Ugens største turneringen er fortsat ATP Masters 1000 og WTA Premier Mandatory i Indian Wells, CA (USA) på TV2 Sport og TV3 Sport. Desuden Mikael Torpegaard i Challenger, Clara Tauson i W60 samt Holger Rune og Elmer Møller ITF junior turneringerer

Den store Mandatory turnering i Indian Wells går ind i anden uge, hvor de topseedede Namomi Osaka og Simona Halep fortsat er med.
I herrernes ATP 1000 udgave fortsætter det canadiske supertalentet Felix Auger-Aliassime med at imponere efter sejr over Stefanos Tsitipas, og alle topnavnene Novak Djokovic, Rafael Nadal, Roger Federer samt Alexander Zverev er fortsat med.

Selvom Caroline Wozniacki er ude af Indian Wells, er der stadig flere interessante danske navne i aktion i løbet af ugen, hvor Clara Tauson skal forsøge at udnytte den Junior Exemption (JE), som hun benytter ved $60.000 turneringen i Shenzhen.

Mikael Torpegaard spiller ATP Challenger i Drummondville, hvor han er seedet 11.
Frederik Løchte Nielsen forsøger at kvalificere sig til ATP Challenger i Arizona.

Holger Vitus Nødskov Rune, er i sidste uge nåede semifinalen i single og finalen i double ved Grade 1 i Thailand, forsøger at forbedre dette ved endnu en Grade 1 i Malaysia, og Elmer Møller deltager i en Grade 2 i Vinaros i Spanien.

Oskar Brostrøm Poulsen, der i sidste uge nåede finalen ved Grade 4 i Kramfors i Sverige, deltager i endnu en Grade 4 samme sted, og det samme gør Carl Emil Overbeck, der formentlig bliver seedet 2, samt Julius Kostopoulos, der har fået wildcard til turneringen.

Endvidere er der dansk deltagelse ved en Grade 4 turnering i Hamburg og i en U12 Categori 1 turnering i Antalya.


ATP og WTA BNP Paribas Open, Indian Wells (USA) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale:
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-4, 3-6, 6-4

Semifinale
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (23) Belinda Bencic (SUI) 6-4, 6-2
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 2-6, 6-4

Kvartfinale
(23) Belinda Bencic (SUI) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 4-6, 6-3
(8) Angelique Kerber (GER) vs. Venus Williams (USA) 7-6(3), 6-3
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 4-6, 6-4, 6-4.
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (20) Garbine Muguruza (ESP) 6-0, 6-1.

R16
(23) Belinda Bencic (SUI) vs. (1) Naomi Osaka  6-3, 6-1.
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (21) Anett Kontaveit (EST)  7-6(0), 4-6, 6-2.
Venus Williams (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-4.
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 4-6, 6-4.

(20) Garbine Muguruza (ESP) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 5-7, 6-1, 6-4.
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (18) Qiang Wang (CHN)  7-5, 6-2.
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. (12) Ashleigh Barty (AUS) 7-6(8), 5-7, 6-4.
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (2) Simona Halep (ROU) 6-2, 3-6, 6-2.

R32
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. (11) Anastasija Sevastova (LAT) 5-0. Ret’d
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 6-2.
Mona Barthel (GER) vs. (15) Julia Goerges (GER) 7-5, 1-6, 6-4.
(8) Angelique Kerber (GER) vs. (Q) Natalia Vikhlyantseva (RUS) 3-6, 6-1, 6-3.
(9) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (24) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 7-5.
Venus Williams (USA) vs. (Q) Christina Mchale (USA) 6-2, 7-5.
(2) Simona Halep (ROU) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 7-6(3), 7-5.
(20) Garbine Muguruza (ESP) vs. (10) Serena Williams (USA) 6-3, 1-0. Ret’d
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. (WC) Jennifer Brady (USA) 6-3, 6-2.
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Johanna Konta (GBR) 7-6(10), 6-4.
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Daria Gavrilova (AUS) 7-5, 6-4.
(18) Qiang Wang (CHN) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 7-6(4), 6-7(4), 6-3.
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (22) Jelena Ostapenko (LAT) 4-6, 6-3, 6-4.
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 6-1, 6-2.

R64
(20) Garbine Muguruza (ESP) vs. (WC) Lauren Davis (USA) 6-1, 6-3
(Q) Stefanie Voegele (SUI) vs. (4) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-0
(10) Serena Williams (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 7-5, 6-3
(2) Simona Halep (ROU) vs. Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-4
(6) Elina Svitolina (UKR) vs. Sofia Kenin (USA) 3-6, 7-6(5), 6-3
(WC) Jennifer Brady (USA) vs. (19) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 3-6, 6-0
(22) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-1
(16) Elise Mertens (BEL) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) 6-4, 6-2
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Magda Linette (POL) 6-4, 6-1
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-4
(WC) Bianca Andreescu (CAN) vs. (32) Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 6-2
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-2, 6-1
Johanna Konta (GBR) vs. (27) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-0, 6-2
Daria Gavrilova (AUS) vs. (29) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-2
(Q) Kateryna Kozlova (UKR) vs. (31) Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 2-6, 6-0
(18) Qiang Wang (CHN) vs. Bernarda Pera (USA) 7-6(5), 6-2

QFi:
Hon d. (13)Kudermetova 6-4, 6-2.
(10)Diyas d. Gibbs 7-6(4), 7-5.
(14)Golubic d. (6)Boulter 6-4, 6-3.
(9)Zhu d. (15)Blinkova 4-6, 6-4, 7-5.
(17)Vikhlyantseva d. (5)Jakupovic 7-6(2), 6-1.
(20)Kozlova d. (2)Sorribes Tormo 6-1, 7-6(6)
(3)Voegele d. Errani 6-2, 7-6(4)
(22)Hibino d. (11)Cirstea 4-6, 6-1, 6-0.
(23) Doi d. Wickmayer 7-6(2), 7-5.
(wc)McNally d. (19)Bacsinszky 4-6, 6-0, 6-4.
Bonaventure d. Swiatek 1-6, 6-2, 6-4.
McHale d. (4)Zvonareva 6-0, 2-0. Ret’d

Q48:
Hon d. (1)Potapova 6-7, 6-4, 6-0.
(13)Kudermetova d. Badosa Gibert 6-3, 6-2.
(2)Sorribes Tormo d. Glushko 6-2, 6-4.
(20)Kozlova d. (wc) Kratzer 6-4, 6-1.

(3)Voegele d. Dolehide 6-2, 3-6, 6-3.
Errani d. (18)Watson 6-2, 6-7, 6-4.
(4)Zvonareva d. Khromacheva 6-2, 6-3.
McHale d. (24)Stollar 6-0, 3-6, 7-5.

(5)Jakupovic d. Rus 6-3, 6-4.
(17)Vikhlyantseva d. (wc)Kruger 6-0, 6-0.
(6)Boulter d. Kiick 7-5, 5-7, 6-2.
(14)Golubic d. Bouzkova 7-6, 6-2.

Swiatek d. (7)Arruabarrena 6-1, 6-7, 6-2.
Bonaventure v (21)Danilovic 6-7, 6-4, 6-4.
(wc)McNally d. (8) Kr. Pliskova 2-6, 7-6, 7-5.
(19)Bacsinszky d. Perrin 5-7, 6-0, 6-1.

(9)Zhu d. (wc)Wang Xiyu 3-6, 6-2, 6-3.
(15)Blinkova d. Niculescu 7-5, 6-4.
(10)Diyas d. Lepchenko 6-4, 7-5.
Gibbs d. (16)Ferro 6-2, 6-1.

(11)Cirstea d. (wc)Lao 6-3, 6-4.
(22)Hibino d. Liu 6-3, 6-3.
Wickmayer d. (12)Minella 6-2, 6-3.
(23) Doi d. (wc)Di Lorenzo 6-3, 6-4.


ATP 1000, BNP Paribas Open, Indian Wells (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -8 timer

Spilleprogram: Se ovenfor ved ATP-WTA Programmet

TV dækning: TV3 Sport, Viaplay.dk og Tennistv.com

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/indian-wells/404/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

Finale:
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (4) Roger Federer (SUI) 3-6, 6-3, 7-5

Semifinale
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Milos Raonic (CAN) 7-6(3), 6-7(3), 6-4
(4) Roger Federer (SUI) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) – walkover

Kvartfinale
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. (18) Gael Monfils (FRA) – walkover
Milos Raonic (CAN) vs. (LL) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 6-4
(4) Roger Federer (SUI) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (12) Karen Khachanov (RUS) 7-6(2), 7-6(2)

1/8-finale
(18) Gael Monfils (FRA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-0, 6-2
(7) Dominic Thiem (AUT) vs. Ivo Karlovic (CRO) 6-4, 6-3
(13) Milos Raonic (CAN) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-4, 6-3
(LL) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4, Ret’d

Hubert Hurkacz (POL) vs. (24) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(3), 2-6, 6-3
(4) Roger Federer (SUI) vs. (22) Kyle Edmund (GBR) 6-1, 6-4
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. (8) John Isner (USA) 6-4, 7-6(1)
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (Q) Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-4

R64
(4) Roger Federer (SUI) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-1, 7-5.
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Jared Donaldson (USA) 6-1, 6-1.
(6) Kei Nishikori (JPN) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 4-6, 7-6(4)
(8) John Isner (USA) vs. (Q) Alexei Popyrin (AUS) 6-0, 6-2.
(10) Marin Cilic (CRO) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-4.
(24) Denis Shapovalov (CAN) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 6-4.
Stan Wawrinka (SUI) (29) Marton Fucsovics (HUN) 6-4, 6-7(5), 7-5.
(22) Kyle Edmund (GBR) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-2, 6-0.
(14) Daniil Medvedev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-5, 6-0.
(12) Karen Khachanov (RUS) vs. Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 1-6, 6-4.
(Q) Filip Krajinovic (SRB) vs. (20) David Goffin (BEL) 6-3, 6-3.
(25) Diego Schwartzman (ARG) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 6-1.
(Q) Radu Albot (MDA) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 6-0, 7-6(4)
(32) Guido Pella (ARG) vs. (Q) Alex Bolt (AUS) 7-6(5), 2-6, 6-3.
Hubert Hurkacz (POL) vs. (28) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 3-6, 6-4.

R128: Bjorn Fratangelo vs. Elias Ymer (SWE) 4-6, 6-2, 6-2.
QFi: YMER, Elias (SWE) d. WC-HARRISON, Christian (USA) 6-7(3), 6-4, 6-2.

Q48: (17) YMER, Elias (SWE) d. KING, Darian (BAR) 1-6, 6-1, 6-2.
Q48: ITO, Tatsuma (JPN) d. (7) RUUD, Casper (NOR) 6-7(3), 6-1, 6-4.


WTA 125K Abierto Zapopan 2019, Guadalajara (MEX)
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Cornet, A-K. Schmiedlova, T. Maria, Begu, Rodina, Arruabarrena, Kr. Pliskova, Linette m.fl.

Spilleprogram søndag den 17. Marts:

Center Court – start søndag 0230cet
Double kamp
NB 0400: Veronika Kudermetova (RUS) vs. Marie Bouzkova (CZE)

TV dækning på WTA TV.com

Den komplette schedule findes på
https://www.wtatennis.com/tournament/2019-guadalajara-mexico-2002#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Semifinale
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (3) Tatjana Maria (GER) 6-2, 6-2
Marie Bouzkova (CZE) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-3, 6-7(4), 6-0

Kvartfinale
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (7) Kristyna Pliskova (CZE) 3-6, 7-6(4), 6-2
(3) Tatjana Maria (GER) vs. Olga Danilov (SRB) 3-6, 7-6(4), 6-3
Marie Bouzkova (CZE) vs. (WC) Renata Zaruza (MEX) 7-6(8), 6-2
Fiona Ferro (FRA) vs. (8) Magda Linette (POL) 4-6, 6-2, 6-4

1/8-finale
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Sofya Zhuk (RUS) 6-4, 0-6, 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Yanina Wickmayer (AUT) 4-6, 6-4, 7-6(2)
Tatjana Maria (GER) vs. Nao Hibino (JPN) 6-4, 0-6, 6-1
Olga Danilovic (SRB) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-1, 3-6, 6-1

Maria Bouzkova (CZE) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-3, 6-3
Renata Zarazua (MEX) vs. Sara Errani (ITA) 6-1, 6-4
Magda Linetta (POL) vs. Conny Perrin (SUI) 6-3, 5-7, 6-1
Fiona Ferro (FRA) Anna-Karolina Schmiedlova (SVK) 6-4, 6-1

R32
(wc)Zhuk d. Cornet 6-3, 6-0.
Kudermetova d. LL-Zavatska 4-6, 7-5, 6-4.
Wickmayer d. Ana Bogdan 6-1, 6-3.
(7)Kr. Pliskova d. Q-Xiyu Wang 6-4, 6-4.

(3)T.Maria d. Diyas 6-2, 4-4. Ret’d
Hibino d. Watson 6-4, 6-1.
Danilovic d. LL-Badosa Gibert 6-4, 7-5.
Blinkova d. (5)Rodina 6-2, 6-4.

Bouzkova d. (6)Arruabarrena 6-4, 6-4.
Diatchenko d. Kalinina 6-1, 2-6, 6-0.
(wc)Zarazua d. Stolar 6-1, 6-4.
Errani d. (4)Begu 6-3, 7-6(6)

(8)Linette d. Q-Kostic 6-1, 6-3.
Q-Perrin d. Q-Lepchenko 6-3, 6-2.
Ferro d. (wc)Olmos 7-5, 6-1.
(2)A-K. Schmiedlova d. Minella 6-3, 6-3.


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Frankrig vs. Rumænien, i Rouen, Frankrig
Australien vs. Hviderusland


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada
(2) USA vs. Schweiz, i Texas, i USA
Letland vs. (3) Tyskland, i Riga, i Letland
(4) Belgien vs. Spanien, i Kortrijk, i Belgien

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 11)



ATP Challengers (Uge 11
)

$162K Phoenix, AZ (USA)
Tidsforskel: cet -8 timer

Singles kvalifikation

[1] (Alt) (484) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (Alt) (ITF940) Fabrice Martin (FRA) 6-4, 7-6(5)

Singles hovedturnering

R64
(117) Elias Ymer (SWE) vs. (140) Lukas Rosol (CZE) 6-3, 6-4


[15] (94) Casper Ruud (NOR) – bye

(Q) (484) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (127) Peter Polansky (CAN) 6-7(7), 3-6

(200) Mikael Ymer (SWE) vs. (155) Kamil Majchrzak (POL) 6-3(7), 3-6

R32
Casper Ruud (NOR) vs. Elias Ymer 1-6, 6-3, 6-3

1/8-finale: Casper Ruud (NOR) vs. [1] (21) David Goffin (BEL) 6-7(4), 6-7(4)

Doubles

1/8-finale: (4) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Marcelo Demoliner (BRA) vs. Jonathan Erlich (ISR)/Fabrice Martin (FRA) 6-2, 6-4

Kvartfinale: Løchte/Demoliner vs. (WC) Andrea Arnaboldi/Salvatore Caruso (ITA) 6-3, 4-6, [8-10]


$81K Shenzhen (CHN)


$54 Drummondville (CAN)
Tidsforskel: cet -5 timer

Singles hovedturnering

R64:
[11] (255) Mikael Torpegaard (DEN) – bye
(311/ITF27) Jelle Sels (NED) vs. (420/ITF 22) Evan Furness (FRA) 6-3, 7-6(2)
(WC) (ITF2269) Taha Baadi (CAN) vs. (314) Renzo Olivo (ARG) 4-6, 4-6

R32: Mikael Torpegaard vs. (311/ITF27) Jelle Sels (NED) 6-2, 6-3

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. (435/ITF31) Gijs Brouwer (NED) 7-6(0), 6-7(6), 6-4

Kvartfinale: Mikael Torpegaard vs. [1] (95) Ricardas Berankis (LTU) 6-7(3), 4-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 11)

M25 Kazan (RUS) – Livestreams

M25 Bakersfield, CA, (USA)

M15 Potiers (FRA)

M15 Portimao (POR)

M15 Doha (QAT) – Livestreams

M15 Tabarka (TUN)

M15 Arcadia, CA (USA)

M15 Cancun (MEX)

M15 Porec (CRO)

M15 Antalya (TUR)

M15 Nishi-Tama (JPN)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)


ITF Women (uge 11)

W60, 2019 Pingshan Open, Shenzhen (CHN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning (Court 3 og 5):  – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Singles hovedturnering

R32
(232) Jana Cepelova (SVK) vs. [4] (164) Xinyun Han (CHN) 7-5, 6-2
(ITF267) Clara Tauson (DEN) vs. (233) En Shuo Liang (TPE) 6-1, 6-2

1/8-finale
Clara Tauson vs. (232) Jana Cepelova (SVK) 5-7, 7-6(5), 6-1
[7] (176) Magdalena Frech (POL) vs. (WC) (271) Shuyue Ma (CHN) 6-2, 6-1

Kvartfinale
[8] (186) Jia-Jing Lu (CHN) vs. (239) Alexandra Cadantu (ROU) 7-5, 1-6, 6-3
Clara Tauson vs. [7] (176) Magdalena Frech (POL) 7-5, 0-6, 6-3
[6] (172) Fangzhou Liu (CHN) vs. (209/ITF122) Fang Ying Xun (CHN) 6-4, 6-4
(266) Hiroko Kuwata (JPN) vs. (Q) (403) Sarah-Rebecca Sekulic (GER) 3-6, 6-4, 6-0

Semifinale
Clara Tauson vs. [8] (186) Jia-Jing Lu (CHN) 6-3, 7-6(11)
[6] (172) Fangzhou Liu (CHN) vs. (266) Hiroko Kuwata (JPN) 6-2, 6-0

Finale: Clara Tauson vs. [6] (172) Fangzhou Liu (CHN) 6-4, 6-3


W25 Kazan (RUS) – Livestreams

W25 Nishi-Tama (JPN) – Livestreams

W25 Sao Paulo (BRA)

W15 Arcadia (USA)

W15 Monastir (TUN)

W15 Cancun (MEX)

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)


W15, 11ème INTERNATIONAUX FEMININ DE GONESSE (FRA) – Grus

Singles kvalifikation

Q32: [5] (ITF211) Olga Helmi (DEN) vs. (ITF1646) Maneva Rakotomalala (FRA) 6-7(9), 3-6


ITF Junior (uge 11 udvalgte)

Grade 1, 33rd Sarawak Chief Minister’s Cup (I) ITF Junior Tennis Championship, Kuching (MAS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[1] (28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
(Q) (420) Ethan Kai Xin Lye (SIN) vs. (285) Alex Bulte (AUS) 5-7, 6-3, 6-1
[8] (62) Kevin Chahoud (SWE) – bye
(154) Xiaofei Wang (CHN) vs. (213) Taiyo Hirano (JPN) 6-0, 4-2 Ret’d
[10] (79) Christian Lerby (NED) – bye

R32
[1] (28) Holger Vitus Nødskov Rune vs. (Q) (420) Ethan Kai Xin Lye (SIN) – 57 36
Kevin Chahoud (SWE) vs. (WC) (1428) Naufal Siddiq Kamaruzzaman (MAS) – 61 60
Christian Lerby (NED) vs. (154) Xiaofei Wang (CHN) – 67(8) 26

1/8-finale (udvalgte)
(Q) (420) Adam Neff (USA) vs. (420) Ethan Kai Xin Lye (SIN) 4-6, 6-4, 6-3
Kevin Chahoud (SWE) vs. (138) Ryuhei Azuma (JPN) 4-6, 6-4, 6-0

(154) Xiaofei Wang (CHN) vs. [7] (61) Thantub Suksumrarn (THA) 3-6, 6-3, 6-2
[2] (34) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. (192) Yu Zhang (CHN) 6-3, 6-2

Kvartfinale
Kevin Chahoud (SWE) vs. (Q) (420) Adam Neff (USA) 7-5, 6-1
(Q) (355) Baoluo Zheng (CHN) vs. [16] (107) Ryoma Matsushita (JPN) 5-7, 6-2, 6-2
[4] (47) Dane Sweeny (AUS) vs. [12] (92) Andrew Paulson (CZE) 6-2, 6-0
[2] (34) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. (154) Xiaofei Wang (CHN) – Default

Semifinale
Kevin Chahoud (SWE) vs. (Q) (355) Baoluo Zheng (CHN) 7-6(8), 6-4
[2] (34) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. [4] (47) Dane Sweeny (AUS) 6-2, 6-3

Finale
[2] (34) Shunsuke Mitsui (JPN) vs. Kevin Chahoud (SWE) 7-6(3), 6-4

Doubles

R32
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Andrew Paulson (CZE) – bye
(3) Christian Lerby/Lodewijk Weststrate (NED) – bye

1/8-finale
Rune/Paulson vs. vs. Yu Zhang/Baoluo Zheng (CHN) – 61 63
Lerby/Weststrate vs. vs. Naufal Siddiq Kamaruzzaman/Muhammad Aiman Hamdan (MAS) – 64 75

Kvartfinale
Holger Rune(1)/Andrew Paulson vs Ken Cavrak/Chen Dong (7) 6-7(7), 6-3, [11-9]
Christian Lerby/ Lodewijk Weststrate vs Hanwen Li/X Wang – DEF

Semifinale
Holger Rune(1)/Andrew Paulson vs. (8) Blu Baker (GBR)/Adam Neff (USA) 1-6, 6-3, [10-4]
Christian Lerby/ Lodewijk Weststrate vs. Kokoro Isomura/Shunsuke Mitsui (JPN) 4-6, 6-1, [4-10]

Finale
Holger Rune(1)/Andrew Paulson vs. Kokoro Isomura/Shunsuke Mitsui (JPN) 6-3, 1-6, [8-10]


Grade 2, VI ITF Junior GRIP2 Tennis Academy, Vinaros (ESP) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [6] (102) Elmer Møller (DEN) vs. (Q) (386) Noah Lopez (SUI) 4-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale: Elmer Møller (DEN)/Terence Atmane (FRA) vs. Miguel Ang Cstan Albiol/Jarmo Perez Wienese (ESP) 3-6, 6-2, [10-5]
Kvartfinale: Møller/Atmane vs. (1) Stefan Storch (AUS)/Nini Gabriel Dica (ROU) 4-6, 1-6


Grade 4, ITF Kramfors Junior Challenge (SWE) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(WC) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (607) Olle Wallin (SWE) 2-6, 0-6
(SE) (995) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Albin Ekenros (SWE) 6-4, 2-6, 6-2
[2] (258) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (1019) Enrico Wood (ITA) 6-4, 6-1

1/8-finale
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [3] (276) Leonardo Malgaroli (ITA) 6-4, 4-6, 4-6
Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (LL) (1588) Markus Bolin (SWE) 6-4, 4-6, 6-2

Kvartfinale: Carl Emil Overbeck vs. (Q) (1834) Lisandru Rodriguez (FRA) 6-2, 7-6(6)
Semifinale: Carl Emil Overbeck vs. [3] (276) Leonardo Malgaroli (ITA) 1-6, 1-6

Boys doubles

1/8-finale: (4) Carl Emil Overbeck/Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jan Koupil/Albin Ekenros (SWE) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Overbeck/Poulsen vs. Benito Massacri/Francesco Maestrelli (ITA) 6-3, 3-6, [12-10]
Semifinale: Overbeck/Poulsen vs. Aristotelis Thanos/Daniel Triantafyllou (GRE) 6-3, 3-6, [12-10]
Finale: Overbeck/Poulsen vs. (3) Riccardo Trione/Mattia Bernardi (ITA) 3-6, 6-7(4)


Grade 4, Yonex ITF Hamburg (GER) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R64
(1094) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) Oliver Olsson (GER) 2-6, 6-3, 7-6(4)
(1073) Capser Jalili Mikkelsen (DEN) vs. (1189) Michael Walser (GER) 6-3, 6-3

R32:
Richard Biagiotti vs. [13] (783) Jesse De Jager (NED) 3-6, 6-2, 6-7(1)
Casper Jalili Mikkelsen vs. [15] (849) Artem Gerasimchuk (RUS) 6-3, 6-3

1/8-finale: Casper Jalili Mikkelsen vs. [3] (436) Pierre Yves Bailly (BEL) 2-6, 1-6

Boys doubles

R32
Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Noel Bartz (GER) vs. Lukas Maskow/Lennart Kleeberg (GER) 3-6, 0-6
(8) Richard Biagiotti (DEN)/Daniel Bagnolini (ITA) – bye

1/8-finale: Biagiotti/Bagnolini vs. Philip Florig (GER)/Noah Malige (FRA) – walkover
Kvartfinale: Biagiotti/Bagnolini vs. (2) Pierre Yves Bailly (BEL)/Joshua Dous Karpenschif (FRA) – walkover
Semifinale: Biagiotti/Bagnolini vs. (3) Leo Raquin (FRA)/Artem Podorozhnyi (UKR) 1-6, 2-6

Girls singles kvalifikation

Q64: [8] (2569) Sille Larsen DEN) – bye
Q32: Sille Larsen vs. (WC) Clara Puttkammer (GER) 6-2, 6-2
QFi: Sille Larsen vs. Diletta Cherubini (ITA) 0-4 Ret’d

Girls singles hovedturnering

(1553) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (970) Santa Strombach (GER) 4-6, 1-6
(1547) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (1207) Tiziana Marie Schomburg (GER) 0-6, 3-6

Girls doubles

R32
Cirkeline Lundberg (DEN)/Alicja Formella (POL) vs. Mia Sophie Mueller/Philippa Preugschat (GER) 6-7(5), 7-5, [12-10]

1/8-finale: Lundberg/Formella vs. (3) Erna Bolebruchova (SVK)/Francesca Andrea Feodorov (ROU) 6-7(4), 3-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 11)
Tidsforskel: cet +2 timer

Category 1, GD Tennis Cup 1, Antalya (TUR) – Hardcourt

U12 Boys singles hovedturnering

R64:
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Ramazan Kaan Oktay (TUR) 6-3, 6-3
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Arhat Aslan (TUR) 4-6, 6-4, 7-5

R32
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (Q) Vladimir Anatol Grintescu (ROU) – 62 64
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Bence Boros (HUN) – 75 26 36

1/8-finale: Lucas Christmas Møller vs. Iraklis Kalanov (GRE) 3-6, 3-6

U12 Boys doubles

R32: August Brostrøm Poulsen/Lucas Christmas Møller (DEN) – bye
1/8-finale: Poulsen/Møller vs. Mert Kasap (TUR)/Afan Nekovic (BIH) – walkover
Kvartfinale: Poulsen/Møller vs. Max Pade/Lieven Mietusch (GER) 2-6, 3-6

U12 Girls singles hovedturnering

R64:
Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Era Depdep (TUR) 6-0, 6-1
Lucca Ingildsen (DEN) vs. (WC) Yagmur Agaoglu (TUR) 6-1, 6-2

R32
Cecilie Agerbek Fridthjof vs. Nehir Dogan (TUR) 6-4, 6-7(5), 3-6
Lucca Ingildsen vs. Maria Martirosyan (ARM) 6-4, 6-3

1/8-finale: Lucca Ingildsen vs. Irmak Ozturk (TUR) 1-6, 3-6

U12 Girls doubles

R32: Cecilie Agerbek Fridthjof/Lucca Ingildsen (DEN) vs. Sim Sipahioglu/Ada Aroyo (TUR) 6-4, 6-3
1/8-finale: Fridthjof/Ingildsen vs. Anna Bochoradze (GEO)/Ana Stojanovska (MKD) 6-1, 6-1
Kvartfinale: Fridthjof/Ingildsen vs. Darya Kruk (BLR)/Laima Vladson (LTU) 4-6, 3-6

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

<< tilbage