Fremtidens danske håb er alle i aktion i løbet af ugen, hvor WTA-toppen dyster i Doha, og 2 ATP 500 turneringer afvikles i Dubai og Acapulco. Norges Casper Ruud spiller ATP 250 i Chile

På ATP-touren afvikles ATP 500’s i både Acapulco og Dubai.

Desuden afvikles ATP 250 i Santiago, hvor der med skandinaviske øjne vil være særlig fokus på 21-årige Casper Ruud, der netop har slået sin fars (Christian Ruud) rekord som den hidtil højst rangerede nordmand.

Alle ATP turneringer kan følges på Tennistv.com. TV 2 Sport X følger med fra Dubai fra mandag, og senere på ugen vises desuden kampe fra Acapulco, som desuden kan følges på TV 2 Play fra mandag

Casper Ruud, Norge
Foto: Sportsfotograf.com. – Casper Ruud

I Acapulco afvikles sideløbende WTA International med Sloane Stephens og Yafan Wang, Marie Bouzkova og Lauren Davis som topseedede, samt Venus Williams, Lin Zhu, Heather Watson og Nao Hibino som 5-8. seedet.

De fleste af WTA-topspillerne er samlet i ved WTA Premier 5 turneringen i Doha, som både dækkes af TV 2 Sport og WTATV.com, der også dækker turneringen i Acapulco, der desuden kan følges på TV 2 Play.
Halep, der netop har vundet titlen i Dubai, har meldt afbud og erstattes af Misaki Doi som Lucky Loser, men ellers er resten af top 8 med i Doha.

Clara Tauson
Foto: Rob Eyton Jones

17-årige Clara Tauson, der vandt finalen i Glasgow, (Se billede) er tilmeldt W25 turneringen i Sunderland, hvor hun med en titel kan opnå 50 point og derved hindre et større fald på WTA-ranglisten, når de 80 point fra W60 og 2 x 10 point fra Monastir og Xiamen fra 3 titler i træk sidste år forældes de kommende uger.

Holger Vitus Nødskov Rune
Sportsfotograf.com – Holger Vitus Nødskov Rune

16-årige Holger Vitus Nødskov Rune viste opadgående takter ved de to seneste M25 turneringer i Florida, hvor de berømte små marginaler ikke gik hans vej, men Holger er bevidst om, at overgangen fra junior til professionel tennis kræver tilvænning, hvilket han beretter om i sit seneste blog-indlæg hos ITF.

I denne uge forsøger Holger at vinde årets første professionelle sejr ved M25 i Antalya.

Indtil turneringerne er startet, er det uvist om der mulighed for at følge kampe på livestream fra Sunderland og Antalya.
Tilføjelse: Der er livestream fra Sunderland på Court 5 og 6.

Challenger Cleveland: Torpegaard atter på sejrsspor med titel forud for Davis Cup

Efter en træg start på året fik Mikael Torpegaard for alvor hul på bylden i forrige uges ATP Challenger i Cleveland i Ohio, og det er netop i Ohio, at han hidtil har haft sine bedste resultater, og derfor er der formentlig skabt ekstra forventninger forud for ugens ATP Challenger turnering på Torpegaards hjemmebane i Columbus.
Tennisavisens tidligere skribent David Nøjsen Fallah, der nu er sportsjournalist hos BT, har været i kontakt med Torpegaard, hvilket har resulteret i denne artikel i BT med overskriften “Danmarks bedste bedre end nogensinde ‘Jeg er slet ikke i tvivl’

Turneringen i Columbus kan følges på livestream.com/ATP.

Tim Puetz, Frederik Løchte Nielsen
Foto: Tennistv

Frederik L. Nielsen (DAN) og Tim Puetz (GER) spiller ikke i Dubai som info var først, men de er 2. seedet i en Challenger i Pau i Frankrig.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 1. marts

Billedet (øverst): Finale: (2) Casper Ruud (NOR) møder (wc) Thiago S. Wild (BRA) søndag i Chile

===

WTA Premier P5, Qatar Total Open 2020 in Doha (Qatar) 

Finale: (9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (8) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-3.

===

ATP 500, Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubai (UAE)

Finale: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-4.

===

ATP 500 & WTA International, Abierto Mexicano Telcel Open i Acapulco (MEX) 

Lørdag finaler:

(7) Heather Watson (GBR) d. (Q) Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-7(8), 6-1. – WTA

Rafael Nadal (ESP) d. Taylor Fritz (USA) 6-2, 6-3. – ATP

===

ATP 250, Chine Dove men+Care Open i Santiago (CHI) 

TV-dækning: Tennistv.com

Central – Starts At 20:00cet
Finale: (2) Casper Ruud (NOR) vs. (wc) Thiago S. Wild (BRA)


Uge 9

WTA Premier P5, Qatar Total Open 2020 in Doha (Qatar) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Deltagere: Barty, Ka.Pliskova, Bencic, Kenin, Svitolina, Bertens, Kvitova & Sabalenka m.fl

Spilleprogram lørdag:

(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (8) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-3.

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater

Resultater (udvalgte)

Semi-finaler:
Kvitova vs. [1] Barty 6-4, 2-6, 6-4.
[9] Sabalenka vs. Kuznetsova 6-4, 6-3.

Kvart-finaler:
[1] Barty vs. [11] Muguruza 6-1, 6-7(4), 6-2.
Kvitova vs. (wc) Jabeur 7-6(2), 7-6(4)
Kuznetsova vs. [4] Bencic 6-4, 6-4.
[9] Sabalenka vs. S. Zheng 3-6, 7-6(2), 6-3.

R16:
[1] Barty d. [14] Rybakina w.o.
[11] Muguruza vs Yastremska 6-2, 6-4.
[3] Pliskova vs (WC) Jabeur 4-6, 6-3, 3-6.
Ostapenko vs Kvitova 2-6, 7-5, 1-6.

Kuznetsova d. Anisimova w.o.
Putintseva vs [4] Bencic 4-6, 3-6.
[7] Bertens vs S. Zheng 6-3, 3-6, 4-6.
[15] Sakkari vs [9] Sabalenka 3-6, 0-6.

R32:
[1] Barty vs Q-Siegemund 6-3, 6-2.
Van Uytvanck vs [14] Rybakina 7-5, 2-6, 6-7.
[11] Muguruza vs Tomljanovic 6-1, 6-2.
Yastremska vs [6] Kenin 6-3, 7-6(4)
[3] Pliskova vs Q-Pera 6-3, 6-0.
(WC) Jabeur vs Brady 6-4, 6-3.
Ostapenko vs Strycova 6-1, 6-2.
Kvitova vs Suarez Navarro 4-6, 6-3, 6-0.

Anisimova vs [5] Svitolina 6-3, 6-3.
Kuznetsova vs Swiatek 6-2, 6-2.
Putintseva vs [16] Mertens 4-6, 6-3, 6-2.
[4] Bencic vs Kudermetova 6-4, 4-6, 7-6(4)
[7] Bertens vs Muchova 6-4, 6-2.
S. Zheng vs (WC) Zvonareva 7-5, 6-1.
[15] Sakkari vs Q-Martincova 3-6, 7-6, 6-0.
[9] Sabalenka vs Kontaveit 7-5, 2-6, 7-5.

R64:
[1] Barty vs BYE
Q-Siegemund vs (SR) Shvedova 6-3, 6-2.
Van Uytvanck vs Hercog 6-2, 6-2.
[14] Rybakina vs (wc) Cirstea 3-6, 6-3, 6-1.
[11] Muguruza vs Q-Kasatkina 7-5, 5-7, 6-3.
Tomljanovic vs (Q)Hon 6-2, 6-4
Yastremska vs Q-Flipkens 6-2, 6-4.
[6] Kenin vs BYE

[3] Pliskova vs BYE
Q-Pera vs Garcia 6-3, 6-1.
(WC) Jabeur vs Q-Siniakova 6-3, 6-2.
Brady vs [13] Riske 7-6(10), 1-6, 4-4….
Strycova vs. [10] Martic 4-6, 6-1, 6-2.
Ostapenko vs Q-Teichmann 7-5, 2-6, 7-5.
Suarez Navarro vs S. Zhang 7-5, 6-0.
[8] Kvitova vs BYE

[5] Svitolina vs BYE
Anisimova vs Alexandrova 6-3, 7-6(4)
Kuznetsova vs (WC) Buyukakcay 6-2, 6-2.
Swiatek vs [17] Vekic 6-4, 7-5.
[16] Mertens vs Wang 6-1, 6-2.
Putintseva vs. LL-Babos 6-3, 6-4.
Kudermetova vs Mladenovic 7-6(6), 0-6, 6-3.
[4] Bencic vs BYE

[7] Bertens vs BYE
Muchova vs Linette 6-3, 6-1.
(WC) Zvonareva vs Hsieh 6-4, 6-4.
Zheng vs [12] Vondrousova 1-6, 6-3, 6-2.
[15] Sakkari vs Goerges 6-4, 6-3.
Q-Martincova vs LL-Doi 6-2, 3-6, 6-2.
Kontaveit vs Sevastova 6-4, 7-6(3)
[9] Sabalenka vs BYE


