Eurosport og Eurosport Player viser US Open kvalifikation. Tennistv dækker ATP i Winston-Salem. WTA i Bronx henvist til betting stream.

Efter 2 uger, hvor WTA/ATP toppen har spillet i Canada og Cincinnati, overlades scenen i denne uge til spillere i næste geled, hvoraf hovedparten forsøger at kvalificere sig til US Open, som starter om en uge.

Blandt deltagerne er Mikael Torpegaard, der formentlig skal vinde over 3 højere rangerede spillere – først 18-årige Rudolf Molleker (GER), der er no. 149 på ranglisten, og ifølge seedningen no. 134 Alex Bolt (AUS) i 2. kvalrunde, og i en eventuel kvalfinale måske no. 107 Gregoire Barrere (FRA).

www.sportsfotograf.com – Mikael Torpegaard

Også de svenske Ymer-brødre Mikael og Elias er med i kvalifikationen, og hos kvinderne forsøger brødrenes landsmand Johannah Larsson at komme tilbage på sejrssporet efter en lang periode med meget få sejre og et fald på ca. 100 pladser siden årsskiftet til no. 173 på ranglisten.
Desuden forsøger Norges bedste på kvindesiden, no. 226 Ulrikke Eikeri at slippe med i US Open.

Eurosport sender dagligt fra kvalifikationen, hvor 5 af banerne kan følges på Eurosport Player.

Andy Murray

Tennistv.com viser kampe fra ATP 250 turneringen Winston-Salem Open, hvor Andy Murray har fået wildcard, og fra en skandinavisk synsvinkel kan nævnes, at norske Casper Ruud er blandt deltagerne sammen med de topseedede Benoit Paire (FRA) og Denis Shapovalov (CAN).
TV3 Sport og Viaplay sender fra turneringen fra torsdag.

WTA International turneringen Bronx Open, hvor Qiang Wang (CHN), Barbora Strycova (CE), Shuai Zhang (CHN) og Katerina Siniakova (CZE) er seedet 1-4, bliver tilsyneladende ikke dækket af WTATV, men kampene kan følges på livestream fra betting-tjenester.

Foto: Sportsfotograf.com. – Karen Barritza

Karen Barritza havde en længere turneringspause, inden hun for første gang i 2019 igen deltog i en $15.000 turnering, da hun for 2 måneder siden i Parnu i Estland nåede kvartfinalen, hvor hun måtte trække sig ved stillingen 3-6, 4-1 mod Lissi Kubre (EST).

Ved withdrawal-deadline var Karen no. 16 på Alternate-listen til den belgiske W15-turnering BNP Paribas Fortis Ladies Open i Wanfercee-Baulet, men inden sign-in søndag var hun avanceret til den sidste plads i kvalifikationen.
Derfor måtte hendes holdkammerater i Birkerød klare sig uden Karen mod Virum-Sorgenfri i Elitedivisionen, hvilket de klarede med en overbevisende 6-0 sejr.

SPT-FO-2019-D14-0806-HOLGER-VITUS-NODSKOV-RUNE-14002.JPG
ISF LTD – Holger Vitus Nødskov Rune

HIK’s herrer måtte i søndagens kamp i Elitedivisionen mod Hørsholm Rungsted undvære 16-årige Holger Vitus Nødskov Rune, der søndag tog et fly til Portugal, hvor han deltager i M15-turneringen BTA Futures II i Sintra, der afvikles på hardcourt, men HIK sikrede alligevel en 4-2 sejr.

Ingen af de 2 sidstnævnte turneringer bliver formentlig vist på livestream, og derfor henvises til at følge opdateringen af resultaterne under “ITF Men” og “ITF Women” sektionerne.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

Under ITF Junior opdateres resultaterne fra danske juniorers kampe ved bl.a. Grade 3 i Cairo, hvor 16-årige Elmer Møller, der for en uge siden var i finalen ved Grade 2 i Gladbeck, deltager, og ved Grade 5 i Kramfors deltager flere danskere i både kvalifikation og hovedturnering.


Sammenfatning TV-kampe/streaming lørdag 24. August

Billedet: Camila Giorgi – reddede 4 matchbolde i semifinalen i Bronx

Slutspil Elitedivisionen hos HIK, Hartmansvej 37 (udvalgte kampe) – start 1100

KB vs. HRT (damer)
1. Clara Tauson vs. Olga Helmi
2. Mai Grage vs. Mathilde Tranberg
Gentofte vs. Birkerød (damer)
1. Emilie Francati vs. Karen Barritza
2. Maria Jespersen vs. Jessica Crivelletto
Gentofte vs. Lyngby (herrer)
1. Christian Sigsgaard vs. Nicolai Ferrigno
2. August Holmgren vs. Marc Ferrigno
KB vs. Give (herrer)
1. Søren Hess-Olesen vs. Frederik Press
2. Eric Vanshelboim vs. Andreas Bjerrehus

=====

WTA International, Bronx – Bet365/Unibet

Victor Kiam Stadium – start 2000cet
Finale: (Q) Magda Linette (POL) vs. Camila Giorgi (ITA)

=====

ATP 250, Winston Salem – TV3 Sport, Tennistv.com

Center Court – start 2300
Finale: Benoit Paire (FRA) vs. (3) Hubert Hurkacz (POL)


Uge 34

Kvalifikation, Grand Slam US Open – Hardcourt 
Tidsforskel: cet -6 timer

Den komplette schedule findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

Resultater Women’s kvalifikation (udvalgte)

Qfi
Johanna Larsson (SWE) vs. (5) Kirsten Flipkens (BEL) 7-5, 6-4

Q64
(1) Elena Rybakina (KAZ) vs. Arina Rodionova (RUS) 6-2, 6-1
Jana Cepelova (SVK) vs. (3) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-2
(5) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Jovana Jaksic (SRB) 6-2, 6-0
Johanna Larsson (SWE) vs. (23) Nao Hibino (JPN) 7-5, 7-6(5)
(13) Taylor Townsend (USA) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 3-6, 6-3, 6-3

Q128
Johannah Larsson (SWE) vs. Lesley Kerkhove (NED) 3-6, 7-6(2), 7-6(3)
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Bibiane Schoofs (NED) 4-6, 3-6

Resultater Men’s kvalifikation (udvalgte)

Qfi
[29] (151) Hyeon Chung (KOR) vs. [9] (109) Mikael Ymer (SWE) 6-1, 6-3
[23] (131) Jannik Sinner (ITA) vs. (202) Mario Vilella Martinez (ESP) 7-6(1), 6-0

Q64
[8] (107) Gregoire Barrere (FRA) vs. (150) Nikola Milojevic (SRB) 4-6, 6-3, 6-4
(175) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (207) Daniel Elahi Galan (COL) 7-6, 3-6, 1-6

[9] (109) Mikael Ymer (SWE) vs. (165) Facundo Bagnis (ARG) 7-5, 6-4
[29] (151) Hyeon Chung (KOR) vs. (211) Stefano Napolitano (ITA) 6-3, 6-4

Q128
[8] (107) Gregoire Barrere (FRA) vs. (197) Andrew Harris (AUS) 6-7(5), 7-6(2), 7-6(3)
(150) Nikola Milojevic (SRB) vs. (235) Max Purcell (AUS) 6-3, 6-7(3), 6-3
(175) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (149) Rudolf Molleker (GER) 6-2, 7-5
(207) Daniel Elahi Galan (COL) vs. [28] (134) Bolt 6-3, 6-3

[9] (109) Mikael Ymer (SWE) vs. (201) Thai-Son Kwiatkowski (USA) 5-7, 6-3, 7-6(2)
[24] (130) Jannik Sinner (ITA) vs. (245) Matteo Viola (ITA) 6-1, 6-0
[16] (119) Elias Ymer (SWE) vs. (200) Tallon Griekspoor (NED) 5-7, 2-6

Schedule for US Open (uge 35-36)

mandag-tirsdag: R128 – Wozniacki 3. kamp Grandstand tirsdag
onsdag-torsdag: R64
fredag-lørdag: R32, Kvalifikation Junior Cary Leeds Tennis Center
søndag-mandag: 1/8-finale
tirsdag-onsdag: kvartfinale
torsdag: semifinale Women
fredag: semifinale Men, finale Men’s doubles
lørdag: finale Women, finale Mixed doubles
søndag: finale Men, finale Women’s doubles


WTA International, NYJTL Bronx Open, NY (USA) – Hardcourt

Resultater

Singles hovedturnering

Finale
(Q) Magda Linette (POL) vs. Camila Giorgi (ITA) 5-7, 7-5, 6-4

Semifinale
Camila Giorgi (ITA) vs. (1) Qiang wang (CHN) 6-4, 4-6, 7-6(6)
(Q) Magda Linette (POL) vs. (5) Katerina Siniakova (CZE) 7-6(3), 6-2

Kvartfinale
(1) Qiang Wang (CHN) vs. (LL) Anna Blinkova (RUS) 0-6, 6-1, 6-4
Camila Giorgi (ITA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-1
(Q) Magda Linette (POL) vs. (10) Karolina Muchova (CZE) 6-7(4), 6-4, 7-6(3)
(5) Katerina Siniakova (CZE) vs. (WC) Bernarda Pera (USA) 4-6, 7-6(6), 6-3

1/8-finale
(1) Qiang Wang (CHN) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-1, 6-4
(LL) Anna Blinkova (RUS) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 1-6, 6-3, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. Andrea Petkovic (GER) 3-6, 7-5, 7-6(3)
Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Lin Zhu (CHN) 7-6(5), 4-0 Ret’d

(10) Karolina Muchova (CZE) vs. (WC) Kristie Ahn (USA) 6-3, 6-1
(Q) Magda Linette (POL) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)  6-1, 6-4
(5) Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS) 6-0, 3-0 Ret’d
(WC) Bernarda Pera (USA) vs. (3) Barbora Strycova (CZE) 3-6, 6-2, 6-1

R32
(Q) Fiona Ferro vs. (LL) Viktorija Golubic (SUI) 6-0, 6-1
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (LL) Laura Siegemund 3-6, 6-0, 6-4
(LL) Anna Blinkova (RUS) vs. (WC) Coco Vandeweghe (USA) 6-3, 6-0
Andrea Petkovic (GER) vs. (4) Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-4
Camila Giorgi (ITA) vs. Margarita Gasparyan (RUS) 6-3, 6-2
Alize Cornet (FRA) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 6-4, 6-2
(Q) Zhu Lin (CHN) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 7-6(2), 6-4

Karolina Muchova vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 7-5, 6-2
(WC) Kristie Ahn (USA) vs. (Q) Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-4
(Q) Magda Linette vs. (Q) Kaia Kanepi (EST) 6-2, 7-5
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Polona Hercog (SLO) 6-3, 6-2
Katerina Siniakova (CZE) vs. Wang Yafan (CHN) 6-3, 6-2
(Q) Anastasia Potapova (RUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 4-6, 6-4, 6-2
(WC) Bernarda Pera (USA) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-0, 6-2

Singles kvalifikation (udvalgte)

Qfi
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. (10) Laura Siegemund (GER) 0-6, 7-6(7), 7-6(5)
Fiona Ferro vs. Elisabeth Mandlik (USA) 4-6, 6-4, 6-3
Lin Zhu (CHN) vs. (3) Viktorija Golubic (SUI) 3-6, 6-1, 7-5
(4) Anastasia Potapova (RUS) vs. Francesca di Lorenzo (USA) 6-4, 4-6, 6-2
(5) Kaia Kanepi (EST) vs. Nadiia Kichenok (UKR) 6-7(3), 6-1, 6-2
(6) Magda Linette (POL) vs. (11) Anna Blinkova (RUS) 7-6(6), 7-6(9)

Q32
(4) Anastasia Potapova (RUS) vs. Zhaoxuan Yang (CHN)
Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-4, 3-6, 2-0 Ret’d

Q64
(8) Pauline Parmentier (FRA) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-3
(5) Kaia Kanepi (EST) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 3-6, 6-3


ATP 250, Winston-Salem Open, NC (USA) – Hardcourt

Resultater

Singles hovedturnering

Finale
(3) Hubert Hurkacz (POL) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 3-6, 6-3

Semifinale
Benoit Paire (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 1-6, 6-0, 6-0
(3) Hubert Hurkacz (POL) vs. (2/WC) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-4

Kvartfinale
Benoit Paire (FRA) vs. (11) Pablo Carreno Busta (ESP) 7-6(5), 1-6, 6-3
Steve Johnson (USA) vs. (14) John Millman (AUS) 4-6, 7-6(5), 6-4
(3) Hubert Hurkacz (POL) vs. (10/WC) Frances Tiafoe (USA) 4-6, 7-6(1), 6-1
(2/WC) Denis Shapovalov (CAN) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 7-6(4)

1/8-finale
(1) Benoit Paire (FRA) vs. (15) Ugo Humbert (FRA) 3-6, 7-6(2), 6-3
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (7) Lorenzo Sonega (ITA) 7-6(7), 6-0
(14) John Millman (AUS) vs. Robin Haase (NED) 6-3, 6-4
Steve Johnson (USA) vs. (12) Casper Ruud (NOR) 6-2, 7-6(5)

(10/WC) Frances Tiafoe (USA) vs. (8) Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 0-0. Ret’d
(3) Hubert Hurkacz (POL) vs. (16) Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 3-1 Ret’d
Andrey Rublev (RUS) vs. (6) Sam Querrey (USA) 7-6(4) 7-6(10)
(2/WC) Denis Shapovalov (CAN) vs. (13) Momir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-3

R32
(1) Benoit Paire (FRA) vs. Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 7-5
(15) Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 3-6, 6-3, 6-2
(11) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-7(3), 6-4
(7) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-4
Robin Haase (NED) vs. (4) Joao Sousa (POR) 4-6, 6-3, 6-4
(14) John Millman (AUS) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-7(5), 6-4, 6-3
(12) Casper Ruud (NOR) vs. Lloyd Harris (RSA) 6-1, Ret’d
Steve Johnson (USA) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-3, 6-3

(8) Filip Krajinovic (SRB) vs. (WC) Tomas Berdych (CZE) 3-6, 7-5, 6-1
(10/WC) Frances Tiafoe (USA) vs. Jermy Chardy (FRA) 4-2 Ret’d
(16) Feliciano Lopez (ESP) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-4, 1-6, 7-5
(3) Hubert Hurkacz (POL) vs. Duckhee Lee (KOR) 4-6, 6-0, 6-3
(6) Sam Querrey (USA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 7-5
Andrey Rublev (RUS) vs. (9) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-7(5), 6-3, 6-1
(13) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(5), 6-3
(2/WC) Denis Shapovalov (CAN) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-2, 6-4

R64 (udvalgte)
Prajnesh Gunneswaran (IND) vs. (PR) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-3, 6-4
Marius Copil (ROU) vs. Martin Klizan (SVK) 6-4, 3-6, 6-3
Robin Haase (NED) vs.  Denis Kudla (USA) 6-4, 7-6(3)
Lloyd Harris (RSA) vs. Jaume Munar (ESP) 7-6(5), 4-6, 6-1
(WC) Tomas Berdych (CZE) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-1, 3-6, 6-3

Pablo Andujar (ESP) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-4, 6-2
Duckhee Lee (KOR) vs. Henri Laaksonen (SUI) 7-6(4), 6-1
Andrey Rublev (RUS) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 6-4, 6-2
Tennys Sandgren (USA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 7-6(8), 7-5

Singles kvalifikation (udvalgte)

Qfi
(1) Damir Dzumhur (BIH) vs. (Alt) Strong Kirchheimer (USA) 4-6, 6-2, 6-1
(2) Bjorn Fratangelo (USA) vs. (WC) Petros Chrysochos (CYP) 7-5, 4-6, 6-1
(3) Marcos Giron (USA) vs. (7) Borna Gojo (CRO) 6-4, 6-4
Raymond Sarmiento (USA) vs. Daniel Nguyen (USA) 6-2, 6-3


Fed Cup

World Group

09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Qualifiers 2020 – dato TBC

(1) USA vs. Letland
Holland vs. (2) Hviderusland
(3) Rumænien vs. Rusland
Brasilien vs. (4) Tyskland
(5) Spanien vs. Japan
(6) Schweiz vs. Canada
(7) Belgien vs. Kazakhstan
Slovakiet vs. (8) Storbrittanien


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september – Vejlby-Risskov Hallen
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 34)

 


ATP Challengers (Uge 34)

 

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 34)

M25 (udvalgte)


M15 (udvalgte)

M15, BTA FUTURES II, Sintra (POR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R32: (1129) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [6] (601) Maxime Tchoutakian (FRA) 3-6, 7-6(8), 5-7


ITF Women (uge 34)

 


W25 (udvalgte)

 


W15 (udvalgte)

W15, BNP Paribas Fortis Ladies Open, Wanfercee-Baulet (BEL) – Grus

Singles hovedturnering

R32
(Q) (ITF895) Karen Barritza (DEN) vs. (Q) (1185) Emily Arbuthnott (GBR) 1-6, 4-6

Singles kvalifikation

Q32:
(ITF895) Karen Barritza (DEN) vs. [6] (1125) Ena Kajevic (CRO) 6-2, 6-0
(ITF1512) Julia Mikulski (GER) vs. [11] Anne-Sophie Morandiais (GUD) 6-4, 6-4

Qfi: Karen Barritza vs. (ITF1512) Julia Mikulski (GER) 6-0, 6-3


ITF Junior (uge 34)

Grade 3, Smash Academy ITF Junior Tournament, Cairo (EGY) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32: [2] (116) Elmer Møller (DEN) vs. (806) Yossef Nabil (EGY) 6-1, 6-4
1/8-finale: Elmer Møller vs. (Q) (2601) Frederic Vogeli (SUI) 6-0, 6-0
Kvartfinale: Elmer Møller vs. [6] (282) Faris Zakaryia (EGY) 6-0, 6-2
Semifinale: Elmer Møller vs. [3] (123) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) 3-6, 3-6

Boys doubles

1/8-finale: (1) Elmer Møller (DEN)/Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) vs. Magd Abou El Ezz/Omar El Shehawy (EGY) 6-2, 6-0
Kvartfinale: Møller/Schulenburg vs. Daniel Bagnolini (ITA)/Bikramjeet Singh Chawla (IND) 6-3, 6-1
Semifinale: Møller/Schulenburg vs. Belal Abou Taleb/Faris Zakaryia (EGY) 6-2, 6-4
Finale: Møller/Schulenburg vs. (2) Casper Christensen (NOR)/Ismail Saadi (MAR) 6-1, 6-1


Grade 3, MTA Cup, Kiev (UKR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles hovedturnering

R32: [3] (257) Clarine Lerby (NED) vs. (414) Karyna Kachur (UKR) 6-2, 6-0
1/8-finale: Clarine Lerby vs. (736) Mariia Bergen (UKR) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Clarine Lerby vs. (WC) (1796) Mariya Dolzhenko (UKR) 6-1, 6-1
Semifinale: Clarine Lerby vs. (QC) (1796) Mariya Dolzhenko (UKR) 5-7, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: (1) Clarine Lerby (NED)/Joelle Lilly Sophie Steur (GER) vs. Valeriia Cherfus/Anna Parkhomenko (UKR) 4-6, 6-7(4)


Grade 4, AS Open 2019, Maribor (SLO) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64: (1965) Ervin Mesic (DEN) vs. (1681) Gal Emersic Potocnik (SLO) 4-6, 1-6


Grade 5, ITF High Coast Sweden Junior Open 2019, Kramfors (SWE) – Grus

Boys singles hovedturnering

R32
(2514) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (2059) Tobias Wallin (SWE) 1-6, 6-1, 6-7(3)
[3] (2008) Asger Emil Ildor (DEN) vs. (WC) David Van Nunen (SWE) 6-0, 6-1
(WC) Jonas Hembo Mathiasen (DEN) vs. (2331) Sebastian Jonsson (SWE) 6-3, 6-2

1/8-finale
Asger Emil Ildor vs. (2601) Axel Bergdahl (SWE) 4-6, 7-5, 6-4
Jonas Hembo Mathiasen vs. [4] (1387) Anton Stendal (SWE) 2-6, 2-6

Kvartfinale: Asger Emil Ildor vs. [3] (1210) Karl Fredrik Utheim (SWE) 3-6, 6-7(2)

Boys doubles

1/8-finale
(4) Felipe Mikkelsen/Asger Emil Ildor (DEN) vs. Felix Petrov/Vincent Turina (SWE) 6-1, 4-6, [10-8]
Jonas Hembo Mathiasen (DEN)/Eldin Nokic (SWE) vs. (2) Markus Bolin (SWE)/Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-3, 4-6, [10-5]

Kvartfinale:
Mikkelsen/Ildor vs. Boris Bojovic/Alexander Eriksson (SWE) 6-3, 6-3
Mathiasen/Nokic vs. Robert Minasyan/Hannibal Borg (SWE) 1-6, 2-6

Semifinale: Mikkelsen/Ildor vs. (1) Anton Stendal/Jan Koupil (SWE) 4-6, 4-6

Girls singles hovedturnering

R32
(Q) Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Elsa Hammarlund (SWE) 6-1, 6-3
[7] (1563) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) Gabriella Danielsson (SWE) 6-3, 6-0
(2095) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (Q) Tilde Jagare (SWE) 6-7(8), 4-6

1/8-finale
Anna Aagaard Nielsen vs. [1] (687) Sarina Reinertsen (NOR) 1-6, 1-6
Rebecca Munk Mortensen vs. (2133) Emilia Roslund (SWE) 6-3, 6-4

Kvartfinale: Rebecca Munk Mortensen vs. (Q) Matylda Burylo (POL) 6-3, 7-6(5)
Semifinale: Rebecca Munk Mortensen vs. [1] (687) Sarina Reinertsen (NOR) 2-6, 1-6
Finale: [1] (687) Sarina Reinertsen (NOR) vs. (2384) June Bjork (SWE) 6-1, 2-6, 6-1

Girls singles kvalifikation

Qfi: Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Isabella Danielsson (SWE) 6-2, 6-0

Girls doubles

1/8-finale
(3) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Elisabeth Iila (EST) vs. Sara Salemyr/Tuva Wallin (SWE) 5-7, 3-6
Anna Aagaard Nielsen (DEN)/Coco Bosman (NED) vs. Alice Widell/Ruya Mavi (SWE) 3-6, 6-2, [10-4]
[4] Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Lisa Lundstrom/Elsa Hammarlund (SWE) 6-0, 6-2

Kvartfinale: Mortensen/Bjork vs. Nielsen/Bosman 6-3, 6-2
Semifinale: Mortensen/Bjork vs. Madalina Josan (MDA) 6-3, 6-1
Finale: Mortensen/Bjork vs. Tuva Wallin/Sara Salemyr (SWE) 6-2, 6-3


 

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 34)

 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage