18 nationer er samlet i Madrid for at dyste om Davis Cup pokalen i et nyt format med indledende puljer og slutspil fra kvartfinalen

Davis Cup er en af de mest traditionsrige turneringer i tennishistorien, og derfor er det ikke overraskende, at der er rejst voldsom kritik mod, at turneringen er ændret fundamentalt, hvilket tidligere har været omtalt i Tennisavisen, hvor Danmarks tidligere bestyrelsesmedlem i ITF, Thomas Kønigsfeldt citeres for, at Davis Cup ville blive lagt i graven, hvis der ikke foretages en grundlæggende reformering.

Kritik af Davis Cup-reform preller af på ITF

I den kommende uge afvikles Davis Cup efter et markant ændret format, når 18 nationer dyster om det traditionsrige trofæ i Madrid i La Caja Magica på 3 baner, Centre Court, Stadium 2 og Stadium 3.

De deltagende nationer er fordelt i 6 indledende puljer, som afvikles mandag-torsdag.
Sidste års semifinalister, Kroatien, Frankrig, Spanien og USA samt Argentina og Storbritannien, der begge har wildcard er placeret i hver sin pulje, hvor de øvrige 12 nationer er vinderne af Qualifiers, som blev afviklet 1-2. februar.

Puljevinderne samt de 2 nationer på 2. pladsen med bedste sæt- og parti-regnskab går videre til kvartfinalerne, hvor den første afvikles torsdag og de øvrige om fredagen, hvorefter der afvikles semifinaler lørdag og finale søndag.

Hvis man har et abonnement på ITF TV, som normalt både giver adgang til kampe ved Fed Cup og Davis Cup, risikerer man at blive skuffet, da det fremgår på video.daviscup.com, at der er blokeret for signalet i en lang række lande (AUT, DEN, FIN, GER, GRL, ISL, JPN, NOR, ESP, SWE, SUI, GBR, SXM), hvilket formentlig hænger sammen med, at Discovery har sikret sig rettighederne til at vise Davis Cup, og flere af kampene vises på Eurosport 1 og 2, mens alle kampe kan følges på Eurosport Player.


Uge 47

Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019, La Caja Magica, Madrid (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: Eurosport/Eurosport Player, Dplay,
https://video.daviscup.com/ er blokeret i DK.

Seedede: Semi 2018, 2 wildcards

Live Eurosport

Kommentator E1 16.00->: Michael Mortensen og Anders Haahr Rasmussen

Spilleprogram søndag

CC: Finale – 1600cet

Den komplette schedule findes på https://www.daviscupfinals.com/schedule/

Resultater

Group A:
1. Serbien: 2-0
2. (1) Frankrig: 1-1 (3-3, 5-8)
3.Japan: 0-2

Frankrig vs. Japan 2-1 (4-3)
R1: Jo-Wilfried Tsonga vs. Yasutaka Uchiyama 6-2, 6-1
R2: Gael Monfils vs. Yoshihito Nishioka 5-7, 2-6
R3: Herbert/Mahut vs. McLachlan/Uchiyama 6-7(4), 6-4, 7-5

Serbien vs. Japan 3-0
Filip Krajinovic vs. Yuichi Sugita 6-2, 6-4
Novak Djokovic vs. Yoshihito Nishioka 6-1, 6-2
Janko Tipsarevic/Viktor Troicki vs. Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama 7-6(5), 7-6(4)

Frankrig vs. Serbien 1-2 (2-4)
Jo-Wilfried Tsonga vs Filip Krajinovic 5-7, 6-7(5)
Benoit Paire vs Novak Djokovic 3-6, 3-6
Pierre-Hugues Herbet/Nicolas Mahut vs Janko Tipsarevic/Viktor Troicki 6-4, 6-4

Group B:
1. Spanien: 2-0
2. Rusland: 1-1 (4-2, 6-8)
3. (2) Kroatien: 0-2

Kroatien vs. Rusland 0-3 (1-6)
R1: Borna Gojo vs. Andrey Rublev 3-6, 3-6
R2: Borna Coric vs. Karen Khachanov 7-6(4), 4-6, 4-6
R3: Ivan Dodi/Nikola Mektic vs. Khachanov/Rublev 6-7(3), 4-6

Spanien vs. Rusland 2-1 (5-2)
R1: Roberto Bautista-Agut vs Andrey Rublev 6-3, 3-6, 6-7(0)
R2: Rafael Nadal vs Karen Khachanov 6-3, 7-6(7)
R3: Marcel Granollers/Feliciano Lopez vs Khachanov/Rublev 6-4, 7-6(7)

Kroatien vs. Spanien 0-3
Nikola Mektic vs Roberto Bautista-Agut 1-6, 3-6
Borno Gojo vs Rafael Nadal 4-6, 3-6
Ivan Dodig/Mate Pavic vs Macel Granollers/Rafael Nadal 3-6, 4-6

Group C:
1. Tyskland: 2-0
2. (3/WC) Argentina: 1-1 (3-3, 8-6)
3. Chile: 0-2

Argentina vs. Chile 3-0
R1: Guido Pella vs. Nicolas Jarry 6-4, 6-3
R2: Diego Sebastian Schwartzman vs. Cristian Garin 6-2, 6-2
R3: Maximo Gonzalez/Leonardo Mayer vs. Garin/Jarry 6-3, 7-5

Argentina vs. Tyskland 0-3
Guido Pella vs. Philipp Kohlschreiber 6-1, 3-6, 4-6
Diego Schwartzman vs. Jan-Lennard Struff 3-6, 7-6(8)
Maximo González/Leonardo Mayer vs. Kevin Krawietz/Andreas Mies 7-6(4), 6-7(2), 6-7(18)

Tyskland vs. Chile 2-1 (5-2)
Philipp Kohlscreiber vs Nicolas Jarry 6-4, 6-3
Jan-Lennard Struff vs Cristian Garin 7-6(3), 6-7(7), 6-7(8)
Kevin Krawietz/Andreas Mies vs Marcelo Tomas Barrios/Alejandro Tabilo 7-6(3), 6-3

Group D:
1. Australien: 2-0
2. (4) Belgien: 1-1 (3-3, 7-7)
3, Colombia: 0-2

Belgien vs. Colombia 2-1 (5-3)
R1: Steve Darcis vs. Santiago Giraldo 6-3, 6-2
R2: David Goffin vs. Daniel Elahi Galan 3-6, 6-3, 6-3
R3: Sander Gille/Joran Vliegen vs. Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah 7-6(5), 4-6, 6-7(3)

Australien vs. Colombia 3-0
R1: Nick Kyrgios vs Alejandro Gonzalez 6-4, 6-4
R2: Alex De Minaur vs Daniel Elahi Galan 6-4, 6-3
R3: John Peers/Jordan Thomson vs Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah 6-3, 3-6, 7-6(6)

Belgien vs. Australien 1-2 (2-4)
Steve Darcis vs Nick Kyrgios 2-6, 6-7(9)
David Goffin vs Alex De Minaur 0-6, 6-7(4)
Sander Gille/Joran Vliegen vs John Peers/Jordan Thompson 0-1 – Cancelled

Group E:
1. (5/WC) Storbritannien: 2-0
2. Holland: 1-1 (3-3, 7-8)
3. Kazakhstan: 0-2

Kazakhstan vs. Holland 1-2 (4-3)
R1: Mikhail Kukushkin vs. Botic Van de Zandschulp 6-2, 6-2
R2: Alexander Bublik vs. Robin Haase 5-7, 6-3, 6-7(5)
R3: Andrey Golubev/Aleksandr Nedovyesov vs. Robin Haase/Jean-Julien Rojer 6-4, 7-6(2)

Storbritannien vs. Holland 2-1 (5-3)
Andy Murray vs. Tallon Griekspoor 6-7(7), 6-4, 7-6(5)
Daniel Evans vs. Robin Haase 6-3, 6-7(5), 4-6
Jamie Murray/Skupski vs. Wesley Koolhof/Jean-Julien Rojer 6-4, 7-6(6)

Storbritannien vs. Kazakhstan 2-1 
Kyle Edmund vs Mikhail Kukushkin 6-3, 6-3
Daniel Evans vs Alexander Bublik 7-5, 4-6, 1-6
Jamie Murray/Neal Skupski vs Bublik/Kukushkin 6-1, 6-4

Group F:
1. Canada: 2-0
2. (6) USA: 1-1 (3-3, 7-8)
3. Italien: 0-2

Italien vs. Canada 1-2
Fabio Fognini vs. Vasek Pospisil 6-7(5), 5-7
Matteo Berrettini vs. Denis Shapovalov 6-7(5), 7-6(3), 6-7(5)
R3: Simone Bolelli/Lorenzo Sonego vs. Pospisil/Shapovalov 6-2, 3-6, 6-3

USA vs. Canada 1-2 (2-4)
R1: Reilly Opelka vs Vasek Pospisil 6-7(5), 6-7(7)
R2: Taylor Fritz vs Denis Shapovalov 6-7(6), 3-6
R3: Sam Querrey/Jack Sock vs Pospisil/Shapovalov 0-0 – cancelled

USA vs. Italien 2-1 (5-4)
Reilly Opelka vs Fabio Fognini 4-6, 7-6(4), 3-6
Taylor Fritz vs Matteo Berrettini 5-7, 7-6(5), 6-2
Sam Querrey/Jack Sock vs Simone Bolelli Bolelli/Andreas Seppi 6-7(4), 7-6(2), 6-4

2’er regnskab
Group B: Rusland: 1-1 (4-2, 6-8)
Group C: (3/WC) Argentina: 1-1 (3-3, 8-6)
Group D: (4) Belgien: 1-1 (3-3, 7-7)
Group E: Holland: 1-1 (3-3, 7-8)
Group F: (6) USA: 1-1 (3-3, 7-8)
Group A: (1) Frankrig: 1-1 (3-3, 5-8)

Kvartfinaler: 6 puljevindere, 2 bedste 2’ere (baseret på sæt og partier)

Serbien (Win A) vs. Rusland (No.2 B) 1-2
R1: Filip Krajinovic vs. Andrey Rublev 1-6, 2-6
R2: Novak Djokovic vs. Karen Khachanov 6-3, 6-3
R3: Novak Djokovic/Viktor Troicki vs. Rublev/Khachanov 4-6, 6-4, 6-7(8)

Australien (Win D) vs. Canada (Win F) 1-2
R1: John Millman vs. Vasek Pospisil 6-7(7), 4-6
R2: Alex De Minaur vs. Denis Shapovalov 3-6, 6-3, 7-5
R3: Jordan Thompson/John Peers vs. Pospisil/Shapovalov 4-6, 4-6

Tyskland (Win C) vs. Storbritannien (Win E) 0-2
R1: Kyle Edmund vs. Philipp Kohlschreiber 6-3, 7-5
R2: Daniel Evans vs. Jan-Lennard Struff 7-6(8), 3-6, 7-6(2).
R3: Jamie Murray/Neal Skupski vs. Kevin Krawietz/Andreas Mies – Not played

Argentina (No.2 C) vs. Spanien (Win B) 1-2
R1: Guido Pella vs. Pablo Carreno Busta 6-7(3), 7-6(4), 6-1
R2: Diego Schwartzman vs. Rafael Nadal 1-6, 2-6
R3: Maximo Gonzalez/Leonardo Mayer vs. Rafael Nadal/Marcel Granollers 4-6, 6-4, 3-6

Semifinale

Rusland vs. Canada 1-2
R1: Andrey Rublev vs Vasek Pospisil 6-4, 6-4.
R2: Karen Khachanov vs Denis Shapovalov 4-6, 6-4, 4-6.
R3: Rublev/Khachanov vs Pospisil/Shapovalov 3-6, 6-3, 6-7(5)

Storbritannien vs. Spanien 1-2 
R1: Kyle Edmund vs Feliciano Lopez 6-3, 7-6(3)
R2: Daniel Evans vs Rafael Nadal 4-6, 0-6.

R3: Jamie Murray/Neal Skupski vs Nadal/Lopez 6-7(3), 6-7(8)

Finale

Canada vs. Spanien 0-2
R1: Felix Auger-Aliassime vs. Roberto Bautista-Agut  6-7(3), 3-6
R2: Denis Shapovalov vs. Rafael Nadal 3-6, 6-7(7)
R3: Vasek Pospisil/Shapovalov vs. Feliciano Lopez/Marcel Granollers – Not played

Vindere af kvartfinaler – Spanien, Canada, Rusland og Storbritannien – samt Frankrig og Serbien, der får wildcards, er sikret deltagelse i Finals 2020
De øvrige 12 nationer deltager i Qualifiers 2020


Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/


Qualifiers 2020 – dato week of 3. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbritannien

Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, samt 8 vindere af Qualifiers 2020


Group II Europe/Africa – 3-7. februar 2020 i Helsinki
Nedrykker: Danmark, Georgien, Oprykker: Egypten, Finland
Fortsætter: Israel, Portugal, Tunesien, Oprykker 2017: Moldova?


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 47)


ATP Challengers (Uge 47)

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 47)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, Soho Square, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [8] (725/ITF349) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1281/ITF856) Luca Potenza (ITA) 6-2, 6-4


ITF Women (uge 47)


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)


ITF Junior (uge 47)

Grade 1, Mundial Juvenil Cancun (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Singles hovedturnering

R64: (Q) (217) Clarine Lerby (NED) vs. (213) Sofia Elena Cabezas Dominguez (VEN) 3-6, 4-6

Singles kvalifikation

Q16: [2] (217) Clarine Lerby (NED) – bye
Qfi: Clarine Lerby vs. [9] (1172) Muskan Mahajan (USA) 6-4, 6-1


Grade 5, Wilson Pajulahti Cup, Nastola (FIN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles hovedturnering

R32: (1761) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (2073) Valeriia Krokhotina (RUS) 2-6, 0-1 Ret’d

Girls doubles

1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Sade Scharlin (FIN) vss. Elizabete Klavinska (LAT)/Martyna Zaremba (POL) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Jensen/Scharlin vs. Emma Eerola/Asta Miettinen (FIN) 6-2, 2-6, [10-8]


Grade 5, ITF East Africa Junior Circuit II, Nairobi (KEN) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles hovedturnering

R64
(LL) Rasmus Egehus (DEN) vs. whycliff Okenye (KEN) 6-1, 6-2
(WC) David Van Nunen (SWE) vs. (1687) Yu-Shun Lai (TPE) 3-6, 2-6
(Q) Elliot Moberg (SWE) vs. Shubh Sethia (KEN) 6-0, 6-1
(Q) Mikkel Ballisager (DEN) vs. (WC) Emiliano Jorquera (CAN) 4-6, 3-6

R32
(LL) Rasmus Egehus (DEN) vs. [14] (1331) Chuan Yu Chiu (TPE) 2-6, 6-3, 6-1
(Q) Elliot Moberg (SWE) vs. [5] (829) Anro Nel (RSA) 1-6, 2-6

1/8-finale: (LL) Rasmus Egehus (DEN) vs. [3] (482) Abdoul Shakur Kabura (BDI) 6-1, 6-4

Kvartfinale: Rasmus Egehus vs. [7] (884) Devin Badenhorst (RSA) 0-6, 2-6

Boys doubles

R32: Rasmus Egehus/Mikkel Ballisager (DEN) vs. Raymond Oduor/Edmond Nyabwari Ogega (KEN) 6-0, 6-1
1/8-finale: Egehus/Ballisager vs. (2) Abdoul Shakur Kabura (YDI)/Charlie Penman (GBR) 4-6, 6-3, [7-10]

Boys singles kvalifikation

Q16
William Svendsen (DEN) vs. Elliot Moberg (SWE) 5-7, 0-2 Ret’d
Rasmus Egehus (DEN) vs. Josef Belnaqita (UAE) 6-0, 6-0
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Otto Rosin (SWE) 7-6(3), 6-2

Qfi
Elliot Moberg (SWE) vs. Benedict Badza (ZIM) 6-2, 7-6(3)
Rasmus Egehus (DEN) vs. Giulio Vecchiarelli (ITA) 4-6, 6-2, [4-10]
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Brandon Sagala (KEN) 6-3, 6-1

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 47)

Category 3, Kim Clijsters Cup, Bree (BEL) – Grus

U16 Boys singles kvalifikation

Q16: (2323) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. [4] (767) Niels Ratziu (BEL) 6-7(5), 1-6

U16 Girls singles hovedturnering

R32
(Q) (1879) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (699) Indira Lepage (BEL) 6-3, 2-6, 6-2
(Q) (895) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (794) Romane Longueville (BEL) 1-6, 2-6

1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær vs. [7] (597) Anna Linn Puls (GER) 0-6, 6-7(3)

U16 Girls doubles

1/8-finale: Emma Kamper Malmkjær/Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. Maaike Vanschoenbeek/Mette Steegmans (BEL) 2-6, 3-6

U16 Girls singles kvalifikation

Q16:
[1] (895) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) – bye
[11] (1879) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Mercedes Medart (BEL) 6-2, 6-0

Qfi:
Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [15] (2192) Dora Sindicic (CRO) 6-2, 6-3
Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [8] (1706) Mathilde Humbert (LUX) 6-1, 6-2


Category 3, Tennis Organisation Cup, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

U14 Boys singles hovedturnering

R64
[7] (312) Yakup Uzunel (DEN) vs. (594) Dora Deniz Yorgancioglu (TUR) 2-6, 6-2, 3-6
[10] (354) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (902) Cinar Apaydin (TUR) 6-2, 6-1

R32: Alexander Nordal Clausen vs. (1005) Arda Gultekin (tUR) 6-1, 4-6, 6-4
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen vs. [6] (299) Bastien Danicher (FRA) 5-7, 6-4, 3-6

U14 Boys doubles

R32: (7) Yakup Uzunel (DEN)/Daniel Albrechtsen (GER) vs. Eren Uranli/Mehmet Onur Turgut (TUR) 6-4, 4-6, [6-10]


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage