I denne uge er der livestream fra Dubai med flere WTA top 100 spillere. Desuden livestream fra Melbourne om wildcard til Australian Open. Elmer Møller kan følges på livescore fra Orange Bowl i Florida. Sidst på ugen ATP topspillere i Saudiarabien på Eurosport

Selvom det er sidst på året, hvor de fleste holder pause eller er i fuld gang med at forberede sig til en ny sæson, er der i løbet af ugen masser af muligheder for at se tennis af høj kvalitet.

I Dubai er der tilmeldt 8 spillere fra WTA top 100 med Kristina Mladenovic (FRA) som topnavn ved AL HABTOOR TENNIS CHALLENGE, som er i $100.000 kategorien, og kampene fra 2 af banerne kan følges på livestream.

Clara Tauson var oprindelig tilmeldt turneringen, hvor hun var på Acceptancelisten helt frem til fristen for framelding, selvom hun for længst har proklameret, at 2019 sæsonen var overstået, men efterfølgende er hun dog frameldt, hvilket også er tilfældet i næste uge, hvor hun  er frameldt efter fristen til W15 i Antalya.

Tennisinteresserede, som er længe oppe og er villige til at ofre nattesøvnen, har mulighed for at følge med, når en række australske spillere kæmper om wildcard til Australian Open ved AO Wildcard Playoff i Melbourne, hvor kampene starter kl. 10 lokal tid, hvilket er ved midnat i Danmark.

16-årige Elmer Møller, der i sidste uge nåede 1/8-finalen ved Grade 1 turneringen Eddie Herr i Bradenton i Florida, kan i denne uge følges på livescore ved Grade A turneringen Orange Bowl i Plantation, som ligeledes er i Florida.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

Fra torsdag er der mulighed for at følge med på Eurosport, når Daniel Medvedev, David Goffin, Lucas Pouille, Fabio Fognini, Stan Wawrinka, John Isner, Jan-Lennard Struff og Gael Monfils dyster ved Diriyah Tennis Cup i Saudiarabien.
Turneringen afvikles som Cup, hvor vinderne går videre til semifinalen, mens taberne fortsætter i Consolation.


Sammenfatning TV-kampe/streaming lørdag 14. december 

Billedet: (1) Daniil Medvedev vs. (4) Fabio Fognini i Finalen in SA.

=====

AO Wildcard Playoff – https://www.youtube.com/user/australianopentv/featured

Spilleprogram søndag

Crt 8 – start 0100cet – Finaler
(4) Arina Rodionova vs. Storm Sanders
Max Purcell vs. John P. Smith

=====

W100+H, Dubai

F: Ana Bogdan (ROU) def. (Q) Daria Snigur (UKR) 6-1, 6-2.

=====

Diriyah Tennis Cup

Finale: (1) Daniil Medvedev (RUS) def. (4) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-2.

 


AO Wildcard Playoff, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Livestream: Australian Open TV

Spilleprogram søndag

Crt 8 – start 0100cet – Finaler søndag, hvor vinderne får en AUS Open Wildcard.

1. (4) Arina Rodionova vs. Storm Sanders
2. Max Purcell vs. John P. Smith


Diriyah Tennis Cup (KSA) – 12-14. december
Tidsforskel: cet +2 timer

TV-dækning: Eurosport/Eurosport Player

Vindere af kvart-finale videre til semifinale, tabere til Consolation

Resultater

Kvartfinale
(4) Fabio Fognini vs. John Isner 7-6(4), 6-4
(2) Gael Monfils vs. Stan Wawrinka 6-3, 6-3
(1) Daniil Medvedev vs. Jan-Lennard Struff 6-3, 6-1
(3) David Goffin vs. Lucas Pouille 6-2, 6-4

Semifinale
(4) Fabio Fognini vs. (2) Gael Monfils 6-4, 6-4
(1) Daniil Medvedev vs. (3) David Goffin 6-3, 6-3

Finale: (1) Daniil Medvedev (RUS) vs. (4) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-2

Consolation Semifinale
John Isner vs.  Stan Wawrinka 7-5, 7-5
Jan-Lennard Struff vs. (alt) M. Mmoh 6-4, 6-1

Consolation Finale
John Isner vs. Jan-Lennard Struff 4-6, 7-5, 13-11


Uge 01-02 2020

ATP Cup – 3-12. januar
Group A (Brisbane): Frankrig, Chile, Serbien Sydafrika
Group F (Brisbane): Grækenland, Canada, Tyskland, Australien
Group B (Perth): Japan, Uruguay, Spanien, Georgien
Group D (Perth): USA, Norge, Rusland, Italien
Group C (Sydney): Belgien, Moldova, Bulgarien, Storbritannien
Group E (Sydney): Argentina, Polen, Østrig, Kroatien
Kvart, Semi og Finale spilles i Sydney 9-12. januar


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

(1) Kroatien vs. Indien/Pakistan (afgøres 29-30. nov 2019)
Ungarn vs. (2) Belgien
Columbia vs. (3) Argentina
(4) USA vs. Uzbekistan
(5) Australien vs. Brasilien
(6) Italien vs. Korea
(7) Tyskland vs. Hviderusland
(8) Kazakhstan vs. Holland
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet
(10) Østrig vs. Uruguay
(11) Japan vs. Ecuador
(12) Sverige vs. Chile

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Peru vs. Schweiz
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Paraguay vs. Sri Lanka
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – 7-8. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group I – 5-8. februar 2020
Event A (Tallin, Estland): Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Grækenland, Italien, Ukraine
Event B (Luxembourg): Luxembourg, Polen, Serbien, Slovenien, Sverige, Tyrkiet


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 Tali Tennis Centre, Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova
Holdopstillinger oplyses 6. januar 2020. Lodtrækning 3. februar. Kampstart kl. 15.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 51)

WTA 125K, Open BLS De LIMOGES (FRA) – Hardcourt

Deltagere: Brady, Cornet, Blinkova, Zidansek, Pera, Sasnovic, Teichman, Cirstea, Giorgi, Watson, Kanepi m.fl.


ATP Challengers (Uge 50)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 50)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 50)

W100+H, AL HABTOOR TENNIS CHALLENGE, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: https://live.itftennis.com/en/live-streams/ (Court 1 og 2)

Deltagere: Mladenovic, Kuzmova, Zidansek, Pera, Sorribes Tormo, T. Maria, Diatchenko, Potapova m.fl.

Spilleprogram lørdag

Court 1 – start 1000cet
Doubles finalen
NB 1200: Ana Bogdan (ROU) vs. (Q) Daria Snigur (UKR)

 


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, Cairo Egypt F29 Women’s (EGY) – Harcourt

Singles hovedturnering

R32:
(1273/ITF779) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1093/ITF496) Annick Melgers  (NED) 3-6, 4-6
(Q) Vitalia Stamat (MDA) vs. (Q) Andra Maria Nitescu (ROU) 3-6, 6-2, 6-3

1/8-finale: (Q) Vitalia Stamat (MDA) vs. [2] (428/ITF67) Nastja Kolar (SLO) 5-7, 4-6.


W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles kvalifikation

Q64: (1273/ITF794) Olivia Gram (DEN) vs. (ITF1463) Lyuboslava Peruhova (BUL) 6-0, 6-0
Q32: Olivia Gram vs. [6] (1057/ITF374) Valeriya Olyanovskaya (RUS) 2-6, 2-6

Doubles main draw

R16: Olivia Gram/Lavrichenko (RUS) vs. (2) Craciun/Gaspar (ROU) fredag?


ITF Junior (uge 50)

Grade A, Orange Bowl, Plantation, FL, (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livescore: http://orangebowltennis.smtinternetservices.com/Default.aspx

Boys singles hovedturnering

R64
(267) Santiago De La Fuente (ARG) vs. [10] (49) Eliot Spizzirri (USA) 6-3, 6-4
(75) Elmer Møller (DEN) vs. (156) Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 6-3, 7-5

R32
Elmer Møller (DEN) vs. (267) Santiago De La Fuente (ARG) 6-1, 6-2.

R16
Elmer Møller (DEN) vs. (7) (30) Eliakim Coulibaly (CIV) [7] 2-6, 4-6.

Girls singles hovedturnering

(1) Diane Parry (FRA) – erstattet af Lucky Loser
(3) Leylah Annie Fernandez (CAN)

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 50)

Category 1, IX Memorial António Luzio Vaz, Coimbra (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

U12 Boys singles hovedturnering

R64: Peter Krusegaard (DEN) vs. Rodrigo Duarte (POR) 7-5, 6-1
R32: Peter Krusegaard (DEN) vs. Aku Salo (FIN) 5-7, 2-6

U12 Boys doubles

R32: Peter Krusegaard (DEN)/Andres Rendon (ESA) vs. Gustavo Oliveira/Concalo Quintela (POR) 0-6, 1-6

U12 Girls singles hovedturnering

R32: (867) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. Maria Sardinha (POR) 6-0, 6-2
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. (280) Andrada Ekaterina Komarov (ROU) 2-6, 5-7

U12 Girls doubles

1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Emily Lederer (AUT) vs. Helena Bueno (BRA)/Beatrice Cocomazzi (ITA) 6-1, 6-4

Cecilie Agerbek Fridthjof og Emily Lederer
Foto: Privat – Cecilie Agerbek Fridthjof og Emily Lederer

Kvartfinale: Fridthjof/Lederer vs. Lena Couto/Analu Freitas (POR) 6-2, 6-7(6), [7-10]


Category 3, Pajulahti Cup, Nastola (FIN) – Cement
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: (394) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) (1065) Kais Benyahia (FRA) 4-6, 0-6

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage