Lørdag 12. maj: Petra Kvitova og Kiki Bertens mødes i finalen i Madrid

115
Petra Kvitova vinker farvel, but i'll be back!

 

Petra Kvitova og Kiki Bertens mødes i finalen kl. 18:30. Efter at havde vundet 50 sæt på grus, tabte Rafael Nadal.

Lørdag byder i Madrid på WTA finalen og semi-finaler i ATP turneringen.

I den første semi-finale fortsatte Kiki Bertens det gode spil fra forudgående kampe og vandt over Caroline Garcia med 6-2, 6-2.

Petra Kvitova var lige lidt bedre end Karolina Pliskova i deres semi-finale og vandt med 7-6(4), 6-3.

Kvitova ser frem til finalen, hun siger det er tæt på, men også stadig en lang vej…


Danske Karen Barritza er nået i semi-finalen i Svenske Karlskrona $15.000:

SF: (5) Karen Barritza (Dan) vs (1) Lisa Matviyenko (Ukr) lørdag 10:00

TV og streaming ifølge respektive sendeplaner for lørdag 12. maj.

TV 2 SPORT: Ingen direkte sending, men ca. kl 22:25 vises finalen forskudt.
TV2 Play 2 Live kl. 18:30 sender dame finalen.
WTA TV sender fra 1 bane fra kl. 13:30 (double finalen) plus finalen kl. 18:30

TV3 Max og Viaplay: ATP Madrid kl. 21:00- og kun Viaplay viser første semi-finale kl. 16:00-
Tennistv. dækker ATP turneringen.

___________________________________________________________________

WTA Premier Mandatory Mutua Madrid Open
ATP 1000 Mutua Madrid Open

Turneringen og det komplette program kan følges på ovenstående links.

Deltagere: Hele verdenstoppen.

Spilleprogram lørdag (udvalgte)

MANOLO SANTANA Start at 13:30

WTA double finalen
Makarova/Vesnina vs Babos/Mladenovic

Tidligst 16:00
ATP Dominic THIEM (AUT) [5] vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]

Tidligst 18:30
WTA Petra KVITOVA (CZE) [10] vs Kiki BERTENS (NED)

Tidligst 21:00
ATP Alexander ZVEREV (GER) [2] vs Denis SHAPOVALOV (CAN)

ARANZXA SANCHEZ Start at 14:00
double kampe

Resultater torsdag (udvalgte)

WTA Caroline GARCIA (FRA) [7] vs Carla SUAREZ NAVARRO (ESP) 62 63
WTA Karolina PLISKOVA (CZE) [6] vs Simona HALEP (ROU) [1] 64 63
ATP [Q] Dusan LAJOVIC (SRB) vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [4] 36 64 76
ATP Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [13] 63 64
WTA vs Petra KVITOVA (CZE) [10] vs Daria KASATKINA (RUS) [14] 64 60
ATP Kyle EDMUND (GBR) vs David GOFFIN (BEL) [8] 63 63
ATP Denis SHAPOVALOV (CAN) vs Milos RAONIC (CAN) 64 64
WTA Kiki BERTENS (NED) vs Maria SHARAPOVA (RUS) 46 62 63
ATP Alexander ZVEREV (GER) [2] vs Leonardo MAYER (ARG) 64 62
ATP Kevin ANDERSON (RSA) [6] vs Philipp KOHLSCHREIBER (GER) 63 76
ATP Dominic THIEM (AUT) [5] vs Borna CORIC (CRO) 26 76 64
ATP John ISNER (USA) [7] vs Pablo CUEVAS (URU) 67 76 76

Resultater onsdag (udvalgte)

WTA Simona HALEP (ROU) [1] vs [Q] Kristyna PLISKOVA (CZE) 61 64
ATP Kyle EDMUND (GBR) vs Novak DJOKOVIC (SRB) [10] 63 26 63
ATP Rafael NADAL (ESP) [1] vs Gael MONFILS (FRA) 63 61
WTA Daria KASATKINA (RUS) vs [14]Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3]  62 46 63
Alexander ZVEREV (GER) [2] vs [Q] Evgeny DONSKOY (RUS) 62 75
ATP Philipp KOHLSCHREIBER (GER)  vs Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [11] 63 46 75
WTA Karolina PLISKOVA (CZE) vs [6] Sloane STEPHENS (USA) [9] 62 63
ATP Diego SCHWARTZMAN (ARG) [13] vs Feliciano LOPEZ (ESP) 75 26 62
WTA – Maria SHARAPOVA (RUS) vs Kristina MLADENOVIC (FRA) 63 64
ATP [Q] Federico DELBONIS (ARG) vs Dominic THIEM (AUT) [5]
ATP David GOFFIN (BEL) [8] vs Robin HAASE (NED) 75 63
WTA Kiki BERTENS (NED) vs Caroline WOZNIACKI (DEN) [2] 62 62
WTA Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP)vs [Q] Bernarda PERA (USA) 26 62 64
ATP Kevin ANDERSON (RSA) [6] vs [Q] Mikhail KUKUSHKIN (KAZ) 57 76(3) 62
Caroline GARCIA (FRA) [7] vs Julia GOERGES (GER) [11] 62 64
WTA Petra KVITOVA (CZE) [10] Anett KONTAVEIT (EST) 67(4) 63 63
ATP John ISNER (USA) [7] vs Ryan HARRISON (USA) 76(1) 76(7)

Resultater tirsdag (udvalgte)

WTA Petra KVITOVA (CZE) [10] vs [WC] Monica PUIG (PUR) 63 76(8)
WTA Simona HALEP (ROU) [1] vs  Elise MERTENS (BEL) 60 63
ATP Fernando VERDASCO (ESP) vs Paolo LORENZI (ITA) 75 64
ATP Juan Martin DEL POTRO (ARG) [4] vs Damir DZUMHUR (BIH) 63 63
WTA Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Donna VEKIC (CRO) 26 64 61
ATP Roberto BAUTISTA AGUT (ESP) [11] vs Jared DONALDSON (USA) 67(3) 64 64
ATP Borna CORIC (CRO) vsPablo CARRENO BUSTA (ESP) [9] 64 62
WTA Carla SUÁREZ NAVARRO (ESP) vs Elina SVITOLINA (UKR) [4] 26 76(3) 64
ATP Milos RAONIC (CAN) vs Grigor DIMITROV (BUL) [3] 65 36 63
WTA [Q] Bernarda PERA (USA) vs Johanna KONTA (GBR) 64 63

ATP Denis SHAPOVALOV (CAN) vs Benoit PAIRE (FRA) 76(5) 46 64
ATP Pablo CUEVAS (URU) vs Jack SOCK (USA) [12] 67(5) 64 60
WTA Anett KONTAVEIT (EST) vs Aliaksandra SASNOVICH (BLR) 62 46 62
ATP Leonardo MAYER (ARG) vs Fabio FOGNINI (ITA) [16] 63 64
WTA [Q] Kristyna PLISKOVA (CZE) v [WC] Sara SORRIBES TORMO (ESP) 75 62
WTA Daria KASATKINA (RUS) [14] vs Sorana CIRSTEA (ROU) 63 61

 Resultater mandag 7. maj
(15) Lucas Pouille vs. Benoit Paire – ATP 26 36
2nd Rd
Irina-Camelia Begu vs. Maria Sharapova – WTA 16 57
1st Rd
Kei Nishikori vs. (10) Novak Djokovic – ATP 57 46
1st Rd
Feliciano Lopez – ATP vs (WC) Pablo Andujar 76(4) 63
2nd Rd
(6) Karolina Pliskova  vs Victoria Azarenka – WTA 62 16 75
2nd Rd
(7) Caroline Garcia vs. Petra Martic – WTA 63 75
1st Rd
(Q) Nicolas Kicker vs. Milos Raonic – ATP 36 26
2nd Rd
(2) Caroline Wozniacki vs. Ashleigh Barty – WTA 62 46 64
2nd Rd
(WC) Lara Arruabarrena vs. (11) Julia Goerges – WTA 62 46 26
2nd Rd
(9) Sloane Stephens vs. Samantha Stosur – WTA 61 63
1st Rd
Adrian Mannarino vs. (13) Diego Schwartzman – ATP 16 36
1st Rd
Pablo Cuevas/Marcel Granollers
vs.
Juan Martin del Potro/Dominic Thiem 63 76(8)
1st Rd
Karen Khachanov vs. (Q) Dusan Lajovic – ATP 36 26
1st Rd
(Q) Mikhail Kukushkin vs. (WC) Roberto Carballes Baena – ATP 63 62
1st Rd
Gael Monfils vs. (Q) Nikoloz Basilashvili – ATP 62 36 63
1st Rd
(5)Latisha Chan/Bethanie Mattek-Sands
vs.
C McHale/S Peng 64 61
2nd Rd
Shuai Zhang vs. Kristina Mladenovic – WTA 46 64 36
2nd Rd
(15) Anastasija Sevastova vs. Kiki Bertens – WTA 16 46
1st Rd
Johanna Konta/Shuai Zhang  vs
(WC)Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santonja26 63 10-3

1st Rd
Robin Haase/Jean-Julien Rojer
vs.
Santiago Gonzalez/Aisam-Ul-Haq Qureshi 75 63
1st Rd
Julien Benneteau vs. Damir Dzumhur – ATP  46 26
1st Rd
(Q) Federico Delbonis vs. Mischa Zverev – ATP 61 26 76(6)

 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger 

 


ATP Challengers 

Der spilles i uge 19 disse ATP Challengers:
Rome
Aix En Provence
Karshi
Braga
Gimcheon

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men

<< tilbage


ITF Women (udvalgte)

$15.000 Karlskrona, Sverige

SF: (5) Karen Barritza (Dan) vs (1) Lisa Matviyenko (Ukr) lørdag 10:00
QF: (5) Karen Barritza (Dan) vs (3) Mirjam Bjørklund (Swe) 7-5, 7-5
R2: (5) Karen Barritza (Dan) vs Liisa Vehvilainen (Fin) 6-1, 6-1
R1: (5) Karen Barritza (Dan) vs Marina Yudanov (Swe) 2-6, 7-6(4) 6-3

R2: Olga Helmi (Dan) vs (1) Lisa Matviyenko (Ukr) 1-6, 1-6
R1: Olga Helmi (Dan) vs Anette Munozova (Swe) 6-7(2), 6-3, 7-6(1)

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.(2
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage