3 Danskere spiller denne uge i en 10.000 dollars turnering i Stockholm,
Karen Barbat, Julie Noe og Emilie Francati.
Julie Noe tabte i anden runde af Kvalifying, mens Emilie vandt og nåede i Main Draw, hvor hun var så uheldig at skulle møde Karen Barbat. Men vi var da på den anden side sikker på at en dansker nåede i anden runde…

Emilie Francati der er uden en WTA Ranking, startede bedst i kampen og vandt 1. sæt med 6-1. I andet sæt blev stillingen 3-3, før Karen Barbat bryder til 5-3, men Emilie brød tilbage og stillingen blev 6-6, så det skulle afgøres i en tiebreaker, som Emilie vandt 8-6 og dermed kampen.
Karen har i denne uge opnået hendes bedste Ranking som nummer 467, Emilie’s sejr betyder hun nu også får plads på WTA Rankingen.

Her nedenfor Lodtrækningen og resultater fra ugens kampe.

SINGLES QUALIFYING DRAW:

(1) Priscilla HEISE FRA d. wc Linn EHRENSTRÖM SWE 60 60
Lila HUMAJOLA FIN d. Marta DYBA POL 61 62
(2) Olga BROZDA POL d. Klara ALENAS SWE 63 61
Alexandra VIKTOROVICH SWE d. Fanny CARAMARO FRA 63 61
(3) Luca NAGYMIHALY HUN d. Jessica MRIDHA SWE 63 63
Anna HERMANN SWE d. Peggy ROOKE SWE 62 60
(4) Julie NOE DEN d. Klara THELL LENNTORP SWE 63 61
Emma EK SWE d. Katerina FILIP SWE 61 60
(5) Margaux DEAGOSTINI SUI d. Siri VICTORSSON SWE 26 62 63
Adna SOFRADZIJA SWE d. Nanette NYLUND FIN 62 61
(6) Olena KYRPOT UKR d. Angela RÖSLER SWE 46 64 62
Elina NEPLIY RUS d. Jennifer JUSSI SWE 46 64 75
Emilie FRANCATI DEN d. (7) Paulina WULCAN SWE 61 63
Naima KARAMOKO SUI d. wc Alma THELL LENNTORP SWE 61 60
(8) Andrea RAAHOLDT NOR d. Alice VIOLET GER 62 61
Rebecca GUSTAFSON SWE d. Enni ZANDER SWE 76(2) 61

2nd round:

(1) Priscilla HEISE FRA d. Lila HUMAJOLA FIN 60 61
(2) Olga BROZDA POL d. Alexandra VIKTOROVICH SWE 36 60 63
(3) Luca NAGYMIHALY FIN d. Anna HERMANN SWE 61 62
Emma EK SWE d. (4) Julie NOE DEN 62 62
(5) Margaux DEAGOSTINI SUI d. Adna SOFRADZIJA SWE 61 63
Elina NEPLIY RUS d. (6) Olena KYRPOT UKR 63 64
Emilie FRANCATI DEN d. Naima KARAMOKO SUI 63 62
(8) Andrea RAAHOLDT NOR d. Rebecca GUSTAFSON SWE 64 63

————————————————————
SINGLES MAIN DRAW:

(1) Irina Maria BARA ROU d. Anette MUNOZOVA SWE 76(5) 76(6)
q Olga BROZDA POL d. Fanny ÖSTLUND SWE 36 76(0) 62
q Emma EK SWE d. wc Mirjam BJÖRKLUND SWE 61 64
(6) Kelly VERSTEEG NED d. Ena KAJEVIC CRO 62 61
q Emilie FRANCATI DEN d. (3) Karen BARBAT DEN 61 76(6)
Tina TEHRANI USA d. LL Olena KYRPOT UKR 26 64 63
wc Hilda MELANDER SWE d. q Luca NAGYMIHALY HUN 64 63
(7) Cornelia LISTER SWE d. Debora CHIESA ITA 63 60
Anastasiya SHOSYHNA UKR d. (5) Ksenia GAYDARZHI RUS 61 63
q Priscilla HEISE FRA d. Brenda NJUKI SWE 61 61
wc Valeria GORLATS EST d. Nora NIEDMERS GER 63 64
(4) Jacqueline CABAJ AWAD SWE d. Anita HUSARIC BIH 64 62
(8) Tess SUGNAUX SUI d. wc Maja ORNBERG SWE 63 46 61
Julia ROSENQVIST SWE d. q Elina NEPLIY RUS 62 36 63
Ainhoa ATUCHA GOMEZ ESP d. q Margaux DEAGOSTINI SUI 76(5) 64
(2) Melanie STOKKE NOR d. q Andrea RAAHOLDT NOR 64 62

2. Runde:
Emilie FRANCATI DEN d. (#972) Tina TEHRANI USA 63, 62.
(7)Cornelia Lister (SWE) d. (wc)Hilda Melander (SWE) 36, 75, 75.

—————————————————
DOUBLES MAIN DRAW: (Karen’s Draw)

Karen BARBAT DEN/Julia ROSENQVIST SWE d. Brenda NJUKI SWE/Tina TEHRANI USA 62 62
(3) Melanie STOKKE NOR/Kelly VERSTEEG NED d.Naima KARAMOKO SUI/Tess SUGNAUX SUI 62 61
Cornelia LISTER SWE/Hilda MELANDER SWE d. wc Rebeca GUSTAFSON SWE/Maja ORNBERG SWE 64 61
(2) Anita HUSARIC BIH/Nora NIEDMERS GER d. Olga BROZDA POL/Marta DYBA POL 36 63 10-5