Karen spiller i denne uge med i Koza Wos Cup en 15.000 dollars turnering i Istanbul, Tyrkiet

I første runde fik Karen en let sejr med 6-1, 6-0 over Paulina BAKAITE (LTU) der er uden en Ranking plads og kom fra Kvalifikationen.

I anden runde mødte Karen en fra Sverige, der er nummer 1091 i Rankingen.

I første sæt kom Karen op med 3-0, men Svenskeren fik udlignet til 3-3, før Karen igen kom op med et break og senere vandt sættet med 6-3.

I andet sæt kom Karen op med et break, men Svenskeren fik brudt tilbage og de holdte begge deres server til scoren var 3-3. Her kom Karen op med et brud igen til 4-3 og vandt senere sættet med 6-3.

Karen møder nu i kvart-finalen, en spiller fra Belgien Britt Geukens (#606) De spiller i morgen fredag ca. ved 10:30 tiden

Karen spillede også med i doubles men de tabte i første runde.

I andet nyt spillede Russeren Vera Zvonareva, der er forhåndværende nummer 2 på Ranking listen, hendes comeback turnering også her i Istanbul, men som det kan ses lige herunder, måtte hun trække sig i 2. sæt, efter at have vundet 1. sæt, da kun fik en skade i benet.

Main Draw 1st Round: Nedre halvdel af Drawen…

Mihaela BUZARNESCU (ROU) 7-6(3) 6-1 Melis SEZER (TUR) [8]
Ipek OZ (TUR) 3-6 6-2 6-3 Valeriya URZHUMOVA (RUS)
Ida JARLSKOG (SWE) 3-6 7-5 6-3 Zeynep ERMAN (TUR)
Ayla AKSU (TUR) [4] 6-2 6-2 Ksenia PALKINA (KGZ)

Karen BARRITZA (DEN) [6] 6-1 6-0 Paulina BAKAITE (LTU)
Julia ROSENQVIST (SWE) 7-6(5) 6-3 Gebriela MIHAYLOVA (BUL)
Britt GEUKENS (BEL) 3-6 7-6(4) 6-3 Katyarina PAULENKA (BLR)
Alina SILICH (RUS) 6-2 6-4 Valeriya STRAKHOVA (UKR) [2]

2nd Round:
Katie BOULTER (GBR) [1] 6-1 6-2 Ekaterina KAZIONOVA (RUS)
Valentyna IVAKHNENKO (RUS) [5] 6-1 7-5 Daria KRUZHKOVA (RUS)
Freya CHRISTIE (GBR) [3] 4-6 6-4 6-3 Anna KUBAREVA (BLR)
Vlada EKSHIBAROVA (ISR) [7] 6-0 6-3 Eliessa VANLANGENDONCK (BEL)

Ipek OZ (TUR) 6-4 6-4 Mihaela BUZARNESCU (ROU)
Ayla AKSU (TUR) [4] 7-6(4) 6-1 Ida JARLSKOG (SWE)
Karen BARRITZA (DEN) [6] 6-3 6-3 Julia ROSENQVIST (SWE)
Britt GEUKENS (BEL) 6-4 7-6(3) Alina SILICH (RUS)

Doubles 1st Round:

Ayla AKSU (TUR) / Ena KAJEVIC (CRO) 6-2 6-1 Karen BARRITZA (DEN) / Anette MUNOZOVA (SWE) [4]

Order of play Fredag:
Court I-7
1 Starting at 09:00 DK tid WS QF Ipek OZ vs. Ayla AKSU [4]
2 Followed By WS QF Karen BARRITZA [6] vs. Britt GEUKENS