WTA International, Abierto Mexicano Telcel Open i Acapulco (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Stephens Sloane (USA), Wang Yafan (CHN), Bouzkova Marie (CZE), Davis Lauren (USA), Zidansek Tamara (SLO), Zhu Lin (CHN), McHale Christina (USA), Rogers Shelby (USA), Kovinic Danka (MNE), Maria Tatjana (GER) og Stojanovic Nina (SRB) m.fl

Lørdag finaler:

(7) Heather Watson (GBR) d. (Q) Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 6-7(8), 6-1. – WTA

Rafael Nadal (ESP) d. Taylor Fritz (USA) 6-2, 6-3. – ATP

Resultater (Udvalgte)

R32:
Renata Zarazua (wc) vs. Sloane Stephens (1) 6-4, 6-2.
Katie Volynets (wc) vs. Shelby Rogers 6-2, 7-6(5)
Tamara Zidansek vs Anna Kalinskaya 6-3, 6-4.
Q-Kaja Juvan vs Venus Williams (5/wc) 4-6, 7-6(4) 6-2. (Redder 7 match bolde!)

Tatjana Maria vs. Marie Bouzkova (3) 6-4, 1-6, 6-2.
Anastasia Potapova vs Anna Karolina Schmiedlova 4-6, 7-5, 6-1.
Q-L. Fernandez vs Nina Stojanovic 6-4, 6-1
Arantxa Rus vs Nao Hibino (8) Arantxa Rus 6-3, 6-1.

Heather Watson (7) vs Coco Vandeweghe 4-6, 6-4, 6-4.
Kateryna Bondarenko vs Danka Kovinic 6-7(7), 6-4, 6-2.
Q-Caroline Dolehide vs Q-Arconada 6-2, 6-2.
Christina McHale vs Lauren Davis (4) 6-2, 1-6, 6-4.

Lin Zhu (6) vs Katarina Zavatska 7-6(2), 6-2.
Katie Boulter vs Jasmine Paolini 2-6, 6-3, 6-2.
Q-Sara Errani vs Sara Sorribes Tormo 7-5, 6-4.
Q-Xi. Wang vs Yafan Wang (2) 6-4, 7-6(8)

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater


ATP 500, Abierto Mexicano Telcel Open i Acapulco (MEX)Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Nadal, Zverev, Wawrinka, Auger-Aliassime, Isner, Kyrgios, Dimitrov, Lajovic, m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram lørdag – Se ovenfor ved WTA:

Komplet scheduleLodtrækningResultater

Resultater (udvalgte)


ATP 250, Chine Dove men + Care Open i Santiago (CHI) – Grus
Tidsforskel: cet -4 timer

Deltagere: Garin Cristian (CHI), Ramos-Vinolas Albert (ESP), Cuevas Pablo (URU), Ruud Casper (NOR), Londero Juan Ignacio (ARG), Dellien Hugo (BOL), Delbonis Federico (ARG), Cecchinato Marco (ITA) m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com

Spilleprogram søndag:

Central – Start 20:00cet
Finale: (2) Casper Ruud (NOR) vs. (wc) Thiago Seyboth Wild (BRA)

Komplet scheduleLodtrækningResultater

Resultater (udvalgte)

Semi-finale: (2) Casper Ruud (NOR) d. (3) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(5), 6-2.

Kvart-finale: (2) Casper Ruud (NOR) d. (7) Federico Delbonis (ARG) 7-5, 7-5.

R16: (2) Casper Ruud (NOR) d. (wc) Alejandro Tabilo (CHI) 6-4, 7-5.


ATP 500, Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Deltagere: Djokovic Novak, Tsitsipas Stefanos, Bautista Agut Roberto, Monfils Gael, Fognini Fabio, Khachanov Karen, Rublev Andrey, Paire Benoit, Basilashvili Nikoloz og Mikael Ymer (SWE) m.fl

Finale: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-4.

Komplet scheduleLodtrækningResultater

Resultater (udvalgte)

Semi-finaler:
(3) Gael Monfils (FRA) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-2, 6-7, 1-6.
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Daniel Evans (GBR) 6-2, 6-3.

Kvart-finaler:
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (7) Karen Khachanov (RUS) 6-2, 6-2.
(3) Gael Monfils (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-3, 6-3.
Daniel Evans (GBR) vs. (6) Andrey Rublev (RUS) 6-2, 7-6(9)
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 6-4, 6-4.

Kvalifikationen:

(1) Mikael Ymer (SWE) l/t Evgeny Donskoy (RUS) 4-6, 3-3. Ret’d


ATP Challenger (Uge 9)

Oracle Pro Series – i Columbus (USA)

R64: (8) Mikael Torpegaard (DEN) vs BYE
R32: Mikael Torpegaard vs. (315) Kevin King (USA) 6-7, 6-4, 6-4.
R16: Mikael Torpegaard vs. (Q) Zhe Li (CHN) 7-6, 4-6, 6-4.
Kvart-finale: Mikael Torpegaard vs. (2) Marc Polmans (AUS) 7-5, 7-6(2)
Semi-finale: (8) Mikael Torpegaard vs. (6) J.J Wolf (USA) 6-7(2), 6-7(5)

Livestream.com/ATP


Terega Open Pau Pyrenees, i Pau (FRA)

Kvart-finale: (2) Frederik L. Nielsen (DAN)/Tim Puetz (GER) vs. Bolelli (ITA)/ Mergea (ROU) 3-6, 2-6.

R16 Doubles: (2) Frederik L. Nielsen (DAN)/Tim Puetz (GER) d. Brkic (BIH)/Hernandez (ESP) 6-4, 6-3.

 


WTA Challenger (uge 9)


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien d. Kina (Aflyst)
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs – 17-18. April 2020

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 9)

M25 (udvalgte)

M25, MTA Open, Antalya (TUR) – Grus

Singles hovedturnering

R16: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Duje Adjukovic (CRO) 3-6, 3-6.

R32: (JE) (852) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (wc) (542) Marsel Ilhan (TUR) 6-4, 6-4.

Doubles hovedturnering

Kvart-finale: Holger Rune /Tuna Altuna (TUR) vs. (1) Forejtek/Vrbensky (CZE) 4-6, 4-6.

R16: Holger Rune /Tuna Altuna (TUR) d. Sarp Agabigun /Marsel Ilhan (TUR) 6-2, 6-1.


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 9)

https://live.itftennis.com/en/live-streams/


W25 (udvalgte)

W25, LTA Pro-Series Sunderland (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

https://live.itftennis.com/en/live-streams/

Singles hovedturnering

Semi-finale: Clara Tauson vs. (367) Emma Raducanu (GBR) 4-6, 2-6.

Kvart-finale: Clara Tauson vs. (214) Pemra Ozgen (TUR) 6-1, 6-2.

R16: (263) Clara Tauson (DEN) d. (573) (wc) Alicia Barnett (GBR) 6-2, 6-1.

R32: (263) Clara Tauson (DEN) d. (396) Ioana Loredana Rosca (ROU) 6-3, 6-4.

Singles kvalifikation

Q32: (1282) Elena Jamshidi (DEN) vs. [5] (746) Sarah Lee (USA) 0-6, 0-6. Søndag


W15 (udvalgte)

W15, LYTTOS BEACH ITF WORLD TOUR, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles kvalifikation

Q32: (1092) Olga Helmi (DEN) vs. (WC) Aleksandra Zlatarova (BUL) 4-6, 6-1, 8-10.


ITF Junior (uge 9)


Grade 4, ITF GJOVIK OPEN (NOR) – Hardcourt

Boys doubles

1/8-finale: Alexander Garde/Christopher Garde (DEN) vs. Henrik Lindeman/Mathias Langaard (NOR) 4-6, 4-6

Boys singles kvalifikation

Q32:
Alexander Garde (DEN) vs. Syver August Meyer (NOR) 6-1, 6-2
Christopher Garde (DEN) vs. Christoffer Rokstad (NOR) 6-2, 6-1

Q16:
Alexander Garde vs. Jon William Karlstad (NOR) 6-4, 6-7(4), [9-11]
Christopher Garde vs. Fredrik Foss (NOR) 6-4, 6-1

Qfi: Christopher Garde vs. Linus Vedehult (SWE) 4-6, 2-6

Girls singles hoveturnering

R32: (Q) Therese Harboe Holst (DEN) vs. (853) Ella McDonald (GBR) 0-6, 3-6

Girls doubles

R32: Therese Harboe Holst (DEN)/Lena Beckx (NED)/Julia Mathisen Strom (NOR) 6-0, 3-6, [11-9]

Girls singles kvalifikation

Q32: Therese Harboe Holst (DEN) vs. Johanne Victorie Alveberg (NOR) 6-3, 5-7, 3-1
Q16: Therese Harboe Holst vs. [3] (2466) Pola Batkiewicz (POL) 6-2, 2-6, [10-6]
Qfi: Therese Harboe Holst vs. Nora Svensson (SWE) 6-3, 7-6(3)

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 9)

Super Cat. Kungens Kanna & Drottnings Pris, Stockholm (SWE) – Hardcourt

Livestream: https://www.kungenskanna.com/video/
Livescore: http://scores.tennisticker.de/swe/sb.html?tournid=4658

U14 Boys singles hovedturnering

R64
(Q) (231) Oliver Bonding (DEN) vs. [3] (3) Oleksandr Ponomar (UKR) 3-6, 1-6
(WC) (133) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [11] (13) Timofei Derepasko (RUS) 2-6, 1-6

U14 Boys doubles

R32
(WC) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Felix Oscarsson (NOR) vs. Duje Markovina (CRO)/Ruslan Kastsiukevich (BLR) 0-6, 3-6
Oliver Bonding (DEN)/Dilhan Wasantha (GBR) vs. (5) Tomasz Berkieta (POL)/Otso Martikainen (FIN) 6-7(0), 6-3, [12-10]

1/8-finale: Bonding/Wasantha vs. Joao Portugal/Goncalo Marques (POR) 5-7, 5-7

U14 Boys singles kvalifikation

Q16: [13] (231) Oliver Bonding (DEN) vs. (969) Axel Bergh (SWE) 6-2, 6-1
Qfi: Oliver Bonding vs. [5] (90) Stefans Audrins (LAT) 6-4, 6-3

U14 Girls singles hovedturnering

R64
(118) Laura Brunkel (DEN) vs. (161) Vaida Matuseviciute (LTU) 5-7, 4-6
(97) Mille Mørk (DEN) vs. [11] (23) Kristiana Sidorova (RUS) 4-6, 6-4, 3-6
(Q) (118) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (51) Vlada Mincheva (RUS) 5-7, 0-6

U14 Girls doubles

R32
Mille Mørk (DEN)/Ann Akasha Ceuca (GER) vs. Linea Bajraliu/Nellie Taraba Wallberg (SWE) 6-2, 6-7(4), [10-7]
Laura Brunkel/Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Monika Stankiewicz (POL)/Sofiya Hapankova (BLR) 2-6, 1-6

1/8-finale: Mørk/Ceuca vs. (5) Varvara Altukhova/Arina Bulatova (RUS) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Mørk/Ceuca vs. (1) Daria Shadchneva (RUS)/Aleksandra Gabrovska (BUL) 6-7(6), 3-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q16: [4] (118) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Lisa Ohrn Herraez (SWE) 6-3, 6-3
Qfi: Frederikke Alberte Pape vs. [14] (253) Alessandra Sikharulidze (USA) 6-1, 4-6, [10-3]


Cat 3, FOCUS Tennis Academy 2020, Rotterdam (NED) – Hardcourt

U14 Girls doubles

1/8-finale: (3) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN)/Irene Fuster Hidalgo (ESP) – bye
Kvartfinale: Jensen/Hidalgo vs. Axelle Van Beurden/Maaike Vanschoenbeek (BEL) – TBA

U14 Girls singles kvalifikation

Q32:
(688) Victoria Luna Borg (DEN) vs. (777) Axelle Van Beurden (BEL) 1-6, 1-6
[8] (388) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) – bye

Q16: Chili Alberthe Emelie Jensen vs. Neomi Akbulut (GER) 6-2, 6-7(9), [10-7]
Qfi: Chili Alberthe Emelie Jensen vs. [9] (457) Lola Collin (FRA) 0-6, 6-3, [9-11]


Cat 3, LES PETITS DUCS, Dijon (FRA) – Hardcourt

U16 Girls singles hovedturnering

R32: (Q) (1184) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (952) Marilou Bressan (FRA) 6-4, 6-3
1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær vs. [1] (92) Maria Daciana Ciubotaru (ROU) 1-6, 1-6

U16 Girls doubles

1/8-finale: Annelieke Saustrup Steenhuisen/Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Angelique Berrat/Claudia Orsini (FRA) 6-4, 6-3
Kvartfinale: Steenhuisen/Malmkjær vs. (1) Yasmina Nigametzyanova/Ekaterina Doroshenko (RUS) 2-6, 4-6

U16 Girls singles kvalifikation

Q16: [1] (1184) Emma Kamper Malmkjær (DEN) – bye
Qfi: Emma Kamper Malmkjær vs. [9] (1738) Elena Mercioiu (FRA) 6-2, 3-1 Ret’d


Svenske turneringer (udvalgte)

 

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage