WTA og ATP toppen er samlet i Rom, hvor forventningerne til Caroline Wozniacki er nedtonet. Mikael Torpegaard er tilbage i Europa, hvor han deltager i ATP Challenger i Portugal. Clara Tauson spiller GPS i KB

Forud for sidste uges WTA Premier turnering i Madrid blev der i Tennisavisens optakt ikke stillet de helt store forventninger til, at Caroline Wozniacki ville nå langt i turneringen, hvilket var begrundet med, at hendes problemer som følge af den ofte omtalte leddegigt var blusset op igen, så hun ikke kunne forberede sig optimalt.

Caroline nåede at spille 3 partier mod Alizé Cornet (FRA), inden hun måtte trække sig, og selvom hun er meldt klar til WTA Premier 5 udgaven af Internazionali BNL d’Italia i Rom, hvor hovedparten af topspillerne atter er samlet, har de færreste formentlig større forventninger til, at hun kan yde en toppræstation ved turneringen, hvor hun tirsdag indleder i 1. runde (R64) mod no. 30 Danielle Collins (USA).

Hvis Caroline tirsdag vinder i 1. runde (R64) mod no. 30 Danielle Collins (USA) og derefter over no. 19 Garbine Muguruza (ESP) eller no. 49 Saisai Zheng (CHN), kan hun i 1/8-finalen møde 5. seedede Elina Svitolina (UKR), der vandt turneringen i både 2017 og 2018.

Svitolina har dog ikke vist overbevisende takter på det seneste, og det samme gælder 4. seedede Karolina Pliskova (CZE), som hun efter seedningen kan møde i kvartfinalen, mens den anden kvartfinale i nederste halvdel kan blive mellem de to mere formstærke spillere, 2. seedede Petra Kvitova (CZE) og 8. seedede Ashleigh Barty (AUS).

Favoritten til titlen findes med større sandsynlighed i den øverste halvdel, hvor 1. seedede Naomi Osaka (JPN) og vinderen i Madrid, 5. seedede Kiki Bertens (NED) kan mødes i den ene kvartfinale, og modstanderen i semifinalen kan findes i en kvartfinale mellem 3. seedede Simona Halep (ROU) og 7. seedede Slonae Stephens (USA) eller en af Williams-søstrene, der kan møde hinanden allerede i 2. runde, hvis Serena vinder over Rebecca Peterson (SWE), som er videre fra kvalifikationen, og hvis Venus vinder over no. 20 Elise Mertens (BEL).

I ATP 1000 udgaven i af turneringen kommer man ikke uden om at regne med 2. seedede Rafael Nadal (ESP), selvom han næsten sensationelt endnu ikke har vundet en titel på grus i 2019.
Nadal kan i kvartfinalen muligvis få chance for revanche mod 5. seedede Dominic Thiem (AUT), der vandt over Nadal i Barcelona og over Roger Federer i Madrid, og i samme halvdel kan den anden kvartfinale blive et opgør mellem Federer og Madrid-finalisten Stefanos Tsitsipas (GRE).

I øverste halvdel er 1. seedede Novak Djokovic (SRB) den oplagte favorit til at nå finalen, med mindre 7. seedede Juan Martin Del Potro (ARG) i kvartfinalen eller vinderen af en eventuel kvartfinale mellem 4. seedede Alexander Zverev (GER) og 8. seedede Kei Nishikori (JPN) kan stikke en kæp i hjulet.

Mikael Torpegaard spiller Challenger i Lissabon

Efter en række turneringer i USA er Mikael Torpegaard, der fyldte 25 år i onsdags, igen i Europa, hvor han i denne uge deltager i en ATP Challenger i Lissabon i Portugal, og ugen efter deltager han i kvalifikationen til Grand Slam turneringen French Open.

Frederik Løchte Nielsen har tidligere oplyst, at han forventede at spille double ved Challenger i Heilbronn i Tyskland, men planerne skal altid tages med forbehold, og i betragtning af, at han sammen med Tim Puetz (GER) 2 uger i træk har spillet sig frem til finalen, kan en turnerings-pause være tiltrængt.

Clara Tauson spiller GPS på Frederiksberg

Efter at Clara Tauson for alvor har slået sit navn fast i manges bevidsthed, har nogle spurgt om muligheden for at se hende spille herhjemme, hvilket der bliver god mulighed for i den kommende uge, idet Clara har fået wildcard til KB Erhvervsklub Cup, som afvikles 13-19. maj i KB, Peter Bangsvej 147, Frederiksberg.

Turneringen afvikles i mange forskellige kategorier, og i kategori G i både herresingle og damesingle er der 10.000 kr. til vinderen.

Nederst findes en oversigt med de seedede i kategori G samt links til turneringen, som indledes mandag kl. 16.

Tilføjelse: Clara Tauson har trukket sig fra turneringen inden den første kamp om tirsdagen. I stedet er Melissa Zulkic indtrådt som Lucky Loser på 1. seedet pladsen mod Simone Alpieva.


Sammenfatning TV-kampe/streaming tirsdag 14. maj

Billedet: Caroline Wozniacki i højt humør ved “video shoot” i Rom

WTA Premier 5 & ATP 1000, Rom

Se herunder


Uge 20

WTA Premier 5 & ATP 1000, Internazionali BNL d’Italia, Rom (ITA) – Grus

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Sport/TV2 Play
ATP: Tennistv.com (fra søndag), TV3 Sport/Viaplay

Deltagere: WTA-topspillere (- Kerber), ATP-topspillere (- Isner)

Spilleprogram onsdag

Centrale – start 1100
(3) Roger Federer (SUI) vs. Joao Sousa (POR) – ATP
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Jeremy Chardy (FRA) – ATP
(1) Naomi Osaka (JPN) vs. Dominika Cibulkova (SVK) – WTA
NB 1930: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. Denis Shapovalov (CAN) – ATP
NB 2100: (14) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Maria Sakkari (GRE) – WTA

Grandstand – start 1100
(6) Kiki Bertens (NED) vs. (LL) Amanda Anisimova (USA) – WTA
(5) Dominic Thiem (AUT) vs. Fernando Verdasco (ESP) – ATP
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. Radu Albot (MDA) – ATP
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) – WTA
(7) Juan Martin del Potro (ARG) vs. David Goffin (BEL) – ATP

Pietrangeli – start 1100
(7) Sloane Stephens (USA) vs. Johanna Konta (GBR) – WTA
(3) Simona Halep (ROU) vs. Marketa Vondrousova (CZE) – WTA
(6) Kei Nishikori (JPN) vs. (Q) Taylor Fritz (USA) – ATP
(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (16) Julia Goerges (GER)

Court 1 – start 1100
(13) Madison Keys (USA) vs. Sofia Kenin (USA) – WTA
NB 1300: Double kamp – WTA
(9) Marin Cilic (CRO) vs. Jan-Lennard Struff (GER) – ATP
Nick Kyrgios (AUS) vs. (Q) Casper Ruud (NOR) – ATP

Court 2 – start 1100
Garbine Muguruza (ESP) vs. Danielle Collins (USA) – WTA
(Q) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Belinda Bencic (SUI) – WTA
Double kamp – WTA

Court 3 – start 1100
3 Double kampe – ATP

Court 4 – start 1100
(Q) Alizé Cornet (FRA) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) – WTA
Daria Kasatkina (RUS) vs. Katerina Siniakova (CZE) – WTA
2 Double kampe – ATP

Court 6 – start 1100
3 Double kampe – WTA

TV-dækning:
WTATV.com (Alle WTA-kampe), TV2 Sport (1100-1455), TV2 Play
Tennistv.com (ATP flere baner), TV3 Sport (1100-2040), Viaplay

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/rome/416/daily-schedule

Resultater WTA

R32
NB 1930: (5) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 1-4 opdateres..
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-3 – WTA
(8) Ashleigh Barty (AUS) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 4-6, 6-3, 6-4 – WTA

R64
Dominika Cibulkova (SVK) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-3
Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 5-4 Ret’d
(16) Julia Goerges (GER) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-4 – WTA
(Q) Alizé Cornet (FRA) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 6-4 – WTA
Carla Suarez Navarro (ESP) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 1-6, 6-3
(LL) Amanda Anisimova (USA) vs. (WC) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-3, 6-3

Marketa Vondrousova (CZE) vs. Barbora Strycova (CZE) 1-6, 6-4, 7-6(4)
Daria Kasatkina (RUS) vs. (Q) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 7-6(5)
Katerina Siniakova (CZE) vs. (15) Qiang Wang (CHN) 1-6, 7-5, 6-4
Serena Williams (USA) vs. (Q) Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-2
(WC) Venus Williams (USA) vs. Elise Mertens (BEL) 7-5, 3-6, 7-6(4)
Johanna Konta (GBR) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-1

(WC) Victoria Azarenka (BLR) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-1
Garbine Muguruza (ESP) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-3, 6-4
(13) Madison Keys (USA) vs. (Q) Polona Hercog (SLO) 6-4, 7-6(3)
Sofia Kenin (USA) vs. (WC) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Tamara Zidansek (SLO) 7-6(1), 6-4

Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 6-1, 6-0
(Q) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-2
Belinda Bencic (SUI) vs. (12) Anastasija Sevastova (LAT) 2-6, 6-3, 6-2
(14) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Mona Barthel (GER) 4-6, 6-4, 6-4
(Q) Maria Sakkari (GRE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 7-5
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 6-2

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-4, 6-2
(2) Amanda Anisimova (USA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 7-5
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. (Alt) Fiona Ferro (FRA) 7-6(4), 6-2
(7) Rebecca Peterson (SWE) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-4, 6-2
(WC) Cristiana Ferrando (ITA) vs. (16) Pauline Parmentier (FRA) 6-4, 0-6, 6-3

Qfi:
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. (13) Andrea Petkovic (GER) 6-2, 7-5
(11) Kristina Mladenovic (FRA) vs. Amanda Anisimova (USA) 6-1, 6-4
(3) Alize Cornet (FRA) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 7-6(4)
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (10) Monica Puig (PUR) 6-2, 6-4
(7) Rebecca Peterson (SWE) vs. Samantha Stosur (AUS) 7-5, 7-5
Mona Barthel (GER) vs. (WC) Cristiana Ferrando (ITA) 6-3, 6-4

Resultater ATP

Singles hovedturnering

R32
NB 2100: (16) Marco Cecchinato (ITA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) – opdateres..
(WC) Matteo Berrettini (ITA) vs. (4) Alexander Zverev (GER) 7-5, 7-5
(13) Borna Coric (CRO) vs. (Q) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 6-2
(11)Karen Khachanov (RUS) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 5-7, 6-4, 6-2
(14) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Laslo Djere (SRB) 7-5, 6-4

R64
Denis Shapovalov (CAN) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 7-6(5)
Philipp Kohlschreiber (GER) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 3-6, 6-3
(16) Marco Cecchinato (ITA) vs. Alex de Minaur (AUS) 4-6, 6-3, 6-1
Nick Kyrgios (AUS) vs. (12) Daniil Medvedev (RUS) 6-3, 3-6, 6-3
(Q) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Daniel Evans (GBR) 7-5, 0-6, 6-3
David Goffin (BEL) vs. Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 6-0, 6-2

(WC) Matteo Berettini (ITA) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-2, 6-4
Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Yoshihito Nishioka (JPN) 6-1, 6-4
(Q) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (15) Gael Monfils (FRA) 6-3, 6-1
(9) Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Andrea Basso (ITA) 6-1, 7-5
Jan-Lennard Struff (GER) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-7(5), 6-3
(Q) Taylor Fritz (USA) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-4

(WC) Jannik Sinner (ITA) vs. Steve Johnson (USA) 1-6, 6-1, 7-5
Radu Albot (MDA) vs. (Q) Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-2
(10) Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 6-4
(13) Borna Coric (CRO) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-7(4), 6-3, 6-4
(Q) Cameron Norrie (GBR) vs. John Millman (AUS) 3-6, 6-3, 6-4
Joao Sousa (POR) vs. Frances Tiafoe (USA) 6-3, 6-7(3), 7-6(4)

Fernando Verdasco (ESP) vs. Kyle Edmund (GBR) 4-6, 6-4, 6-2
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-1, 3-6, 6-1
(11) Karen Khachanov (RUS) vs. (WC) Lorenzo Sonego (ITA) 6-3, 6-7(1), 6-3
(14) Nikoloz Basilashviili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 6-1, 7-6(2)
Laslo Djere (SRB) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-1, 4-6, 6-3

Singles kvalifikation – udvalgte

Q32: (12) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 6-4
Qfi: Casper Ruud (NOR) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-1


Fed Cup

World Group


09-10. nov. 2019: Finale
Australien vs. (4) Frankrig


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe 4-1
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 13-14. september
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen 2-3
(5) Egypten vs. Slovenien 13-14. september
(6) Norge vs. Georgien 13-14. september


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 20)

Ingen WTA 125K i denne uge



ATP Challengers (Uge 20
)

€92K Heilbronn (GER) – Grus

Singles hovedturnering

R64: [9] (113) Elias Ymer (SWE) – bye
R32: Elias Ymer vs. (675/ITF45) Hernan Casanova (ARG) 6-3, 6-0
1/8-finale: Elias Ymer vs. ?


$54K Gwangju (KOR) – Hardcourt

$54K Samarkand (UZB) – Grus


$46K Lissabon (POR) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Singles hovedturnering

R64
(221) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (246) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 3-6, 2-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 20)

M25 Luan (CHN) – Hardcourt

M25 Doboj (BIH) – Grus


M15 Tabarka (TUN) – Grus

M15 Casale Monferrato (ITA) – Grus

M15 Prag (CZE) – Grus

M15 Heraklion (GRE) – Hardcourt

M15 Cancun (MEX) – Hardcourt

M15 Valldoreix (ESP) – Grus

M15 Kalmar (SWE) – Grus

M15 Antalya (TUR) – Grus


M15, UGANDA WORLD TENNIS TOUR CIRCUIT, Kampala (UGA) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Singles hovedturnering

R32: (ITF570) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (ITF839) Anirudh Chandrasekar (IND) – onsdag?

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Joao Marcos Nusdeo (BRA) vs. Julian Bradley (IRL)/Guy Orly Iradukunda (BDI) – tir ca. 1130cet


M15, RPM PRAGUE OPEN 2019, Prag (CZE) – Grus

Singles hovedturnering – udvalgte

R32
(JR) Martin Damm (USA) vs. (538/ITF189) Patrik Rikl (CZE) 5-7, 4-6
(JR) Toby Aex Kodat (USA) vs. (623) James Frawley (AUS) 2-6, 6-2, 6-4

1/8-finale: Toby Alex Kodat vs. [7] (532/ITF364) Pavel Nejedly (CZE)


ITF Women (uge 20)

W100, Empire Slovak Open 2019, Trnava (SVK) – Grus – Livestream

Deltagere: Evgenya Rodina (RUS), Fiona Ferro (FRA), Johanna Larsson (SWE), Laura Siegemund (GER) m.fl.

Singles hovedturnering

R32: [3] (99) Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) (221) Ellen Perez (AUS) – ons 1000


W80, ENGIE OPEN Saint Gaudens (FRA) – Grus 


W60+H, IV TORNEIG INT. DE TENNIS FEMENÍ SOLGIRONÉS, La Bisbal d’Emporda (ESP) – Hardcourt 


W60, KURUME U.S.E INTERNATIONAL WOMEN’S TENNIS, Kurume (JPN) – Carpet


W25 Wuhan (CHN) – Hardcourt

W25 Changwon (KOR) – Hardcourt

W25 Singapore (SGP) – Hardcourt – Livestream

W25 Obdidos (POR) – Carpet


W15 Tabarka (TUN) – Grus

W15 Naples (USA) – Grus – Livestream

W15 Tacarigua (Trinidad) – Hardcourt

W15 Heraklion (GRE) – Hardcourt

W15 San Severo (ITA) – Grus

W15 Cancun (MEX) – Hardcourt

W15 Antalya (TUR) – Grus


W15, Varberg World Tennis Tour (SWE) – Grus

Singles kvalifikation

Q32
[1] (ITF682) Sofia Nami Samavati (DEN) – bye
6 (ITF1393) Elena Jamshidi (DEN) vs. Olivia Alfredsson (SWE) 6-0, 6-2
Hannah Viller Møller (DEN) vs. [13] (ITF1727) Hilda Lundstedt (SWE) 6-1, 6-0

Qfi
[1] (ITF682) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. Victoria Saldh (SWE) 6-3, 6-2
6 (ITF1393) Elena Jamshidi (DEN) vs. [15] (ITF1763) Wilma Bergqvist (SWE) 6-3, 7-5
Hannah Viller Møller (DEN) vs. Victoria Carlsten (SWE) 6-1, 6-1

Singles hovedturnering

R32 – onsdag
(JR) (ITF779) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (Q) (ITF953) Ingrid Vojcinakova (SVK) – 1030
(Q) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (ITF465) Kajsa Rinaldo Persson (SWE) – ca. 1200
(Q) Elena Jamshidi (DEN) vs. [6] (ITF314) Ania Hertel (POL)  – 1030
(Q) (ITF682) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) (ITF1087) Barbora Pokorna (CZE) – næste


ITF Junior (uge 20)


Grade 1, Torneo Internazionale “Città Di Santa Croce” Mauro Sabatini (ITA) – Grus

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (7) Bu Yunchaokete (CHN) – bye
[15] (72) Dali Blanch (USA) -bye

[11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) – bye
[8] (54) Flavio Cobolli (ITA) – bye

[3] (28) Eliot Spizzirri (USA) – bye
[16] (73) Admir Kalender (CRO) – bye

[9] (48) Pablo Llamas Ruiz (ESP) – bye
[7] (38) Shintaro Mochizuki (JPN) – bye
==
[6] (37) Harold Mayot (FRA) – bye
[10] (52) Juan Bautista Torres (ARG) – bye

[14] (74) William Grant (USA) – bye
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) – bye

[5] (35) Tyler Zink (USA) – bye
[12] (64) Eliakim Coulibaly (CIV) – bye

[13] (69) Roman Andres Burruchaga (ARG) – bye
(WC) (370) Francesco Maestrelli (ITA) vs. (97) Chen Dong (AUS) 6-3, 7-6(5)
(WC) Giorgio Tabacco (ITA) vs. (WC) (292) Constantinos Koshis (CYP) 6-3, 7-5
[2] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye

R32
(145) Fausto Tabacco (ITA) vs. [1] (7) Bu Yunchaokete (CHN) 7-5, 6-2
[15] (72) Dali Blanch (USA) vs. (WC) (226) Leonardo Malgaroli (ITA) 7-6(6), 6-3
[11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. (LL) (1155) Nicola Cigna (ITA) 7-5, 6-2
[8] (54) Flavio Cobolli (ITA) vs. (148) Terence Atmane (FRA) 3-6, 6-4, 6-4

[3] (28) Eliot Spizzirri (USA) vs. (Q) Rudi Christiansen (GER) 6-1, 6-0
[16] (73) Admir Kalender (CRO) vs. (Q) (842) Federico Salomone (ITA) 6-1, 2-6, 7-5
Marco Furlanetto (ITA) vs. [9] (48) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 5-7, 6-3, 6-4
[7] (38) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (107) Mark Mandlik (USA) 7-5, 6-3

[6] (37) Harold Mayot (FRA) vs. (198) Lorenzo Rottoli (ITA) 6-4, 6-2
(111) Khololwam Montsi (RSA) vs. [10] (52) Juan Bautista Torres (ARG) 7-6(0), 6-4
(164) Deney Wassermann (NED) vs. [14] (74) William Grant (USA) 1-6, 6-4, 6-4
[4] (45) Francesco Passaro (ITA) vs. (149) Mario Gonzalez Fernandez (ESP) 4-6, 6-2, 7-5

(109) Titouan Droguet (FRA) vs. [5] (35) Tyler Zink (USA) 6-4, 7-5
[12] (64) Eliakim Coulibaly (CIV) vs. Oleksandr Ovcharenko (UKR) 6-7(4), 6-4, 6-3
(WC) (370) Francesco Maestrelli (ITA) vs. [13] (69) Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-1, 7-5
[2] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) Giorgio Tabacco (ITA) 6-0, 6-0

1/8-finale – onsdag
(145) Fausto Tabacco (ITA) vs. [15] (72) Dali Blanch (USA)
[11] (55) Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) vs. [8] (54) Flavio Cobolli (ITA)
[3] (28) Eliot Spizzirri (USA) vs. [16] (73) Admir Kalender (CRO)
Marco Furlanetto (ITA) vs. [7] (38) Shintaro Mochizuki (JPN)

[6] (37) Harold Mayot (FRA) vs. (111) Khololwam Montsi (RSA)
(164) Deney Wassermann (NED) vs.  [4] (45) Francesco Passaro (ITA)
(109) Titouan Droguet (FRA) vs. [12] (64) Eliakim Coulibaly (CIV)
[2] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (370) Francesco Maestrelli (ITA) – 1230

Boys doubles

1/8-finale: (1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Shintaro Mochizuki (JPN) vs. Cihan Akay (AUS)/Chang-Lin Tsai (TPE) 6-1, 6-2
Kvartfinale: Rune/Mochizuki vs. (8) William Grant/Mark Mandlik (USA) – ons ca. 1530


Grade 5, ITF Juniors Tennispark Open 2019, Skopje (MKD) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: (1283) Nina Vicic (DEN) vs. (1305) Chiara Fornasieri (ITA) 2-6, 1-6

Girls doubles

(3) Nina Vicic (DEN)/Miray Konar (TUR) vs. Stefania Moisiadi/Athina Pitta (GRE) 3-6, 4-6

<< tilbage


Tennis Europe (uge 20)

Category 1, XVII TORNEIG JOAN MIR “In Memoriam”, Torello (ESP) – Acryl

U16 Girls singles hovedturnering

R32: [7] (257) Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. (960) Anna Soteras Chenoll (ESP) 6-1, 7-5
1/8-finale: Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. (434) Ariana Geerlings (ESP) – ons 0930

U16 Girls Doubles

1/8-finale: Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN)/Olga Mishenina (RUS) vs. Alicia Ann Daly (USA)/Cloe Clements (ESP) – ons NB 1400


Category 2, VII MEMORIJAL JOVANA KUKARASA, Subotica (SRB) – Grus

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (541) Yakup Uzunel (DEN) vs. Andrija Copic (SRB) 7-5, 6-0
R32: Yakup Uzunel vs. [11] (247) Matei Cristian Onofrei (ROU) – ons ca. 1300


Category 3, 14 Years SWE-Falkoping-Vastergotland (SWE) – Grus

U14 Boys singles kvalifikation

Q16
(Alt) Valdemar Soldbro Dubin (DEN) vs. Emil Frozkhan (SWE) 6-1, 6-3
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Oscar Andren (SWE) 4-6, 3-6

Qfi: Valdemar Soldbro Dubin vs. Soul Naucler (SWE) 7-6(6), 4-6, 2-6

U14 Boys singles hovedturnering

R32
(385) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (474) Mans Rendmar (SWE) 1-6, 4-6
[5] (263) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) (474) Samuel Borjesson (SWE) 2-6, 4-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q16: Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. (Alt) Alexandra Bernstein (SWE) 6-4, 4-6, 5-7

U14 Girls singles hovedturnering

R32
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (497) Edit Cosmo (SWE) 6-0, 6-2
(402) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (612) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-3, 6-2
(451) Mille Mørk (DEN) vs. Anastasia Pettersson (SWE) 2-6, 6-2, 6-4
[3] (148) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Elsa Brenner (SWE) 6-0, 6-1
(402) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Esther Magnusson (SWE) 6-0, 6-2

1/8-finale
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (542) Vaida Matuseviciute (LTU) 6-2, 6-4
(402) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [5] (215) Adelisa Kahriman (SWE) 6-7(4), 3-6
(451) Mille Mørk (DEN) vs. [7] (304) Lisen Rinman (SWE) 1-6, 3-6
[3] (148) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) Thea Jagare (SWE) 7-6(2), 6-2
(402) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [2] (99) June Bjork (SWE) 1-6, 1-6

Kvartfinale
[1] (81) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [5] (215) Adelisa Kahriman (SWE)
[3] (148) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (343) Emilia Korseth (NOR)

U14 Girls doubles

1/8-finale
(1) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) – bye
Mille Mørk (DEN)/Emilia Korseth (NOR) vs. Bella Bergkvist Larsson/Tilda Larsson (SWE) 2-6, 1-6
(3) Zoe Du Pasquier Jensen/Vilma Krebs Hyllested (DEN) – bye

Kvartfinale
(1) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/June Bjork (SWE) vs. Hilma Sederlin/Carla Wendt (SWE)
(Jensen/Hyllested vs. Isabella Svahn (SWE)/Vaida Matuseviciute (LTU)

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Uge 20

KB Erhvervsklub Cup, Frederiksberg – Grus

Herresingle Cat. G

Seedede:
1 Søren Borup Wedege (KB)
2 Jonas Schwarz (Rødovre)
3 Carl Emil Overbeck (HIK)
4 Sebastian Grundtvig (Gentofte)
5 Muslim Zaurbekov (VST)
6 Gustav Theilgaard (Hillerød)
7 Martin Pedersen (KB)
8 Valdemar Frederik Pape

Damesingle Cat. G

Seedede:
1/WC Clara Tauson (KB)
2 Karoline Laursen (KB)
3 Karina I. Jacobsgaard (KB)
4 Mai Grage (KB)
5 Anna Tang (Hillerød)
6 Emilie Just-Bomholt (HIK)
7 Anna Marie Møller (VST)
8 Mathilde Tranberg (HRT)

Spilleprogram – start mandag 1600

Præmie Cat. G single
Vinder: 10.000 kr.
Finalist: 5.000 kr.
Semifinalister: 2.500 kr.
Kvartfinalister: 1.250 kr.


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage