TV2 Sport har ATP "snigpremiere", når de bedste spillere under 21 dyster ved ATP Next Gen Finals i Milan, hvor Holger Rune sideløbende deltager i Red Bull Next Gen Open

Nedenstående billede er et smugkig ind i fremtiden, hvor ATP tennis fra næste år kan følges på den nye sportskanal TV2 Sport X, som Tennisavisen vil orientere nærmere om i den næste trykte udgave af Tennisavisen om et par uger.

Henrik Jensen, Michael Tauson
Foto: Tennisavisen – Henrik Jensen og Michael Tauson introducerer ATP og Wimbledon dækningen på TV2 Sport X

I denne uge tyvstarter TV2 Sport dog med ATP tennis, når de fra tirsdag sender nogle af kampene fra ATP Next Gen Finals i Milan, hvor 8 af de højst rangerede U21 spillere på ATP-ranglisten deltager. Aften-kampene bliver dog som udgangspunkt vist på TV2 Play.

Turneringen afvikles efter et koncept, som på flere punkter adskiller sig fra de øvrige turneringer, idet alle kampe afvikles som bedst a 5 sæt til 4, med tiebreak ved 3-3.
Alle linjedomme foretages af Hawk-eye, og der spilles med både NoLet og NoAdd, så serven ikke tages om, selvom den rører nettet, og ved 40-40 afgøres point på næste bold, hvor modtager bestemmer, hvilken side der serves fra.
Desuden er der ShotClock, som skal sikre at der ikke går mere end 25 sekunder fra en duels afslutning til næste serv påbegyndes.
Mellem sættene foregår coaching via headset.
Rettelse: NoLet, som blev benytte de første 2 år, benyttes ikke denne gang.
Rettelse: Ved noAdd er det serveren, der vælger side i ATP Next Gen Finals, men ved Red Bull Next Gen Open spilles både med NoLet og “receivers choice” ved noAdd.

Der er trukket lod til 2 puljer af 4 deltagere, der spiller alle mod alle, og de 2 bedste i hver pulje mødes i semifinalerne fredag, og der spilles finale lørdag.

Skandinavien er for første gang repræsenteret ved turneringen, idet både Norges og Sveriges bedste mandlige spillere, Casper Ruud og Mikael Ymer er blandt deltagerne.

Den yngste deltager er 18-årige Jannik Sinner (ITA), der desuden er den eneste junior i top 100.
Hvis man studerer han junior-resultater, finder man ingen bemærkelsesværdige resultater, men til gengæld har han det seneste år støt og roligt arbejdet sig op som no. 93 på ATP-ranglisten.

Sinner deltog sidste år i Red Bull Next Gen Open, som afvikles sideløbende med ATP Next Gen Finals og efter samme koncept, og Sinner har efterfølgende fremhævet betydningen af, at deltagerne fik mulighed for at teste deres niveau og komme tæt på de bedste U21 ATP spillere.

Samme mulighed får 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune i dette års udgave af Red Bull Next Gen Open, hvilket vil blive særskilt omtalt i Tennisavisen.
Der trækkes lod til puljerne tirsdag, og onsdag spiller hver deltager 2 puljekampe, og den sidste puljekamp afvikles torsdag, inden der fredage spilles semifinaler og finale lørdag.

Junior Masters
Foto: Privat – Junior Masters vinderne Diane Parry og Holger Vitus Nødskov Rune

Der er ikke mulighed for at følge den danske vinder af Junior Masters på TV eller livestreaming, men til gengæld kan hans kvindelige kollega, 17-årige Diane Parry, som vandt titlen i Girls singles ved Junior Masters, følges på livestream ved W100 turneringen Shenzhen Longhua i Kina.
Tilføjelse: Diane Parry blev besejret i kvalfinalen.

Som nævnt deltager Mikael Ymer ved ATP Next Gen Finals i Milan, men der er også mulighed for at følge hans storebror Elias Ymer, der deltager i en ATP Challenger i Slovakiet, hvor Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz (GER) er seedet 2 i double.
Disse kampe kan følges på http://livestream.com/ATP.


Sammenfatning TV-kampe/streaming fredag den 8. november

Billedet: Frederik Løchte/Tim Puetz er videre til semifinale, som kan følges på livestream.com/ATP ved 13-tiden.

=====

WTA 100, Shenzhen – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Center Court – Starting at 03:00cet – Fredagen’s kampprogram

QF Shuai PENG [1] vs. Danka KOVINIC [6]
QF Timea BABOS [5] vs. Lin ZHU [2]
NB 0530: SF HIBINO /NINOMIYA [1] vs. JIANG /TANG

Court 1 – Starting at 03:00cet

QF Nina STOJANOVIC [4] vs. Jasmine PAOLINI [7]
QF Kurumi NARA vs. Jana CEPELOVA
NB 0530: SF SHAPATAVA /WEBLEY-SMITH vs. PLIPUECH /SUTJIADI

=====

Next Gen ATP Finals, Milan – Tennistv.com, TV2 Sport (1900->), TV2 Play (1900->)

Allianz Cloud Court – start 1900
(1) Alex de Minauer (AUS) vs. (2) Frances Tiafoe (USA)
NB 2100: (8/WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Miomir Kecmanovic (SRB)

=====

ATP Challenger, Bratislava – livestream.com/ATP

Semifinale: Løchte/Puetz vs. Romain Arneodo/Hugo Nys (MON) Fredag ca. 14:30

 


Uge 45

Next Gen ATP Finals, Milan (ITA) – Hardcourt

TV-dækning: TV2 Sport, Tennistv.com

Tennistv.com, TV2 Sport (1900->), TV2 Play (1900->)

Spilleprogram fredag

Allianz Cloud Court – start 1900
(1) Alex de Minauer (AUS) vs. (2) Frances Tiafoe (USA) 4-2, 4-1, 0-4, 4-2
NB 2100: (8/WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (5) Miomir Kecmanovic (SRB)


Group A

1. (18) Alex de Minauer (AUS) 3-0 (9-2)
5. (55) Miomir Kecmanovic 2-1 (6-4)
4. (63) Casper Ruud (NOR) 1-2 (3-8)
7. (82) Alejandro Davidovichi Fokina (ESP) 0-3 (3-9)

(5) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (4) Casper Ruud (NOR) (3-0) 4-3(5), 4-3(5), 4-2
(1) Alex de Minaur (AUS) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) (3-1) 4-2, 3-4(5), 4-1, 4-1
(4) Casper Ruud (NOR) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) (3-2) 3-4(2), 4-3(2), 4-2, 3-4(2), 4-1
(1) Alex de Minaur (AUS) vs. (5) Miomir Kecmanovic (SRB) (3-1) 4-1, 4-3(4), 1-4, 4-0
(1) Alex de Minaur (AUS) vs. (4) Casper Ruud (NOR)  (3-0) 4-1, 4-0, 4-2
(5) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (7) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) (3-0) 4-1, 4-1, 4-3(6)

Group B
8. (93) Jannik Sinner (ITA) 2-1 (7-4)
2. (46) Frances Tiafoe (USA) 2-1 (7-4)
6. (73) Mikael Ymer (SWE) 1-2 (3-7)
3. (56) Ugo Humbert (FRA) 1-2 (5-7)

(6) Mikael Ymer (SWE) vs. (3) Ugo Humbert (FRA) (3-1) 4-3(2), 1-4, 4-2, 4-1
(8/WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (2) Frances Tiafoe (USA) (3-1) 3-4(4), 4-2, 4-2, 4-2
(2) Frances Tiafoe (USA) vs. (3) Ugo Humbert (FRA) (3-1) 4-2, 4-3(5), 3-4(4), 4-1
(8/WC) Jannik Sinner (ITA) vs. (6) Mikhail Ymer (SWE) (3-0) 4-0, 4-2, 4-1
(2) Frances Tiafoe (USA) vs. (6) Mikhail Ymer (SWE) (3-0) 4-2, 4-2, 4-2
(3) Ugo Humbert (FRA) vs. (8/WC) Jannik Sinner (ITA) (3-1) 4-3(5), 3-4(3), 4-2, 4-2

Alternate: (396) Giulio Zeppieri (ITA)


Red Bull Next Gen Open 2019, Milano (ITA) – Hardcourt
5-9. november 2019, sideløbende med Next Gen ATP Finals

Spilleprogram lørdag

Allianz Cloud Court – start 1800
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Enrico Dalla Valle (ITA)

Semifinale
Enrico Dalla Valle (ITA) vs. Zizou Bergs (BEL) 3-0
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Nicolás Alvarez Varona (ESP) 3-2 (2-4, 4-0, 4-3, 0-4, 4-2)

Red Bull Next Gen Open 2019
Foto: Red Bull

Round Robin program – og resultater

Red Bull Next Gen Open 2019
Foto: Red Bull

Group A
Enrico Dalla Valle (ITA) 3-0 (9-1)
(WC) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 2-1 (7-4)
Ryan Nijboer (NED)  1-2 (4-6)
(WC) Cezar Cretu (ROU) 0-3 (0-9)

Enrico Dalla Valle vs. Holger Vitus Nødskov Rune 3-1 (3-4, 4-3, 4-2, 4-2)
Ryan Nijboer vs. Cezar Cretu 3-0 (4-2, 4-3, 4-3)
Holger Vitus Nødskov Rune vs. Ryan Nijboer (3-1) 2-4, 4-2, 4-2, 4-2
Enrico Dalla Valle vs. Cezar Cretu (3-0) 4-3, 4-1, 4-3
Holger Vitus Nødskov Rune vs. Cezar Cretu 3-0 (4-2, 4-0, 4-3)
Enrico Dalla Valle vs. Ryan Nijboer 3-0

Group B
Nicolás Alvarez Varona (ESP) 3-0 (9-2)
Zizou Bergs (BEL) 2-1 (7-6)
Masamichi Imamura (JPN) 0-2 (3-6)
Calin Manda (ROU) 0-2 (1-6)

Nicolas Alvarez Varona vs. Calin Manda 3-0 (4-2, 4-3, 4-3)
Zizou Bergs vs. Masamichi Imamura 3-2 (4-1, 3-4, 3-4, 4-3, 4-1)
Nicolas Alvarez Varona vs. Masamichi Imamura 3-1 (3-4, 4-3, 4-2, 4-1)
Zizou Bergs vs. Calin Manda 3-1 (3-4, 4-1, 4-3, 4-3)
Nicolas Alvarez Varona vs. Zizou Bergs 3-1
Masamichi Imamura vs. Calin Manda – opdateres..


Uge 46

Nitto ATP Finals, London (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: Tennistv.com (fra søndag), TV3 Sport (fra mandag)

Spilleprogram søndag

Centre Court – start 1300cet
(4) R. Ram (USA)/J. Salisbury (GBR) vs. (5) R. Klaasen (RSA)/M. Venus (NZL)
NB 1500: (2) Novak Djokovic (SRB) vs. (8) Matteo Berrettini (ITA)
NB 1800: (2) L. Kubot (POL)/M. Melo (BRA) vs. (8) (. Dodig (CRO(/F. Polasek (SVK)
NB 2000: (3) Roger Federer (SUI) vs. (5) Dominic Thiem (AUT)

Spilleprogram mandag

Centre Court – start 1300cet
(3) K. Krawietz/A. Mies (GER) vs. (6) J. Rojer (NED)/H. Tecau (ROU)
NB 1400: (4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (6) Stefanos Tsitsipas (GRE)
NB 1800: (1) J. Cabal/R. Farah (COL) vs. (7) P. Herbert/N. Mahut (FRA)
NB 2000: (1) Rafael Nadal (ESP) vs. (7) Alexander Zverev (GER)

Singles

Group Andre Agassi
(1) Rafael Nadal (ESP)
(4) Daniil Medvedev (RUS)
(6) Stefanos Tsitsipas (GRE)
(7) Alexander Zverev (GER)

Group Bjorn Borg
(2) Novak Djokovic (SRB)
(3) Roger Federer (SUI)
(5) Dominic Thiem (AUT)
(8) Matteo Berrettini (ITA)

Doubles

Group Max Mirnyi
(1) Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (COL)
(3) Kevin Krawietz/Andreas Mies (GER)
(6) Jean-Julien Rojer (NED)/Horia Tecau (ROU)
(7) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA)

Group Jonas Bjorkman
(2) Lukasz Kubot (POL)/Marcelo Melo (BRA)
(4) Rajeev Ram (USA)/Joe Salisbury (GBR)
(5) Raven Klaasen (RSA)/Michael Venus (NZL)
(8) Ivan Dodig (CRO)/Filip Polasek (SVK)


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale – Australien vs. (4) Frankrig

Spilleprogram lørdag – start 0400cet

Spilleprogram søndag – start 0400cet

Australien Frankrig
(1) Ashleigh Barty
(51) Ajla Tomljanovic
(96) Samantha Stosur
(108) Astra Sharma
(126) Priscilla Hon
(40) Kristina Mladenovic
(45) Caroline Garcia
(60) Alize Cornet
(63) Fiona Ferro
(122) Pauline Parmentier

Qualifiers 2020 – dato week of 3. februar 2020

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Group II Europe/Africa – Uge 6 2020 i Helsinki
Danmark, Egypten, Finland, Georgien, Israel, Portugal, Tunesien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan

TV-dækning: daviscup.tv, Eurosport, Dplay


Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei
Pakistan/Indien vs. Slovenien
Bolivia vs. Dominican Republic
Tyrkiet vs. Israel
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika
Mexico vs. Finland
Libanon vs. Thailand
Venezuela vs. New Zealand
Norge vs. Barbados
Lithaun vs. Portugal
Rumænien vs. Kina
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten
Morocco vs. Vietnam
Indonesien vs. Kenya
Guatemale vs. Tunesien
Costa Rica vs. Bulgarien
Polen vs. Hong Kong
Syrien vs. Zimbabwe
Phillippinerne vs. Grækenland
Danmark vs. Puerto Rico
El Salvador vs. Jamaica
Georgien vs. Estland
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 46)

WTA 125K, Taipei OEC Open (TPE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag 11. nov)

Deltagere: Stojanovic, Babos, Kovinic m.fl.

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-taipei-chinese-taipei-1059#orderofplay


WTA 125K, Oracle Challenger Series, Houston, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Townsend, Flipkens, McNally, Tig, Osuigwe, m.fl.

TV-dækning: WTATV.com (fra søndag 10. nov)

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-houston-usa-tx-2001#orderofplay


ATP Challengers (Uge 45)

$114K, Peugeot Slovak Open 2019, Bratislava (SVK) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R64: [16] (123) Elias Ymer (SWE) – bye
R32: Elias Ymer vs. (192) Roberto Marcora (ITA) 6-1, 6-7(7), 3-6

Doubles

1/8-finale: (2) Frederik Løchte Nielsen/Tim Puetz (GER) vs. Ken Skupski (GBR)/John-Patrick Smith (AUS) 7-6(3), 7-6(2)

Kvartfinale: Løchte/Puetz vs. (WC) Alex Molcan/Lukas Klein (SVK) 6-4, 6-2

Semifinale: Løchte/Puetz vs. Romain Arneodo/Hugo Nys (MON) 6-7(4), 7-5, [10-7]

Finale: Løchte/Puetz vs. (3) Roman Jebavy (CZE)/Igor Zelenay (SVK) – lør 1400

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 45)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, Standard Bank Open, Maputo (MOZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: [6] (723/ITF349) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1183/ITF975) Anirudh Chandrasekar (IND) 6-1, 6-2
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (914/ITF811) Aziz Ouakaa (TUN) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. [1] (442/ITF47) Benjamin Lock (ZIM) 6-3, 6-7(2), 1-6

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) vs. Oleg Khotkov (UKR)/Gokul Suresh (IND) 6-3, 7-6(4)
Kvartfinale: Vanshelboim/Sibanda vs. (1) Courtney John Lock/Benjamin Lock (ZIM) 4-6, 5-7


ITF Women (uge 45)

W100, Shenzhen Longhua Open 2019 (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Spilleprogram lørdag

Center Court – Starting at 03:00cet
(1) Shuai Pent (CHN) vs. (7) Jasmine Paolini (ITA)
(2) Lin Zhu (CHN) vs. Kurumi Nara (JPN)
NB 0700: Nao Hibino/Makoto Ninomiya vs. Sofia Shapatava/Emily Webley-Smith

Singles hovedturnering (udvalgte)

Kvartfinale
(1) Shuai Peng (CHN) vs. (6) Danka Kovinic (MNE) 6-2, 6-0
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. (4) Nina Stojanovic (SRB) 6-7(3), 6-4, 6-1
Kurumi Nara (JPN) vs. Jana Cepelova (SVK) 7-6(7), 7-6(5)
(2) Lin Zhu (CHN) vs. (5) Timea Babos (HUN) 6-2, 6-2

R16:
(1) Shuai Peng (CHN) vs. Dalila Jakupovic (SRB) 6-1, 6-0
(4) Nina Stojanovic (SRB) vs. Chang Liu (CHN) 6-1, 6-4
(5) Timea Babos (HUN) vs. Bibiane Schoofs (NED) 6-2, 2-6, 6-0
(2) Lin Zhu (CHN) vs. Na-Lae Han (KOR) 1-6, 6-4, 6-3

R32:
(1) Shuai Peng (CHN) vs. (Q) Daria Snigur (UKR) 6-4, 6-2
(6) Danka Kovinic (MNE) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-1, 6-1

(4) Nina Stojanovic (SRB) vs. (Q) Peangtarn Plipuech (THA) 6-1, 6-1
Chang Liu (CHN) vs. (Q) Sofia Shapatava (GEO) 6-1, 6-1
(Q) Urszula Radwanska (POL) vs. (SE) Arina Rodionova (AUS) 6-4, 6-0
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Xiaodi You (CHN) 7-5, 6-1

Natalija Kostic (SRB) vs. (8) Kaja Juvan (SLO)
(3) Nao Hibino (JPN) vs. Wushuang Zheng (CHN) 6-4, 6-1

(5) Timea Babos (HUN) vs. Dan Ni Wang (CHN) 6-1, 6-4
(2) Lin Zhu (CHN) vs. Valeria Savinykh (RUS)

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32:
[13] (326) Diane Parry (FRA) vs. (401) Erina Hayashi (JPN) 6-3, 6-4
[6] (264) Urszula Radwanska (POL) vs. (467/ITF235) Xuliu Sun (CHN) 6-1, 6-1

Qfi:
Diane Parry vs. [3] (231) Fang Ying Xun (CHN) 6-3, 6-7(4), [6-10]
Urszula Radwanska vs. (WC) (560/ITF92) Jiaxi Lu (CHN) 6-3, 6-4


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, GD TENNIS CUP SERIES, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles kvalifikation

Q64: [5] (1269/ITF961) Olivia Gram (DEN) – bye
Q32: Olivia Gram vs. Liubov Demidova (RUS) 6-2, 6-2
Qfi: Olivia Gram vs. (ITF2023) Alina Michalitsch (AUT) 6-3, 0-6, [9-11]


ITF Junior (uge 45)

Grade 5, TDO Juniors Open, Esch/Alzette (LUX) – Hardcourt

Girls singles hovedturnering

R32
(1264) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1338) Paloma Hennicaux (FRA) 6-1, 6-0
[3] (744) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (2289) Nadja Nonkovic (SRB) 6-4, 6-0

1/8-finale:
Rebecca Munk Mortensen vs. [5] (861) Zdena Safarova (CZE) 4-6, 4-6
Johanne Christine Svendsen vs. (1516) Kristyna Kostelna (CZE) 6-2, 6-2

Kvartfinale: Johanne Christine Svendsen vs. [6] (744) Eva Elbaz (FRA) 6-1, 3-6, 4-6

Girls doubles

1/8-finale: (1) Johanne Christine Svendsen/Rebecca Munk Mortensen (DEN) – bye
Kvartfinale: Svendsen/Mortensen vs. Lilli Minich (GER)/Sara Pantelic (BEL) 6-3, 6-3
Semifinale: Svendsen/Mortensen vs. (4) Karina Gustowska (POL)/Arina Sorokina (RUS) 6-3, 6-3
Finale: Svendsen/Mortensen vs. Lucie Rabiot/Emma Vanderheyden (BEL) 6-4, 4,6, [6-10]

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 45)

Cat 2, GUILLERMO VILAS TENNIS ACADEMY TROPHY, Palmanova (ESP) – Grus

U16 Boys singles hovedturnering

R32: (385) Christopher Garde (DEN) vs. [1] (127) Lluc Mir Anglada (ESP) 0-6, 1-6

U16 Boys doubles

1/8-finale: (2) Christopher Garde (DEN)/Giacomo Nosei (ITA) vs. David De Hoyos Rodriguez/Miguel Avandano Cadena (ESP) 3-6, 6-7(4)


Cat 3, Famagusta Tennis Cup U14, Limassol (CYP) – Hardcourt

U14 Boys singles hovedturnering

R32: (Q) (369) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [5] (173) Andreas Timini (CYP) 3-6, 0-6

U14 Boys singles kvalifikation

Q32: [1] (369) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye
Qfi: Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Leonidas Lazarides (CYP) 6-2, 2-6, 6-3

U14 Boys doubles

1/8-finale: (2) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Lukas Escher (GER) vs. (WC) Strahinja Djukic (MLT)/Alecos Timini (CYP) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Clausen/Escher vs. Jakub Jedrzejczak/Mikolaj Migdalski (POL) 6-4, 7-6(4)
Semifinale: Clausen/Escher vs. (3) Chris Spyrou (GRE)/Dilhan Wasantha (GBR) 6-1, 7-5
Finale: Clausen/Escher vs. (1) David Alexandru Gheorghe (ROU)/Andreas Timini (CYP) 0-6, 7-5, [13-11]

U14 Girls singles hovedturnering

R32
[4] (336) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Nataliia Dzoz (UKR) 6-2, 6-2
(420) Mille Mørk (DEN) vs. [6] (396) Eryka Kruk (BLR) 0-6, 3-6

1/8-finale: Frederikke Alberte Pape vs. (Q) (1364) Yana Klimchuk (BLR) 4-6, 2-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: (2) Frederikke Alberte Pape/Mille Mørk (DEN) – bye
Kvartfinale: Pape/Mørk vs. Youmna Fayssal (LEB)/Christiana Sevastou (CYP) 6-2, 6-3
Semifinale: Pape/Mørk vs. Anastasiia Dzoz/Nataliia Dzoz (UKR) 6-1, 6-1
Finale: Pape/Mørk vs. Maria Fedenko/Yelyzaveta Kotliar (UKR) 6-4, 6-1


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage