I perioder uden Grand Slam eller de største turneringer bliver "Dagens kampe" erstattet af en oversigt med aktuelle turneringer og løbende ajourføring af udvalgte resultater

Siden French Open 2017 har Tennisavisen næsten dagligt informeret om spilletider og muligheder for at følge kampe på TV eller streaming fra aktuelle WTA og ATP turneringer.
Derudover er der fulgt nøje med i de fleste internationale ITF-turneringer, hvor der har været dansk deltagelse – og nogle gange desuden også med deltagere fra vore skandinaviske naboer – i form af løbende opdateringer af resultaterne fra spillernes kampe.

Det er tidkrævende for Tennisavisens frivillige skribenter hver eneste dag at holde øje med diverse spilleprogrammer fra de forskellige turneringer samt studere TV-stationernes TV-guider for at finde ud af, hvilke kampe der kan følges på TV eller på livestreaming hos eksempelvis WTATV.com, TV2 Play, Viaplay, Tennistv.com eller på livestream fra bettingtjenester som Bet365, Unibet m.fl.

Denne daglige service vil dog fortsætte i de perioder, hvor der afvikles Grand Slam turneringer og nogle af de største turneringer, men udenfor disse perioder vil der fremover ved begyndelsen af hver uge blive udgivet “Ugens kampe”, hvor der informeres om, hvilke internationale turneringer der gennemføres.

Det betyder ikke nødvendigvis en ringere service til Tennisavisens læsere, da “Ugens kampe” efter udgivelsen dagligt vil blive opdateret med både resultater og informationer om TV/streaming muligheder.
Derved kan “Ugens kampe” blive et nyttigt opslagsværk, hvis man vil holde sig ajour med udviklingen i de forskellige turneringer i løbet af ugen.

WTA i Hiroshima og Quebec samt Davis Cup weekend

I uge 37 afvikles 2 WTA International turneringer på vidt forskellige steder i Verden.
Turneringen Hana-cupid Japan Women’s Open finder sted i Hiroshima, hvor kampene starter allerede kl. 0430 dansk tid, og de kan følges på WTATV.com.

De topseedede er no. 34 Shuai Zhang og no. 43 Su-Wei Hsieh, og blandt deltagerne er desuden Johanna Larsson (SWE), som tirsdag møder 8. seedede Magda Linette (POL) i 1. runde.

WTA turneringen Coupe Banque Nationale Présentée par IGA afvikles i Quebec City i Canada, og derfor starter kampene derfra på grund af tidsforskellen først fra kl. 17.
Turneringen bliver ikke vist på TV i Danmark, og den kan heller ikke følges på WTATV.com, men der er dog mulighed for at følge kampen på livestream hos bettingtjensterne Bet365, Unibet m.fl.

Der er ingen ATP turneringer i de højere kategorier, hvilket skyldes at der sidst på ugen afvikles Davis Cup.
I World Group afvikles semifinaler, hvor Frankrig møder Spanien og Kroatien tager imod USA.
Desuden afvikles World Group Play Offs, hvor Sverige møder Schweiz på udebane.

Få danskere i aktion internationalt

Ved at scrolle ned under de forskellige turnerings-kategorier findes kun enkelte danske spillere, som er i aktion i ugens løb.
Der kan dog være enkelte oversete turneringer, som i så fald vil blive tilføjet efterhånden.

I ATP Challenger sektionen fremgår, at både Frederik Løchte Nielsen og Mikael Torpegaard tabte i 1. kvalrunde ved ATP Challenger turneringen i Cary i North Carolina, hvor de svenske brødre Elias og Mikael Ymer er direkte i hovedturneringen.

Tilføjelse: Løchte deltager i double sammen med Toshihide Matsui (JPN).

August Holmgren deltog i weekenden i kvalifikationen til en $15.000 turnering i Claremont i Californien, hvor han i Q128 indledte med at uddele “briller” (6-0, 6-0) til Surya Vinjamuri (USA), men i Q64 tabte han derefter 5-7, 4-6 til George Goldhoff (USA).

Anders Arenfeldt Holm, der ligesom August er på college i USA, har med 3 sejre spillet sig i kvalfinalen, hvor han møder 2. seedede Laurens Verboven (BEL), som han tidligere har besejret 6-1, 6-1, hvilket dog er helt tilbage til juniortiden i 2011 ved en Grade 4 turnering i Belgien.

Tilføjelse: Anders tabte kvalfinalen 3-6, 3-6 og må håbe på et wildcard.

Der er tilsyneladende ingen danske deltagere i ITF Women’s Pro Circuit i denne uge, hvor der i stedet holdes øje med Norges Ulrikke Eikeri og Malene Helgø, der er seedet hhv. 1 og 6.

Tilføjelse: Olga Helmi deltager i en $15.000 turnering i Portugal.

I junior-sektionen er der danske deltagelse ved Grade 2 i Cairo, hvor både Hannah Viller Møller og Holger Vitus Nødskov Rune er tilmeldt.
Hannah har været syg og hostede en del, og spillet var heller ikke optimalt, da hun mandag morgen tabte  1. runde tabte 1-6, 3-6 til Fatima Ingrid Amartha Keita (ROU).

Holger, der i sidste uge havde småproblemer med et ømt knæ, har allerede spillet sin første kamp i Cairo, hvor hans modstander Younes Lalami Laaroussi (MAR) måtte trække sig, da Holger førte 6-1, 2-0.
Marokkaneren er er en vellidt spiller, som altid har et stort smil, selvom han er under et ekstra pres fra en far, som konstant skælder ham ud.

Stemningsrapport fra Holgers 1/4 finalekamp mod Simon Anthony Ivanov: “Vinder 4-6, 6-0, 7-6. Nede 1-5 i tredje. 37 graders varme. Holger kæmper sig op bold for bold. Hatten af. Hold da op. Modstander gjorde alt, hvad han kunne for at trække spillet ud af banen. Skulle se mærker hele tiden, snakke etc. Mega flot af Holger at holde fokus. Første top 50 spiller han har fået skovlen under.”

Holger Rune vinder semifinale 6-3, 6-3 og har dermed spillet sig frem til sin største finale i ITF-regi hidtil efter 4 semifinaler i år. “Flot kamp. Lynhurtig på bolden i første sæt. Varmen sætter ind hos dem begge i andet og tempoet går lige lidt ned og duellerne bliver tættere og de breaker hinanden i starten af andet sæt . Dygtig spiller Herman. Spiller ret lækker tennis.”

Holger Rune vinder finalen 6-4, 6-3.

Tilføjelse: Divine Dasam Nweke deltager for 2. uge i træk i Lome i Togo, hvor hun ved Grade 4 i sidste uge var i kvartfinalen i single og vandt titlen i double sammen med Carmine Becoude (BEN). I denne uge afvikles en Grade 5 turnering samme sted.
Desuden deltager Nina Vicic i en Grade 5 i Mostar i Bosnia & Herzegovina.
Divine tabte singlefinalen 26 67(5). Tidligere tabte hun med sin makker double finalen  57 26. Men meget flot at spille sig frem til finale både i single og double.

Tilføjelse: Frederik Løchte spiller lørdag semifinale i double i ATP Challengers turnering i Caru, NC (USA).
(4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN)vs. Evan King (USA)Hunter Reese (USA). Frederik og makker taber i tæt match tiebreak 62 16 8-10.

 


Uge 37

WTA International, Hana-cupid Japan Women’s Open – Hiroshima (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning:
Modtaget fra TV2 Sport:
Vi sender fra Hiroshima fra tidlig torsdag morgen 04.30 – tre kampe fra Centre Court på PLAY – ingen kampe blir gensendt på SPORT – det gør vi første lørdag og søndag fra semifinaler og finalen – men ingen kampe blir vist direkte på grund af Japan Open i badminton.

TV2 Sport lørdag 11:05-14:10
TV2 Play søndag 06:00

WTATV.com

Deltagere: Zhang, Hsieh, Putintseva, Wang, Tomljanovic, Diyas, Zheng, Linette, Larsson, m.fl.

Resultater (udvalgte)

Finale
(2) Su-Wei Hsieh (TPE) vs (Q) Amanda Anisimova (USA) 62 62

Semifinale
(Q) Amanda Anisimova (USA) vs (1) Shuai Zhang (CHN) 76(4) 75
(2) Su-Wei Hsieh  (TPE) vs (4) Qiuang Wang(CHN) 64 64

Kvartfinale
(2) Su-Wei Hsieh (TPE) 0-0 TBF vs (5) Ajla Tomljanovic (AUS) 46 62 60
(Q) Amanda Anisimova (USA) vs Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 63 61
(1) Shuai Zhang (CHN) vs (6) Zarina Diyas (KAZ) 64 75
(4)Qiang Wang (CHN)vs (8) Magda Linette (POL) 62 62

R16
(2) Su-Wei Hsieh (TPE) vs Mandy Minella (LUX) 63 62
(1) Shuai Zhang (CHN) vs (WC) Nao Hibino (JPN) 64 76(4)
(8) Magda Linette (POL) vs Tamara Zidansek (SLO) 63 76(3)
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Vikrorija Golubic (SUI) 57 75 63
(Q) Amanda Anisimova (USA) vs (7) Saisai Zheng (CHN) 61 61
(5) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Lin Zhu (CHN) 75 64
(6) Zarina Diyas (KAZ) vs Katerina Kozlova (UKR) 67(3) 62 75
(4)Qiang Wang (CHN) (TBF) vs Leksika Kumkhum (THAS) 75 63

R32
(1) Shuai Zhang (CHN) vs. Magdalena Frech (POL) 7-5, 6-3
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, Ret’d
Viktorija Golubic (SUI) vs. Misaka Doi (JPN) 06, 6-3, 7-6(1)
(8) Magda Linette (POL) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-4, 6-1
Mandy Minella (LUX) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-3, 6-4
(2) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Kurumi Nara (JPN) 6-3, 6-4

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/japan-womens-open-tennis#orderofplay


WTA International, Coupe Banque Nationale présentée par IGA, Quebec City (CAN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Bettingtjenester (Bet365, Unibet m.v.)

Deltagere: Sabalenka, Martic, Puig, Niculescu, Kenin, Safarova, Maria, Parmentier, m.fl.

Resultater (udvalgte)

Finale
(8) Pauline Parmentier (FRA) vs (Q) Jessica Pegula (USA) 75 62

Semifinale
(8) Pauline Parmentier (FRA) vs Heather Watson (GBR) 57 63 67(5)
(Q) Jessica Pegula (USA) vs (5) Sofia Kenin (USA) 46 62 64

Kvartfinale
(Q) Jessica Pegula (USA) vs (2) Petra Martic (CRO) 63 75
(8) Pauline Parmentier (FRA) vs Varvara Lepchenco (USA) 76(7) 61
(5) Sofia Kenin (USA) vs (3) Monica Puig (PUR) 63 61
Heather Watson (GBR) vs (WC)Rebecca Marino (CAN) 63 64

R16
Jessi Pegula vs Ons Jabeau  76(3) 64
Petra Martic vs Olga Govortsova 60 62
Sofia Kenin vsFrancoise Abanda 64 64
R Marino vs Georgina Garcia-Perez 67(3) 62 64
Lepchenko vs Bouzkova 61 16 63
Parmentier vs McHale 62 46 75
Watson vs L. Fernandez 64 75
Puig vs Brengle 75 30 Ret`d

R32
Varvara Lepchenko vs. Aryna Sabalenka 64 76(5)
Christina McHale vs. Dayana Yastremska 26 62 76(1)
H Watson vs (4) M Niculescu 75 63
(3) Monica Puig vs. B. Haddad Maia 62 63

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/wta-quebec-city#orderofplay


Fed Cup

10-11. nov 2018: World Group Final (Tjekkiet vs. USA)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group PlayOffs
Group I Europe/Africa (med Danmark) endnu ikke fastsat for 2019


Davis Cup

World Group Semifinals (14-16. september)
(1) Frankrig vs. Spanien
(4) Kroatien vs. USA

World Group Play Offs (14-16. september)
(1) Argentina vs. Columbia
(2) Great Britain vs. Uzbekistan
Østrig vs. (3) Australien
(4) Schweiz vs. Sverige
(5) Serbien vs. Indien
(6) Canada vs. Holland
Ungarn vs. (7) Tjekkiet
(8) Japan vs. Bosnia/Herzegovina

Group I Europe/Africa 1st Round Play-Offs (14-15. september)
South Africa – bye
Ukraine vs. Portugal

Group II Europe/Africa 3rd Round (15-16. september)
(1) Rumænien vs. Polen
Egypten vs. (7) Finland
(Danmark tabte til Egypten i 2nd Round)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger 

 


ATP Challengers (uge 37)

Cary, NC (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Singles kvalifikation

Q32
(588) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. [6] (402) Evan Song (USA) 2-6, 6-7(3) (lørdag)
(664) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (383) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 7-6(1), 6-7(4), 2-6 (lørdag)

Singles hovedturnering

R32
(297) Mikael Ymer (SWE) vs. (375) David Perez Sanz (ESP) 62 26 76(2)
[2] (132) Elias Ymer (SWE) vs. (284) Jose Hernandez-Fernandez (DOM) 36 46

R16
Alejaxandro  Gonzalez (COL) vs (297) Mikael Ymer (SWE) 46 63 64

Doubles
1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs. Nathan Pasha (USA)/Benjamin Lock (ZIM) 64 64
¼ finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN) vs Robert Galloway/JC Aragone (USA)  wo
Semifinale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Toshihide Matsui (JPN)vs. Evan King (USA)Hunter Reese (USA)  62 16 8-10

 

Szczecin (POL)

R32: (Q) (333) Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) vs. [7] (143) Casper Ruud (NOR) 7-6(3), 7-6(5)

Banja Luka (BIH)

Istanbul (TUR)

Shanghai (CHN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 37)

$15.000, The Claremont Club USTA Pro Classic (USA) – Harcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

Singles kvalifikation

Q128
Anders Arenfeldt Holm (DEN) vs. Maximilian Wild (USA) 7-5, 7-6(3)
August Holmgren (DEN) vs. Surya Vinjamuri (USA) 6-0, 6-0

Q64
Anders Arenfeldt Holm vs. Omni Kumar (USA) 7-5, 0-6, 6-4
August Holmgren vs. [6] (1611) George Goldhoff (USA) 5-7, 4-6 (lørdag)

Q32: Anders Arenfeldt Holm vs. Joseph Corse (USA) 6-3, 6-4
QFi: Anders Arenfeldt Holm vs. [2] (1456) Laurens Verboven (BEL) 3-6, 3-6 (mandag)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 37)

$15.000, MONTEMOR LADIES OPEN (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (952) Olga Helmi (DEN) vs. (1012) Sara Lanca (POR) 75, 67, 46 (tirsdag)

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Nuria Brancaccio (ITA) vs. Priyanka Shah (USA)/Zarah Mughal (GBR) 61 62
¼ finale: Olga Helmi (DEN)/Nuria Brancaccio (ITA) vs Ines Murta/Nina Stadler (1) 64 16 5-10


$15.000, Varna Municipality Cup 2018 (BUL) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32
[1] (257) Ulrikke Elkeri (NOR) vs. (640) Melis Sezer (TUR) 6-1, 6-4
(WC) Simona Georgieva (BUL) vs. [8] (588) Malene Helgo (NOR) 3-2 Ret’d

1/8-finale: Ulrikke Elkeri (NOR) vs. (715) andreea Mitu (ROU) – walkover
Kvartfinale: Ulrikke Elkeri (NOR) vs. ??

<< tilbage$


ITF Junior (udvalgte uge 37)

Grade 2, Smash Academy ITF Junior Tournament, Cairo (EGY) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32:
(Q) (547) Volodymyr Malakhov (UKR) vs. (207) Berk Ilkel (TUR) 6-3, 6-2
[6] (82) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (187) Younes Lalami Laaroussi (MAR) 6-1, 2-0 Ret’d
⅛ finale: Holger Rune vs. (Q) (547) Volodymyr Malakhov (UKR) 6-1, Ret’d
Kvartfinale: Holger Rune vs. (1) (55) Simon Anthony Ivanov (BUL) 46 60 76(5)
Semifinale: Holger Rune vs Louis Herman (5) 63 63
Finale: Holger Rune (6) vs Gustav Strom (4) 64 63

Girls singles hovedturnering

[2] (109) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) (413) Fatima Ingrid Amartha (ROU) 1-6, 3-6 (mandag)


Grade 5, Circuit Junior Ouest Africain des 18 Ans et Moins (Week 2) (TOG) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturnering

R32: [3] (642) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (2240) Mariam Alli Balogun (NGR) 6-0, 6-0
1/8-finale: Divine Dasam Nweke vs. [14] (1992) Serena Adjowa Sika Geli (TOG) 60 63
¼ finale: Divine Dasam Nweke vs S. Bhasin (7) 61 62
Semifinale:  Divine Dasam Nweke vs Gauri Bhadia(9) 76(5) 61
Finale: Divine Dasam Nweke vs B O Quadre(5) 26 67(5)

Girls doubles

1/8-finale: (1) Divine Dasam Nweke (DEN)/Carmine Becoude (BEN) vs. Ruju Chauhan/Priyanshi Sharma (IND) 60 60
¼ finale: (1) Divine Dasam Nweke (DEN)/Carmine Becoude (BEN) vs Vania Dotse (16)/Lenien Jamir 61 61
Semifinale: (1) Divine Dasam Nweke (DEN)/Carmine Becoude (BEN) vs Gauri Bhagia (IND)/Bhakti Parwani (IND)(3) 62 69
Finale: (1) Divine Dasam Nweke (DEN)/Carmine Becoude (BEN) vs Lemongo Toumbou/Barakat Oyinlomo Quadre(4) 57 26


Grade 5, 2nd Mostar Open 18&U 2018 (BIH) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: (WC) Nina Vicic (DEN) vs. (WC) Brina Sulin (SLO) 6-4, 6-0
1/8-finale: Nina Vicic vs. [1] (682) Neli Sunjic (CRO) 67(0) 57

Girls doubles

1/8-finale: Nina Vicic (DEN)/Klara Vukicevic (CRO) vs. Noka Juric (SLO)/Amelia Kopel (POL)  75 75
¼ finale: Nina Vicic (DEN)/Klara Vukicevic (CRO) vs Sara Suchankova/Radva Zelnickova(3) 26 67(4)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

 

<< tilbage


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage