, Ramos-Vinolas, Haase, Sousa, Paire

Spilleprogram mandag (udvalgte)

Goran Ivanisevic Stadium – start 1730
Guido Pella (ARG) vs. Taro Daniel (JPN)
Lasio Djere (SRB) vs. Pablo Cuevas (URU)
Double kamp

TV-dækning: De 2 sidstnævnte singler vises på Tennistv.com

Spilleprogram tirsdag (udvalgte)

Goran Ivanisevic Stadium – start 1730
(9) Maximilian Marterer (GER) vs. (WC) Nino Serdarusic (CRO)
(7) Joao Sousa (POR) vs. Aljaz Bedene (SLO)
(Q) Marco Trungelliti (ARG) vs. Franko Skugor (CRO)

TV-dækning: Tennistv.com viser kampe fra Goran Ivanisevic Stadium

Grandstand – start 1700
(6) Robin Haase (NED) vs. Rogerio Dutra Silva (BRA)
(8) Benoit Paire (FRA) vs. Marton Fucsovics (HUN)
Double kamp
NB 2030: (Q) Martin Klizan (SVK) vs. Nicolas Jarry (CHI)

Court 1 – start 1700
(WC) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (LL) Alexey Vatutin (RUS)
(Q) Stefano Travaglia (ITA) vs. Jiri Vesely (SRB)
Double kamp

Court 2 – start 1700
Dusan Lajovic (SRB) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO)
Double kamp

Court 4 – start 1700
Paolo Lorenzi (ITA) vs. Evgeny Donskoy (RUS)

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/umag/439/daily-schedule


ATP 250, Dell Technologies Hall of Fame Open, Newport (USA) – Græs
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com 21 kampe fra mandag

Deltagere: Mannarino, Zverev, Johnson, Ebden, Harrison, Muller, De Minaur, Kudla m.fl.

Spilleprogram mandag

Stadium – start 1700cet
(8) Denis Kudla (USA) vs. Ruben Bemelmans (BEL)
(WC) Donald Young (USA) vs. Vasek Pospisil (CAN)
Bjorn Fratangelo (USA) vs. Tim Smyczek (USA)
Double kampe

TV-dækning: De 3 singler vises på Tennistv.com

Den komplette schedule findes på  https://www.atpworldtour.com/en/scores/current/newport/315/daily-schedule


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (uge 29)

Astana (KAZ) – Grus

Gatineau (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

San Benedetto (ITA)

Scheveningen (NED)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 29)

$15.000, III TORNEO INTERNACIONAL CIUDAD DE DON BENITO (ESP) – Carpet

Singles hovedturnering

R32: (1156) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Marta Gonzalez Ballbe (ESP)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

2018 European Junior Championships 16 & Under, Moskva (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R128
1-16
1 (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
3 Alex-Andre Ojassalu (EST) vs. Christos Nikoloulis (GRE) – tir
6 Dawid Taczala (POL) – bye
8 Romain Faucon (ROU) – bye

9 Lazar Milicevic (SRB) – bye
11 Ilya Snitari (MDA) – bye
14 Radu Mihai Papoe (ROU) – bye
16 (15) Michael Frank (AUT) – bye

17-32
(10) Egor Agafonov (RUS) – bye

(5) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) – bye

33-48
(4) Artur Soghoyan (ARM) – bye
(14) Matas Bruzas (LTU) – bye

49-64
(12) Drazen Petrovic (BIH) – bye
Jerome Kym (SUI) vs. Leo Borg (SWE) – tir ca. 0900cet

Lovro Suevich (CRO) vs. Stijn Pel (NED) – tir
(7) Terence Atmane (FRA) – bye

Nederste halvdel
65-80
(8) Stefan Popovic (SRB) – bye
(11) Lukas Neumayer (AUT) – bye

81-96
(13) Martin Krumich (CZE) – bye
(3) Peter Fajta (HUN) – bye

97-112
(6) Alibek Kachmazov (RUS) – bye
102 Felix Norby (NOR) – bye
104 Isac Stroemberg (SWE) – bye
109 Guy Den Ouden (NED) vs. Giorgi Giorgadze (GEO) – tir
(9) Piotr Pawlak (POL) – bye

113-128
(16) Dragos Petre Popeanga (ROU) – bye
115 Vedran Radonjanin (MKD) – bye
118 Elmer Møller (DEN) – bye
120 Martin Breysach (FRA) – bye

121 Daniil Ostapenkov (BLR) – bye
123 Yura Martirosyan (ARM) – bye
125 Photos Photiades (CYP) vs. Raphael Collignon (BEL) – tir
(2) Matas Vasiliauskas (LTU) – bye

R64
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. ??
6 Dawid Taczala (POL) vs. 8 Romain Faucon (ROU) – tir
9 Lazar Milicevic (SRB) vs. Ilya Snitari (MDA) – tir
14 Radu Mihai Papoe (ROU) vs. (15) Michael Frank (AUT) – tir

(5) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. ??
102 Felix Norby (NOR) vs. Isac Stroemberg (SWE) – tir

113 (16) Dragos Petre Popeanga (ROU) vs. Vedran Radonjanin (MKD) – tir
118 Elmer Møller (DEN) vs. Martin Breysach (FRA) – tir NB 1200cet
121 Daniil Ostapenkov (BLR) vs. Yura Martirosyan (ARM) – tir
128 (2) Matas Vasiliauskas (LTU) vs. ??

Boys doubles

R64: (9) Elmer Møller/Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
R32: Elmer/Holger vs. Antreas Djakouris/Photos Photiades (CYP)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage