Allerede inden nytårs-raketterne er fyret af, er der fuld gang i en ny tennis-sæson, hvor næsten alle topnavne er i aktion fordelt på 3 WTA og 3 ATP turneringer samt Hopman Cup, som tyvstarter lørdag

Den første dag i uge 1 på mandag er årets sidste dag, men flere tennis-turneringer er forinden påbegyndt med kvalifikation allerede fredag den 28. december ved WTA Premier udgaven af Brisbane International, og lørdag indledes den traditionelle Hopman Cup, hvor 8 lande dyster i både herresingle, damesingle og mixdouble.

Derfor tyvstarter Tennisavisen ved at udgive “Kampe uge 1” allerede fredag aften, så læserne bliver informeret om, at der fra morgenstunden kl. 09 igen er mulighed for at se toptennis på TV efter flere ugers turneringspause for topspillerne.

Som sædvanlig vil der blive opdateret info om spilletider og resultater ved de største turneringer, samt hvor der deltager udvalgte – primært danske – spillere i de internationale turnerings-kategorier, som er anført herunder.

Som et supplement informeres sideløbende om spillernes placering på diverse ranglister, samt hvilke turneringer de forventes at deltage i de efterfølgende uger.

Ranglister og turneringer for udvalgte spillere uge 1-5

Det tilstræbes endvidere at informere om, hvor der er mulighed for at følge de aktuelle kampe på TV og/eller livestream, og som endnu en supplerende service er der i nedenstående artikel informeret generelt om, hvor man kan følge de forskellige typer turneringer.

TV og streaming fra WTA, ATP, Davis/Fed Cup og ITF World Tennis i 2019

Da spilletider og resultater opdateres dagligt i løbet af ugen, kan det være en god ide at vende tilbage og finde de opdaterede informationer om de turneringer, som man ønsker at følge med i, men det tilstræbes så vidt muligt at udsende en daglig opsummering med de kampe, som kan følges på TV og/eller livestreaming til de tennis facebook-grupper, som Tennisavisen samarbejder med.

Hopman Cup og Brisbane International i Australien

For mange spillerne i top 100 på både WTA og ATP-ranglisten betragtes turneringerne i de to første uger af året som optakt til Grand Slam turneringen Australian Open, som afvikles uge 3-4.

Den største af disse turneringer er Brisbane International, der er i WTA Premier kategorien og har alle spillerne mellem WTA top 3-12 i deltagerfeltet.
Turneringen afvikles desuden som ATP 250 med Rafael Nadal som topnavn samt yderligere 5 deltagere fra top 20.

2017 US Open Tennis Championships - Day 14
2017 Getty Images – Rafael Nadal

En anden turnering i Australien er Hopman Cup, som kan følges på Eurosport 2 fra lørdag kl. 0900cet.
Turneringen afvikles i to puljer, hvor de deltagende nationer spiller en herresingle, damesingle og mixdouble, og derfor er alle kampe indtil finalen fastlagt på forhånd, og det samme er finaletidspunktet næste lørdag kl. 0900cet.

De fleste dage spilles to holdkampe, og på grund af tidsforskellen afvikles de første kampe i Perth fra kl. 03 dansk tid, og derfor indledes formiddagens TV-transmission med halvanden times opsamling fra nattens kampe, inden der sendes live fra den næste holdkamp, som spilles kl. 1030 dansk tid.

Wozniacki revanche mod Venus og Goerges i Auckland

Fra en dansk synsvinkel er ugens hoved-begivenhed uden tvivl WTA International ASB Classic i Auckland, hvor Caroline Wozniacki er seedet 1 og deltager for 5. år i træk.
Caroline ankommer til Auckland senere end planlagt på grund af aflyste fly fra USA, og derfor håber hun, at arrangørerne ikke sætter hende til at spille allerede søndag, hvor turneringen starter.

Caroline tabte finalen i 2015 til Venus Williams, som har fået wildcard til turneringen, og i 2018 tabte Caroline i finalen til Julia Goerges, som er seedet 2.

Caroline Wozniacki
© 2016 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Caroline Wozniacki ved ASB Classic

Desuden afvikles WTA International turneringen Shenzhen Open i Kina, hvor topnavnene er Aryna Sabalenka, Caroline Garcia og Qiang Wang samt – ikke mindst – Maria Sharapova.

Endvidere afvikles en ATP 250 turnering i Doha (QAT), hvor Novak Djokovic igen kan møde Karen Khachanov, som han netop har besejret i semifinalen ved en opvisningsturnering i Abu Dhabi.

I Pune (IND) afvikles endnu en ATP 250 turnering, hvor topnavnene er de to top 10 spillere Kevin Anderson og Marin Cilic.
Førstnævnte vandt semifinalen i den førnævnte opvisningsturnering, hvor han lørdag spiller finale mod Djokovic.

Opdateringer med dansk deltagelse i ATP Challenger og ITF World Tennis Tour Juniors følger, når lodtrækning er gennemført.

Tilføjelse: Frederik Løchte Nielsen har fået wildcard i single til ATP Challenger i Noumea.


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 6. januar

ATP 250, Sydney – Eurosport 1 (0200-0844), Tennistv.com

Ken Rosewall Arena – start 0200cet (ATP)
Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexei Popyrin (AUS)
NB 0330: (WC) Jordan Thompson (AUS) vs. Adrian Mannarino (FRA)
NB 0530: 2 Double kampe

=====

WTA International, Auckland

Center Court – start 0500cet
Double finale
NB 0730: (2) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Bianca Andreescu (CAN)

TV-dækning:
WTATV.com og TV2 Sport: 0730-0935

=====

ATP Challenger, Noumea – Livestream.com/ATP

Finale: (274) Mikael Ymer (SWE) vs. [3] (131) Noah Rubin (USA) – søn 0530

=====

WTA Premier & ATP 250, Brisbane

Pat Rafter Arena – start 0600cet
Double kamp – ATP
NB 0800: (5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lesia Tsurenko (UKR) – WTA
NB 1000: (2) Kei Nishikori (JPN) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) – ATP

TV-dækning:
WTA: WTATV.com, TV2 Play fra 0758, TV2 Sport 0935-1140
ATP: Tennistv.com, Eurosport 1 (1000-1200)


Team Event

Hopman Cup, Perth (AUS) (29. december – 5. januar)

Finale: Tyskland vs. Schweiz 1-2
Alexander Zverev vs. Roger Federer 4-6, 2-6
Angelique Kerber vs. Belinda Bencic 6-4, 7-6(6)
Zverev/Kerber vs. Federer/Bencic 0-4, 4-1, 3-4(3)

Resultater Group A

Australien vs. Frankrig 2-1
Asleigh Barty vs. Alizé Cornet 7-5, 6-3
Matt Ebden vs. Lucas Pouille 3-6, 7-6(5), 6-2
Barty/Ebden vs. Cornet/Pouille 4-3(4), 4-2

Tyskland vs. Spanien 3-0
Angelique Kerber vs. Garbine Muguruza 6-2, 3-6, 6-3
Alexander Zverev vs. David Ferrer 6-4, 4-6, 7-6(0)
Kerber/Zverev vs. Muguruza/Ferrer 4-2, 4-3(3)

Tyskland vs. Frankrig 2-1
Angelique Kerber vs. Alizé Cornet 5-7, 6-2, 6-4
Alexander Zverev vs. Louis Pouille 6-3, 6-7(8), 6-2
Kerber/Zverev vs. Cornet/Pouille 4-3(4), 4-3(3)

Spanien vs. Australien 1-2
Garbine Muguruza vs. Asleigh Barty 3-6, 4-6
David Ferrer vs. Matt Ebden 7-6(1), 7-5
Muguruza/Ferrer vs. Barty/Ebden 4-3(3), 3-4, 3-4(3)

Schweiz vs. Grækenland 1-2
Roger Federer vs. Stefanos Tsitsipas 7-6(5), 7-6(4)
Belinda Bencic vs. Maria Sakkari 3-6, 4-6
Federer/Bencic vs. Tsitsipas/Sakkari 3-4(4), 4-2, 3-4(3)

Spanien vs. Frankrig 2-1
Garbine Muguruza vs. Alizé Cornet 6-1, 6-3
David Ferrer vs. Lucas Pouille 6-4, 6-7(5), 7-6(2)
Muguruza/Ferrer vs. Whitney Osuigwe/Pouille 2-4, 2-4 *)
*) Whitney Osuigwe (USA) erstattede Muguruza, der blev skadet

Australien vs. Tyskland 1-2
Asleigh Barty vs. Angelique Kerber 4-6, 4-6
Matt Ebden vs. Alexander Zverev 4-6, 3-6
Barty/Ebden vs. Kerber/Zverev 4-0, 4-3(1)

Stillingen Sejre Kampe
Tyskland 3 7-2
Australien 2 5-4
Spanien 1 3-6
Frankrig 0 3-6

 

Resultater Group B

Storbritannien vs. Grækenland 2-1
Norrie Cameron vs. Stefanos Tsitsipas 7-6(8), 6-4
Katie Boulter vs. Maria Sakkari 0-6, 6-4, 2-6
Cameron/Boulter vs. Tsitsipas/Sakkari 4-3(0), 3-4(2), 4-3(4)

Schweiz vs. Storbritannien 3-0
Roger Federer vs. Norrie Cameron 6-1, 6-1
Belinda Bencic vs. Katie Boulter 6-2, 7-6(0)
Federer/Bencic vs. Norrie/Boulter 4-3(4), 4-1

Grækenland vs. USA 2-1
Frances Tiafoe vs. Stefanos Tsitsipas 6-3, 6-7(3), 6-3
Maria Sakkari vs. Serena Williams 6-7(3), 2-6
Tsitsipas/Sakkari vs. Tiafoe/Williams 1-4, 4-1, 4-2

USA vs. Schweiz 2-1
Frances Tiafoe vs. Roger Federer 4-6, 1-6
Serena Williams vs. Belinda Bencic 4-6, 6-4, 6-3
Tiafoe/Williams vs. Federer/Bencic 4-2, 4-3(3)

Storbritannien vs. USA 2-1
Camenron Norrie vs. Frances Tiafoe 7-6(4), 6-1
Katie Boulter vs. Serena Williams 1-6, 6-7(2)
Norrie/Boulter vs. Tiafoe/Williams 3-4(2), 4-3(4), 4-1

Stillingen Sejre Kampe
Schweiz 2 6-3
Grækenland 2 5-4
Storbritannien 2 4-5
USA 0 3-6

 


WTA

WTA International, ASB Classic, Auckland (NZL) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale
(2) Julia Goerges (GER) vs. (Q) Bianca Andreescu (CAN) 2-6, 7-5, 6-1

Semifinale
(2) Julia Goerges (GER) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 7-6(6)
(Q) Bianca Andreescu (CAN) vs. (3) Su-Wei Hsieh (TPE) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(Q) Bianca Andreescu (CAN) (6) Venus Williams (USA) 6-7(1), 6-1, 6-3
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (WC) Amanda Anisimova (USA) 6-3, 2-6, 6-4
(3) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 6-2
(2) Julia Goerges (GER) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 3-6, 6-3, 7-6(6)

1/8-finale
(Q) Bianca Andrescu (CAN) vs. (1) Caroline Wozniacki (DEN) 6-4, 6-4
NB 0700: (6) Venus Williams (USA) vs. (WC) Lauren Davis (USA) 6-4, 6-3
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (5) Barbora Strycova (CZE) 6-3, 6-3
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Sofia Kenin (USA) 7-5, 5-7, 6-3

(3) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Monica Puig (PUR) 6-1, 7-6(3)
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (7) Kirsten Flipkens (BEL) 6-4, 1-6, 6-1
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (Q) Bibiane Schoofs (NED) 6-7(5), 6-4, 6-4
(2) Julia Goerges (GER) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 6-4

R32
(1) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (LL) Laura Siegemund (GER) 6-3, 6-1
(Q) Bianca Andreescu (CAN) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 7-6(6)
(WC) Lauren Davis (USA) vs. Lara Arruabarrena (ESP) 6-2, 6-2
(6) Venus Williams (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 1-6, 6-3
(3) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-3
Monica Puig (PUR) vs. (WC) Bethanie Mattek-Sands (USA) 6-3, 6-2
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Stefanie Voegele (SUI) 7-5, 6-3
(7) Kirsten Flipkens (BEL) vs. Sachia Vickery (USA) 6-2, 6-2

(5) Barbora Strycova (CZE) vs. Taylor Townsend (USA) 6-2, 6-7(5), 6-3
(WC) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Jana Cepelova (SVK) 6-2, 3-0 Ret’d
Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-2, 7-6(3)
Sofia Kenin (USA) vs. (4) Petra Martic (CRO) 7-5, 2-6, 6-2
(Q) Bibiane Schoofs (NED) vs. (8) Alison Van Uytvanck (BEL) 3-4 Ret’d
Eugenie Bouchard (CAN) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 6-3
Mona Barthel (GER) vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-2, 7-6(1)
(2) Julia Goerges (GER) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-0, 6-4

Q16: Iga Swiatek (POL) vs. (2) Claire Liu (USA) 3-6, 7-5, 6-2
Q32
(2) Claire Liu (USA) vs. Anna Zaja (GER) 6-2, 6-2
Iga Swiatek (POL) vs. Elys Ventura (NZL) 6-2, 6-2


WTA International, Shenzhen Open (CHN) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Alison Riske (USA) 4-6, 7-6(2), 6-3

Semifinale
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Yafan Wang (CHN) 6-2, 6-1
Alison Riske (USA) vs. (WC) Vera Zvonareva (RUS) 6-0, 1-0 Ret’d

Kvartfinale
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (5) Maria Sharapova (RUS) 6-1, 4-2 Ret’d
Yafan Wang (CHN) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 2-6, 7-6(4), 6-1
Alison Riske (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-1
(WC) Vera Zvonareva (RUS) vs. (Q) Veronika Kudermetova (RUS) 4-6, 7-5, 6-3

1/8-finale
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-3
(5) Maria Sharapova (RUS) vs. (WC) Zinyu Wang (CHN) 6-7(4), 5-2 Ret’d
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-7(2), 6-3, 6-4
Yafan Wang (CHN) vs. Ons Jabeur (TUN) 3-6, 6-4, 6-4

Sorana Cirstea (ROU) vs. Pauline Parmentier (FRA) 6-2, 6-2
Alison Riske (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 4-6, 6-2, 6-3
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. (8) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2, 1-6, 6-2
(WC) Vera Zvonareva (RUS) vs. (Q) Ivana Jorovic (SRB) 7-5, 4-6, 6-4

R32
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Tatjana Maria (GER) 3-6, 6-3, 6-1
Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 6-4
(WC) Xinyu Wang (CHN) vs. (Q) Fang Ying Xun (CHN) 7-6(3), 6-4
(5) Maria Sharapova (RUS) vs. Timea Bacsinszky (SUI) 6-2, 7-6(3)
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (4) Jelena Ostapenko (LAT) 6-0, 6-2
Kristyna Pliskova (CZE) vs. (WC) Shuai Peng (CHN) 3-6, 7-6(6), 3-3 Ret’d
Yafan Wang (CHN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-1, 6-0
Ons Jabeur (TUN) vs. (7) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3

Pauline Parmentier (FRA) vs. (6) Saisai Zheng (CHN) 6-2, 3-6, 6-2
Sorana Cirstea (ROU) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-3
Evgeniya Rodina (RUS) vs. Zarina Diyas (KAZ) 3-6, 6-3, 7-6(7)
Alison Riske (USA) vs. (3) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-3
(8) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-0, 6-1
(Q) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 3-6, 6-1, 7-6(5)
(WC) Vera Zvonareva (RUS) vs. Luksika Kumkhum (THA) 6-3, 6-3
(Q) Ivana Jorovic (SRB) vs. (2) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 6-2


WTA Premier & ATP 250, Brisbane International (AUS) – Harcourt

Resultater WTA (udvalgte)

Finale
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 4-6, 7-5, 6-2

Semifinale
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 6-3, 6-4
Lesia Tsurenko (UKR) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) 6-2, 6-4

Kvartfinale
Donna Vekic (CRO) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-0
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 1-6, 6-1
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Anett Kontaveit (EST) 7-5, 6-3
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (8) Anastasija Sevastova (LAT) 3-6, 6-0, 6-4

1/8-finale
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 0-6, 6-3
Donna Vekic (CRO) vs. (6) Kiki Bertens (NED) 7-6(5), 1-6, 7-5
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Johanna Konta (GBR) 6-2, 7-6(2)
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Marie Bouzkova (CZE) 7-5, 6-2

Lesia Tsurenko (UKR) vs. (WC) Kimberly Birrell (AUS) 6-4, 6-3
Anett Kontaveit (EST) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 7-5, 7-6(1)
(8) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-2, 6-0
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Destanee Aiava (AUS) 6-3, 6-2

R32
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Anastasia Potapova (RUS)
Donna Vekic (CRO) vs. Magdalena Rybarikova (SVK) 6-1, 6-2
(6) Kiki Bertens (NED) vs. Elise Mertens (BEL) 6-2, 6-7(6), 6-4
Johanna Konta (GBR) vs. (3) Sloane Stephens (USA) 6-4, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Katerina Siniakova (CZE) 1-6, 6-3, 6-0
(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (WC) Samantha Stosur (AUS) 4-6, 6-2, 6-2
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 4-6, 6-3, 6-4

(WC) Kimberly Birrell (AUS) vs. (7) Daria Kasatkina (RUS) 5-7, 6-4, 7-6(3)
Lesia Tsurenko (UKR) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-0, 6-2
Anett Kontaveit (EST) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-0, 6-3
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Danielle Collins (USA) 6-7(6), 7-6(6), 6-3
(8) Anastasija Sevastova (LAT) vs. Daria Gavrilova (AUS) 6-4, 7-5
(Q) Harriet Dart (GBR) vs. (WC) Priscilla Hon (AUS) 1-6, 6-3, 6-4
(Q) Destanee Alava (AUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 7-6(2)

QFi: (6) Anastasia Potapova (RUS) vs. Karolina Muchova (CZE) 1-6, 7-6(5), 6-0
Q16:
(6) Anastasia Potapova (RUS) vs. Zoe Hives (AUS) 6-3, 4-6, 7-5
Marie Bouzkova (CZE) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-3, 6-1

Q32:
(6) Anastasia Potapova (RUS) vs. Nicole Gibbs (USA) 5-7, 6-3, 6-2
Marta Kostyuk (UKR) vs. (5) Heather Watson (GBR) 6-7(3), 6-2, 6-3

Resultater ATP (udvalgte)

Finale
(2) Kei Nishikori (JPN) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 3-6, 6-2

Semifinale
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 7-6(6) 6-2
(2) Kei Nishikori (JPN) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 6-2

Kvartfinale
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (7) Alex de Minaur (AUS) 6-4, 7-6(2)
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (5) Milos Raonic (CAN) 6-7(2), 6-3, 6-4
Jeremy Chardy (FRA) vs. (Q) Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-4, 3-6, 7-6(4)
(2) Kei Nishikori (JPN) vs. (6) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-5

1/8-finale
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (LL) Taro Daniel (JPN) 7-6(5), 6-3
(7) Alex de Minaur (AUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-2
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (PR) Andy Murray (GBR) 7-5, 6-2
(5) Milos Raonic (CAN) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-3, 7-6(2)

Jeremy Chardy (FRA) vs. (8) Nick Kyrgios (AUS) 6-7(5), 6-2, 6-3
(Q) Yasutaka Uchiyama (JPN) vs. (3) Kyle Edmund (GBR) 7-6(6), 6-4
(6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. John Millman (AUS) 6-3, 6-4
(2) Kei Nishikori (JPN) vs. Denis Kudla (USA) 7-5, 6-2

R32
(PR) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) 7-6(6), 6-4
Jordan Thompson (AUS) vs. (WC) Alex Bolt (AUS) 6-3, 6-0
(7) Alex de Minaur (AUS) vs. (WC) Alexei Popyrin (AUS) 6-2, 6-2
(PR) Andy Murray (GBR) vs. (WC) James Duckworth (AUS) 6-3, 6-4
(Q) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-1
(5) Milos Raonic (CAN) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-0, 6-3

(8) Nick Kyrgios (AUS) vs. Ryan Harrison (USA) 7-6(5), 5-7, 7-6(5)
Jeremy Chardy (FRA) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 4-6, 6-3, 6-4
(Q) Yasutaka Uchiyama (JPN) vs. (Q) Ugo Humbert (FRA) 6-4, 7-6(6)
(6) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-4
John Millman (AUS) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(6), 6-7(6), 6-0
Denis Kudla (USA) vs. Taylor Fritz (USA) 7-6(5), 6-7(2), 6-4


ATP 250 Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Tomas Berdych (CZE) 6-4, 3-6, 6-3

Semifinale
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 3-6, 7-6(6), 6-4
(WC) Tomas Berdych (CZE) vs. (4) Marco Cecchinato (ITA) 7-6(6), 6-3

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Nikoloz Basilashvili (GEO) 4-6, 6-3, 6-4
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4
(4) Marco Cecchinato (ITA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(2), 6-2
(WC) Tomas Berdych (CZE) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-2, 6-4

1/8-finale
(1) Novak Djokovic vs. Marton Fucsovics (HUN) 4-6, 6-4, 6-1
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Andrey Rublev (RUS) 6-3, 6-4
Stan Wawrinka (SUI) vs. Nicolas Jarry (CHI) 6-4, 7-6(3)
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-1, 6-4

Dusan Lajovic (SRB) vs. (Q) Ricardas Berankis (LTU) 7-6(4), 0-6, 7-5
(4) Marco Cecchinato (ITA) vs. Guido Pella (ARG) – Walkover
(WC) Tomas Berdych (CZE) vs. (8) Fernando Verdasco (ESP) 4-6, 6-3, 7-5
Pierre-Hugues Herbert vs. (Q) Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-7(6), 7-6(6)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 6-2
Marton Fusovics (HUN) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-2
Andrey Rublev (RUS) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 6-1
(5) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 1-6, 6-1
Stan Wawrinka (SUI) vs. (3) Karen Khachanov (RUS) 7-6(7), 6-4
Nicolas Jarry (CHI) vs. Robin Haase (NED) 6-7(7), 6-4, 7-6(4)
(Q) Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs. (WC) Mubarsak Shannan Zayid (QAT) 6-1, 6-3
(7) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Matteo Berrettini (ITA)

(Q) Ricardas Berankis (LTU) vs. (6) David Gofin (BEL) 3-6, 6-4, 7-6(4)
Dusan Lajovic (SRB) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 7-6(5)
Guido Pella (ARG) vs. (WC) Cem Ilkel (TUR) 7-6(1), 6-3
(4) Marco Cecchinato (ITA) vs. (Q) Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-4, 6-2
(8) Vernando Verdasco (ESP) vs. (LL) Paolo Lorenzi (ITA) 6-3, 6-4
(WC) Tomas Berdych (CZE) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 7-6(5)
Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (2) Dominic Thiem (AUT) 6-3, 7-5


ATP 250 Tata Open Maharashtra, Pune (IND) – Hardcourt

Resultater (udvalgte)

Finale:
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. Ivo Karlovic (CRO) 7-6(4), 6-7(2), 7-6(5)

Semifinale
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. (3) Gilles Simon (FRA) 6-3, 7-6(3)
Ivo Karlovic (CRO) vs. (PR) Steve Darcis (BEL) 7-6(3), 4-6, 6-3

Kvartfinale
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. (7) Jaume Munar (ESP) 6-3, 6-3
NB 1230: (PR) Steve Darcis (BEL) vs. (4) Malek Jaziri (TUN) 7-5, 6-2
NB 1530: (3) Gilles Simon (FRA) vs. (5) Benoit Paire (FRA) 3-6, 7-6(4), 6-4
Ivo Karlovic (CRO) vs. Ernests Gulbis (LAT) 7-6(5), 7-6(5)

1/8-finale
(1) Kevin Anderson (RSA) vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(3), 7-6(6)
(7) Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Simone Bolelli (FRA) 7-5, 6-0
(3) Gilles Simon (FRA) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-7(3), 6-2, 6-1
(5) Benoit Paiere (FRA) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-2

(PR) Steve Darcis (BEL) vs. Michael Mmoh (USA) 4-6, 7-6(4), 6-2
(4) Malek Jaziri (TUN) vs. (WC) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-7(6), 7-6(5), 6-3
Ivo Karlovic (CRO) vs. Evgeny Donskoy (RUS) 6-4, 7-5
Ernests Gulbis (LAT) vs. (2) Hyeon Chung (KOR) 7-6(2), 6-2

R32
Laslo Djere (SRB) vs. (WC) Arjun Kadhe (IND) 7-5, 7-6(6)
(Q) Simone Bolelli (ITA) vs. Denis Istomin (UZB) 6-4, 6-4
(7) Jaume Munar (ESP) vs. Radu Albot (MDA) 6-2, 7-6(4)
Ilya Ivashka (BLR) vs. Hubert Hurkacz (POL) 6-7(9), 6-2, 6-3
Jiri Vesely (CZE) vs. (Q) Antoine Hoang (FRA) 4-6, 6-4, 6-4
(5) Benoit Paire (FRA) vs. (LL) Thiago Monteiro (BRA) 7-6(5), 6-3

(PR) Steve Darcis (BEL) vs. (6) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 6-4
Michael Mmoh (USA) vs. (WC) Prajnesh Gunneswaran (IND) 7-5, 6-3
(WC) Ramkumar Ramanathan (IND) vs. Marcel Granollers (ESP) 4-6, 6-4, 6-3
Evgeny Donskoy (RUS) vs. (8) Pablo Andujar (ESP) 6-3, 5-7, 7-6(6)
Ernest Gulbis (LAT) vs. Pedro Sousa (POR) 6-4, 4-6, 6-4
Ivo Karlovic (CRO) vs. (Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 7-5

QFi: (1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (7) Gianluigi Quinzi (ITA) 7-5, 6-3
Q32: (1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Marcelo Arevalo (ESA= 6-7(2), 6-1, 3-2 Ret’d


Uge 2

WTA International, Hobart International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: WTATV.com (fra mandag), TV2 Play (fra onsdag)

Deltagere: Garcia, Buzarnescu, Zhang, Sakkari, Pavlyuchenkova, Cornet, Flipkens, Van Uytvanck, Larsson m.fl.

Spilleprogram sørdag – start 0100cet

QFi (udvalgte)
(8) Heather Watson (GBR) vs. Isabelle Wallace (AUS) – 0100cet CC
(3) Magda Linette (POL) vs. (12) Kateryna Kozlova (UKR) – næste CC

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2019-hobart-australia-1050#orderofplay

Resultater (udvalgte)

Q16: Alison Bai (AUS) vs. (9) Anastasia Potapova (RUS) 6-3, 6-2


WTA Premier & ATP 250, Sydney International (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning WTA: WTATV.com fra mandag, TV2 Sport fra tirsdag
TV-dækning ATP: Eurosport fra søndag, Tennistv.com fra søndag

Deltagere WTA: Halep, Kerber, Osaka, Stephens, Kvitova, Bertens, Kasatkina, Sevastova m.fl.
Deltagere ATP: Tsitsipas, Medvedev, Schwartzman, Simon, de Minaur, Pouille, Fucsovics, Seppi, m.fl.

Spilleprogram søndag – start 0200cet

Ken Rosewall Arena – start 0200cet (ATP)
Martin Klizan (SVK) vs. (WC) Alexei Popyrin (AUS)
NB 0330: (WC) Jordan Thompson (AUS) vs. Adrian Mannarino (FRA)
NB 0530: 2 Double kampe

Øvrige baner: Kval-kampe WTA og ATP

TV-dækning:
ATP: Eurosport 1 (0200-0844), Tennistv.com

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/sydney/338/daily-schedule


Grand Slam, Australian Open, Melbourne – Hard court
Tidsforskel: cet +10 timer

Kvalifikation tirsdag 8. – fredag 11. januar

TV-dækning: Eurosport og Eurosport Player fra onsdag


ATP 250, ASB Classic Auckland (NZL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +12 timer

TV-dækning: Tennistv.com fra mandag

Deltagere: Isner, Fognini, Cecchinato, Carreno Busta, Bautista Agut, Chung, Shapovalov, Monfils, m.fl.

Spilleprogram søndag – start lørdag 2300cet

Kvalfinaler

Den komplette schedule findes på  https://www.atptour.com/en/scores/current/auckland/301/daily-schedule


Team Event

World Tennis Challenge, Adelaide (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +9½ time

Mandag-tirsdag 7-8. januar

TV-dækning: Eurosport 2

Team Cash: Borna Coric (CRO), CoCo Vandeweghe (USA)
Team Leconte: Alexander Zverev (GER), Victoria Azarenka (BLR)


Fed Cup

09-10. feb 2019: World Group 1st Round (semi: 20-21. apr. – final: 09-10 nov)
09-10. feb 2019: World Group II 1st Round
20-21. april 2019: World Group & World Group II PlayOffs
06-09. feb 2019: Group I Europe/Africa
Group A: Zielona Gora (POL): 1.Rusland, 3.Ukraine, 6.Polen, 7.Estland, 9.Bulgarien, 11.Danmark, 13.Sverige
Group B: Bath (GBR): 2.Storbrittanien, 4.Serbien, 5.Kroatien, 8.Ungarn, 10.Tyrkiet, 12.Grækenland, 14.Georgien, 15.Slovenien


Davis Cup 2019

World Group

Kvalifikation 1-2. februar 2019
Brasilien vs. Belgien, Uzbekistan vs. Serbien, Australien vs. Bosnien-Herzegovina, Indien vs. Italien, Tyskland vs. Ungarn, Schweiz vs. Rusland, Kazakhstan vs. Portugal, Tjekkiet vs. Holland, Columbia vs. Sverige, Østrig vs. Chile, Slovakiet vs. Canada, Kina vs. Japan

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere (fra 1-2. februar)


Group II Europe/Africa Zone

16 nationer (april eller september 2019):
Nedrykkere fra Group I: Hviderusland, Sydafrika
Fortsat Group I: Marokko, Zimbabwe, Danmark, Litauen, Luxembourg, Slovenien, Norge, Estland, Rumænien, Egypten
Oprykkere fra Group III: Montenegro, Monaco, Kenya, Namibia


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger

 



ATP Challengers (Uge 1
)

$81K Playford (AUS)
Tidsforskel: cet +9½ time

Singles hovedturnering

R64: [2] (113) Casper Ruud (NOR) – bye
R32: Casper Ruud (NOR) vs. (216) Arthur De Greef (BEL) 6-1, 6-3
1/8-finale: Casper Ruud (NOR) vs. [15] (175) Henrik Laaksonen (SUI) 6-3, 6-4

Kvartfinale: [10] (164) Rogerio Dutra Silva (BRA) vs. Casper Ruud (NOR) 6-2, 7-5

$81K Noumea, New Caledonia (FRA)
Tidsforskel: cet +10 timer

Singles hovedturnering

R64: (WC) Frederik Løchte Nielsen vs. Daniel Masur (GER) 1-6, 7-5, 4-6 (mandag)

(274) Mikael Ymer (SWE) vs. (375) Tristan Lamasine (FRA) 6-4, 4-6, 6-4

R32: (274) Mikael Ymer (SWE) vs. [8] (168) Nikola Milojevic (SRB) 4-6, 7-5, 6-4

1/8-finale: (274) Mikael Ymer (SWE) vs. (494) Coline Sinclair (AUS) 6-3, 6-4

Kvartfinale: (274) Mikael Ymer (SWE) vs. [15] (232) Jurij Rodionov (AUT) 6-1, 6-4

Semifinale: (274) Mikael Ymer (SWE) vs. [1] (80) Federico Delbonis (ARG) 6-2, 6-4

Finale: (274) Mikael Ymer (SWE) vs. [3] (131) Noah Rubin (USA) 6-3, 6-3

Doubles

1/8-finale: (1) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Matt Reid (AUS) vs. Filippo Baldi/Roberto Marcora (ITA) 3-6, 6-3, [10-5]

Kvartfinale: Løchte/Reid vs. Filippo Baldi/Roberto Marcora (ITA) 6-4, 6-7(3), [5-10]

$54K Orlando (USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

Standard for afvikling er 48 deltagere (R64 med 16 bye). 4 reserveret til ITF-rangliste.
4 deltagere i kval baseret på ITF-rangliste, incl. evt. wildcard. 12 og 30 ITF-point til Qfinalister.

Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Uge 1

W25 og M25 Hong Kong (CHN) – Hardcourt

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 1)

M25 Hongkong (CHN)

M25 Los Angeles, CA (USA)


2019 Hotspring Peninsula ITF M15 Anning (CHN) – Grus
Tidsforskel: cet +7 timer

24 deltagere i kval, som afvikles i 2 runder mandag.

Singles hovedturnering

R32: (1490) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Ya Hui Nie (CHN) 6-0, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR) vs. [8] (779) Kazuki Nishiwaki (JPN) 4-6, 6-0, 6-4
Kvartfinale: Eric Vanshelhoim (UKR) vs. [1] (629) Ti Chen (TPE) 6-0, 6-2
Semifinale: Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1018) Jung-Woong Na (KOR) 6-7(1), 7-5, 6-4
Finale: Eric Vanshelboim (UKR) vs. [5] (1490) Eric Vanshelboim (UKR) 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Naifu Zhang (CHN) vs. (1) Ruixuan Wang/Hao Wu (CHN) 2-6, 2-6 (tirsdag)

<< tilbage


ITF Women (uge 1)

W25 Playford (AUS)

W25 Hongkong (CHN)

<< tilbage)


ITF Junior (uge 1 udvalgte)

Grade 3, SALK Open, Bromma (SWE) – Hardcourt
2-7. januar

Boys singles kvalifikation

Q32
(1667) Richard Biagiotti (DEN) vs. [1] (349) Lancelot Carnello (SWE) 6-7(5), 0-6 (man)
(1528) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. John Gabelic (SWE) 6-2, 6-2
Q16: Oskar Brostrøm Poulsen vs. [6] (925) John Hallquist Lithen (SWE) 3-6, 3-6 (tir)

Boys singles hovedturnering

R32:
(463) Leo Borg (SWE) vs. (554) Matas Vasiliauskas (LTU) 7-5, 4-6, 7-5
(383) Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [3] (235) Raphael Perot (FRA) 1-6, 6-3, 6-2
(452) Rudolf Niklas Christiansen (GER) vs. (Q) (1128) Sebastian Abboud (SWE) 6-3, 6-1

1/8-finale
Leo Borg (SWE) vs. [4] (245) Benedikt Emesz (AUT) 2-6, 6-4, 4-6 (tor)
Carl Emil Overbeck vs. (403) Francisco Andreu Garcia (ESP) 3-6, 6-7(5) (tor)
Rudolf Niklas Christiansen (GER) vs.  [7] (273) Toby Samuel (GBR) 2-6, 2-6 (tor)

Boys doubles

1/8-finale: (4) Carl Emil Overbeck (DEN)/Ivan Penev (BUL) vs. Johan Holgersson/Hannes Tylehed (SWE) 7-6(6), 6-2
Kvartfinale: Overbeck/Penev vs. Viktor Arsov/Olle Wallin (SWE) 7-6(1), 6-3
Semifinale: Overbeck/Penev vs. Giovanni Mpetshi Perricard/Younes Djouder (FRA) 1-6, 2-6 (søn)


Uge 2

Grade 4, EuroElite ITF Junior Malmö Open 2019 (SWE) – Hardcourt

Boys singles kvalifikation

Q64
(2) Emil Okkels Jensen (DEN) vs. Allan Krueger (SWE)
(12) Marcus Gram Petersen (DEN) vs. Sebastian Jonsson (SWE) 6-3, 6-4
Ervin Mesic (DEN) vs. Hugo Nossler (SWE) 7-6(2), 6-1
Tobias Bo Kudsk (DEN) vs. Filip Ivarsson (SWE) 3-6, 6-4, 2-6 (lør)

Boys singles hovedturnering

Gustav Theilgaard (DEN)
Niels Heise Korsgaard (DEN)
Kevin Chen (DEN)
Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)

Girls singles kvalifikation

Q64
Melissa Zulkic (DEN) vs. Hilma Sederlin (SWE) 2-6, 3-6 (lør)
(12) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Emma Lindh (SWE) 6-3, 7-5
(2) Martha Elisa Stemann (DEN) – bye
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Elena Samuelsson (SWE) 6-2, 2-1 Ret’d
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. Filipa Knezevic (SWE) 6-3, 6-3
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs Olivia Thiemke (DEN) 6-2, 6-2
Natacha Schou (DEN) vs. (10) Alexandra Jansson (SWE) 6-4, 6-1
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. Ella Virdarson (SWE) 5-7, 6-3, 6-3
Sille Larsen (DEN) vs. S. Schmidt Axelsson (SWE) 6-3, 7-6(7)
Anna Aagaard Nielsen (DEN) vs. Martina Petrovic (SWE) 4-6, 1-6 (lør)
Anna Tang (DEN) vs. (11) Amanda Menendez Thomasson (SWE) 0-6, 3-6 (lør)

R32
(12) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Emelie Westin (SWE)
(2) Martha Elisa Stemann (DEN) vs. Maria Petrovic (SWE)
Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (7) Viktoria Leth (SWE) 6-1, 6-2
Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (3) Agnes Mitteregger (SWE) 1-6, 1-6 (lør)
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (4) Smilla Kjaergaard (SWE) 7-6(4), 6-7(3), 1-6 (lør)
Natacha Schou (DEN) vs. Emilia Akesson (SWE) 6-1, 6-2
Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (5) Johanna Bernhold (SWE)
Sille Larsen (DEN) vs. (9) Ruya Mavi (SWE)

Girl singles hovedturnering

Hannah Viller Møller (DEN)
Alisha Ali Hussein (DEN)

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte)

Category 1, 30ème Open 10-12 TCBB, Boulogne-Billancourt (FRA) – Hardcourt

U12 Boys singles hovedturnering

R64:
Lucas Christmas Møller (DEN) vs. Oren Ezerzer (FRA) 1-6, 7-5, 6-3
August Brostrøm Poulsen (DEN) – bye

R32:
Lucas Christmas Møller vs. Tim Castets (FRA) 3-6, 1-6
August Brostrøm Poulsen vs. Yoshka Sborowsky (FRA) 0-6, 3-6

U12 Boys doubles

R32: Lucas Christmas Møller/August Brostrøm Poulsen (DEN) – bye
1/8-finale: Møller/Poulsen vs. Tim Castets/Teo Llodra (FRA) 6-2, 1-6, [4-10]

U12 Girls singles hovedturnering

R64: Lucca Ingildsen (DEN) vs. (WC) Milena Ciocan (FRA) 6-2, 6-0
R32: Lucca Ingildsen vs. Amina Zeghlouli (MAR) 1-6, 3-6


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage